Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
matete
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-12, 10:48

Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: matete »

Witam
Potrzebuję coś skompletować do internetu w domu.
Na ten moment mam B525, który stoi w pokoju, mam na nim prędkości około 20-40mb/s (zależy od dnia i pory, czasem idzie nawet 70mb, ale rzadko, średnia to 30mb/s)

Teraz okazuje się, że nie mam możliwości podłączenia światłowodów pomimo, że słup z orange stoi na mojej posesji, ale podobno to nie jest switch do podłączania tylko rozdzielnia na dwa dalsze kierunki i żeby się podłączyć miałbym 300m kabla i ogólnie trzeba byłoby kombinować, aby była możliwość podłączenia więc stwierdzam, że chyba lepiej pójść w kierunku LTE i anten na zewnątrz.
Operator obecny to Play (100GB nie starcza, ale dokupienie wznowienia prędkości rozwiązuje problem). Teraz potrzebowałbym jednak coś "bez limitu", np. orange 999GB (na firmę)

Myślałem nad zmianą B525 na B535, tylko czy jest sens?
Lokalizacja nadajnika to około 1500m, Węglówka w małopolsce, widoczność nadajnika jest bezproblemowa.
Teraz prosiłbym o informację "co i jak", żeby z niego wyciągnąć MAKSA
Kupiłem antenę: a-xpol-0001 firmy poynting, jest ok?
Korzystam też z VOIPa, w B525 jest wbudowany, ale mam już kupioną skrzynkę VOIP z cisco więc nie ma problemu, żeby musiało być to wbudowane w nowy router, choć szczerze to wolałbym mieć to w jednym urządzeniu.


Dodatkowe pytanie.... da się zlikwidować słupa z posesji? Po co mi on jeśli nie mogę z niego korzystać, niech orange wyniesie się z nim na granice, tylko jak to zrobić?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: matek451 »

Kiepski żart z tym Orange, zrób test na telefonie z ich kartą to szybko ci przejdzie, antena dookólna cieniutka do bólu, dziala jakoś bo BTS Play pod nosem i skad wiesz ze wisi tam NetWORKS. Zapomnij o takich prędkościach bo to nie Play, z tego BTS-a na porzadnym routerze jak B818 z anteną dual , kierunkową na1800-2600MHz w Play 100Mb/s z niego pewnie bez problemu.
matete
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-12, 10:48

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: matete »

B818 to droga inwestycja. A jest sens zmiany B525 na B535?
Antena na razie nie podpięta, świeżo kupiona, ale remonty w domu więc nie ma czasu wyjść na dach i po zmieniać całą instalację, bo po podłączeniu anteny muszę dokładać router na parterze, bo z poddasza nie obejmie mi całego domu jeden główny router. Także prędkości które podawałem to prędkości z anten wbudowanych
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 511
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: Zeusek »

Albo ma być dobrze, albo tanio.

Wpierw trzeba zrobić testy, jaki operator i ile ma pasm na nadajniku. Jeżeli są cztery pasma na nadajniku to tylko B818.

Wymiana routera B525 na B535 jest mało sensowna, agregują po dwa pasma. Teoretycznie mają większą szybkość ale skoro masz max 70Mb to i tak tego nie zauważysz moim zdaniem.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
matete
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-12, 10:48

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: matete »

Właśnie czytam jeszcze o B618 i on ma podobno VOIPa, co by mnie interesowało, LTE kat. 19, tańszy od B818. B818 ma coś więcej? (ale nie ma VOIP)
Telefonem sprawdzę te pasma czy tylko routerem?
Zastanawiam się też czy nie zrobić jakiegoś zamknięcia hermetycznego (duża puszka) i w niej wsadzić taki routerek zamiast anten zewnętrznych?
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 511
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: Zeusek »

Ten B618 cat 11 ale agreguje też tylko dwa pasma. Jeżeli zależy Tobie na niezawodności i VOIP to B818 ma to wszystko, nie wiem jak tutaj VOIP działa ale zakładkę posiada w menu.

Można w telefonie aplikacją NetMonster.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: matek451 »

Kolega nie sucha żadnych porad on wie lepiej więc niech brnie w te pseudo rozwiązania, kto mu zabroni. Kolejny dla którego ludzie marnują swój cenny czas, napisane ze stacja Play Węglówka działa w agregacji 4 pasm LTE, 5GR na światłowodzie a ten wyjeżdża najpierw z B535 a potem z B618, wartym z 400 zł na dodatek z 2 CC CA. Na polecone testy widać nie ma czasu lub je olewa, teraz chce zamykać router w puszce nie znajac nawet parametrów sygnału na poszczególnych pasmach LTE. Ma B525 więc do testów pasm LTE na nim na zewnątrz wystarczy. B818 W Play jest za 229 zł nawet w abonamencie 50 zł z czego 3 m-ce gratis.
matete
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-12, 10:48

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: matete »

Kolega słucha, ale nawał pracy nie pozwala mu się zająć testami w takim stopniu, żeby wnieść coś sensownego więc na razie chce się dowiedzieć coś o sprzętach. Szukam rozwiązań i pytam. Jakbym miał nie pytać to w każdej opcji B818 jest najlepsze więc żaden temat na tym forum nie miałby sensu bo można od razu każdemu polecić przynajmniej B818 i z głowy... operujecie na innych pojęciach, które dla Was są oczywiste, a dla mnie będą potrzebne "dłuższe chwile", aby poza pracą i dzieckiem się tym zająć, poza tym nie było nigdzie mowy, że węglówka operuje na 4 agregacjach;)
matete
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-12, 10:48

