Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
aaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-11-09, 12:03

Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: aaron »

Nowy dom. Praktycznie brak zasięgu wewnątrz. Po lekturach wstępnie zdecyduje się na router B818. Potrzebuję do tego antenę zewnętrzną i ok 15m kabla (niestety tyle wyjdzie).
Wyszukałem takie anteny:
https://allegro.pl/oferta/antena-atk-lo ... 9922554919
https://allegro.pl/oferta/mocna-antena- ... 9908456365
https://allegro.pl/oferta/antena-dual-t ... 7535744056
https://allegro.pl/oferta/antena-dual-3 ... 9153891599

Czy coś z tego się nada?


Testy zrobione telefonem na zewnątrz

NetMonster
https://www68.zippyshare.com/v/D5jrXAqu/file.html
Orange speedtest

https://www96.zippyshare.com/v/XAwEAMw7/file.html
https://www20.zippyshare.com/v/TpljKdUV/file.html

Play speedtest
https://www26.zippyshare.com/v/S1P9CrGm/file.html

Który operator będzie lepszy? Na dzień dzisiejszy mam Play ale wydaje mi się, że Orange wypada lepiej?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: wojteks »

Pierwsza antena ma zbyt mały zysk i jest do 3.8GHz (na dziś zbędne), nie wybrałbym takiej i jeszcze te 15 kabla.
Druga z opisu wygląda w miarę wiarygodnie, brak opinii na jej temat.
Trzecia i czwarta to elektrośmieci za absurdalne pieniądze.
Nie pomagam na PW!
aaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-11-09, 12:03

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: aaron »

wojteks pisze:Pierwsza antena ma zbyt mały zysk i jest do 3.8GHz (na dziś zbędne), nie wybrałbym takiej i jeszcze te 15 kabla.
Druga z opisu wygląda w miarę wiarygodnie, brak opinii na jej temat.
Trzecia i czwarta to elektrośmieci za absurdalne pieniądze.
ok. Dziękuję za odpowiedź. A może ze swojej strony jesteś w stanie coś polecić?
doqtor
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2020-09-14, 17:51

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: doqtor »

aaron pisze:Potrzebuję do tego antenę zewnętrzną i ok 15m kabla (niestety tyle wyjdzie).
Inwestycja w antenę przy 15m kabla to chyba mija się z celem. Nie możesz umieścić B818 na strychu i wtedy 5m kabla powinno wystarczyć?
Dobra antena kierunkowa na 1800-2600 to np. https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html
Ale najpierw sugerowałbym porobić testy B818 na strychu. A dopiero potem decydować się na antenę.
aaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-11-09, 12:03

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: aaron »

doqtor pisze:
aaron pisze:Potrzebuję do tego antenę zewnętrzną i ok 15m kabla (niestety tyle wyjdzie).
Inwestycja w antenę przy 15m kabla to chyba mija się z celem. Nie możesz umieścić B818 na strychu i wtedy 5m kabla powinno wystarczyć?
Dobra antena kierunkowa na 1800-2600 to np. https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html
Ale najpierw sugerowałbym porobić testy B818 na strychu. A dopiero potem decydować się na antenę.
Po przemyśleniu faktycznie to trochę bez sensu. Sprawdzę gdzie najbliżej anteny mógłbym powiesić router i zainwestuję w dobry, krótszy kabel a później skrętka. A co polecasz w tym wypadku dać na końcu? i jaki aktualnie jest dobry kabel do anteny LTE.
p.s. na parterze mam zrobioną instalacje LAN w ścianach (przygotowywałem się do światłowodu ale niestety na razie nie ma szans)
Pan K
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-11-13, 14:15

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: Pan K »

A może lepiej router CPE montowany na zewnątrz. To przy takich długościach kabli to chyba najlepsze rozwiązanie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: wojteks »

To poprosimy o przykład CPE z modemem cat 19 lub lepszym za 600-700pln (zakładam że port gigabitowy to oczywistość).
Nie pomagam na PW!
Pan K
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-11-13, 14:15

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: Pan K »

Huawei 5g cpe win h312-371 do kupienia na Ali obecnie w opcji "Black friday" za ok. 1100 zł (B818 + anteny, kable wyjdzie na to samo lub drożej). W h312-371 port gigabitowy to oczywistość + Balong 5000 jako chipset...
doqtor
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2020-09-14, 17:51

