Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Asteri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-12-04, 21:25

Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: Asteri »

Witam wszystkich. Potrzebuję zaczerpnąć waszej pomocy w doborze odpowiedniego Routera do internetu LTE z Orange mieszkam na wsi i BTSy mam w odległości 5-6km od mojego domu w lini prostej. Dotychczas korzystałem z internetu stacjonarnego Orange lecz przepustowość spadła do tego stopnia że nie dało się juz korzystać z tego internetu więc zdecydowałem się na internet LTE. Światłowód w mojej lokalizacji będzie podobno za rok więc wybierając router chciał bym żeby był dobry do LTE jak i również do światłowodu który jest w późniejszym planie. Przeglądając dostępne w sprzedaży urządzenia trafiłem m.in. na takie modele:
- TP-Link MR600
- ASUS 4G-AC55U
- ASUS 4G-AC53U
- HUAWEI B618
Podaje linka z lokalizacją moich BTS'ow.
https://mapabts.pl/?center=50.787242%2C ... 3871138659
Będę wdzięczny za pomoc i podpowiedzi :ok:
VAHANARA

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: VAHANARA »

Asteri pisze:więc wybierając router chciał bym żeby był dobry do LTE jak i również do światłowodu który jest w późniejszym planie.
To trochę sprzeczne założenia są, bo możliwości dedykowanych routerów LTE do routerów standardowych są generalnie dużo słabsze, natomiast dedykowane routery LTE mają typowo o wiele większe możliwości osiągania dużych prędkości, niedostępnych dla routerów klasycznych z dodanym modemem LTE.

Więc chyba optymalna kombinacja to router LTE w trybie bridge plus standardowy router. Koszty większe, ale możliwości nieporównywalne do obu składowych. Pozostaje kwestia, co tak naprawdę potrzebne, zarówno od strony LTE, jak i funkcji routera.

Wtedy byłaby możliwość płynnego przełączenia routera z LTE na ONT.

Od strony LTE w większości przypadków wystarczający mógłby być B818 w trybie bridge z anteną zewnętrzną.

Dla bardzo słabych sygnałów LTE, CPE z anteną paraboliczną.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: wojteks »

Skoro za rok ma być światłowód brałbym prosty router LTE (np. B535) a jak będzie światłowód to ten sprzedał i kupił lepszy lub używał tego który dostarczy operator.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: matek451 »

Tam do Orange wystarczy B535 bo najblizsze stacje NetWork to bieda only 800/900MHz do których ratunkowo dodano LTE1800, najbliższa stacja z 4 pasmami i agregacją to Sitaniec, do niej B818. Wybór anteny też zalezny od pasm i BTS-a. A co do światłowodu to jak jeszcze nic nie robią to za rok nie ma szans, u mnie już jest z rok opóźnienia, Toya w okolicy powiesiła światłowody i od lutego nic się nie dzieje.
Asteri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-12-04, 21:25

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: Asteri »

VAHANARA pisze:
Asteri pisze:więc wybierając router chciał bym żeby był dobry do LTE jak i również do światłowodu który jest w późniejszym planie.
To trochę sprzeczne założenia są, bo możliwości dedykowanych routerów LTE do routerów standardowych są generalnie dużo słabsze, natomiast dedykowane routery LTE mają typowo o wiele większe możliwości osiągania dużych prędkości, niedostępnych dla routerów klasycznych z dodanym modemem LTE.

Więc chyba optymalna kombinacja to router LTE w trybie bridge plus standardowy router. Koszty większe, ale możliwości nieporównywalne do obu składowych. Pozostaje kwestia, co tak naprawdę potrzebne, zarówno od strony LTE, jak i funkcji routera.

Wtedy byłaby możliwość płynnego przełączenia routera z LTE na ONT.

Od strony LTE w większości przypadków wystarczający mógłby być B818 w trybie bridge z anteną zewnętrzną.

