Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
GiuseppeB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-11-02, 11:54

Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: GiuseppeB »

Witam,
Zostałem poproszony przez rodzinę o rozwiązanie ich problemu z internetem, tak jakbym choć trochę się na tym znał ;)
Dlatego bardzo potrzebuję Waszej pomocy w doborze routera i anteny. Niestety, wygląda na to, że operator (T-Mobile) musi pozostać ten sam ze względu na długoterminową umowę. Przesiadka na Orange w ostateczności, natomiast wygląda na to że obydwa sygnały idą z tego samego masztu więc może uda się tego uniknąć. Widziałem w podobnych tematach prośby o screeny z testami więc wysyłam co mam. Dajcie znać czy jeszcze czegoś potrzeba.

Screen z NetMonstera (z dachu budynku):
NetMonsterDach.jpg
Ze środka budynku:
NetMonsterBudynek.jpg
SpeedTest z dachu - T-Mobile:
NetMonsterScreen_SpeedTM.jpg
Speedtest z dachu - Orange:
NetMonsterScreen_SpeedOrange.jpg
Wewnątrz to było o ile pamietam ok 1.5Mbps/0.01Mbp, generalnie nawet wyników meczów nie dało się sprawdzić :/
Będę wdzięczny za pomoc. Nie chodzi o jakieś super prędkości (na to raczej nie liczę), ale zależy mi na tym żeby działał Zoom i Netflix.
Chciałbym zmieścić sie w kwocie max 700zł za router i antenę.

Pozdrawiam,
G.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: matek451 »

A jaka to lokalizacja i jaki obecnie sprzet posiadają do tego syfu z T-mobile i czym sie kierowali w wyborze operatora i skad kolejny poroniony pomysl z Orange?
GiuseppeB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-11-02, 11:54

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: GiuseppeB »

Lokalizacja to mniej więcej https://goo.gl/maps/M2k94rTz9F8hFmbT6
Orange, tylko dlatego, że na telefonie wydawał się szybszy niż T-Mobile. W okolicy jest jeszcze maszt Playa, ale chyba ze względu na drzewa w tamtym kierunku bardzo rzadko z nim łączy.
Obecny sprzęt to jakis oldschoolowy hotspot ZTE od T-Mobile, kiedyś działał nieźle, gdzieś od marca ledwo zipie. To, żę kiedyś działało jest głównym powodem, dla którego jest taki operator a nie inny. Zgłaszanie sprawy do T-Mobile nic nie daje.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: matek451 »

Play to stacja odległa o 2 km z LTE1800+800 czyli na 20MHz pasma a ci przedłużają umowę z T-mobile który na gołym LTE800 i 10MHz pasma z LESZCZY który nigdy nie miał prawa dzialać prawidłowo a teraz co normalne padł na amen, taki sam syf jest w Orange które tez tam ma tylko LTE800.Lokalizacja jest trudna i tylko Play po zapewnieniu prawidłowych parametrów sygnału na 1800MHz jest w stanie działać w miarę normalnie, szczególnie jakby na tej stacji doszło jeszcze LTE2100. Inwestowanie w sprzet i anteny na 800MHz do NetWorks nie ma zadnego uzasadnienia.
GiuseppeB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-11-02, 11:54

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: GiuseppeB »

Dzięki @matek451. Co byś polecił w kierunku złapania tego sygnału Playa? Problemem są chyba wysokie drzewa (tak 25-30m) w stronę tego masztu, które zaczynają się tuż za domem. Czy antena musiałaby być wysoko żeby coś złapać? Jesli tak to jaka antena i jaki router?
Edit: Sprawdziłem dokładniej i może byłaby możliwość znalezienia nie aż tak zasłoniętego miejsca, w stronę tego masztu.

Gdyby ten Play się nie powiódł to mógłbyś coś polecić do tego T-Mobile też? Czy to jest zupełnie bez sensu? Pytam bo z takim internetem jak mają teraz nie mogę ich zostawić i mimo braku dobrych opcji na coś chciałbym się zdecydować.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: matek451 »

Zrób test na telefonie z kartą Play z aplikacją jak dla Orange, test na ch kierunku w poblizu tego BTS-a i pokaż screeny i speedtest, trzeba sprawdzić jak dziala przy prawidłowych parametrach sygnału, potem to samo na zewnatrz u nich.
GiuseppeB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-11-02, 11:54

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: GiuseppeB »

Ok, dzięki. Muszę się zaopatrzeć w kartę Play i wybrać tam bo nie ma mnie na miejscu, postaram się to ogarnąć jutro. Jeszcze raz dzięki wielkie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: matek451 »

Kup starter odNowa za 5 zł, zarejestruj, załóz konto w aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... y24m&hl=pl, dodaj ten numer i uruchom na nim 100GB za darmo https://www.play.pl/kampanie/100gb/#connect
GiuseppeB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-11-02, 11:54

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: GiuseppeB »

W końcu udało mi się zrobić te testy mimo okropnej pogody. Zrobiłem ich sporo, wysyłam co wg mnie ma najwięcej sensu.


