Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Pan K
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-11-13, 14:15

Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: Pan K »

Witam szanowne grono,

to mój pierwszy post tu, choć czytam forum od dłużeszego czasu, bo przeczesuję internet w poszukiwaniu rozwiązania, które zapewni mi stabilne i możliwie dobry net w domku letniskowym na Mazurach. Postanowiłem więc, że zarejestruje się tu na formu i zadam Wam pytania...

Na początek otoczenie - wieś Góra k. Orzysza. Teren trudny, bo nierówny. Dużo górek, dołków i na dodatek gęste lasy. Domek o którym wpominam położoy jest nad jeziorem w dole w lesie. Korzystam z Orange. Odległości od BTS 4/5 km. Zasadniczo tylko w jednym miejscu działki pojawia się LTE na telefonie. Jakieś 3 lata temu kupiłem antenę tylko na LTE800 i za pomocą TP-LINK TL-MR6400 na paśmie B20 łapię net, otrzymuję jakieś 5-10 Mbps w zależności od pory dnia i wiatru :) Niby OK i da się tam nawet pracować na wideokonferencjach, a ja naprawdę nie ścigam się o każdy dodatkowy Mbps, ale przecież w międzyczasie pojawiła się agregacja...wg. mapy Orange mam możliwość agregacji 3 pasm w mojej okolicy (pewnie podobnie jest z T-Mobile), a np. Play przekonuje, że ma tam dostępny NetBox czy agregację min. 2 pasm...dane z map oczywiście :)

I tu dochodzę powoli do pytań, bo myślę by zrobić pewien update mojego zestawu do internetu i wyposażyć go tym razem w agregację:

1) Mogę wdrapać się na dach i zobaczyć czy dolatuje do mnie faktycznie coś poza B20, więc pytanie czy jest jakaś aplikacja poza Network Cell Info Lite, bo nie mam telefonu z Androidem lub inaczej jak mogę sprawdzić przed zakupem nowego routera czy mam u siebie pasmo B1 lub B3 (o B7 raczej nie mam co myśleć)?

2) Biorąc pod uwagę uwarunkowania myślę o routerze zasilanym POE, wybrałem trzy rozwiązania: najnowszy MikroTik RBLHGGR&R11e-LTE6 (dopstępny ma być już w tym miesiącu, podobno ma agregować 3 pasma) lub Huawei H312-371 (zakup na Ali, mnie oczywiście interesuje 4G, bo 5G nigdy u mnie nie będzie) i opcja low cost ZTE WF830 (pewnie kupiony z logo Play bez sim lock są takie opcje na Allegro).

Pytanie - czy biorąc pod uwagę zysk anteny MikroTik jest to najlepsza opcja na takie wiejsko/leśne uwarunkowania?

Dodam, że nie chcę rozwiązania router + anteny zewnętrzna, bo router chcę zamontować na wiacie przy ognisku, bo tam jest najwyższy punk na działce i poza tym trochę otwartej przestrzeni bez drzew - zresztą w to miejsce jest teraz skierowana obecna antena LTE800 i tam tylko łapie sugnał LTE). Tak więc rozwiązania z kablami od anteny raczej odpadają, bo wolę zakopać kabel sieciowy i doprowadzić go po prostu do domku.

Poza tym wszelkie sugestie mile widziane :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: matek451 »

Nowa wersja Mikrotika ma wreszcie port 1000Mb/s zamiast 100Mb/s , antena ma porzadny zysk i to są zalety ale nadal modem R11e czyli 6 kat i brak agregacji LTE2100+1800 i LTE2600+2100, stacja NetWorks Tuchlin ma LTE2100/1800/800 wiec skorzystaszz na nim z LTE1800+800 lub LTE2100+800, nie skorzystasz z LTE2100+1800 z niej czy z Orzysza. Huawei ma konkretny modem ale antena ma duzo mniejszy zysk, podobnie jest z WF830, modem 6 kat ale agreguje w 2 CC CA wszystkie kombinacje pasm LTE, zysk około 7-8dBi. Play ma stację w Orzyszu-Gizycka 21 z 4 CC CA ,pozwolenie w Tuchlinie, trzeba sprawdzić czy działa i na jakich pasmach. Testy na Android z Netmonster, na MR6400 za wiele nie sprawdzisz.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6437
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: onken »

Ale czy do WF830 nie da się jakoś własnej anteny przyłączyć ?

Zaletą tego routera jest chyba też możliwość wyboru konkretnego nadajnika :) ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Pan K
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-11-13, 14:15

Re: Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: Pan K »

@matek451
Czyli rozumiem, że podobnej app jak wspomniana Netmonster na Androida w wersji iOS nie ma? To jest dla mnie kluczowe żeby zobaczyć co do mnie dolatuje i wybrać router.

A jak ze stabilonścią Mikrotika, jak to się sprawdza? Miałeś okazję może to sprawdzać, testować? (pomijam już te możliwości agregacji dla mnie nawet jak załapię dwa pasma, to będzie lepiej).

