Pomoc w doborze sprzętu - okolice Legnicy

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
_aro_
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-11-12, 09:25

Pomoc w doborze sprzętu - okolice Legnicy

Post autor: _aro_ »

Witam wszystkich !

To mój pierwszy post na tym forum więc pozdrawiam wszystkich, którzy tutaj zaglądają. Poczytałem trochę w temacie doboru sprzętu dostępowego, ale nie potrafię sobie do końca poradzić.

Do rzeczy - chodzi o miejscowość pod Legnicą - Ziemnice, na dzień dzisiejszy mam dostęp do netu jedynie za pomocą lokalnego dostawcy. Dom jednorodzinny wolnostojący. Na dachu mam sprzęt od tego dostawcy - antenę Ubiquiti PowerBeam 5AC 400
Zrzut ekranu 2020-11-14 083132.jpg
Antena zasilana jest poprzez PoE, wychodzi z niej od razu kabel LAN jak widać na obrazku. Około 15 metrów długości. W domu, w piwnicy jest router Ubiquiti USG-3p
Zrzut ekranu 2020-11-15 075549.jpg
switch, 3 access pointy też od Ubiquiti, inne urządzeania w sieci LAN. Piszę to dlatego żeby był jasny obraz, że wi-fi i LAN w domu mam ogarnięty.

Niestety, ale prędkości jak pewnie się domyślacie nie są w tym układzie powalające :facepalm: szczególnie upload leży i kwiczy
pic_8.jpg
Chciałbym iść w rozwiązania LTE. Na dzień dzisiejszy mam telefony w Orange, ale nie deklarowałem dozgonnej wierności ;)
Dom znajduje się mniej więcej tutaj https://zapodaj.net/3eceb7032a15d.jpg.html

Nie do końca mogę się połąpać w rozmieszczeniu bts-ów - na powyższej mapie http://beta.btsearch.pl/ nie są wszystkie ? Jak uruchamiam NetMonster lub Network Cell Info Lite to mam nowe lokalizacje, których nie ma na mapce http://beta.btsearch.pl/

Przeprowadziłem wieczorem pomiary przy pomocy mojego telefonu Samsung s10 wieczorem, na zewnątrz i wewnątrz na poddaszu:
pic_2.jpg
Miodowa 19, Ziemnice, nie mam takiego masztu na mapie http://beta.btsearch.pl/
pic_7.jpg
czsami mam tak
pic_5.jpg
a czasami tak
pic_1.jpg
Domyślam się, że ten ostatni zrzut jest najkorzystniejszy pod kątem wydajności i jakości. Badanie to robiłem na poddaszu, więc zakładam, że na maszcie na dachu kilka metrów wyżej będzie lepiej.

Transfery jakie uzyskałem:
pic_9.jpg
Podsumowując - prosiłbym o poradę jakią należy zastosować antenę i jaki router. Najlepiej gdyby to wszystko mogło znaleźć się na maszcie na dachu, żeby móc wyjść do routera Ubiquiti USG-3p poprzez posiadany przewód LAN. Jeśli nie ma takiego sprzętu to co innego - antena na dachu ze złączem SMA, 15 metrów przewodu i potem router Huawei B818, dalej Ubiquiti USG-3p ? Po co mi w tym Huawei B818 cała część wi-fi jak pisałem że mam to ogarnięte i dobrze działa ?

Proszę o wsparcie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w doborze sprzętu - okolice Legnicy

Post autor: wojteks »

B818 na strych albo do hermetycznej puszki na dach z zasilaniem PoE (ale innym niż do Ubiquti), tryb Bridge i już. Antena i 15m kabla to pomyłka.
Nie pomagam na PW!
doqtor
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2020-09-14, 17:51

Re: Pomoc w doborze sprzętu - okolice Legnicy

Post autor: doqtor »

eNB 268536 to Ziemnice, maszt PTK Centertel. W btsearch jest wpisane tylko pasmo 1800 a ponieważ telefon ustawił pasmo 2100 jako podstawowe a netmonster korzysta z danych z bazy btsearch to próbuje "wymyślić" jaka to jest w przybliżeniu lokalizacja nadajnika. Stąd ta Miodowa 19.
Telefon ustawił agregację 2100+1800+800, więc raczej nie ma jeszcze na tym nadajniku pasma 2600 choć Orange pozwolenie ma.

eNB 268530 to Ziemnice, ul. Krzywa 35. Tu znów btsearch ma nieaktualne dane, telefon złapał wszystkie 4 pasma.

Najpierw testy samym B818 na strychu bo może się okazać że antena nie będzie potrzebna. Antena poza wzmocnieniem sygnału może być potrzebna do wymuszenia połączenia z szybszym nadajnkiem na Krzywej jeśli nie da się go złapać samym B818 na strychu.

Antena 1800-2600, np. taka https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html, do B818 konektor TS9.
Kabel do anteny jak najkrótszy (strata na każdy metr kabla to około 0.5dBm), 5m powinno wystarczyć z dachu na strych.
Albo tak jak pisał @wojteks B818 na dach.
_aro_
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-11-12, 09:25

Re: Pomoc w doborze sprzętu - okolice Legnicy

Post autor: _aro_ »

Dzięki za odpowiedzi.

Ciężko będzie z samą lokalizacją routera B818 na strychu bo takiego miejsca po prostu nie mam.
Jedynie poddasze użytkowe, ale nad tym jeszcze dach i komin - ładne 3 metry wyżej.
Gdybym miał go jednak lokalizować na dachu - jaka skrzynka do tego - obudowa hermetyczna zewnętrzna IP65 - coś w tym guście ?
Rozumiem, że materiał to raczej celować w ABS lub coś podobnego - amelinium już chyba nie ?
I jeszcze kwestia zasilania - nie mam jeszcze urządzenia - tam jest zdaje się 12V 1,0A więc taki zwykły adapter PoE
jak najbardziej można zastosować byleby miał wydajność prądową minimum 1,0A ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w doborze sprzętu - okolice Legnicy

Post autor: wojteks »

Obudowa/skrzynka z ABS i do tego małe otwory odwadniające na dole (nie może być super szczelna, ma oddychać żeby ewentualne skropliny ze ścianek wyciekały a deszcz nie wlewał się do środka (nawet ten padający poziomo).

Co do zasilania to musi być PoE dedykowane co 1Gbps a nie najtańsze za 2zł z alledrogo. Przy kablu 10-15m jest szansa że oryginalny zasilacz wystarczy.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