Jak poprawić SINR

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: darekka »

U mnie też ten konkretny skrypt daje te same błędy na H122 więc to dotyczy większej ilości osób.
darekka
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

Screenshot_20210103_122124_com.android.gallery3d.jpg
Da się odczytać z tego różnicę pomiędzy antenami wewnętrznymi a zewnętrznymi?
Awatar użytkownika
michcio123
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2013-10-01, 19:30
Lokalizacja: Dołhobyczów

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: michcio123 »

Różnicę da się odczytać tylko ze skryptu SHOW_AT_TCP_SIGNAL_STRENGTH.
Huawei B618s-22d -- ZTE MF286D
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: nesiasps »

Wystawiłem dziś modem w miejsce anteny - bez wypiętych anten SINR + 10 - zaraz po wpięciu zewnętrznych anten obniża się do 0 - RSRP podwyższył się prawidłowo z -85 na -75 dB. Dl lepszy bez anten o jakieś 10 Mb/s. Ul słabszy. Nie wiem dlaczego obniża się SINR na antenie w miejscu w którym bez anten ma dobry SINR... czyli antena go zakłóca
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

michcio123 pisze: Pozostałe parametry pokazuje Aktualne - Średnie - Min - Max
A nie wiesz, jak się to ma do wartości SINR, RSRP, RSRQ podawanych przez programy typu HManager czy HUACTRL? Co pokazują tak naprawdę te programy przy kilku antenach na jednym paśmie?

----------------------------
nesiasps pisze:...bez anten, Ul słabszy.
To typowo.
nesiasps pisze:Nie wiem dlaczego obniża się SINR na antenie w miejscu w którym bez anten ma dobry SINR... czyli antena go zakłóca
Antena nie może zakłócać - zakłócać mogą jedynie sygnały, które ona dodatkowo może odebrać w stosunku do dookólnych wewnętrznych. Jeśli jesteś pewien, że to ten sam BTS na obu rodzajach anten, to mogłoby znaczyć, że anteny kierunkowe wyłapały dodatkowo sygnały od innego BTS-a (lub w ogóle z innego źródła) na wysokim poziomie i to one spowodowały zmniejszenie SINR.
Awatar użytkownika
michcio123
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2013-10-01, 19:30
Lokalizacja: Dołhobyczów

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: michcio123 »

Z tego co udało mi się ustalić aplikacje HManager czy HUACTRL pokazują średni SINR z 4 anten (sumujesz pokazywane wartości SINR z każdej anteny i dzielisz przez 4) RSRP pokazuje z anteny która ma najsilniejszy sygnał a RSRQ jest chyba też średni tego nie da się ustalić bo skrypty pokazują tylko jedną wartość.
Huawei B618s-22d -- ZTE MF286D
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

@ michcio123:
Dzięki, cenna informacja!
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: nesiasps »

Na B525 była załączona na sztywno agregacja 1800+2600 i pewnie stąd SINR był lepszy/ mniej zakłóceń- na wyższych częstotliwościach - w tym przypadku, na tych niższych częstotliwościach - antena wyłapuje te zakłócenia jednocześnie obniżając średnią co jest uwzględnione w ogólnym rozliczeniu SINR. Pewnie selekcja częstotliwości by go podwyższyła ale z wątpliwym skutkiem dla ogólnego efektu. Możliwe że antena Cybertecha 1800-2600 w tym przypadku robi złą pracę..
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: Mig25 »

Przy okazji uruchomiłem ten skrypt SHOW_AT_TCP_SIGNAL_STRENGTH.bat , i na B715 mam tylko jedną linijkę z RSRP|SINR , a MIMO i tak pokazuje na Yes... Coś chyba nie tak , albo program nie podaje( albo nie jest w stanie ) wkryć drugiej anteny , bo raczej MIMO na jednej antenie nie jest możliwe:

Kod: Zaznacz cały

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Current                       Average                       Min                           Max
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RSRP: -83 | SINR: 15          RSRP: -83 | SINR: 15          RSRP: -84 | SINR: 8           RSRP: -82 | SINR: 22
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RSSI: -56                     RSSI: -54                     RSSI: -58                     RSSI: -51
RSRQ: -9                      RSRQ: -7                      RSRQ: -10                     RSRQ: -5
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
CQI1: 12 | 64QAM              CQI1: 13 | 64QAM              CQI1: 8 | 16QAM               CQI1: 15 | 64QAM
CQI2: 9 | 16QAM               CQI2: 67 | ??                 CQI2: 5 | QPSK                CQI2: 127 | ??
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MIMO: Yes                     MIMO: Yes                     MIMO: No                      MIMO: Yes
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

Mig25 pisze:bo raczej MIMO na jednej antenie nie jest możliwe:

Nie jest, dla MIMO2x2 potrzebne są dwie fizyczne anteny, itd.
Mig25 pisze: a MIMO i tak pokazuje na Yes... Coś chyba nie tak , albo program nie podaje( albo nie jest w stanie ) wkryć drugiej anteny
Zależy, co tak naprawdę skrypt pokazuje - bo to, że MIMO jest odbierane, to nie decyduje ilość anten podłączonych do routera, a to, że stacja nadaje w MIMO. Czyli, jeśli odbiera sygnał w MIMO (na antenach wewnętrznych lub zewnętrznych), to prawidłowo by pokazywał. Jeśli z selektorem ustawionym na anteny zewnętrzne odłączysz fizycznie jedną antenę, powinien zgasić wskaźnik MIMO, bo nawet jeśli stacja nadaje w MIMO, router odbierze SISO.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: Mig25 »

Takiego testu nie zrobię , bo mam b715 na kominie ,który używa tylko anten wbudowanych.( nie mam zewnętrznych). Do nadajnika 1,3km ,więc MIMO jak najbardziej powinno być .

Raczej chodziło mi , co ten skrypt tak naprawdę pokazuje. Skoro w B618 są 4 anteny , to w B715 powinny być dwie :)
Awatar użytkownika
michcio123
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2013-10-01, 19:30
Lokalizacja: Dołhobyczów

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: michcio123 »

Skrypt pokaże tyle na ile pozwoli mu oprogramowanie wewnętrzne routera. Widocznie w B715 nie da się wyodrębnić poziomu sygnału z drugiej anteny.
Huawei B618s-22d -- ZTE MF286D
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: nesiasps »

A może jest na forum taki fachowiec, który byłby w stanie skręcić 3 metry kabla lepszego niż ten h155 /co daje Cybertech do anteny 1800-2600/z SMA pod antenę i tymi TS9 do B818. Może to one tłumią sygnał.. nie za darmo wiadomo. Może ewentualnie doradzacie gdzie pytać. Nie jestem pewien czy do anteny wchodzi SMA bo jest to zakryte izolacją.
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

@nesiasps :

Szansa na to, że trzy metry kabla (jaki by nie był), skasują ci sygnał jest praktycznie żadna. Tzw. "konektory" to już całkowicie inna bajka. To wymysł szatana (choć bywają i działające). Ja używam tylko przejść złączy.

Jeśli konektory przepuszają sygnał, to problem może być w chaosie sygnałów na dachu, a co za tym idzie z lokalizacją anteny.
gt82
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2015-08-27, 19:20

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: gt82 »

Może dlatego wzrastają parametry kiedy router stoi w rogu pod TV a nie na parapecie :)
VAHANARA pisze:@nesiasps :

Ja używam tylko przejść złączy.
Masz namiar na takie przejściówki ?
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: nesiasps »

