B525s-23a jaka antena kierunkowa

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Quosek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-06-25, 10:53

B525s-23a jaka antena kierunkowa

Post autor: Quosek »

Cześć
Mieszkam w Bąkowie (gm. Kolbudy/pomorskie) (koordynaty @54.2953956,18.5299365,18.25z) , mam B525-23a i "starą" umowę z TMobile (tą bez limitów).
Ostatnio niestety mam coraz gorsze prędkości i siłę sygnału - router często pokazuje mi jedną kreskę zasięgu (update: właśnie patrzę - już są 3 kreski ... nieprzewidywalne i niestabilne to jest)

Trochę poczytałem - zainstalowałem HUA CTRL i dałem agregację 1800+2600 co trochę poprawiło, ale wg. mnie (mogę gadać głupoty) nadal są problemy i przydałoby się dać antenę kierunkową.

Screen z HUA CTRL w załączniku.

I teraz pytania:
- czy mam rację, że antena pomoże
- router aktualnie stoi na strychu (dzięki temu jest mniejsze tłumienie sygału ścianami) -> czy antenę też mogę tutaj umieścić i coś da, czy lepiej będzie montować na kominie (co jest większym wyzwaniem bo nie ma prostego dojścia)
- a może coś więcej powinienem ustawić HUA CTRL
- soft jest "fabryczny TMobile", ale z tego co czytałem to nie powinien on wpływać na "moc sygnału" - prawda to czy coś pominąłem

Z góry dziękuję
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B525s-23a jaka antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

A jakiś speedtest wieczorny w tej agregacji, sygnał na 2600MH z BTS-a NetWorks Kowale na maszcie Plusa bardzo słaby, antena od poczatku była konieczna i na zewnątrz, sprawdzaes parametry sygnału i prędkości na kazdym z 4 pasm LTE dostepnych dla T-mobile z tego BTS-A.
Quosek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-06-25, 10:53

Re: B525s-23a jaka antena kierunkowa

Post autor: Quosek »

I tutaj jest problem - speedtest np. teraz (gdy mam 3 kreski) jest OK (mam pakiet 20Mbit i tyle jest, widać że znowu TMobile cos skaszanił z uploadem i nie ma ograniczenia) (załącznik) (było gorzej przy włączonym paśmie 800)

W momencie gdy siła sygnału spada do 1-nej kreski prędkość spada poniżej 6-8 Mbit

Nadal potrzebujesz wieczornych speedtestów na każdym paśmie, czy nie potrzebne to i wystarczy dołożyć antenę (jaką)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B525s-23a jaka antena kierunkowa

Post autor: matek451 »

Na b525 masz wymuszone te dwa pasma LTE więc wieczorny spadek to efekt ich przeciązenia na tej stacji, oczywiście testy sa podstawą bo oprócz eNB, ECI i parametrów sygnału na pasmach speedtest DL/UL pokazuje posrednio obciązenie pasma, ztym w T-mobile bywa kiepsko
Quosek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-06-25, 10:53

Re: B525s-23a jaka antena kierunkowa

Post autor: Quosek »

to wieczorkiem usiądę i potestuję pasma. Dobrze rozumiem, ze:
- powinienem przetestowac tylko pasma B3 (1800), B7 (2600), B20 (800), czy coś jeszcze ?
- netspeeda z poziomu HUA CTRL czy np. Okli ?
- Czy po zmianie pasma muszę resetować router (tak robiłem), czy wystarczy zmienić, kliknąć SAVE i gotowe ?
Quosek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-06-25, 10:53

Re: B525s-23a jaka antena kierunkowa

Post autor: Quosek »

Wyniki testów w załącznikach
Wygląda, że pasmo 1800 jest najlepsze (aktualnie zrezygnowałem z agregacji - nie wiem czy dobrze zrobiłem)
ODPOWIEDZ