Dla bardzo słabych sygnałów LTE, CPE z anteną paraboliczną.
W moim przypadku nie wystarczy nawet słabiej wypadający pod względem prędkości pobierania przez LTE ASUS który ma do 150Mbs ?, co w mojej miejscowości chyba nie ma szans żebym przekroczył 150Mbs więc chyba pod tym względem jest optymalny ?
wojteks pisze:Skoro za rok ma być światłowód brałbym prosty router LTE (np. B535) a jak będzie światłowód to ten sprzedał i kupił lepszy lub używał tego który dostarczy operator.
Światłowód nie wiem dokładnie kiedy będzie dostępny ponieważ jeszcze nie jest to potwierdzona informacja że za rok, na chwilę obecną przewody światłowodu zostały rozciągnięte do połowy wsi i mają iść z nimi dalej ale nie wiadomo kiedy. Więc chciał bym taki uniwersalny router pod osiągalne możliwości LTE w mojej lokalizacji, bo bez sensu może przepłacać za typowy router pod LTE jak nie będę w stanie wykorzystać jego możliwości.
matek451 pisze:Tam do Orange wystarczy B535 bo najblizsze stacje NetWork to bieda only 800/900MHz do których ratunkowo dodano LTE1800, najbliższa stacja z 4 pasmami i agregacją to Sitaniec, do niej B818. Wybór anteny też zalezny od pasm i BTS-a. A co do światłowodu to jak jeszcze nic nie robią to za rok nie ma szans, u mnie już jest z rok opóźnienia, Toya w okolicy powiesiła światłowody i od lutego nic się nie dzieje.
To jest pewne info że te dwie stacje mają tylko 800/900MHz ? Ponieważ na mapie BTS'ow do której podeslalem linka wszystkie stacje pokazuje że mają 900/1800/2600MHz.
Dodam że nadajnik w Sitancu po linii prostej do mojego domu przebiega przez las (poligon wojskowy) więc nie wiem czy był by dobry sygnał.
Jeśli chodzi o światłowód to powiesili kable do połowy miejscowości i od ok. 3tyg. Prace stoją więc nic nie wiadomo kiedy dokładnie będą do usług.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: wojteks »

Podjedź do tych stacji i zrób testy w każdym z pasm (poziom sygnału i speedtest).
Nie pomagam na PW!
Asteri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-12-04, 21:25

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: Asteri »

wojteks pisze:Podjedź do tych stacji i zrób testy w każdym z pasm (poziom sygnału i speedtest).
Jaki program polecasz ? Karte obecnie mam w telefonie Xiaomi Redmi note 7
VAHANARA

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: VAHANARA »

Asteri pisze:W moim przypadku nie wystarczy nawet słabiej wypadający pod względem prędkości pobierania przez LTE ASUS który ma do 150Mbs ?, co w mojej miejscowości chyba nie ma szans żebym przekroczył 150Mbs więc chyba pod tym względem jest optymalny ?
Jaką prędkość i u którego operatora możesz osiągnąć to bez pomiarów nie będziesz wiedział. Wszystko zależy którego operatora byś wybrał i jakie miałbyś warunki odbiorcze. Może byś nie wyciągnął nawet kilkudziesięciu Mbps, a może grubo powyżej stu by się dawało.

Tak więc czym większa ilość pasm agregowana przez router, tym lepiej - potencjalnie większe prędkości i większa stabilność połączeń. Same zalety. Jest jeszcze kwestia czy dany router może agregować wszystkie pasma, czy tylko niektóre kombinacje. Np. specjalizowany B535 Huaweia agreguje dowolne dwa pasma, a TP MR-600 też dwa pasma, ale nie wszystkie kombinacje. No i czasami robi się ból, bo akurat brakuje agregacji najlepszych pasm...

Więc zacząłbym na twoim miejscu od pomiarów - apka NetMonster na Androida (wersja IoS już też podobno jest) i speed-testy. Telefon o jak największej ilości agregowanych pasm, ale w ostateczności najzwyklejszy też styknie.