Obok domu jest słup 110kV i linie na kierunku widocznego BTSa - chyba to pole elektromagnetyczne linii wpływa na ten SINR - generalnie - poza SINR - sygnał jest mocny i prędkości również. Jak odłączyłem te dwie mniejsze wewnętrzne antenki to SINR się o jakieś +5 poprawił ale bez znaczenia dla DL i Ul - tak że chyba tak to zostanie na tym Cybertechu. Te konektory wyglądają mizernie w stosunku do h155 ale innej opcji nie było.
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

nesiasps pisze:Obok domu jest słup 110kV i linie na kierunku widocznego BTSa - chyba to pole elektromagnetyczne linii wpływa na ten SINR - generalnie - poza SINR - sygnał jest mocny i prędkości również.
Mała szansa na jakiś znaczący wpływ, chyba, że pojawia się tam jakieś iskrzenie.
nesiasps pisze:Jak odłączyłem te dwie mniejsze wewnętrzne antenki to SINR się o jakieś +5 poprawił ale bez znaczenia dla DL i Ul
Czyli to podobna sytuacja do tej u @duke. Sygnały z anten MIMO mają słabe SINR, ale to rzutuje tylko na wyświetlanie średniej wartości SINR ze wszystkich anten. Na prędkości nie wpływa, bo o tej decydują w twojej sytuaxji strumienie MIMO z anteny zewnętrznej.

Żeby sobie podnieść prędkość to trzeba by dać drugiego duala zamiast wewnętrznych anten MIMO routera (o ile jest 4x4 na stacji)
nesiasps pisze:Te konektory wyglądają mizernie w stosunku do h155 ale innej opcji nie było.
Opcja jest, ale to forum C...
gt82 pisze:Może dlatego wzrastają parametry kiedy router stoi w rogu pod TV a nie na parapecie
Exactly! Tłumienie zakłóceń przez wszystko na drodze od źródeł zakłóceń pod szafkę pod TV.... a na parapecie to tylko szyba zostaje... ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: wojteks »

VAHANARA pisze:Mała szansa na jakiś znaczący wpływ, chyba, że pojawia się tam jakieś iskrzenie.
Mimo że wysokie napięcie w stacji trafo ma częstotliwość tylko 50Hz to jednak wpływa na ogólny poziom PEM a to z kolei tłumi/zagłusza wszelkie częstotliwości.
VAHANARA pisze:Opcja jest, ale to forum C...
Nie, nie jest.
Inna opcja to "beczki" które też bywają problematyczne, pomijam sztywny kabel wetknięty bezpośrednio w TS9 który je usiłuje wyłamać przy każdym poruszeniu routerem.
Nie pomagam na PW!
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

wojteks pisze:
VAHANARA pisze:Mała szansa na jakiś znaczący wpływ, chyba, że pojawia się tam jakieś iskrzenie.
Mimo że wysokie napięcie w stacji trafo ma częstotliwość tylko 50Hz to jednak wpływa na ogólny poziom PEM a to z kolei tłumi/zagłusza wszelkie częstotliwości.
Ale on ma tam tylko linie.
wojteks pisze:Inna opcja to "beczki" które też bywają problematyczne, pomijam sztywny kabel wetknięty bezpośrednio w TS9 który je usiłuje wyłamać przy każdym poruszeniu routerem.
Albo, albo...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: wojteks »

Linia WN to niby nie jest otoczona PEM o wysokiej energii? Skoro jest w niej prąd to i PEM wokół.
Nie pomagam na PW!
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: nesiasps »

Linie są z 10 metrów od anteny, chyba jednak jakaś interferencja pola elektrycznego ma wpływ na SINR ponieważ przy RSRP 88 na parapecie po stronie mieszkania jest lepszy SINR o jakieś 4-5 aniżeli po stronie zewnętrznej okna przy RSRP 78 (na wewnętrznych antenach) Dl w obu przypadkach podobne.
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