Mója obecna antena do LTE800 ma właśnie 8dBi i faktycznie wzmacnia sygnał, tworzy stabilne połączenie z przysłowiowego zera LTE, które jest na działce. Wydaje się więc, że taka wartość anteny styknie i na pewno będzie lepiej jak jest z agregacją dwóch pasm.

Rozumiem, że Huawei ma 5,5dBi w specyfikacji, więc jest najsłabsza, ale czy jednak nie będzie to lepsze rozwiązanie biorąc pod uwagę firmę, która jest raczej sprawdzonym sprzętem. Mam jakiś mentalny problem z MikroTik, że to "firma krzak".
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: matek451 »

W kwesti stabilności Mikrotika cz oba o firmę to wszystko nieuzasadnione bo to poważny producent a sprzęt softowo ma duże możliwości, gyby do tego kitu włożono modem z minimum 12 kat LTE to byłaby petarda. Huawei ma słabszą antenę ale modem oparty o BALONG500 więc full wypas. Sam teraz używam podobnego CPE 5g/Lte od ZTE czyli MC7010 i w nim antena ma zysk 7-9dBi, to kolejny mój CPE od ZTE po WF830 czy WF860.
Pan K
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-11-13, 14:15

Re: Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: Pan K »

matek451 pisze:Nowa wersja Mikrotika ma wreszcie port 1000Mb/s zamiast 100Mb/s , antena ma porzadny zysk i to są zalety ale nadal modem R11e czyli 6 kat i brak agregacji LTE2100+1800 i LTE2600+2100, stacja NetWorks Tuchlin ma LTE2100/1800/800 wiec skorzystaszz na nim z LTE1800+800 lub LTE2100+800, nie skorzystasz z LTE2100+1800 z niej czy z Orzysza.
Zadałem pytanie do dystrybutora w temacie MikroTik RBLHGGR&R11e-LTE6 i agregacji, otrzymałem taką odpowiedź:

LTE cat.6 obsługuje do ok 40mhz czyli w zależności jakiej szerokości pasmo będą miały bts'y to obsłuży tyle żeby suma ich pasma była =<40MHz.


Oznacza to, że można agregować 3 pasma i na dodatek dowolne dostępne pasmo. Przynajmniej tak twierdzi dystrybutor.

Zadałem też to samo pytanie do centrali MiktoTik i czekam na odpowiedź.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: matek451 »

Co za bzdury. Podstawowe pytanie to czemu pytasz ludzi którzy nie maja zielonego pojęcia co sprzedają, napisałem przecieź wyraźnie ze sprzęt obsługuje agregację 2 pasm LTE przy czym nie działa w 2CC CA B1+B3 i B7+B1, sadzisz że ja sie mylę,podważasz moje kompetencję i wiedzę w tym temacie?
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 356
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: Debik »

@matek451 A tego Zte można używać bez tej anteny zewnętrznej, chciałem sobie wziąć na testy i porównać z b818?, mam blisko do nadajnika Play...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: matek451 »

MC7010 to zewnętrzny CPE 5g/LTE , antena o zysku okolo 7dBi jest zintegrowana z modemem X55 i routerem, po EThernet można połaczyć go z MESH routerem M18A, to odpowiednik Huawei PRO WIN ale obsługuje N1. Ale na razie tyłka nie urywa, telefon z X55 obok niego działa lepiej w 4 CC CA, podejrzewam ze to kwestia optymalizacji softu, urzadzenie jest nowe więc pewnie jeszcze cały czas optymalizowane. B818 na Balong 765 jest pod tym względem lepsze a te na Balong5000 też, widać ze Huawei w kwestii 5G jest z przodu.
Pan K
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-11-13, 14:15

Re: Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: Pan K »

matek451 pisze:Co za bzdury. Podstawowe pytanie to czemu pytasz ludzi którzy nie maja zielonego pojęcia co sprzedają, napisałem przecieź wyraźnie ze sprzęt obsługuje agregację 2 pasm LTE przy czym nie działa w 2CC CA B1+B3 i B7+B1, sadzisz że ja sie mylę,podważasz moje kompetencję i wiedzę w tym temacie?
Niczego nie podważam zadałem pytanie do dystrybutora, które tu wkleiłem. Czy mają pojęcie czy nie chciałem dowiedzieć się u źródła w którym być może kupię ten router. Masz jakiś problem ze sobą, manię wielkości czy jak.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: matek451 »

Nie mam mani wielkości tylko rozległa wiedzę którą chętnie dzielę się non profit z innymi, ja podaję informacje które najpierw weryfikuję a często sprawdzam sam na konkretnym sprzęcie. Dlatego dostałeś ode mnie wyczerpująca temat informację na temat tego sprzętu mimo to spytałeś idiotę który to sprzedaje i nic więcej, od niego usłyszysz kążda bzdurę abyś tylko kupił to co on sprzedaje. Jaki jest jego poziom wiedzy na temat tego sprzętu można samemu łatwo zweryfikować tylko trzeba wiedzieć jak , ode mnie ją dostaniesz . W MikroTik RBLHGGR&R11e-LTE6 pracuje modem R11e-LTE6 , jego specyfikacja wg. Mikrotika wyglada tak https://i.mt.lv/cdn/product_files/R11e-LTE6_201050.pdf , niestety ale handlarzyna nie ma pojęcia jak i gdzie znaleźć te dane ale oczywiście i tak z nich nie wiele rozumie.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: key »