Pomiary przed domem na kierunkach BTS-ów, speed-testy najlepiej w godzinach 18...23..
Asteri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-12-04, 21:25

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: Asteri »

VAHANARA pisze:
Asteri pisze:W moim przypadku nie wystarczy nawet słabiej wypadający pod względem prędkości pobierania przez LTE ASUS który ma do 150Mbs ?, co w mojej miejscowości chyba nie ma szans żebym przekroczył 150Mbs więc chyba pod tym względem jest optymalny ?
Jaką prędkość i u którego operatora możesz osiągnąć to bez pomiarów nie będziesz wiedział. Wszystko zależy którego operatora byś wybrał i jakie miałbyś warunki odbiorcze. Może byś nie wyciągnął nawet kilkudziesięciu Mbps, a może grubo powyżej stu by się dawało.

Tak więc czym większa ilość pasm agregowana przez router, tym lepiej - potencjalnie większe prędkości i większa stabilność połączeń. Same zalety. Jest jeszcze kwestia czy dany router może agregować wszystkie pasma, czy tylko niektóre kombinacje. Np. specjalizowany B535 Huaweia agreguje dowolne dwa pasma, a TP MR-600 też dwa pasma, ale nie wszystkie kombinacje. No i czasami robi się ból, bo akurat brakuje agregacji najlepszych pasm...

Więc zacząłbym na twoim miejscu od pomiarów - apka NetMonster na Androida (wersja IoS już też podobno jest) i speed-testy. Telefon o jak największej ilości agregowanych pasm, ale w ostateczności najzwyklejszy też styknie.

Pomiary przed domem na kierunkach BTS-ów, speed-testy najlepiej w godzinach 18...23..
Dzięki za wyjaśnienie działania agregacji pasm, będę brał to pod uwagę przy zakupie routera. Zrobiłem testy programem NetMonster oraz Speed-testy. Częstotliwości jakie łapie na zewnątrz domu to 800/1800Mhz z nadajnika w Wierzbie. Robiłem również test w domu i też łapie te same częstotliwości lecz 1800Mhz bliżej okna. Poniżej wstawiam screeny z testami.
Dwa pierwsze są z zewnątrz i dwa ostatnie w domu.
Na screenach widać że lokalizację jakieś pomieszane ale sądzę że dotyczyło to nadajnika w Wierzbie pozniewaz w Chomeciskach Małych nie ma nadajnika.
Ostatni załącznik to informacje o tym BTS'ie w Wierzbie na jakich częstotliwościach pracuje.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: matek451 »

Wierzba na zewnatrz dostateczny sygnał na 800MHz i słaby na 1800MHz, w sąsiadach te same pasma na podobnym sygnale z BTS-a Złojec-Zarudzie i jeszcze gorsze ze Złojca. Czyli wybór stacji na kierunku Złojec i Wierzba anteną kierunkową
Asteri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-12-04, 21:25

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: Asteri »

matek451 pisze:Wierzba na zewnatrz dostateczny sygnał na 800MHz i słaby na 1800MHz, w sąsiadach te same pasma na podobnym sygnale z BTS-a Złojec-Zarudzie i jeszcze gorsze ze Złojca. Czyli wybór stacji na kierunku Złojec i Wierzba anteną kierunkową
Czyli wystarczy mi router który agreguje dwa pasma ? 1800+800Mhz ? Jest jeszcze nadajnik w Sitańcu który pracuje na pasmach 2100/1800/800Mhz i jest bliżej od nadajnika w Wierzbie ale jego w NetMonster nie wykrywało przed domem, może przyczyną jest las który dzieli nadajnik od mojego domu, jak myślicie jest sens próbować jeszcze na dachu robić testy żeby sprawdzić czy sie połączy z nadajnikiem w Sitańcu czy darować sobie i kierować się nadajnikiem z Wierzby i Złojca ?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: radius »

Jak nie spróbujesz to nie rozwiejesz wątpliwości.
Z drugiej strony planiści tak konfigurują sieć żeby sektory pokrywały jak największy obszar, a nie trzy stacje "świeciły" w ten sam klaster. Także może się okazać, że nawet nie złapiesz strzępów sygnału.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: matek451 »