Niekoniecznie linie WN mają wpływ na SINR, w mieszkaniu może być wyższy, bo ściany dookoła bardziej wygłuszają pozostałe sygnały...
Ale też ktoś na forum pisał że jak wyszedł powyżej "drutów" to uzyskał lepsze efekty
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: nesiasps »

no to pozostaje mi balon z helem lub maszt na tym slupie WN ..... tyle że nie wiem co na to energetyka:))
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

nesiasps pisze:Linie są z 10 metrów od anteny, chyba jednak jakaś interferencja pola elektrycznego ma wpływ na SINR ponieważ przy RSRP 88 na parapecie po stronie mieszkania jest lepszy SINR o jakieś 4-5 aniżeli po stronie zewnętrznej okna przy RSRP 78 (na wewnętrznych antenach) Dl w obu przypadkach podobne.
Gdyby to było zakłócenie od linii, to przy wysokich poziomach sygnału SINR by się zachował, bo to stosunek sygnału do kompleksowych zakłóceń. Ściana stłumi tak samo sygnał, jak i zakłócenia na jego częstotliwości. Skoro SINR jest mniejszy z antenami na zewnątrz to zwykle znaczy, że anteny wyłapały dodatkowy sygnał zakłócający, który był znacznie wytłumiony konstrukcją budynku przy routerze wewnątrz. Bo, jeśli sygnał zakłócający idzie prostopadle do okna, to czy wewnątrz, czy na zewnątrz, SINR powinien być zbliżony. Ale, jeśli sygnał zakłócający idzie np. skosem do okna, to przechodząc skośnie przez ścianę będzie dużo bardziej osłabiany niż sygnał użyteczny wpadający prze okno, i mamy polepszenie SINR wewnątrz.
To tylko przykład, bo w życiu bywa takie historie bywają zwykle dużo bardziej skomplikowanie.

Za to antena kierunkowa zewnętrzna powinna poprawić w takim przypadku SINR z uwagi na podniesienie sygnału odbieranego o kilka dB i stłumienie bocznego sygnału zakłócającego o kilka, kilkanaście dB. I po to, między innymi, stosuje się anteny zewnętrzne.
duke pisze:Ale też ktoś na forum pisał że jak wyszedł powyżej "drutów" to uzyskał lepsze efekty
To radio i samo życie. Wszystko jest możliwe, choć nie ma co popadać w przesadę.
wojteks pisze:Linia WN to niby nie jest otoczona PEM o wysokiej energii? Skoro jest w niej prąd to i PEM wokół.
No, jest. Jak się znajdzie za blisko takiej linii to można się usmażyć a router pewnie upiec. Ale, to życie.

Jakieś materiały źródłowe, odnośnie wpływu zakłóceń od PEM takich linii na odbiór radiowy? Z chęcią poszerzę swoją wiedzę.
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: nesiasps »

Przeniosłem Cybertecha w miejsce gdzie stał B818 na zewnętrznym parapecie - to chyba jakiś korytarz lepszej propagacji fal - ściąga z 6 km BTSa na RSRP 76dBm (idealnie na wprost przęseł słupa WN) gdzie z BTSa 2,3km wynik był 75dBm. Kiedyś w tym samym kierunku (identycznym) na e3372 z BTS Orange w linii 14km tez sygnał i Dl był najlepszy - może ten słup z jednej strony zakłóca SINR a z drugiej wzmacnia odbiór... zobaczę kilka dni jak to podziała. Na antenie zewnętrznej sinr 0 - gorszy jakieś 5 w stosunku do sinr z b818 gdy był na zewnątrz na antenach wewnętrznych ale z lepszym RSRP o jakieś 6-8 dBm. Dl/Ul lepszy na zewnetrznych o około 10Mbs.
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