To co wkleiles nie jest specyfikacja, to jest ulotka reklamowa.
Specyfikacje dostniesz po podpisaniu odpowiednich kontraktow z Mikrotikem.
Nie pomagam na PW.
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 356
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: Debik »

Szkoda że Mikrotik nie ma większego parcia na wypuszczenie jakiegoś sensownego routera/cpe do Lte. Z ich softem można byłoby się naprawdę sensownie pobawić itp...
Pan K
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-11-13, 14:15

Re: Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: Pan K »

matek451 pisze:Nie mam mani wielkości tylko rozległa wiedzę którą chętnie dzielę się non profit z innymi, ja podaję informacje które najpierw weryfikuję a często sprawdzam sam na konkretnym sprzęcie. Dlatego dostałeś ode mnie wyczerpująca temat informację na temat tego sprzętu mimo to spytałeś idiotę który to sprzedaje i nic więcej, od niego usłyszysz kążda bzdurę abyś tylko kupił to co on sprzedaje. Jaki jest jego poziom wiedzy na temat tego sprzętu można samemu łatwo zweryfikować tylko trzeba wiedzieć jak , ode mnie ją dostaniesz . W MikroTik RBLHGGR&R11e-LTE6 pracuje modem R11e-LTE6 , jego specyfikacja wg. Mikrotika wyglada tak https://i.mt.lv/cdn/product_files/R11e-LTE6_201050.pdf , niestety ale handlarzyna nie ma pojęcia jak i gdzie znaleźć te dane ale oczywiście i tak z nich nie wiele rozumie.
OK, masz rację. Tak czy siak sprawdziłem też u producenta i dostałem tą samą speckę :) Co do handlarza to na pewno ma ochotę mi sprzedać za wszelką cenę nawet dezinformacji :)

Podsumowując sprawdzę pasma jakie są u mnie dostępne i wybiorę router. Raczej i tak będą musiał skupić na agregacji LTE1800+800 lub LTE2100+800 i tym zadowolić. MiktoTik jawi się więc ciekawie, bo teren trudny. Drugi wybór to Huawei H312-371 o ile będą dostępne wyższe pasma.
Pan K
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-11-13, 14:15

Re: Router z agregacją pasm / okolice Orzysza Mazury

Post autor: Pan K »

Witam po zimowej przerwie :)

Udałem się w końcu na działkę po zimowej przerwie z nowym routerem. Kupiłem ZTE MF258 i włożyłem do niego kartę od Orange. Zamontowałem go tak jak wspominałem w najwyższym możliwym punkcie działki na altanie i zacząłem się "bawić". Teren bardzo trudny: lasy, górki, dołki (sama działka w lesie, w dołku). Łapie mi kilka okolicznych BTS`ów. Zakładałem, że najlepiej będzie na BTS Tuchlin 5135 - liczyłem na agregację 3 pasm. Niestety okazało się, że LTE 800 nie łapię w ogóle, a na 1800 i 2100 uzyskuję bardzo słaby upload (w stronę masztu w Tuchlinie mam gęsty las do BTS jest ok. 4 km).
IMG_0248.PNG
IMG_0110.PNG
Z testów wyszło mi, że najlepsze wyniki uzyskuję na T-33360 NetWorks (maszt zlokalizowany w Orzyszu ok. 5,5 km - dużo mniej lasu do pokonania.
Tu mam agregację LTE 800/1800 lub 800/2100 (nawet czasami 16QAM).
IMG_0244.PNG
IMG_0261.PNG
IMG_0260.PNG
Tu w zależności od pory dnia uzyskuję dużo lepsze parametry;
IMG_0267.PNG
IMG_0268.PNG
IMG_0266.PNG
Będę jeszcze próbował dokręcić lepiej antenę i ustawić ją tak by uzyskać lepsze parametry. Dodam, że to co mam traktuję jako dobre i stabline łącze biorąc pod uwagę miejsce i uwarunkowania terenu. Zawsze może być lepiej i choć może zabrzmi to dziwnie tu na tym forum, gdzie każdy "walczy" o każdy Mb :), ale dla mnie nie ma siary...

Mam do Was pytania - jak rozumiem BTS T-33360 NetWorks nie ma agregacji 3 pasm, bo nie jestem w stanie ich agregować. Czy można w ogóle gdzieś sprawdzić czy ww. BTS jest przewidziany do modernizacji? Drugie pytanie dlaczego router raz łączy się z LTE1800, a raz z 2100? Czy i gdzie można zablokować pasmo by łączył się z wybranymi pasmami? No i na koniec może macie jakieś rady, co jeszcze można zrobić by poprawić moje parametry?
ODPOWIEDZ