Wybór internetu mobilnego w górach

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jahsiotr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-08-22, 21:11

Wybór internetu mobilnego w górach

Post autor: jahsiotr »

Witam,

Planuję założyć internet mobilny w domku letniskowym w górach. Potrzebne jest mi do pracy stabilne łącze, które pozwoli na videorozmowy i pewnie ok. 200GB miesięcznie, obecnie mam telefon w Play i jak jestem na miejscu to zasięgu mam 2 kreski. W załączniku wrzuciłem info o BTSie oraz lokalizacji odbioru. Problem jest taki, że BTS stoi na końcu doliny i nie widać go z domku ze względu na kształt doliny. Czy ZTE NET BOX będzie odpowiednim sprzętem i czy zapewni mi odpowiednią prędkość? Jeśli nie to jakie są alternatywy? Widziałem w innych wątkach, że konieczne są jakieś pomiary, ale prawdę mówiąc przytłoczyła mnie odrobinę ilość terminów i skrótów których nie znam

Z góry dziękuję za pomoc! :padam:
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Wybór internetu mobilnego w górach

Post autor: astroneb »

Zainstaluj aplikacje Netmonster i zrób screen i wyśli z speed testem.
Nic nie mierzymy w kreskach tylko dBm.
I najlepiej zrobić jeszcze testy na starterze t-Mobile bo ma BTS z 3CA.
jahsiotr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-08-22, 21:11

Re: Wybór internetu mobilnego w górach

Post autor: jahsiotr »

astroneb pisze:Zainstaluj aplikacje Netmonster i zrób screen i wyśli z speed testem.
Nic nie mierzymy w kreskach tylko dBm.
I najlepiej zrobić jeszcze testy na starterze t-Mobile bo ma BTS z 3CA.
Dziękuję, będę tam w pon to zrobię testy i podeślę tutaj, jest może jakaś alternatywa dla Netmonstera na iOS?
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Wybór internetu mobilnego w górach

Post autor: astroneb »

Wpisujesz w klawiaturę w telefonie *3001#12345#* i przechodzisz do Serving Cell Info.
jahsiotr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-08-22, 21:11

Re: Wybór internetu mobilnego w górach

Post autor: jahsiotr »

astroneb pisze:Wpisujesz w klawiaturę w telefonie *3001#12345#* i przechodzisz do Serving Cell Info.
To jeszcze może za wczasu dopytam - jak dokonać pomiarów na routerze? Rozumiem ze chodzi o ten Huawei B535? Czytałem że te agregacje się wymusza aplikacją HManager, ale tu się znów kłania problem braku urządzeń z Androidem (tel) i Windowsem (komp)
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Wybór internetu mobilnego w górach

Post autor: astroneb »

Polecam jeśli masz Mac to Bluestack to emulator androida na win i Mac i instalujesz aplikacje Hmanager lub Huactrl bo posiada Sklep Google play. Łączysz się z router po WIFi lub Lan i wpisuje w aplikacje dane do routera i gotowe.
Jeśli masz to tak Haawei B535 to tak ale jeśli nie to najpierw zrób testy a potem dobierz sprzęt.
jahsiotr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-08-22, 21:11

Re: Wybór internetu mobilnego w górach

Post autor: jahsiotr »

astroneb pisze: Jeśli masz to tak Haawei B535 to tak ale jeśli nie to najpierw zrób testy a potem dobierz sprzęt.
No właśnie póki co nie mam, ale wspominałeś o zestawie startowym T-mobile to myślałem ze o to chodzi żeby go wziąć z tym routerem i zwrócić gdyby jednak się nie nadawał.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Wybór internetu mobilnego w górach

Post autor: astroneb »

Po co tyle zabawy najpierw robi się testy na tym co się ma a potem kupuje sprzęt.
jahsiotr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-08-22, 21:11

Re: Wybór internetu mobilnego w górach

Post autor: jahsiotr »

Pomiary dokonane, screenshotów porobiłem więcej niż to co wrzuciłem, bo nie wiedziałem co jest potrzebne. Jak trzeba coś dosłać to mam zapisane.
Na screenshotach to co z LTE to Play, a z 3G - T-mobile na starterze. T-mobile nie łączył się z LTE a na 3G miał na speedteście 4 down i 1 up.
jahsiotr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-08-22, 21:11

Re: Wybór internetu mobilnego w górach

Post autor: jahsiotr »

Kurde, "Serving Cell Info" nie doczytałem tego, no nic wrócę do tematu w piątek. Robiłem screenshoty wszystkich ekranów które nie były puste a ten był, widać nie odczekałem dość długo.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór internetu mobilnego w górach

Post autor: matek451 »

T-mobile nie wpuścił twojej karty do LTE, to norma u tego niemieckiego operatora, niektóre karty wymagają kontaktu z BOK i udostępnienia na karcie dostępu do LTE.
jahsiotr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-08-22, 21:11

Re: Wybór internetu mobilnego w górach

Post autor: jahsiotr »

matek451 pisze:T-mobile nie wpuścił twojej karty do LTE, to norma u tego niemieckiego operatora, niektóre karty wymagają kontaktu z BOK i udostępnienia na karcie dostępu do LTE.
Dzwoniłem do BOKu, Pani włączyła ponownie, LTE jak nie było tak nie ma.
jahsiotr pisze:Kurde, "Serving Cell Info" nie doczytałem tego, no nic wrócę do tematu w piątek. Robiłem screenshoty wszystkich ekranów które nie były puste a ten był, widać nie odczekałem dość długo.
Mam już screenshoty, będę wdzięczny za pomoc :padam:
ODPOWIEDZ