nesiasps pisze: to chyba jakiś korytarz lepszej propagacji fal - ściąga z 6 km BTSa na RSRP 76dBm (idealnie na wprost przęseł słupa WN) gdzie z BTSa 2,3km wynik był 75dBm.
Odległość to tylko jeden z czynników decydujących o mocy sygnału na wejściu routera. Przy takich samych mocach emitowanych na azymucie routera różnica mocy z uwagi na różnicę tych odległości to tylko ~8dB. Wystarczą jednak drobne przeszkody terenowe, różnice mocy na nadajniku i różnice w kształcie wiązki sektora na BRS-ie i może być zupełnie inaczej.
nesiasps pisze: Kiedyś w tym samym kierunku (identycznym) na e3372 z BTS Orange w linii 14km tez sygnał i Dl był najlepszy - może ten słup z jednej strony zakłóca SINR a z drugiej wzmacnia odbiór... zobaczę kilka dni jak to podziała.
Nie liczyłbym na to, że wzmacnia... ;) Raczej na tym kierunku nie ma znaczących przeszkód terenowych ani zakłóceń od innych stacji lub innych źródeł. I znowu różnice mocy przy różnicy odległości / 6 i 14km w stosunku do stacji odległej o te 2.3km to znowuż tylko ~8 i ~16dB - niby nie mało, ale w realu nie musi to rzucać na kolana.
nesiasps pisze:Na antenie zewnętrznej sinr 0 - gorszy jakieś 5 w stosunku do sinr z b818 gdy był na zewnątrz na antenach wewnętrznych ale z lepszym RSRP o jakieś 6-8 dBm. Dl/Ul lepszy na zewnetrznych o około 10Mbs.
No właśnie różnie może bywać, ale to również może być zaciemnianie sprawy przez sam 818, o czym było pisane wyżej. Do wskazań SINR lepiej podchodzić ostrożnie, chyba, że 818 ma odłączone te wewnętrzne anteny MIMO.

Ważne, że DL wzrósł, czyli SINR na antenach zewnętrznych powinien w realu jednak wzrosnąć.
jocer5
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-01-12, 07:00

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: jocer5 »

Mig25 pisze:Takiego testu nie zrobię , bo mam b715 na kominie ,który używa tylko anten wbudowanych.( nie mam zewnętrznych). Do nadajnika 1,3km ,więc MIMO jak najbardziej powinno być .

Raczej chodziło mi , co ten skrypt tak naprawdę pokazuje. Skoro w B618 są 4 anteny , to w B715 powinny być dwie :)
A jak go zabezpieczyłes pokaż foty
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: Mig25 »

Jest w takiej puszce: https://allegro.pl/oferta/uniwersalna-p ... 4952699100
Poprosiłem dostawcę tego ,żeby nie wiercili na dławik , tylko mi dali dwa dławiki a ja je wywiercę w odpowiednim miejscu.
B715 musiałem wyjąć z orginalnej obudowy , bo się w tej puszce nie mieścił, więc pcb przyklejone w tej obudowie na te pianki , przeprowadzone dwa przewody , jeden ethernet , drugi do zasilania ,i tyle. Działa od listopada 2019 , więc przeżył lato , przeżył ostatnie mrozy -20 .
20191130_120854.jpg
jocer5
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-01-12, 07:00

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: jocer5 »

Mig25 pisze:Jest w takiej puszce: https://allegro.pl/oferta/uniwersalna-p ... 4952699100
Poprosiłem dostawcę tego ,żeby nie wiercili na dławik , tylko mi dali dwa dławiki a ja je wywiercę w odpowiednim miejscu.
B715 musiałem wyjąć z orginalnej obudowy , bo się w tej puszce nie mieścił, więc pcb przyklejone w tej obudowie na te pianki , przeprowadzone dwa przewody , jeden ethernet , drugi do zasilania ,i tyle. Działa od listopada 2019 , więc przeżył lato , przeżył ostatnie mrozy -20 .
20191130_120854.jpg
Zanim dałeś na komin to wcześniej jak to hulałolo w domu
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: Mig25 »

Gorzej :) Teraz 2600Mhz wszystkie wskaźniki są na zielono , wcześniej były na żółto .(choć stał na strychu , więc teoretycznie to tylko z 1.5m wyżej , ale dach robił swoje). Prędkość speedtestów w nocy też się polepszyła , udało się nawet pod 300Mbit download ,i 45Mbit upload.( wcześniej nie pamiętam , ale generalnie potwierdziło się ,że było warto).
ODPOWIEDZ