Karta SIM do internetu i rozmów

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
matibu06
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-04-08, 13:08

Karta SIM do internetu i rozmów

Post autor: matibu06 »

Cześć. Mam Orange, na którym mam kilkaset GB, i chciałbym je wykorzystać. Potrzebuję urządzenia, które umożliwi mi rozmowy i dostęp do internetu z jednej karty SIM. Przy czym ten sprzęt ma być na strychu, z względu że tam najlepszy zasięg, a połączenia chciałbym mieć na parterze. Skrętka z strychu jest poprowadzona, tylko czy jest jakiś router/modem który umożliwi rozmowy? Jakiś router z bramką VOIP? Wymagana agregacja przynajmniej dwóch pasm, możliwie niedrogo
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Karta SIM do internetu i rozmów

Post autor: matek451 »

Tak wystarczy router z bramką GSM, do nego karta głosowa Orange, wybór sieci na AUTO, podczas transmisji danych korzysta z LTE a przy rozmowach zejdzie na 3/2G. Do routera podłączasz do RJ11 telefon analogowy np. bezprzewodowy.Rozwiązania z routerem na strychu to półśrodek, stosuje się do niego anteny zewnętrzne, tym bardziej jak się ma 9 km do stacji bazowej NW z kompletem 4 pasm LTE. Jaki budzet ? Wybór jesli ma mieć 2CC CA mocno ograniczony, bramkę ma B525 z Plusa ale nie agreguje LTE2600+2100 i LTE2100+1800, B535 bramki nie ma, potem B618 , port RJ11 posiada też B818 więc powinien też mieć bramkę GSM. Posiada ja ZTE MF286 ale ten router ma dziwną konfigurację anten zewnętrznych.
matibu06
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-04-08, 13:08

Re: Karta SIM do internetu i rozmów

Post autor: matibu06 »

Rozumiem że bramka VOIP oznacza możliwość podłączenia analogu przez RJ-11, nie da rady przez sieć SIP/VOIP? Problem w tym że to ma być rozwiązanie tymczasowe, związane z wirusem, do czasu powrotu do biur lub podłączenia światłowodu do domu, czyli kwestia 1-4 miesięcy. Agregacja to prawdopodobnie 2600+1800, choć zweryfikuję, nie odczuwałem większych różnic pomiędzy smartfonami z LTE Cat6 i Cat12, moze +10%. Na MF286 są problemy z agregacją, czy raczej fajnie działa? Na e5186 nieco przejechałem się, ale i antena była typowo marketowa i niewiadomo jakim to zysku realnym
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Karta SIM do internetu i rozmów

Post autor: wojteks »

Spokojnie możesz użyć dowolnej bramki VoIP podłączonej do routera, nie musi być wbudowana w router.

Bramki VoIP wbudowane w router też powinny działać jeżeli chodzi o rozmowy po IP, część routerów mających gniazdo telefonu analogowego używa sieci GSM do połączenia głosowego. Tak samo możesz używać klientów VoIP w komputerze. Rozwiązań jest dużo tylko musisz dokładniej wiedzieć jak chcesz mieć to zrobione.
Zresztą wiele firm pracujących zdalnie używa Skype for biznes czy podobnych rozwiązań jednolitych dla całej korpo.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Karta SIM do internetu i rozmów

Post autor: matek451 »

Ale po co bramka VoIP? Przecież ma być uzywana karta SIM od Orange więc interesuje cię bramka GSM. E5186 posiada bramkę GSM, Agregację LTE2600+1800 tez obsługuje ale do rozmów na routerze ustawia się zawsze AUTO bez wyboru rodzaju technologii i pasm bo rozmowy nie działają na LTE.Agregacja na MF286 działa ale po co zmieniać router jak masz E5186.A z anteną z marketu to sobie robisz z nas tutaj żarty, miałeś wyraźnie napisane w innych tematach co nalezy zrobić aby korzystać z BTS-a NetWorks z agregacją 4 pasm LTE oddalonego o 9 km.
matibu06
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-04-08, 13:08

Re: Karta SIM do internetu i rozmów

Post autor: matibu06 »

wojteks pisze:Spokojnie możesz użyć dowolnej bramki VoIP podłączonej do routera, nie musi być wbudowana w router.

