Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
colnet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-10-28, 20:33

Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: colnet »

Usiłuję na odległość pomóc komuś w poprawie jakości internetu od Cyfrowy Polsat.
Modem jak w tytule i głównie o jego parametry chodzi. Jak można się doczytać na
różnych newsach i portalach handlowych o jego standarcie :

- jest to modem LTE, inni piszą że to jest 4G, a jeszcze inni że to LTE 4G - więc
mam pytanie - jak to w końcu z tym modemem jest ?

- modem ma 2 gniazdka antenowe - jaki jest ich podział/rola: te gniazdka mają
różne pasma, czy też jedno z nich to nadawanie, a drugie odbiór ?

- na stronie Cyrowego Polsatu zauważyłem nowe FW do tego modemu - co polepszy/zmieni
to oprogramowanie ?

- czym różni się E3372 od E3372h ?
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: astroneb »

4G to LTE to long term evolution to samo dla konsumenta;)
Nic nie dam to już relikt LTE CAT 4 nie ma prawa bytu 2020 roku :(
Dlatego jedyna opcja to 1. zmiana operatora "Cyfrowy Polsat" to żart 2. Testy operatorów 3.Zmiana sprzętu na Huawei B818 lub inny ale nic poniżej CAT 12 nie polecam :(
colnet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-10-28, 20:33

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: colnet »

astroneb pisze:[..]
Dlatego jedyna opcja to 1. zmiana operatora "Cyfrowy Polsat" to żart [..]
W miejscu którego to dotyczy - Cyfrowy Polsat siedzi na "półce" u Plusa,
a ten o ile się doczytałem ma jedne z lepszych transferów ?

OK - poczekam na odpowiedzi na pozostałe pytania.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: astroneb »

To nie ma znacznie gdzie to wyczytałeś co ? U jednego działa super Orange a u innego PLUS a u innego Play nie ma czegoś takie.
A I plus nie ma prawa działać poprawnie na 1 CA i do tego bez zasobów w PLAY i Orange i T-mobile najczęsćie jest 4CA/3CA a plus rzadko kiedy cokolwiek

Lokolizacja testy na smartfonie z aplikacja netmonster a nie wróżenie z fusów to nie zgaduj zgadują lub potrzebne są dane sygnału.
I ten E... to 1 pasmo anteny CAT 4 to zawsze będzie tak jak jest nieważne jak się postarasz to to już elektrozłom.

A i odpowiedz na pytanie tak to 2 złącza ts9 ale normalne anteny do tego to było by ciekawie (koszt to ok 150-200 pln za anteny które i tak z tym modem bedą dawać tragiczny rezultat) :nienie: Nie oprogramowanie niczego nie zmieni w ponad 5 letnim sprzęcie.

Bez wymiany sprzętu się nie obejdzie i koniec kropka.
Poproszę najpierw o testy pasm na telefonie z aplikacją. Netmonster w Google play store i lokalizacje miejsca.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: wojteks »

colnet, za dużo reklam oglądasz, dostałeś odpowiedź, ten modem na dziś to elektrośmieć tak samo jak Plus (czy tam CP) to raczej najgorszy wybór operatora.
Nie pomagam na PW!
colnet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-10-28, 20:33

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: colnet »

astroneb pisze:[..]
Poproszę najpierw o testy pasm na telefonie z aplikacją. Netmonster w Google play store i lokalizacje miejsca.
Lokalizacja to Nadarzyn-Rusiec GPS: 52.088665, 20.792408 na swojej mapie Cyfrowy Polsat pokazuje że operuje tam jego 4G.

Testów tym programem nie robiłem (na odległość) , ale został zrobiony test gdzie ten modem pracuje (test w domu) przy pomocy programu LTEwatch RSRP= - 114 dBm i RSSI=-77 dBm, więc nie jest jak na razie po omacku, nie wiedziałem o programie NetMonster i będę go chciał najpierw sam przetestować zanim napiszę tej osobie łopatologicznie co i jak.

Na razie przynajmniej ten modem musi zostać, póki co wybrałem już antenę do zakupu, ale nadal tajemnicą są te gniazdka antenowe na modemie i ich podział na pasma czy też nadawanie/odbiór?
Ostatnio zmieniony 2020-07-22, 15:04 przez colnet, łącznie zmieniany 2 razy.
colnet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-10-28, 20:33

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: colnet »

wojteks pisze:[..] ten modem na dziś to elektrośmieć tak samo jak Plus (czy tam CP) to raczej najgorszy wybór operatora.
Spokojnie, bez emocji zarówno modem jak i operator - to sytuacja którą zastałem, a nie zakupy z tytułu mojej porady.
Take easy. :)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: key »

colnet pisze:Na razie przynajmniej ten modem musi zostać, póki co wybrałem już antenę do zakupu, ale nadal tajemnicą są te gniazdka antenowe na modemie i ich podział na pasma czy też nadawanie/odbiór?
LTE pracuje w systemie MiMo - anteny wykorzystuja rozne polaryzacje zeby zwiekszyc pasmo.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: wojteks »

colnet pisze:Spokojnie, bez emocji zarówno modem jak i operator - to sytuacja którą zastałem,
A gdzie widzisz jakieś emocje, to tylko stwierdzenie o zaistniałej sytuacji.
Nie pomagam na PW!
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: astroneb »

colnet pisze:
astroneb pisze:[..]
Poproszę najpierw o testy pasm na telefonie z aplikacją. Netmonster w Google play store i lokalizacje miejsca.
Lokalizacja to Nadarzyn-Rusiec GPS: 52.088665, 20.792408 na swojej mapie Cyfrowy Polsat pokazuje że operuje tam jego 4G.

