Dobór antany i routera - LTE Plus

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lukasz T.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2016-03-22, 22:29

Dobór antany i routera - LTE Plus

Post autor: Lukasz T. »

Cześć forumowicze,

Prosiłbym o pomoc w dobraniu właściwej anteny oraz routera do odbioru internetu przez LTE. (współrzędne GPS 53,347625 16,599725)
Aktualnie posiadam umowę w sieci Plus. Karta jest zamontowana w routerze mobilnym E5577C.
Z racji lokalizacji (ściana drzew z 3 stron) dobry sygnał pochodzi tylko z BTS 32099 (inne sieci oprócz Plusa nie działają nawet pod GSM)
BTS jest oddalony o ok 3,2km.
Router łapie LTE ale na siła sygnału wewnątrz budynku jest dość słaba.
Prędkość jaką średnio mogę uzyskać to jakieś 4-5Mbps.

Ostatnio po udaniu się na dach udało mi się uzyskać prędkość 35Mbps przy użyciu tego samego routera. (co prawda o godzine 14 ,więc wieczorem może być gorzej)

Byłbym wdzięczny za komentarz jaki zestaw antena + router proponujecie by uzyskać lepsze wyniki niż 4-5Mbps?
mam dwie opcje do wyboru:
1. połączenie przez przewód koncentryczny (taki mam tylko na dachu ale ma już z 10 lat więc raczej kiepsko to widzę )
2. połączenie przez nowy przewód.

Czy potrzebujecie jeszcze jakieś dodatkowe informacje?

Dziękuje z komentarz,
Pozdrawiam,
Łukasz
VAHANARA

Re: Dobór antany i routera - LTE Plus

Post autor: VAHANARA »

Lukasz T. pisze:1. połączenie przez przewód koncentryczny (taki mam tylko na dachu ale ma już z 10 lat więc raczej kiepsko to widzę )
Odpada, to na 100% kabel telewizyjny, nie nadaje się do anten LTE.
Lukasz T. pisze:2. połączenie przez nowy przewód.

Tak. Z tym, że nie jeden, a dwa przewody. I zwykle są skompletowane / zintegrowane z anteną(ami).
Lukasz T. pisze:Ostatnio po udaniu się na dach udało mi się uzyskać prędkość 35Mbps przy użyciu tego samego routera.
Jeśli na screenach z fona jest to samo pasmo (1800) / BTS, co pasmo odbierane przez router to parametry sygnału na screenach z fona są dobre, więc i prędkości też są. Ale, niestety oznacza to, że większe prędkości specjalnie z tego pasma już raczej nie będą.
Lukasz T.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2016-03-22, 22:29

Re: Dobór antany i routera - LTE Plus

Post autor: Lukasz T. »

mapa.jpg
Dzięki za komentarz. Dziś rano wykonałem dodatkowy pomiar dla dalszych BTS gdzie byłaby potrzeba przebicia się przez las (ok 150m dla bts2, i 500m dla bts3).
Pomiar wykonałem zza lasu przez router/WiFi.
W załączniku przesyłam dla porównania parametry dla BTS (dla BTS2 uzyskałem 30Mbps). Czy mają jakiś większy potencjał?
Jaką antenę i router polecacie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór antany i routera - LTE Plus

Post autor: matek451 »

Upór godny podziwu biorąc pod uwagę ze to Plus, no i żadnego speedtestu z godzin 19-23. Potencjał to ma teoretycznie moloch w Buku-Przykop 7 lub Dopiewo.
Lukasz T.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2016-03-22, 22:29

Re: Dobór antany i routera - LTE Plus

Post autor: Lukasz T. »

Przesyłam pomiary z godziny 22.
W domu max 3-4Mbps w plus
W play mniej niż 1Mbps na balkonie.
W plusie znacznie lepiej, ponad 15.
To jaką antenę kupić?

PS: jak na ironię miesiąc temu kopali światłowód 50m od domu. Tylko niestety to własność PKP.
ODPOWIEDZ