Kabel do anteny z Orange

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Haczyk94
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-11-23, 23:56

Kabel do anteny z Orange

Post autor: Haczyk94 »

Witam,
jestem w trakcie remontu mieszkania i trochę mi elektryk namieszał z kablami. Z puszki gdzie ma być umiejscowiony router pociągnął kable na balkon gdzie ma być antena. Jednak założył kabel ethernet więc go zdemontowałem i chcę założyć dwa kable antenowe typowo dla anteny.

Co mogę powiedzieć o dostawcy internetu to to że go nie ma bo mieszkanie jest w trakcie wykańczania i chcę schować kable w ścianie już teraz. Wiem że na pewno dostawcą będzie Orange LTE z uwagi na korzystną ofertę na firme no i z uwagi że z balkonu mam widok na piękną antenę BTS Orange w odległości do 1km bez żadnych przeszkód.

Mam do was pytanie, jaki kabel powinienem zakupić? A drugie pytanie to czy na tym etapie możecie mi doradzić z doborem anteny? Nie wiem jakie urządzenie będzie na wiosnę dostarczane przez Orange i domyślam się że odległość do bts jest niewielka i z zasięgiem może być nie najgorzej jednak pracuję sporo z domu i potrzebuję maksymalnej przepustowości. Jeśli nie jesteście na chwilę obecną pomóc z anteną to proszę o pomoc w doborze kabla bo wykończenie ścian niebawem. Dzięki za pomoc a poniżej wrzucam orientacyjnie mojego bts'a.
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 41&zoom=15
VAHANARA

Re: Kabel do anteny z Orange

Post autor: VAHANARA »

To nie tak prosto. Raz - część anten ma już zintegrowane kable antenowe. Po drugie, założenie złącz na kable do LTE wymaga specjalnego narzędzia - zaciskarki plus jeszcze lutownica (chyba, że anteny zakładałby ci instalator).

Optymalne jest w takim przypadku położenie peszla czy olistwowania, aby móc tam włożyć w odpowiednim momencie to co będzie potrzebne.

Co do kabli - w zasadzie używane są zwykle dwa podstawowe typy kabli - H155 i LMR-240 (lub ich odpowiedniki). LMR-240 ma trochę mniejsze tłumienia sygnałów. Złącza zależą od złącz w antenie (zwykle typ 'N') i routerze (tu różnie bywa).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kabel do anteny z Orange

Post autor: wojteks »

Pojawiają się też rozwiązania z zewnętrznymi routerami LTE więc kabel ethernet położony do planowanego miejsca montażu też nie zaszkodzi, tak samo między pomieszczeniami. Zostawienie pustego niezbyt mocno pozginanego peszla też ma sens (ale takiego z 16mm). Zastanów się gdzie będzie switch i stamtąd połóż kabel ethernet (albo i 2) do każdego pokoju, pod TV, PC, konsolę itp. urządzenia stacjonarne. WiFi nie jest najlepsze w takich zastosowaniach.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Kabel do anteny z Orange

Post autor: key »

Haczyk94 pisze:Co mogę powiedzieć o dostawcy internetu to to że go nie ma....
A od niego bym zaczal - on decyduje o typie okablowania potrzebnym do podlaczenia internetu.
Haczyk94 pisze:Wiem że na pewno dostawcą będzie Orange LTE z uwagi na korzystną ofertę na firme no i z uwagi że z balkonu mam widok na piękną antenę BTS Orange w odległości do 1km bez żadnych przeszkód.
Oraz niepewnosc, czy po jakims czasie BTS nie bedzie tak zapchany, ze nie bedzie sie dalo z tym pracowac, bo n.p. okoliczna dzieciarnia zapcha lacze.
Haczyk94 pisze:Mam do was pytanie, jaki kabel powinienem zakupić?
Pasujacy do Twojego systemu - czyli wybor po tym jak bedziesz mial router i zrobisz pomiary, czy aby na pewno antena jest Ci potrzebna.
Co do zasad wyboru - znajac router oraz pasmo/pasma z ktorymi bedziesz pracowal, mozesz sprawdzic co konkretnie jest Ci potrzebne. Kabel moze tez byc rozny: sa routery z modemami zewnetrznymi podlaczanymi poprzez kabel ethernet, sa podlaczane poprzez kable antenowe.

W przypadku kabla antenowego, zwroc uwage na jego dlugosc - kazdy metr to dodatkowe straty. W specyfikacji kabli znajdziesz tez parametr "tlumienie" - cytowane powyzej H155 lub LMR-240 sa tanie - niekoniecznie najlepsze.
Haczyk94 pisze:A drugie pytanie to czy na tym etapie możecie mi doradzić z doborem anteny?
Definitywnie nie.
Haczyk94 pisze:Nie wiem jakie urządzenie będzie na wiosnę dostarczane przez Orange i domyślam się że odległość do bts jest niewielka i z zasięgiem może być nie najgorzej jednak pracuję sporo z domu i potrzebuję maksymalnej przepustowości.
Tylko jesli potrzebujesz stabilnego internetu, to zastanow sie nad zrodlami, ktore gwarantuja przepustowosc, n.p. kabel TV, swiatlowod. LTE jest srednio pewnym zrodlem internetu.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kabel do anteny z Orange

Post autor: matek451 »

Prosty test wewnatrz domu na telefonie z kartą Orange I aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... r&hl=en_US pokaże potrzebne dane, do tego speedtest. No i rozwazyłbym też T-mobile i przetestowa ł też tego operatora.
Haczyk94
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-11-23, 23:56

Re: Kabel do anteny z Orange

Post autor: Haczyk94 »

Dziękuję za odpowiedzi!