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: doqtor »

aaron pisze:Po przemyśleniu faktycznie to trochę bez sensu. Sprawdzę gdzie najbliżej anteny mógłbym powiesić router i zainwestuję w dobry, krótszy kabel a później skrętka. A co polecasz w tym wypadku dać na końcu? i jaki aktualnie jest dobry kabel do anteny LTE.
p.s. na parterze mam zrobioną instalacje LAN w ścianach (przygotowywałem się do światłowodu ale niestety na razie nie ma szans)
5m to może być ten kabel ze strony cybertechu do kupienia wraz z anteną.

Co do rozprowadzenia po domu to zależy co komu pasuje, na co można sobie pozwolić i co ostatecznie będzie dobrze działać.
Ja mam na strychu B818 w trybie bridge podłączony do asus rt-ac68u którego miałem wcześniej zanim przeniosłem się na LTE. B818 ma raczej złe opinie jeśli chodzi o stabilność wifi. Asus rozprowadza internet po wifi 2.4 i 5 GHz na poddaszu i jest też podłączony do powerline którego drugi koniec jest wpięty w piwnicy i stamtąd rozprowadza wifi na parterze po 2.4 GHz. Internet po instalacji eletrycznej zależy od jakości tejże instalacji i tak na prawdę to nie wiadomo jak będzie działać dopóki się nie spróbuje. U mnie daje max 50 Mbitów. Ja używam wifi 5GHz na poddaszu, tv wpięte przez powerline na parterze, a reszta rodziny po wifi 2.4 GHz. Ale to jak pisze, zależy jakie kto ma potrzeby, mi na teraz taki setup jest wystarczający.
aaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-11-09, 12:03

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: aaron »

Pan K pisze:Huawei 5g cpe win h312-371 do kupienia na Ali obecnie w opcji "Black friday" za ok. 1100 zł (B818 + anteny, kable wyjdzie na to samo lub drożej). W h312-371 port gigabitowy to oczywistość + Balong 5000 jako chipset...
5G CPE Win wydaje się być ciekawą opcją ale faktycznie cena trochę wysoka.. Biorąc z Ali pytanie co z ewentualną gwarancją i czas oczekiwania pewnie 2-5tyg. a ja w zasadzie potrzebuję coś na już.. No i druga kwestia.. w niedalekiej przyszłości (choć nie wiadomo jak niedalekiej) dociągną mi światłowód więc chyba nie ma sensu aż tyle inwestować? przy B818 zostaje mi antena, którą później będę mógł sprzedać a router wykorzystam..No i pytanie na ile lepsze osiągi uzyskałbym przy 5G CPE Win vs B818 + antena?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: wojteks »

Jeżeli nie masz 5G to lepszych wyników nie osiągniesz niż z B818 i anteną zewnętrzną. Niby do czego wykorzystasz router LTE jak będziesz miał światłowód? Najlepsza opcja to tez go sprzedać.
Nie pomagam na PW!
Pan K
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-11-13, 14:15

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: Pan K »

aaron pisze:
Pan K pisze:Huawei 5g cpe win h312-371 do kupienia na Ali obecnie w opcji "Black friday" za ok. 1100 zł (B818 + anteny, kable wyjdzie na to samo lub drożej). W h312-371 port gigabitowy to oczywistość + Balong 5000 jako chipset...
5G CPE Win wydaje się być ciekawą opcją ale faktycznie cena trochę wysoka.. Biorąc z Ali pytanie co z ewentualną gwarancją i czas oczekiwania pewnie 2-5tyg. a ja w zasadzie potrzebuję coś na już.. No i druga kwestia.. w niedalekiej przyszłości (choć nie wiadomo jak niedalekiej) dociągną mi światłowód więc chyba nie ma sensu aż tyle inwestować? przy B818 zostaje mi antena, którą później będę mógł sprzedać a router wykorzystam..No i pytanie na ile lepsze osiągi uzyskałbym przy 5G CPE Win vs B818 + antena?