Testów tym programem nie robiłem (na odległość) , ale został zrobiony test gdzie ten modem pracuje (test w domu) przy pomocy programu LTEwatch - 114 dBm, więc nie jest jak na razie po omacku, nie wiedziałem o programie NetMonster i będę go chciał najpierw sam przetestować zanim napiszę tej osobie łopatologicznie co i jak.

Na razie przynajmniej ten modem musi zostać, póki co wybrałem już antenę do zakupu, ale nadal tajemnicą są te gniazdka antenowe na modemie i ich podział na pasma czy też nadawanie/odbiór?
OK rozumiem ale kupowanie i wydawanie pieniedzy w błoto to nie dobry pomysł. Gdzie na allegro sprzedają antenty warte 5zł za 50-100 zl.
To jest tragedia LTE poniżej -110 dbm jest już nie użyteczne :(

Te mapy operatorów można sobie no wiesz ;) Czasami nawet przeczą z prawami fizyki :roll:
Tu mapa z nadajnikami operatorów 2G,3G , LTE i 5G.

http://beta.btsearch.pl

Masz dwa nadajniki PLAY z 5 GREADY czyli 4CA czyli Agregacja 4 pasm MIMO 4X4
odległośc to 1,25 km al. Katowicka 109 i 750 m ul. Żółwińska 20 Tam tak samo 4 pasma od PLAY , Orange i T-MOBILE. (Ten przez las wiec antena musiała by być wysoko zawieszona lub łączyć się do tego pierwszego nadajnika PLAY. Tutaj mamy 800MHz,1800MHz,2100MHz i 2600 MHz od każdego z operatorów ale do tego to wymagany Huawei B818 plus antena zewnętrzna można go mieć w PLAY na właśność za 1zł lub 229 zł a wart 900 PLN.

Gdzie PLUS aka. Cyfrowy Polsat to LTE 1800 LTE900 pewnie sygnał szczątkowy z śmiecowego LTE 900 MHz na ul. Komorowska 7 co jest już 2km.

Kupić startery operatorów i testować ( PLAY jest za za darmo 100 GB na start na wszystko do końca października , ilość starterów nieograniczona)

Tu jest problem w sprzecie i operatorze który nawet w Całej Gdyni ma tylko LTE 1800,LTE900 poza dwoma nadajnikami z LTE2600. :facepalm:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: matek451 »

Niestety ale głupawe reklamy oglądane w Polsacie wyraźnie szkodzą. Kto w takiej lokalizacji wybiera ten syf z CP/Plusa, te -114dBm to zapewne LTE900 ze stacji Plusa Kajetany, wystarczy pokazać screena z LTEwatchH NA e3372 bo to na nim zrobisz testy CP, sprawdź po kolei wymuszając lte2600, LTE1800 i LTE900, pokaż screeny. Na czas estów modem za oknem bo wewnatrz w takich warunkach na LTE1800 a tym bardziej LTE2600 nie masz szans.
colnet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-10-28, 20:33

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: colnet »

Przepraszam ze swojej strony - nie zauważyłem że chodzi o wartość RSSI i napisałem o wartości RSRP=-114dBm, wartość RSSI=-77dBm, tamten post skorygowałem po tym względem. Antenę chę polecić firmy SignaFlex - Floryda/Miami - zysk 2 x 22 dB - na Allegro 175 -200 zł. Póki co to jeszcze nic na ten temat "poszkodowanemu" :) nie napisałem.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: wojteks »

colnet pisze:Antenę chę polecić firmy SignaFlex - Floryda/Miami - zysk 2 x 22 dB
Przecież to elektrośmieć :rotfl:
Nie pomagam na PW!
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: astroneb »

To jest tragedia ile razy Ci mam to powtarzać że tam nie ma zasięgu :wsciekly:

Dokładnie co ty wyprawiasz ? Po co się pytasz skoro nic sobie nie robisz z porad
RSSI nie ma znaczenia przy braku sygnału
7 (25).jpg
Bez danych anteny się nie kupuje , a tym bardziej nie na allegro gdzie za tego śmiecia chcą 200 PLN :czytaj:

Jeśli chce znajomego skrzywdzić to nie ma problemu ale potem on będzie miał do Ciebie pretensje że internet mu nie działa :cry:

To prosta sprawa
1. Testy operatorów (Nie w PLUSIE NIGDY NIE BEDZIE DZIAŁAĆ)
2. Wybór operatora (PLAY, ORANGE , T-MOBILE)
3. Sprzet Huawei B818 + dobra antena 1800-2600 lub szerokopasmowa 800-300 MHz lub ATK-504
https://www.cybertech.com.pl/p189,anten ... 00mhz.html
https://www.cybertech.com.pl/p70,antena ... a-gsm.html
https://telkob.pl/pl/p/2x-ATK-504-Pasmo ... 196-zl./60
4. Koniec
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: matek451 »

RSSI w LTE jest bez znaczenia, https://jackiewiczowie.blogspot.com/201 ... u-lte.html pokazany RSRP jest tragiczny na dodatek brak CID z LTEWatchH co nie pozwala sprawdzić jakie to pasmo LTE i z którego eNB Plusa, co do tłumika z Signaflex to kolega już się wypowiedział, nic dodać , nic ująć. Masz HiLinka, wspólpracuje z LTEwatchH to zrób testy pasm LTE po kolei, pokaż screeny z aplikacji dla nich i speedtesty wieczorem to sam się przekonasz co wart jest tam internet z CP. Ale skoro to pomoc sąsiedzka to przynajmniej staraj się maksymalne wykorzystać mozliwości operatora na tym co masz, w Plusie licż sie tylko LTE2600 i LTE1800 czyli pasma pojemnościowe o szerokości 20MHz, LTE900 na 5MHz to wydmuszka, zasięg na 2600MHz najmniejszy ale pasmo bywa najmniej obciązone bo loguje się do niego najmniej klientów. Reasumujac skupiasz się na antenie 1800-2600MHz, stacje z pasmami LTE2600/LTE1800 to Komorowska i dalsza na oczyszczalni ścieków. LTE1800 jest tez w Młochowie.
colnet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-10-28, 20:33

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: colnet »

Myślę że zastosowanie anteny coś jednak da (niekonicznie tej o której napisałem) - bazuję się na tym co mówi mi ta osoba:"Do przeglądania internetu to może być jak teraz, wkurzam się tylko jak deszcz pada"
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: key »

matek451 pisze:RSSI w LTE jest bez znaczenia,
Oczywiscie, to jest tylko wskaznik mocy odbieranego sygnalu.... :gwiazdki:
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: matek451 »

Klienci Zygmunta to najwięksi Janusze i Grazyny, naogladajs się głupawych, kłamliwych reklam i poza Plusem/CP świata nie widzą. Nie mają pojecia ze w mobilnym mozna mieć duze prędkości , stabilne połaczenie tylko trzeba wybrać odpowiedniego operatora, najczęsciej oczywiście nie jest to skansen Plusa. Do tego odpowiedni, współczesny sprzęt i antenę zewnętrzna do niego. W tej sytuacji przy takim podejsciu do tematu wątpię ze uda się ogarnąć temat, tym bardziej ze brak jakichkolwiek testów wspomnianych pasm LTE na E3372 za pomocą LTEWatchH i screenów z nich. Są konieczne w doborze anteny.
colnet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-10-28, 20:33

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: colnet »

Nie wiem jakie jest inne możliwe połączenie, bo całość robię zdalnie i muszę się trzymać tego co jest. Jednak jak byś przeczytał cały wątek to byś słów o braku testów sygnału LTE nie napisał ponieważ mijają się z prawdą.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: astroneb »

Nie Brak testów to prawda potrzeba czegoś więcej niż RSSI itp Screeny z wszystkich pasm z LTE WATCH wiec póki co nic nie zrobimy bez konkretnych danych a po drugie co robić z takim operatorem typu PLUS :dobani:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: matek451 »

Ja ślepy to raczej nie jestem, przykładowy screen z LTEWatchH wygląda tak https://images83.fotosik.pl/589/c5f6078f12ebf539med.png , póki co nie ma nawet takiego na AUTO nie wspominajac o tych na pasmach LTE2600, lte1800, LTE900. Pomocna forum zawsze jest zdalna ale druga strona musi współpracować i zrobić testy. Niestety ale zamiast to robiś słuchają Pań w salonach CP apotem nawet deszcz przeszkadza w dostępie do internetu a o ty Panie z CP nie mówiły.
colnet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2016-10-28, 20:33

Re: Huawei E3372 - proszę o więcej szczegółów

Post autor: colnet »

OK. Router uruchomiony (pod Cyfrowym Polsatem), piszę trochę z opóźnieniem, bo uruchomiłem ok 1 tydzień temu.
Największa załamka jaka mnie złapała była po wymianie Firmaware - wszystko co robiłem w temacie to roboty na odległość przy wykorzystaniu Whatsapp'a i e-mail. Więc jak po wymianie FW z 1.05F na to 1.05F z Polsatu modem nadal nie działał to miałem niezłą załamkę. Okazało się jednak że pomógł przycisk na tyle routera - RESET. Router już pracuje. Właściciel nie chce się jednak zapisać na żadną antenę póki co, bo obecny status quo mu starcza. Zobaczymy co przyniosą jesienne deszcze ;-). Dziękuję wszystkim za udzieloną pomoc i porady w temacie.
ODPOWIEDZ