Internet LTE Na Wsi - Pomoc W Doborze

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ja7
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-07-15, 11:28

Internet LTE Na Wsi - Pomoc W Doborze

Post autor: Ja7 »

Cześć,

Niebawem przeprowadzam się w to miejsce: 51.082975, 19.842390
Na mapach z liniami i nadajnikami z UKE widzę w najbliższej okolic 2 nadajniki (w zasadzie oba widoczność bezpośrednia):
- 900m: T-Mobile Polska S.A. Przepł Mb/s 1000 Częst GHz 17.97250,
- 900m: P4 Sp. z o.o. Przepł Mb/s 494 Częst GHz 12.79300
- 2,6km: Polkomtel Infrastruktura Sp. z o.o. Przepł Mb/s 2x180 Mbps Częst GHz 17.73450
- 2,6km: ORANGE POLSKA S.A. Przepł Mb/s max 2x380Mb/s Częst GHz 22.05000

W miasteczku nie ma światłowodu stąd też bardzo zastanawia mnie 100Mb/s od T-Mobile. Internet do pracy więc budżet "tyle ile trzeba będzie".
Zastanawiałem się nad Internet do 20 Mb/s do biura od t-mobile bez limitu. W razie potrzeby mogę rozważyć 2 karty SIM od różnych operatorów.

Czy moglibyście polecić jakieś rozwiazanie? W przyszłym tygodniu będę na miejscu i będę mógł przetestować kartę z Play (prośba o informacje/link do instrukcji czym warto przetestować).

Z góry dziękuję!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19184
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE Na Wsi - Pomoc W Doborze

Post autor: matek451 »

Play to stacja 5GR z agregacją 4 pasm LTE, testuj telefonem z https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl, BTS-y NetWorks to agregacja LTE2100+1800+800 dla T-mobile i Orange, Plusa oczywiście sobie daruj.
Ja7
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-07-15, 11:28

Re: Internet LTE Na Wsi - Pomoc W Doborze

Post autor: Ja7 »

Dziękuję za szybką odpowiedź! Apka pobrana, gdy będę na miejscu to przetestuję. Nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem: na Playu powinienem mieć lepszy efekt niż od T-Mobile i/lub Orange? Czy wybór operatora a co za tym idzie odległości od BTS 0,9km / 2,6km będzie rzutował na sprzęt (antenę zewnętrzną) który powinienem zastosować? Zależy mi na stabilności, antenę mogę zamontować na dachu.

Widzę, że Play dla firm ma 500GB/miesiąc co może być na granicy moich potrzeb. T-mobile zaś bez limitu danych ale z limitem prędkości 20mb/s (co powinno być wystarczające). Poza pracą na komputerze z internetu będą korzystały inne urządzenia - np. YT na TV. A może lepiej podzielić potrzeby na biurowe / domowe i wziąć neta od 2 dostawców?

Z góry dziękuję za wszystkie opinie i podpowiedzi!
Ja7
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-07-15, 11:28

Re: Internet LTE Na Wsi - Pomoc W Doborze

Post autor: Ja7 »

matek451 pisze:Play to stacja 5GR z agregacją 4 pasm LTE, testuj telefonem z https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl, BTS-y NetWorks to agregacja LTE2100+1800+800 dla T-mobile i Orange, Plusa oczywiście sobie daruj.
Byłem na miejscu, odpaliłem aplikację i zrobiłem kilka zrzutów ekranu (sceenry z nagłówkiem "NA ZEWNĄTRZ"). Czy mógłbyś rzucić okiem, czy jest OK? Okazało się, że BTS jest bezpośrednio widoczny. Zatem konkretne pytanie: jaką antenę wybrać? :)

Zrobiłem też zrzuty (scrreny z nagłówkiem "W ŚRODKU") z aplikacji wewnątrz budynku. Może nie potrzebuję montować anteny zewnętrznej tylko zwykłą (czy może jakąś mocniejszą) wewnątrz?

Dodatkowo Speedtest pokazał mi 176 Mbps Down i 8,59 Mbps Up: https://www.speedtest.net/result/10025957555 przy zmianie serwera pokazało 86 Mbps Down 6,64 Mbps Up: https://www.speedtest.net/result/10025964733 . W sumie to szybciej niż mam w domu po kablu.
Ja7
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-07-15, 11:28

Re: Internet LTE Na Wsi - Pomoc W Doborze

Post autor: Ja7 »

Kupiłem huawei b818 (router bez zewnętrznych anten) i zrobiłem test. Na karcie z Play speedtest pokazywał 150MB/S natomiast T-Mobile to już tylko 5-15MB/s. Wygląda na to, że router w przypadku T-mobile w ogóle nie łączy się z LTE. Czy mogę cokolwiek zrobić, żeby przyspieszyć działanie na T-Mobile? Zależy mia ze względu na to, że ten operator ma ofertę z brakiem limitu pobieranych danych.

Wrzucam zrzuty z admina z routera (w tym jeden z T-mobile po wyjściu na dach w potencjalne miejsce gdzie mógłbym zamontować antenę zewnętrzną).
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6493
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Internet LTE Na Wsi - Pomoc W Doborze

Post autor: onken »

Włączyć przez BOA LTE i porobić wtedy testy :)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
ODPOWIEDZ