Czy będziesz miał lepsze osiągi na B818, czy na 5G CPE Win - to pewnie się nie dowiesz do momentu w którym ich byś nie porównał ;).
Czas oczekiwania pewnie tak jak piszesz 2/3 tyg., a gwarancji raczej nie uświadczysz. To bardziej przykład super sprzętu, gdzie długość kabla i jakoś anteny zewnętrznej nie istnieje. Wręcz jak masz sieć już rozłożoną w domu, to wpinasz kabel sieciowy w gniazdko i masz net w całym domu po kablu...i gdzieś router wifi. B818 nie jest dobrym routerem do wifi. Nie ma co go porównywać z Ubiquiti czy nawet do wysłużonego już Apple Airport Extreme (zresztą już nie produkowany). Każdy kabel do anteny będzie tłumił, a w większości przypadków zyski anten zewnętrzych wyssane są z palca. Musisz się zastanowić i sam to przekminić :)
aaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-11-09, 12:03

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: aaron »

Pan K pisze:
aaron pisze:
Pan K pisze:Huawei 5g cpe win h312-371 do kupienia na Ali obecnie w opcji "Black friday" za ok. 1100 zł (B818 + anteny, kable wyjdzie na to samo lub drożej). W h312-371 port gigabitowy to oczywistość + Balong 5000 jako chipset...
5G CPE Win wydaje się być ciekawą opcją ale faktycznie cena trochę wysoka.. Biorąc z Ali pytanie co z ewentualną gwarancją i czas oczekiwania pewnie 2-5tyg. a ja w zasadzie potrzebuję coś na już.. No i druga kwestia.. w niedalekiej przyszłości (choć nie wiadomo jak niedalekiej) dociągną mi światłowód więc chyba nie ma sensu aż tyle inwestować? przy B818 zostaje mi antena, którą później będę mógł sprzedać a router wykorzystam..No i pytanie na ile lepsze osiągi uzyskałbym przy 5G CPE Win vs B818 + antena?

Czy będziesz miał lepsze osiągi na B818, czy na 5G CPE Win - to pewnie się nie dowiesz do momentu w którym ich byś nie porównał ;).
Czas oczekiwania pewnie tak jak piszesz 2/3 tyg., a gwarancji raczej nie uświadczysz. To bardziej przykład super sprzętu, gdzie długość kabla i jakoś anteny zewnętrznej nie istnieje. Wręcz jak masz sieć już rozłożoną w domu, to wpinasz kabel sieciowy w gniazdko i masz net w całym domu po kablu...i gdzieś router wifi. B818 nie jest dobrym routerem do wifi. Nie ma co go porównywać z Ubiquiti czy nawet do wysłużonego już Apple Airport Extreme (zresztą już nie produkowany). Każdy kabel do anteny będzie tłumił, a w większości przypadków zyski anten zewnętrzych wyssane są z palca. Musisz się zastanowić i sam to przekminić :)

a który model Ubiquiti jest wart polecenia w tym przypadku?
Pan K
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-11-13, 14:15

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: Pan K »

To zależy ile kasy chcesz wydać :) AmpliFi Instant AFi-INS-R godny polecenia. Możesz oczywiście zbudować na nim sieć MESH w całym domu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: wojteks »

Pan K pisze:AmpliFi Instant AFi-INS-R godny polecenia
A co on ma wspólnego z LTE :rotfl: Może na temat byś chociaż odpowiadał :dobani:
Nie pomagam na PW!
Pan K
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-11-13, 14:15

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: Pan K »

wojteks pisze:
Pan K pisze:AmpliFi Instant AFi-INS-R godny polecenia
A co on ma wspólnego z LTE :rotfl: Może na temat byś chociaż odpowiadał :dobani:
Nie ma nic wspólnego z LTE, ale warto prześledzić jakie pytanie zostało zadane w wątku na które odpowiedziałem. Za to Ty popisałeś się już znajomością rozwiązań LTE w wersji CPE powyżej (a właściwie jej brakiem).
doqtor
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2020-09-14, 17:51

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: doqtor »

aaron pisze:Wczoraj robiłem testy. Router przy oknie, internet Play. Testy po kablu. ok 20-21.00. Szału nie ma więc proszę o podpowiedzi i dobór odpowiedniej anteny zewnętrznej. Za Waszymi sugestiami umieszczę go na poddaszu jak najbliżej dachu a dalej skrętka.[/img][/url]
Te testy robione przy oknie na poddaszu? Jeśli masz strych to lepiej tam zrób testy. Nawet jeśli nie ma okien ale im wyżej tym moc sygnału powinna być lepsza.
aaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-11-09, 12:03