Testy z dachu (chyba najważniejsze):
NetMonster:
NetMonster-dach.jpg
SpeedTest:
SpeedTestPlayLTE-Dach.jpg
Test z aplikacji Play: nie zrobiłem niestety :/

Testy z samochodu (lało):
NetMonster:
NetMonster-samochod.jpg
SpeedTest:
SpeedTest-samochod.jpg
Test z aplikacji Play:
TestSzybkosciPlay-samochod.jpg
Test z okolic masztu (nie dało się dojechać pod sam maszt):
Lokalizacja wg mapy:
NetMonster - jak daleko od masztu.jpg
NetMonster:
NetMosnter_maszt1.jpg
NetMonster2:
NetMonster-maszt2.jpg
Speedtest:
SpeedTest-Maszt1.jpg
Test z aplikacji Play (wahało się między 90 a 100 między testami:
TestSzybkosciPlay - Maszt1.jpg
Potem odjechałem drogą na zachód jakieś 500m żeby nie mieć drzew, mylałem że wyniki będą jeszcze lepsze a tam kiepsko. Wyslę w osobnym poscie bo wykorzystałem limi załączników chyba.

Dodatkowe informacje:

Ponoć kiedyś był tam Play i działał przez miesiąc i potem już całkiem nie. W domu obok jest antena kierunkowa na T-mobile, na wifi zrobiłem speedtest i bylo 26 down / 2up. Tak więc mam trochę wyzwanie żeby ich przekonać do Playa. Najlepszym rozwiązaniem byłby sprzęt, który można by ustawić pod Play (jeśli te wyniki sugerują, że ma to sens) ale w razie czego żeby się dało przerzucić na T-mobile.

Z ciekawości, z czego wynikają tak ogromne różnice w tescie prędkości między aplikacją SpeedTest i aplikacją Playa? Szczególnie pod masztem ta różnica była ogromna, niemal 4x wyższa prędkość testując używając aplikacji Play.

Pozdrawiam,
G.
GiuseppeB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-11-02, 11:54

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: GiuseppeB »

Kontunuacja poprzedniego postu.
Wyniki jakies 500m na zachód od wcześniejszej lokalizacji przy maszcie:
NetMonster:
NetMonster 500m dalej.jpg
SpeedTest:
SpeedTest - Maszt 500m dalej.jpg
Test szybkości z aplikacji Play:
TestSzybkosciPlay- Maszt 500m dalej.jpg
Pozdrawiam,
G.
GiuseppeB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-11-02, 11:54

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: GiuseppeB »

Hej,

Byłbym wdzięczny gdybyście coś doradzili na podstawie tych wyników.

Pozdrawiam,
G.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: matek451 »

Test Play na dachu pokazał ze sygnał na LTE1800 Play z Przedborza jest lepszy od LTE800 Orange Leszczy, działa agregacja LTE180+800 w Play, tu cudów nie ma w przypadku Orange/T-mobile jedynym ratunkiem byłoby dosdanie na stacji Leszcze LTE1800, dlatego nalezy zrobić test na telefonie z kartami tych operatorów w okolicach BTS-a na kierunku ich domu.
GiuseppeB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-11-02, 11:54

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: GiuseppeB »

Dzięki @matek451.

Sprawidziem te Leszcze w BTSearch i tam mi pokazuje tylko LTE800. Jest sens jechać i sprawdzać czy przypadkiem nie ma LTE1800? Pytam tylko dlatego, że to dla mnie godzina jazdy w jedną stronę. Jak trzeba to pojadę :)

Wysyłam info z BTSearch:
T-Mobile:
LeszczeTmobile.PNG
Orange:
Leszcze.PNG
Nawet gdyby było LTE1800 z T-mobile lub Orange, to czy to oznacza, że sprzęt niezależnie od operatora byłby pod agregacje LTE1800+800? Czy za bardzo upraszczam (wciąż jest to dla mnie czarna magia)? Jeśli to by była prawda to jaki sprzęt pod takie działania?
GiuseppeB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-11-02, 11:54

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: GiuseppeB »

Byłbym wdzięczny za podpowiedź ekspertów, chciałbym to zfinalizować w tym tygodniu, a przynajmniej zamówić sprzęt.
GiuseppeB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-11-02, 11:54

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: GiuseppeB »

Witam ponownie,

Czy zestaw B525 + Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 10m przew. wtyk SMA 800-3000 MHz to dobry pomysł przy wynikach, które wysłałem?

Rozumiem, że B525 ma agregacje dwóch pasm więc wydaje się odpowiedni z tego co zdążyłem się tutaj nauczyć. Czy jednak przy moich potencjalnie marnych prędkościach wystaczyłoby coś tańszego?
Nie bardzo mogę znaleźć antenę, która wzmacniałaby LTE800 i LTE1800.

Pozdrawiam,
G.
GiuseppeB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-11-02, 11:54

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: GiuseppeB »

Ktokolwiek, jakieś pomysły, sugestie?
GiuseppeB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-11-02, 11:54

Re: Potrzebna pomoc - dobór anteny i routera

Post autor: GiuseppeB »

Gdyby ktoś kiedyś trafił na ten temat i był zainteresowany, kupiłem zestaw jak wyżej. Play w ciagu dnia wyciągał do 35-45mbit/s, natomiast zazwyczaj było to ok 12-15mbit/s czyli zupełnie bez szału, mimo kombinowania z pasmami itp. Co gorsza upload był absolutnie tragiczny, często poniżej 1mbit/s, ze spadkami do zera. Sprawdziłem i mialem ten sam problem na telefonie, czyli to nie była wina routera czy anteny.
Wróciłem na T-mobile na NetWorks na LTE800 czyli teoretycznie dużo gorsze parametry niż Play i prędkości są bardzo podobne, max jest dużo niższy, niewiele ponad 20mbit/s, ale średnio wychodzi na to samo, w miare stabilne 12-15mbit/s z okazjonalnymi spadkami wieczorami, i nie ma takich problemow z uploadem.
ODPOWIEDZ