Pomoc w dobraniu całego zestawu (antena + router)

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Budzik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-10-11, 11:04

Pomoc w dobraniu całego zestawu (antena + router)

Post autor: Budzik »

Cześć, po zapoznaniu się z forumową literaturą postanowiłem zwrócić się do was o pomoc w doborze zestawu do mojego domowego internetu. Niestety nie jestem wielkim znawcą tematu i większa część nomenklatury jest mi nieznana. Zależy mi na znalezieniu wydajnego zestawu w miarę racjonalnym budżecie, świetnie jakby udało się nie przekroczyć 600 złotych. Sprzęt nie musi być nowy, a ja zadowolę się 20Mb/s, które udaje się złapać na zwykłym telefonie przed budynkiem. Akurat nie w dniu testu :ok: .W samym budynku są grube ściany oraz strop przez co przesył spada do około 2Mb/s.

Lokalizacja: ulica Onufrego Zagłoby, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski.
Koordynaty
50.9399833679199
21.36151695251464

BTS: Z aplikacji wynika, że najbliższy znajduje się na Kanałowej 33 +/- 450m (ten chyba będzie najbliżej w rzeczywiścości) lub Wspólnej 15 +/- 240m. Chyba żadnego nie widać u mnie z działki. Muszę sprawdzić wchodząc na dach, gdzie domyślnie będzie zainstalowana antena.

Operator: Stawiam tutaj na PLAY, nawet jeśli jakiś inny operator sprawdzi się lepiej. Mam umowę terminową i póki co nie chcę brać dodatkowych pakietów.

Router: Budynek jest bez piętra, około 50m2. Nie potrzebuję żadnych wodotrysków.

Antena: Tutaj już całkiem zgłupiałem i nie mam pojęcia co wybrać.
Wrzucam dodatkowo screeny z aplikacji. Mnie one dużo nie mówią, ale myślę, że będą pomocne. Jeżeli jakieś inne pomiary będą potrzebne to je wykonam. Dzisiaj trochę mokro, żeby chodzić po dachu :zawstydzony:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w dobraniu całego zestawu (antena + router)

Post autor: matek451 »

Nie ta aplikacja, korzysta się z NetMonster, mieszkasz pomiędzy dwoma BTS-ami Play, telefon skacze po nich na zmianę, na dodatek zmienia tez pasma. Screeny mało czytelne ale na jednym kiepski sygnał na LTE2600 z BTS-a Play Piaski 3, kolejny to zejście na LTE800 z tej stacji , sygnał prawidłowy ale pasmo i tak cię nie interesuje. Po zmianie BTS-a na ten z Świetokrzyskiej slaby sygnał na LTE2100. Do Play w tej lokalizacji potrzebny B818 z agregacją 4 pasm LTE i QAM256 , testy na nim pasm pojemnościowych LTE i ich agregacji i na ich podstawie dobór anteny ale raczej Dual LTE1800-2600MHz. W Play LTE2600 to podstawa i na nim się skupiasz dobierajĄc antenę, do tego agregacja z LTE1800 i LTE2100. Dziwne ze nie wziąłeś B818 od operatora, jest za niewielką kasę.
Budzik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-10-11, 11:04

Re: Pomoc w dobraniu całego zestawu (antena + router)

Post autor: Budzik »

Pochodziłem trochę po dachu. Wrzucam wyniki z netmonstera w załączniku. Czyli sugerujesz, ze nie ma innej (tańszej) opcji niż zakup B818 i dopiero szukanie anteny?
Budzik
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-10-11, 11:04

Re: Pomoc w dobraniu całego zestawu (antena + router)

Post autor: Budzik »

Cześć, wróciłem do tematu. Internet z play jest tak mierny, że zdecydowałem poszukać alternatywy. Startery kupione, testy prędkości na iPhone 7 porobione. Plus u mnie pozamiatał, daje wyniki 60-120 Mb/s w zależności od miejsca, wiadomo. Nierealne dla pozostałych usługodawców, dlatego stawiam mocno na tego operatora.
Pytanie do was moi drodzy - jaki router i ewentualnie antena do tego internetu? Zacząć od B818 i próbować z anteną na 2600? Czy szukać czegoś z 5G? Postawili miesiąc temu maszt, bardzo blisko mojej lokalizacji i strzelam, że jest on do obsługi 5G, natomiast nie wiem do kogo należy.

Ponadto czy jest sens zawracać sobie głowę sprzętem od operatora? Mają jakieś wynalazki typu ODU - IDU 300, sprzedawcy w punkcie oczywiście żadnych konkretów technicznych nie ogarniają. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Edit.

Załączam zrzuty ekranu z Huaweii, aplikacja netmonster. Jakby były potrzebne dodatkowe informacje to wszystko podam.
ODPOWIEDZ