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: aaron »

doqtor pisze:
aaron pisze:Wczoraj robiłem testy. Router przy oknie, internet Play. Testy po kablu. ok 20-21.00. Szału nie ma więc proszę o podpowiedzi i dobór odpowiedniej anteny zewnętrznej. Za Waszymi sugestiami umieszczę go na poddaszu jak najbliżej dachu a dalej skrętka.[/img][/url]
Te testy robione przy oknie na poddaszu? Jeśli masz strych to lepiej tam zrób testy. Nawet jeśli nie ma okien ale im wyżej tym moc sygnału powinna być lepsza.
Testy na dole niestety bo u góry jeszcze prądu nie mam ;) p.s. okno u góry jest ale w zupełnie innej części domu niż ta gdzie będzie router więc pytanie czy to wiele zmieni jeśli zrobię testy pod dachem na poddaszu?
doqtor
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2020-09-14, 17:51

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: doqtor »

U mnie wyniesienie routera z poddasza na strych bardzo polepszyło moc sygnału. Zawsze możesz przedłużaczami dociągnąć prąd na potrzeby testów.
aaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-11-09, 12:03

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: aaron »

doqtor pisze:U mnie wyniesienie routera z poddasza na strych bardzo polepszyło moc sygnału. Zawsze możesz przedłużaczami dociągnąć prąd na potrzeby testów.
Jasne, i tak zrobię. Po prostu myślałem, że najlepiej będzie przy oknie a o poddaszu nie pomyślałem bo w zasadzie z góry zakładam, że będzie antena zewnętrzna bo patrząc na wyniki teraz, cudów wewnątrz się nie spodziewam.. :roll:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: matek451 »

Przy tych parametrach sygnału na 2600/2100/1800MHz wyniki bardzo dobre, wystaw router za okno i przwdź jeszcze raz, widać ze BTS na Matwiejewa 11c działa prawidłowo, antena Dual LTE1800-2100MHz załatwi sprawę.
aaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-11-09, 12:03

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: aaron »

matek451 pisze:Przy tych parametrach sygnału na 2600/2100/1800MHz wyniki bardzo dobre, wystaw router za okno i przwdź jeszcze raz, widać ze BTS na Matwiejewa 11c działa prawidłowo, antena Dual LTE1800-2100MHz załatwi sprawę.
Za namową doqtor'a wyniosłem router na poddasze i chyba się opłacało :) Poniżej wyniki:
800
[img=//www19.zippyshare.com/thumb/mXVTdUnu/file.html][/img]
1800
[img=//www19.zippyshare.com/thumb/LHJ9XUb0/file.html][/img]
1800+2100
[img=//www19.zippyshare.com/thumb/VsMxg9sL/file.html][/img]
1800+2100+2600
[img=//www19.zippyshare.com/thumb/uV6O1ycE/file.html][/img]
1800+2600
[img=//www19.zippyshare.com/thumb/wyoXC4hf/file.html][/img]
2100
[img=//www19.zippyshare.com/thumb/P0qAvMLP/file.html][/img]
2100+2600
[img=//www19.zippyshare.com/thumb/FD13Thot/file.html][/img]
2600
[img=//www19.zippyshare.com/thumb/c79vd81T/file.html][/img]
Auto
[img=//www19.zippyshare.com/thumb/F0aBP9U0/file.html][/img]

Podpowiedzcie proszę jakiś konkretny sprawdzony model anteny bo nie chciałbym dać się nabrać na marketingowy bełkot.. ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: matek451 »

Do agregacji pasm pojemnościowych LTE2600+2100+1800 Dual LTE 1800-2600MHz 17dBi z Cybertecha
aaron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-11-09, 12:03

Re: Pomoc w doborze anteny i dostawcy

Post autor: aaron »

matek451 pisze:Do agregacji pasm pojemnościowych LTE2600+2100+1800 Dual LTE 1800-2600MHz 17dBi z Cybertecha
Bardzo dziękuję :)
Czy coś takiego miałeś na myśli?
https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html
ODPOWIEDZ