Sitaniec 124 świeci sektorami w zupełnie innych kierunkach.
Asteri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-12-04, 21:25

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: Asteri »

radius pisze:Jak nie spróbujesz to nie rozwiejesz wątpliwości.
Z drugiej strony planiści tak konfigurują sieć żeby sektory pokrywały jak największy obszar, a nie trzy stacje "świeciły" w ten sam klaster. Także może się okazać, że nawet nie złapiesz strzępów sygnału.
Zrobiłem testy na dachu i NetMonster wykrywał nadajnik w Wierzbie na częstotliwości 1800Mhz którą wykrywa tez przed domem dodatkowo wykrywał i łączył sie tez z nadajnikiem w Złojcu również na częstotliwości 1800Mhz.

P.s. Zastanawia mnie jeszcze widoczny z dachu maszt w okolicach Chomęciska Małe lecz na mapach BTS nie widać tam żadnego BTS'a, maszt jest przed masztem w Wierzbie ale nie wiem czy to jest maszt komórkowy, musiał bym się wybrać w tamte strony zeby go odnaleźć i sprawdzić.
matek451 pisze:Sitaniec 124 świeci sektorami w zupełnie innych kierunkach.
Masz rację ponieważ nie wykrywa go u mnie w Orange i Plus

Poniżej podaje testy z dachu. Aplikacja miesza lokalizację ten co na screenach jest podpisany Chomęciska Małe to jest Nadajnik w Wierzbie
Natomiast nadajnik podpisany Stary Zamość to jest nadajnik w Złojcu ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: wojteks »

To co podają aplikacje o lokalizacji masztu jest bez znaczenia, liczą się dane cyfrowe.
Nie pomagam na PW!
Asteri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-12-04, 21:25

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: Asteri »

Postanowiłem że kupię dedykowany router LTE a jak dotrze do mnie światłowód to sprzedam router i kupię inny chyba że nie będzie takiej potrzeby to zostanie na dłużej. Myślę nad Huawei tylko nie wiem który model wybrać żeby był optymalny w mojej lokalizacji + ewentualnie jakaś antena na dachu, zależy mi również na dobrym zasiegu Wi-Fi w odległości ok 15-20m przez ścianę.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: wojteks »

WiFi 15-20m przez ściany? Zapomnij że to uzyskasz z routera LTE.
Nie pomagam na PW!
Asteri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-12-04, 21:25

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: Asteri »

wojteks pisze:WiFi 15-20m przez ściany? Zapomnij że to uzyskasz z routera LTE.
Dlatego pytam zanim kupię
Oczywiście była by to max odległość.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: matek451 »

Wewnętrzna sieć Ethernet i WiFi to oddzielne zagadnienie najpirte to skup się nad dostępem do LTE. A ten maszt przed NetWorks we Wierzbie to stacja Play.
Asteri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-12-04, 21:25

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: Asteri »

Czyli pozostaje mi zestaw router LTE + Router do rozdzielenia internetu w domu. Poleci ktoś jakąś konfiguracja sprzętową ? Na chwilę obecną mam na oku router Huawei B535 + Huawei AX3 Pro lub jakiś Asus AC68U.
VAHANARA

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: VAHANARA »

Asteri pisze: zależy mi również na dobrym zasiegu Wi-Fi w odległości ok 15-20m przez ścianę.
Dobierz router z max ilością MIMO, z beamformingiem, czyli jakiś ac. Oczywiście, mobilki też powinieneś mieć dużą ilością MIMO, najlepiej w ac. Obsługa pasma kanałów 40/80MHz to oczywistość.

W zależności od konfiguracji pomieszczeń, materiałów budowlanych i kilku innych czynników coś doleci do tego odległego pokoju. Ale nie spodziewałbym się niczego szybkiego, nawet na 2.4GHz. Oczywiście, kwestia, jaka prędkość by cię zadowalała na tych peryferiach.

Ale, jeśli chciałbyś tam mieć szybko, czyli kilkaset Mbps to niestety, AP się kłania. Możesz wstępnie oszacować, co będzie - zrób z telefonu hotspot i sprawdź innym telefonem albo lapkiem czy PC z kartą wifi ile sygnału zostanie na peryferiach z hotspota i ile będzie bezpośrednio przy hotspocie.

