Sprzęt i ustawienie pod T-Mobile

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
antszej
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-06-17, 03:13

Sprzęt i ustawienie pod T-Mobile

Post autor: antszej »

Cześć!

Rozważam wzięcie internetu mobilnego w t-mobile (najfajniejsza oferta dla firm) i szukam sprzętu, z którym będzie ten internet współpracował. W ofercie operatora jest Huawei B535-232 i widzę, że cieszy się całkiem niezłą opinią. Potrzebuję też pomocy w rozkminieniu jak go ustawić i czy przyda się dodatkowa zewnętrzna antena. Ograniczenia są takie: router musi być w środku (wrzucam pomiary z OnePlus 7 Pro z miejsca, w którym finalnie sprzęt miałby się znajdować), antena raczej na zewnątrz i to na parapecie (więc nie może być zbyt ciężka i wydaje mi się, że powinna sygnał łapać pod kątem 180 stopni, ale wolałbym to zweryfikować tutaj na forum.

Szybkie opisanie terenu:
współrzędne: 50.081050, 19.179236;
mieszkam na drugim piętrze w bloku (2-piętrowym) ;
większość nadajników znajduje się z jednej strony bloku (na prawie kompletnym "<font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font>"), po drugiej stronie w mieszkaniu często tracę sygnał LTE (w orange i w t-mobile, w playu ch**owo, ale stabilnie);
blok znajduje się w małej dolinie, ale wszystkie nadajniki oprócz tego na wschód widzę z miejsca gdzie znajdowałby się router (ten najbliższy ma problem z załapaniem sygnału na ziemi);

zasieg_lte.png
Idąć od lewej to bts-y (na screenie częstotliwość i odległość w linii prostej):
Granitowa 16
Solecka 21
Barbórki 23
Chełmska 170


Screeny z netmonstera i speedtesta:

netmonster.jpg
Screenshot_20200617-171952.jpg
Transfer różnie w tym miejscu, najlepiej wczoraj w nocy mi się udało 110/14 wyciągnąć (nie zależy mi na uploadzie).

Czy B535 ma opcję bridge? Mam fajny router w mieszkaniu (i nowiutki na dodatek :)) i nie chciałbym ograniczać zasięgu wifi w mieszkaniu, a jeden komputer i tak musi być podpięty przez ethernet, więc kabel przez całe mieszkanie tak czy siak przejdzie.

Mam nadzieję, że tyle wystarczy, ale w razie czego mogę dokonać też innych pomiarów.
antszej
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-06-17, 03:13

Re: Sprzęt i ustawienie pod T-Mobile

Post autor: antszej »

Nie mogę edytować postu, więc zrobię dubla:

Przeszedłem kawałek na zachód (w stronę btsów 800 i 2600) i w odległości +- 950m i 800m (odpowiednio do 800 i 2600) otrzymałem taki wynik w netmonsterze:

Screenshot_20200617-205330.jpg
Screenshota ze speedtesta nie mam, ale wyszło 89/12 przy 33ms pingu (co by było mega zadowalające dla mnie). Wygląda na to, że powinienem skupić się na zwiększeniu sygnału do tych dwóch btsów. W jaki sposób to zrobić? Jakaś konkretna antena kierunkowa pasująca do B535?
kamil7430
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 159
Rejestracja: 2018-01-19, 11:40

Re: Sprzęt i ustawienie pod T-Mobile

Post autor: kamil7430 »

Twój OnePlus ma modem LTE kat.18, agreguje 4 pasma LTE. B535 LTE kat.7 agreguje tylko 2 pasma LTE, więc takich wyników na nim nie osiągniesz. Jeżeli chcesz takich prędkości jakie uzyskałeś na telefonie to B818. Zasięg z BTS-a Bieruń Granitowa 16, 639/118.
Huawei B315s-22, nju 100GB - 29zł/m-c; TP-Link TL-WR1043ND + Alcatel OneTouch L850V, Play InK50 NbL - 8,33zł/m-c
antszej
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-06-17, 03:13

Re: Sprzęt i ustawienie pod T-Mobile

Post autor: antszej »

Dzięki! Zdecydowałem, że wezmę B818. Sprawdzałem też pojedyncze częstotliwości z pomocą Net Guru i właściwie wszystkie nadajniki u mnie działają z podobną prędkością.


Temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