Huawei B818 - jakiego operatora wybrać i czy potrzebuję anteny?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hermi1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2020-06-08, 20:30

Huawei B818 - jakiego operatora wybrać i czy potrzebuję anteny?

Post autor: hermi1 »

Witam,

Jestem przed wyborem dostawcy internetu LTE (jedyna opcja). Całe życie mieszkałem w blokach, więc przeprowadzka do domu pod tym względem nie jest łatwa:) W temacie jestem zielony, ale trochę poczytałem na forum i chciałem was prosić o poradę:
Wybór sprowadzam obecnie do 2 operatorów - Orange i Play, bo oferują jako jedyni 1000gb transferu w rozsądnych cenach. Do testów mam modem Huawei B818 - będzie docelowo umieszczony na strychu, skąd rozchodzą się przewody do gniazdek internetowych w większości pokojów. Zainstalowałem HManagera i testowałem wszystkie pasma dla obu sieci i wyniki mnie trochę zdziwiły. Najlepsze osiągnąłem dla agregacji 4 lub 3 pasm, przy czym Orange osiągnął lepszy wynik, mimo według mnie sporo gorszych parametrów sygnału.
Załączam screeny z HManagera i speedtestu dla tych najlepszych wyników. Co ciekawe zarówno dla Play oraz Orange modem łączy się z BTSami, które nie są najbliżej mojej lokalizacji (i również mają możliwość agregacji pasm). Najbliżej mam BTSy PIO1013 (Play) oraz 4441 (Orange) - oba w tym samym miejscu w Piotrkowie Trybunalskim ul. R. Dmowskiego 38 (tak wnioskuje po danych z BTSearch). Modem łączy się natomiast z BTSami przy ulicy Słowackiego. Wszystkie wspomniane BTS znajdują się w odległości ok. 1100-1600m od mojej lokalizacji (łączy się z tym oddalonymi o 1600m)
Co sądzicie o tych wynikach? Czy są one zadowalające? Przyznaje, że testy przeprowadzałem na strychu, gdyż taka ma być docelowa lokalizacja routera i wstępnie nie planowałem dodatkowej anteny...Czy przy zastosowaniu anteny te wyniki mogą ulec znaczącej poprawie?

Dziękuję z góry za pomoc i proszę o wyrozumiałość...
ODPOWIEDZ