Pomoc w doborze routera

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dragon21
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2016-09-07, 09:23

Pomoc w doborze routera

Post autor: Dragon21 »

Witam, czy może ktoś doradzić jaki sprzęt dokupić w mojej lokalizacji zeby internet mobilny działał przyzwoicie? nie znam sie za bardzo, a jak czytam niektoóre tematy to połowy <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie rozumiem.

Miejscowość Nowe Worowo, powiat drawski.
Miałem dotychczas internet z PLUSA, router B315-BF8A, miałem też antene zewnętrzną skierowaną na Siecino, tam jest nadajnik, który mniej wiecej jeszcze coś łapie, bo w inne strony nie bardzo. Prędkośc mierzona speedtestem kiedyś w łapałem nawet 40-45Mb/s w najlepszej porze dnia. Obecnie rzadko kiedy przekraczało 25mb/s. A przeważnie są to okolice 7-15mb/s. Skończyła mi się umowa na internet a jako ze mam tv z CP to w smart dom teraz znowu jest dobra zniżka na kolejną usługę, wiec pakiet 120gb wyjdzie mnie 25zł, myśle ze tyle mi starczy, wczesniej miałem 40GB ale przewaznie zwalniało dopiero jak przekroczyłem sporo tzn z 20-30gb. Chciałbym zmienić też router i tutaj prosiłbym o pomoc co można zrobić tzn jaki router dobrac ze polepszyc osiągi, tzn czy mozna wybrac taki ktora obłusguje jakies pasma które sa na tym nadajniku w siecinie. Chciałbym też zeby miał troche lepszy zasięg wifi niż ten B315 bo w skrajnych pokojach mieszkania juz łapie na słabo.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: matek451 »

A po co zmieniać router, do Plusa wystarczy B315, LTE900 i tak sie nie liczy .
Dragon21
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2016-09-07, 09:23

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: Dragon21 »

Czyli nic nie poprawie kupując lepszy router do sygnału z tej lokalizacji
VAHANARA

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: VAHANARA »

Dragon21 pisze:Chciałbym też zeby miał troche lepszy zasięg wifi niż ten B315 bo w skrajnych pokojach mieszkania juz łapie na słabo.
Wszystkie routery mają taką samą moc maksymalną transmisji na wifi. Więc tu zasięgu nie ma jak poprawić. Ale, routery różnią się antenami, mają różne i tu już trochę można poprawić stosując router z antenami o wysokim zysku. Ale, jeśli masz złą konfiguracje mieszkań - może to nie pomóc skutecznie.

Aby problem skutecznie rozwiązać zwykle trzeba dodać AP, PLC wifi, a czasami udaje się na repeaterze wifi.
Dragon21 pisze: Chciałbym zmienić też router i tutaj prosiłbym o pomoc co można zrobić tzn jaki router dobrac ze polepszyc osiągi, tzn czy mozna wybrac taki ktora obłusguje jakies pasma które sa na tym nadajniku w siecinie
A może sprawdź najpierw, czy jest o co walczyć. Podejdź albo podjedź w pobliże BTS-a z telefonem z agregacją pasm i zrób kilka speed-testów. I będziesz miał jasność, czy jest o co walczyć czy lepiej rozejrzeć, czy przypadkiem inny operator nie da ci lepszych osiągów.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: key »

VAHANARA pisze:Wszystkie routery mają taką samą moc maksymalną transmisji na wifi. Więc tu zasięgu nie ma jak poprawić. Ale, routery różnią się antenami, mają różne i tu już trochę można poprawić stosując router z antenami o wysokim zysku.
Doczytaj jeszcze raz w specyfikacji - regulowana jest moc nadawanego systemu (czyli biorac pod uwage antene).

Wysoki zysk anteny oznacza tylko, ze gdzies jest wiecej sygnalu a gdzies nie ma go wcale. To mozna wykorzystac, wiedzac gdzie znajduje sie nadajnik o odbiorniki - mozna wykluczyc nadawanie w niechcianych kierunkach.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: matek451 »

BTS Plusa Ostrowice pracuje w agregacji LTE1800+900, zasięgowe LTE900 na 5MHz jest z reguły zapchane i niewiele wnosi do agregacji z LTE1800, to drugie pasmo majace 20MHz szerokości robi u ciebie robotę. Zmiana sprzętu bezcelowa na B535 w agregacji LTE1800+900 nie będzie szybciej niż na B315 z LTE1800. W Plusie B535 na raty jest drogo boo kosztuje 24x21=504 zł, na wolnym rynku kupisz go za 300-350 zł. Podsumowujac nie ma sensu zmieniać sprzet. Jaką masz antenę iparametry sygnału na LTE1800 na B315 z tą anteną?
Dragon21
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2016-09-07, 09:23

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: Dragon21 »

Antena kupowana dobre 4lata temu, nie pamiętam nazwy, nie wiem czy jest jakaś nalepka jesscze na niej. Jest to antena LTE dual, wygląd - prostokąt złożony z dwóch paneli.
Dziś trochę próbowałem ustawić ją lepiej ale parametry raczej bez większych zmian:

