Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Uki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-11-17, 10:11

Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Post autor: Uki »

Witam,
jak w temacie nowo pobudowany dom - grube mury, mega zaizolowany.
Mam problem z zasięgiem internetu ale również telefonii komórkowej.
Co do zasięgu GSM doczytałem, nic z tym nie zrobię wzmacniacze sygnału nie legalne - chyba że macie jakieś inne rozwiązania to poproszę o poradę.
Co do internetu - jest źle to mało powiedziane.
Dom znajduje się w miejscowości Żelechów gmina. Żabia Wola, lokalizacja:
https://goo.gl/maps/Fyn5myddh5z55DpR6
Instalacja - rozłożone kable po całym domu do gniazdek pod rj45
Internet ma być dla całego domu do pracy/domu.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam i dziękuje.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Post autor: key »

Nasuwa sie klasyczne rozwiazanie:
1.) anteny o odpowiednim wzmocnieniu i czestotliwosci, umieszczone na dachu, wycelowane w interesujacy Ciebie BTS:
- polozenie BTSow sprawdzisz n.p. tutaj
- dobor anten po sprawdzeniu jak wyglada zasieg interesujacego Ciebie ISP
2.) router LTE polozony mozliwie blisko anten
3.) rozprowadzenie sieci poprzez kable + AP w miejscach gdzie potrzebujesz WiFi
Nie pomagam na PW.
Uki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-11-17, 10:11

Re: Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Post autor: Uki »

Bardzo dziękuję za poradę.
Patrzyłem na tę mapę, i z tego co mówią okoliczni mieszkańcy najlepszy zasięg daje plus bądź play - czyli BTS umieszczony w Przeszkodzie.

1. Jaką antenę powinienen zastosować oraz router bądź modem? Jestem zielony w tym temacie jak szczypiorek.
Lokalni polecają interent od plusa ODU IDU 300, czy taki gotowy zestaw od nich powinien działać? Dodam że okolica jest zalesiona, widać to na google maps.

3. Sieć mam rozprowadzoną, acces point rozumiem podpinam do gniazda na zwykła RJ'kę?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Post autor: matek451 »

Lokalni to sobie moga polecać, oni nie mają zadnej wiedzy na takie tematy, korzystają z szajsowatego sprzętu od operatora który ma ofertę z FUP czyli rosyjską ruletką . W tej lokalizacji zaczałbym od testów Play, 100GB na pre-paidzie za darmo wystarczy , telefon z aplikacja https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl, test na zewnatrz i pkazujesz screena z apki i speedtest. BTS-y Play Nowa Bukówka i Przeszkoda działaja w agregacji 4 pasm LTE2600+210+1800+800, Plus ma w Urzucie LTE2600+1800+900, ale testuj i tego operatora.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Post autor: key »

Antene wybiera sie na podstawie pomiarow sieci w miejscu, gdzie ona bedzie umieszczona, ale ogolnie to szukal bym czegos szerokopasmowego, n.p. ATK 502 lub ATK 504, pozwoli to na agregacje pasm.
Router mozna wybrac wiedzac, ile chcesz zainwestowac. Jednym z ciekawszych w tej chwili jest Huawei B618s.

Accesspoint podpinasz do RJ, konfigurujesz i dziala. Jak i ile AP rozlozyc wynika z tego, jak rozchodza sie fale radiowe wewnatrz budynku.

Ja preferuje podlaczyc wszystko co mozliwe po kablu a WiFi zostawic tylko tam, gdzie sprzet jest ruszany - n.p. laptop czy telefon mobilny.
Nie pomagam na PW.
Uki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-11-17, 10:11

Re: Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Post autor: Uki »

Dziekuje za podpowiedzi. Dziś pewnie kartę play kupię.
Co do samego routera przekracza on moje finanse, czy znajdę coś sensownego do 200-300 zł? Czy może lepiej odpuścić sobie takie rozwiązania i dołożyć do czegoś droższego?
AP mają służyć tylko i wyłącznie pod telefony komórkowe - zdaje się że będę musiał skorzystać z wifi calling - pytanie jeśli mam telefony w innej sieci niż plus/play to czy mogę skorzystać z wifi calling ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Post autor: matek451 »

Plus ma stację w Przeszkodzie z LTE2600+1800+900, literówka ale w Urzucie taka sama. Skoro ma to być abonament to bierze się od operatora, w Play B818, w Plusie B535. Zrób speedtesty, Wifi Calling działa przez internet więc dostęp do niego wystarczy, niezaleznie od dostawcy tego internetu
Uki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-11-17, 10:11

Re: Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Post autor: Uki »

Koledzy,
dane ze speed test .
Telefon jako hotpost, w tym samym miejscu.
Przedział czasowy tyle co wymiana karty sim.
Wnioski nasuwają się same.
Niestety nie mam telefonu z androidem żeby przewiczyć tę podaną przez Was aplikację
pawp81
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2021-05-22, 12:16

Re: Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Post autor: pawp81 »

Uki. Czy udało ci się poprawić sygnał LTE? Na jaką konfigurację operator+antena+kable się zdecydowałeś? Szukam również rozwiązania dla problemu LTE w Żelechowie przy ul. Karolkowej. U mnie sygnał PLUS jest najsłabszy ze wszystkich operatorów (często nie łapie nawet 3G), dlatego rozważam Playa.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Post autor: Hermogenes »

Jeśli rozważasz PLAY to w jakim celu pytasz o antenę szeroko pasmową w innym wątku ? u Tego operatora korzysta się z anteny 1800-2600 ze stacji w Nowej Bukówce lub Przeszkodzie. Pozdrawiam Hermogenes
pawp81
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2021-05-22, 12:16

Re: Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Post autor: pawp81 »

@Hermogenes: bo z testów NetMonster telefon zawsze łączył się na 800MHz i do tego przeważnie w Manach (eNb:4970). Chyba że coś źle zrobiłem?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Post autor: Hermogenes »

Tak się łączył gdyż pozostałe pasma bez anteny były poza zakresem czułości modemu w telefonie. Z Przeszkoda masz też połączenie tylko o 2dBm słabszy sygnał dlatego zapięło Cię z Tarczynem Many. Anteną powinieneś wymusić połączenie z Przeszkodą na wyższych pasmach. Pozdrawiam Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Post autor: matek451 »

A gdzie wykonany ten test? Robi się go na zewnątrz, telefon słaby bo nie pokazał agregacji pasm LTE, no i pokazuje cała stronę z sasiadami. A lte1800 z BTS-a Many pokazało słabe parametry sygnału, zrób test na zewnatrz i pokaż cała strone z NM przewijając w dół bo w sąsiadach pokażą się pasma pojemnościowe z Łanów i Przeszkody.LTE800 Play cię nie interesuje.
pawp81
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2021-05-22, 12:16

Re: Prośba o pomoc - internet w nowym miejscu

Post autor: pawp81 »

Wszystkie testy robiłem na zewnątrz na telefonie. W załacznikch testy z wczoraj i dziś
ODPOWIEDZ