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: matete »

Sorki, ale na prawdę nie mam na nic czasu...
Udało się zrobić tak, że abonament na firmę 750GB z Playa, router b818 i antena a-xpol-0001 (niby miała być "słabiutka do bólu" :zdziwko: ), bez zadny dodatkowych konfiguracji, na 5GHz daje radę 300Mb/s:-P

Jedynie problem z zasięgiem wi-fi, dokupiłem Xiaomi ac2350 i on robi za "główne" urządzenie, ale nie mam go jak schować sensownie, pasowałoby coś fajnego ale "sufitowego". Polecacie coś?;-)
Ostatnio zmieniony 2020-09-28, 10:00 przez matete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: onken »

Ile zaplaciles za to 750 GB ?

Ps
Sprawdź ile z tych 325 Mb/s zostanie w godzinach późno popoludniowych

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: matek451 »

Miarą skutecznośći anteny jest jej zysk a nie prędkości uzyskiwane na speedteście, te zależą od wielu czynników. Stosunkowo niski UL wskazuje ze albo sygnał na LTE2600 jest nie za mocny lub jako pasmo podstawowe jest wykorzystywane LTE1800. Brak testów sygnału na B818 nie pozwala sprawdzić tych danych , tak samo jak zysku tej anteny na poszczególnych pasmach LTE.
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: krychxagg »

@matete

Jakbyś mógł się pochwalić ile dałeś za te 750GB byłoby super. Bo obecnie sam rozkminiam czy zostawić T-Mobile na nieokreślonym i czekać na światłowód z POPC, czy może zmienić na Play.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: atento »

matete pisze: antena a-xpol-0001 (niby miała być "słabiutka do bólu" :zdziwko: ), bez zadny dodatkowych konfiguracji, na 5GHz daje radę 300Mb/s:-P
Bo jest słabiutka :D z przewodem traci względem routera w tym samym miejscu. Dodatkowo sam router typu 818 w tym samym miejscu będzie lepiej działał niż z najlepsza antena przy srednim/dobrym sygnale bo uzyskasz pełne jego możliwosci gdyż zewnętrzne wyjscia antenowe ich nie zapewniaja.

Router? Polece co mam, ax3 pro, jak nie potrzeba nic więcej jak swietne wi-fi i ewentualnie ograniczanie pasma i to wystarczy, wersja europejska ma inna konstrukcje od wersji chinskiej która ma 4 wzmacniacze wifi.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: onken »

Jak rozpoznać by kupić typowo chińska wersję ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: atento »

Chinskie są czarne i białe, wersje europejskie były tylko białe (może się coś zmieniło) . Na bank kupione na aliexpress sa chinskie, ja kupiłem z allegro od chinczyka przyszedł w 8 dni. Chinskie nie maja menu w innych jezykach. Mają inne firmware, po wielkości jest znacznie większe. wifi elegancko dziala, zamiast 3 osobnych sieci mam jedną tylko z ax3 pro nawet mesh nie potrzebny.
link+ działa jednak nie z 818 ( inne routery też nie działaj z 818 ) tylko tryb bridge wtedy jest jedna sieć... Jest temat na pomocy huawei o 818
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: onken »

atento pisze:Chinskie są czarne i białe, wersje europejskie były tylko białe (może się coś zmieniło) . Na bank kupione na aliexpress sa chinskie, ja kupiłem z allegro od chinczyka przyszedł w 8 dni.
Możesz podać linka ?

Może być na PW

Jak tam ogarniasz język ? Da się jakoś ustawić ang ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matete
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-12, 10:48

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: matete »

Sam internet 110zl, ale od razu poszło "ubiquiti", żeby z do kuzynki puścić i chociaż część kosztów "zbić";-)
Z tym UL będę kombinował, ale i tak jest ok;-) wysyłanie jest szybkie i wystarczające jak dla mnie;-) ale jakby miało być szybciej jak wybiorę inne częstotliwość to muszę popróbować.

Z routerów to chciałbym chyba Unifi, bardziej chodzi mi żeby w centralnej części przewiertac się z "komina" i wypuścić kabel, z PoE, a Unifi zawiesić na ścianie, żeby się nie rzucało w oczy.
andrew01
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2013-01-05, 14:19
Lokalizacja: Polska

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: andrew01 »

atento pisze:
matete pisze: Router? Polece co mam, ax3 pro, jak nie potrzeba nic więcej jak swietne wi-fi i ewentualnie ograniczanie pasma i to wystarczy, wersja europejska ma inna konstrukcje od wersji chinskiej która ma 4 wzmacniacze wifi.
Również zastanawiam się na tym ruterem, tylko nie mogę się zdecydować czy wybrać wersję chińską AX3 Pro czy może jednak wersję globalną AX3 Quad Core. Czy różnica w budowie została gdzieś potwierdzona? Czy globalna lepiej by współpracowała z B818?
andrew01
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2013-01-05, 14:19
Lokalizacja: Polska

Re: Router LTE jako główne i jedyne rozwiązanie na dom, jaki wybrać i jaki operator najlepszy

Post autor: andrew01 »

andrew01 pisze: Czy różnica w budowie została gdzieś potwierdzona?
Na powyższe odpowiedź znalazłem: https://4pda.ru/forum/index.php?showtop ... ry98853466
ODPOWIEDZ