Domyślałem się że na takim etapie nie łatwo coś doradzić. Myślę że najrozsądniej będzie wypuścić na zewnątrz dwa kable antenowe H155 lub LMR240 (który lepiej?), do tego razem z nimi kabel internetowy żeby mieć połączenie zarówno jedno jak i drugie, chociaż patrząc na dwa ostanie routery z Orange to miałem wyjścia antenowe na kable koncentryczne nie ethernet. Takie rozwiązanie będzie uniwersalne, a po zakupie dobiorę antenę o ile w ogóle będzie konieczna.
Jeśli chodzi o operatora to wątpię by T-mobile zaoferował mi lepszą ofertę, w orange jestem od dawna i mam ofertę na firmę co daje mi zadowalające ceny.
Co do połączeń pomieszczeń kablem to już to zrobiłem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kabel do anteny z Orange

Post autor: matek451 »

Zachwyt na Orange szybko ci minie jak zostaniesz poczęstowany lejkiem technicznym 10Mb/s a oferty T-mobile dla firm są lepsze, łacznie z no limit na dane i prędkości. B818 w Orange jest drogo, doliczając antenę szerokopasmową wyjdzie z 1200 zł więc rozwiązanie nieopłacalne, lepiej kupić Huawei 5g cpe WIN ale to na ALiexpress.
Ostatnio zmieniony 2020-11-24, 11:46 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Kabel do anteny z Orange

Post autor: key »

LMR240 jest ciut lepszy, specyfikacje obu kabli masz w moim poprzednim poscie - kliknij na nazwe kabla.

ALE: ja nie kladl bym zadnego kabla, przygotowal jedynie peszle z odpowiednia srednica i odpowiednim przeprowadzeniem zakretow (jest to tez opisane w specyfikacji kabla).
Nie pomagam na PW.
Haczyk94
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-11-23, 23:56

Re: Kabel do anteny z Orange

Post autor: Haczyk94 »

matek451 pisze:Zachwyt na Orange szybko ci minie jak zostaniesz poczęstowany lejkiem technicznym 10Mb/s a oferty T-mobile dla firm są lepsze, łacznie z no limit na dane i prędkości.
Niestety ale T-mobile oferuje mi droższą ofertę przeszło dwa razy, w Orange mam wiele telefonów i internetu. Korzystam obecnie z Orange i jestem zadowolony.
key pisze:LMR240 jest ciut lepszy, specyfikacje obu kabli masz w moim poprzednim poscie - kliknij na nazwe kabla.
ALE: ja nie kladl bym zadnego kabla, przygotowal jedynie peszle z odpowiednia srednica i odpowiednim przeprowadzeniem zakretow (jest to tez opisane w specyfikacji kabla).
Widzisz, zapomniałem tego dopisać w poprzednim poście. Nie mogę dać listwy bo kabel stosunkowo krótki będzie bo do 3m, jednak w ścianie zbrojonej i z kilkoma narożnikami. Dzięki za pomoc!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Kabel do anteny z Orange

Post autor: key »

Nie bardzo rozumiem - nie ma roznicy, czy kladziesz pod tynkiem kabel czy peszel - i tak musisz otworzyc sciane.

Peszel pozwala Ci w kazdej chwili wymienic zabudowany w nim typ kabla - przy zamurowaniu kabla jest on na zawsze.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kabel do anteny z Orange

Post autor: matek451 »

A wiesz co to w ogóle jest lejek techniczny w Orange, oferta T-mobile za 2x tyle co w Orange to jest zupełnie inny poziom usługi . No i widzę ze w ogle nie bierzesz pod uwagę CPE LTE, wystarczy raz skorzystać z porzadnego sprzetu w tym temacie zeby wyleczyć się z kabli antenowych i anten zewnętrznych, szczególnie jak ma się do BTS-a kilometr.
Haczyk94
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-11-23, 23:56

Re: Kabel do anteny z Orange

Post autor: Haczyk94 »

matek451 pisze:A wiesz co to w ogóle jest lejek techniczny w Orange, oferta T-mobile za 2x tyle co w Orange to jest zupełnie inny poziom usługi . No i widzę ze w ogle nie bierzesz pod uwagę CPE LTE, wystarczy raz skorzystać z porzadnego sprzetu w tym temacie zeby wyleczyć się z kabli antenowych i anten zewnętrznych, szczególnie jak ma się do BTS-a kilometr.
Nie jestem omnibusem i nie wiem, wyjaśnij. A jak wolisz zrobić to w godzinach pracy to podaj numer zadzwonię i przedstawisz ofertę.. Nie miej urazy ale fora są by pomagać a nie udzielać gburowatych odpowiedzi.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kabel do anteny z Orange

Post autor: matek451 »

Nie dość ze bezkrytycznie i entuzjastycznie podchodzisz do oferty Orange to w ramach otrzeźwienia było pytanie czy znasz zasady działania lejka technicznego, w zamian nazywasz mnie gburem. Niestety ale takie podejście do tematu kończy się z reguły kiepsko więc kubeł zimnej wody ci się przyda https://www.telepolis.pl/wiadomosci/tar ... avy-userow czy https://nasz.orange.pl/t5/Abonament/Lej ... td-p/43048
ODPOWIEDZ