Bramki VoIP wbudowane w router też powinny działać jeżeli chodzi o rozmowy po IP, część routerów mających gniazdo telefonu analogowego używa sieci GSM do połączenia głosowego. Tak samo możesz używać klientów VoIP w komputerze. Rozwiązań jest dużo tylko musisz dokładniej wiedzieć jak chcesz mieć to zrobione.
Zresztą wiele firm pracujących zdalnie używa Skype for biznes czy podobnych rozwiązań jednolitych dla całej korpo.
Chodzi o to, że mam dużo internetu na karcie SIM, z której korzystam na codzień, założenia są takie żeby użyć tej karty do udostępniania internetu i jednocześnie chciałbym możliwość prowadzenia rozmów używając tej karty SIM na laptopie/telefonie. Tylko że chciałbym to wystawić na strych, mam skrętkę poprowadzoną na parter. Tymczasowo używałem do tego telefonu i aplikacji na Windows Twój Telefon, ale ta aplikacja ma problemy z synchronizacją, sam Bluetooth działał nawet fajnie pomimo że po drodze były 2 sufity :D Niestety Orange na kartę nie zezwala na przekierowanie połączeń, a to by sporo pomogło.
matek451 pisze:Ale po co bramka VoIP? Przecież ma być uzywana karta SIM od Orange więc interesuje cię bramka GSM. E5186 posiada bramkę GSM, Agregację LTE2600+1800 tez obsługuje ale do rozmów na routerze ustawia się zawsze AUTO bez wyboru rodzaju technologii i pasm bo rozmowy nie działają na LTE.Agregacja na MF286 działa ale po co zmieniać router jak masz E5186.A z anteną z marketu to sobie robisz z nas tutaj żarty, miałeś wyraźnie napisane w innych tematach co nalezy zrobić aby korzystać z BTS-a NetWorks z agregacją 4 pasm LTE oddalonego o 9 km.
Ok, pomyliłem nazwy - potrzebuję bramki GSM. Poszukam czegoś pod tym hasłem. Co do E5186 - używałem jakiś czas z Play, jednak w Orange, czy bez anten czy z anteną nie potrafił zagregować pasm. Sprzedany jeszcze w zeszłym roku, nie było wtedy potrzeby internetu mobilnego. Nie robię żartów z anteną - wyniki które wtedy podawałem to były na telefonie, z agregacją maksymalnie 2 pasm - Lenovo P2. Te 4 pasma co podawałem to pasma z jakimi łączył się telefon, przy wyłączaniu konkretnych pasm. Jak telefon połączył się na 800Mhz, to wyłączałem 800Mhz. Jak przełączył się na 1800Mhz, to wyłączałem 1800Mhz. W ten sposób doszedłem że jestem w zasięgu każdego z pasm, telefon łączył się nawet z 2600Mhz, e5186 w trybie auto nic nie agregował.

Jestem świadom że rozmowy nie działają na LTE bez obsługi VoLTE, ale to nie będzie przeszkadzało.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Karta SIM do internetu i rozmów

Post autor: wojteks »

Niby dlaczego Orange na kartę (jak taryfa) nie pozwala na przekierowanie połączeń?

Współczesne routery jeżeli mają to raczej bramkę VoIP więc to co chcesz uzyskać raczej się nie uda.
Nie pomagam na PW!
matibu06
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-04-08, 13:08

Re: Karta SIM do internetu i rozmów

Post autor: matibu06 »

Poprostu Orange uznało że w prepaid nie będzie takiej opcji i tyle, a szkoda https://nasz.orange.pl/t5/Na-kart%C4%99 ... d-p/153171

Trudno, chyba będę musiał sobie odpuścić ten temat
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Karta SIM do internetu i rozmów

Post autor: matek451 »

A umiesz czytać ze zrozumieniem , raczej nie bo za wiele nie wyniosłeś z tego co napisałem na temat bramki GSM i routerów z jej obsługą. Sam korzystałem z bramki GSM na B593S-22 I B315.
ODPOWIEDZ