RSRQ skacze -8 do -12
RSRP stale -101
RSSI -73 do -77
SINR 7 do 15

Dziś maxy jakie udało mi się uzyskać w południe to 30-33mb. Ale przeważnie było okolice 15-20mb. Wieczorem już do 5mb zwykle
Ostatnio zmieniony 2020-11-27, 20:49 przez Dragon21, łącznie zmieniany 1 raz.
Dragon21
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2016-09-07, 09:23

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: Dragon21 »

Jak jade autem w pobliżu nadajnika to na tel łapie mi zwykle nie mniej jak 50mb
Dragon21
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2016-09-07, 09:23

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: Dragon21 »

Z tym że ja mam ustawiona antenę na nadajnik w Cieszynie LTE i aero
Dragon21
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2016-09-07, 09:23

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: Dragon21 »

Antenę mam cybertech dual lte 15dbi. Długość kabli około 6-8m. Mogę ta antenę dać jakieś 3m wyżej na komin bo teraz jest na maszcie na balkonie, ale wtedy musiałbym mieć kabel z 12m minimum. Jest sens wymiany anteny na coś lepszego nowszego?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: wojteks »

Jak dasz antenę wyżej to przenieś router, kable masz już długie.
Nie pomagam na PW!
Dragon21
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2016-09-07, 09:23

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: Dragon21 »

Tyle że wtedy musiałbym dać router na strychu to pewnie <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> to WiFi będzie w mieszkaniu slabo łapać
doqtor
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2020-09-14, 17:51

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: doqtor »

RSRP -101 oznacza że moc sygnału jest bardzo słaba. Wyniesienie anteny wyżej powinno poprawić moc sygnału a za tym powinna polepszyć się szybkość internetu. Wydłużenie kabla spowoduje pogorszenie RSRP co może spowodować że cała ta inwestycja będzie się mijać z celem.
Jak już będziesz wiedział czy internet się polepszył to wtedy dopiero będzie się można zastanawiać jak rozprowadzić internet ze strychu po całym domu.
VAHANARA

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: VAHANARA »

Dragon21 pisze:RSRQ skacze -8 do -12
RSRP stale -101
RSSI -73 do -77
SINR 7 do 15

Dziś maxy jakie udało mi się uzyskać w południe to 30-33mb. Ale przeważnie było okolice 15-20mb. Wieczorem już do 5mb zwykle
Poziom masz znośny, o prędkości decydują więc głównie RSRQ i SINR. RSRQ mógłby być lepszy, SINR znośny. Skacze, bo masz pewnie silne zakłócenia. Podniesienie SINR mogłoby podnieść prędkości, choć trudno jest przewidzieć o ile, ale nie spodziewałbym się spektakularnych wzrostów. Tym niemniej, trzeba by było, jak pisałem wcześniej, podjechać pod BTS, który odbierasz, telefonem i sprawdzić ile ten BTS jest warty.
Dragon21 pisze:Antenę mam cybertech dual lte 15dbi. Długość kabli około 6-8m. Mogę ta antenę dać jakieś 3m wyżej na komin bo teraz jest na maszcie na balkonie,
To sprawdź, jeśli masz taką możliwość, z anteną choćby w ręku, jakie parametry (RSPR,RSRQ, SINR) i prędkości miałbyś z anteną na dachu. Może byłaby poprawa, może nie - póki nie sprawdzisz, nie będziesz wiedział. I uważaj, na dachu (na balkonie zresztą też) bywa tak, że drobne ruchy anteną góra - dół czy w bok mogą drastycznie zmieniać sygnały. Trzeba sprawdzać.

A jak będzie dobrze, będziesz kombinował z wifi, jak już @doqtor napisał.
Dragon21 pisze:Jest sens wymiany anteny na coś lepszego nowszego?
Lepsze oznacza parabolę lub offset. Miałoby sens, jeśli na BTS-ie jest zapas prędkości, a anteną standardową (czyli tym, co masz teraz) nie da się go osiągnąć.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: matek451 »

Plus i zapas prędkośći na takim BTS-ie to marzenia, tam tylko LTE1800 zapewnia sensowne prędkości o ile stacja nie jest przeciążona, Cieszyno i Ostrowice to typowe wiejskie stacje z dosyłem na wolnej radiolinii 180-200Mb/s.
Dragon21
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2016-09-07, 09:23

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: Dragon21 »

To jakis konkretny model anteny polecicie ? Zapas jest <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> bo z tel przy nadajniku łapie zwykle 2x większą prędkość. Tzn w godzinach kiedy u mnie jest 20-30mb to przy nadajniku powyżej 50. W godzinach kiedy u mnie jest 5-10mb to przy nadajniku zwykle nie mniej jak 15-20.
I co do tego wzmocnienia wifi w domu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w doborze routera

Post autor: wojteks »

Dragon21 pisze:I co do tego wzmocnienia wifi w domu.
Dodatkowy AP 802.11n (do 300Mbps) podłączony kablem do routera.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