Z routerów mogłoby być trochę lepiej, ale złapałbyś pogląd na co można liczyć.
Asteri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-12-04, 21:25

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: Asteri »

VAHANARA pisze:
Asteri pisze: zależy mi również na dobrym zasiegu Wi-Fi w odległości ok 15-20m przez ścianę.
Dobierz router z max ilością MIMO, z beamformingiem, czyli jakiś ac. Oczywiście, mobilki też powinieneś mieć dużą ilością MIMO, najlepiej w ac. Obsługa pasma kanałów 40/80MHz to oczywistość.

W zależności od konfiguracji pomieszczeń, materiałów budowlanych i kilku innych czynników coś doleci do tego odległego pokoju. Ale nie spodziewałbym się niczego szybkiego, nawet na 2.4GHz. Oczywiście, kwestia, jaka prędkość by cię zadowalała na tych peryferiach.

Ale, jeśli chciałbyś tam mieć szybko, czyli kilkaset Mbps to niestety, AP się kłania. Możesz wstępnie oszacować, co będzie - zrób z telefonu hotspot i sprawdź innym telefonem albo lapkiem czy PC z kartą wifi ile sygnału zostanie na peryferiach z hotspota i ile będzie bezpośrednio przy hotspocie.

Z routerów mogłoby być trochę lepiej, ale złapałbyś pogląd na co można liczyć.
Dotychczas korzystałem z routera TP-Link TD-W8901G który posiadał Wi-Fi 802.11g (gen. 3) router stał na środku domu w korytarzu, ogólnie zasięg Wi-Fi był na całej kondygnacji i nie było problemu jedynie Smart TV wolniej chodził z tego względu że w tym miejscu co stał to po linii prostej z routerem przecinały się dwie ściany. Przed samym domem tez jeszcze łapało wi-fi w niektórych miejscach.
Mam jeszcze dwie sprawy do przeanalizowania odnośnie routera oraz anteny ponieważ rozważam dwie kombinacje na podłączenie:
1. Router LTE na korytarzu + antena na dachu z kablem 10-12m
( Możliwe że bez dodatkowego routera gdyby wi-fi bylo by dla mnie wystarczające)
2. Router Wi-Fi jako hotpoint na korytarzu połączony z Routerem LTE na strychu + antena na dachu z kablem 5m
3. Router Wi-Fi jako hotpoint na korytarzu połączony z Routerem LTE w puszcze na dachu zasilany POE

Która z opcji była by najlepsza ? Nr. 1 bez kombinacji lecz obawiam się o straty chyba że wyszedł bym na zero to wyszło by na to samo co w opcji 3 gdzie koszta byly by większe.
Co o tym myślicie ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: wojteks »

Poszedłbym w wersję 2 lub wersję 3 ale tylko posiadając zewnętrzny CPE LTE.
Nie pomagam na PW!
Asteri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-12-04, 21:25

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: Asteri »

Zmierzyłem dokladnie ile kabla potrzebuje do anteny i wychodzi ze jest mi potrzebne 8m tak że strat chyba nie będzie tak dużych.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: key »

Zalezy od tego, jaki kabel wybierzesz, ale 8m to wcale nie jest tak malo.
Nie pomagam na PW.
Asteri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2020-12-04, 21:25

Re: Jaki router LTE wybrać Orange BTS 5KM

Post autor: Asteri »

wojteks pisze:Poszedłbym w wersję 2 lub wersję 3 ale tylko posiadając zewnętrzny CPE LTE.
Znalazłem takie AP na dach
1.https://www.mikrotik.org.pl/?produkt,7367
2. https://www.mikrotik.org.pl/?produkt,7368
3. https://www.mikrotik.org.pl/?produkt,7366
Warte uwagi ?
1 i 3 porty ethernet maja do 100 Mb/s ale w moim przypadku raczej wystarczająco.
ODPOWIEDZ