Jak poprawić SINR

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

Cześć,
mam problem z bardzo niskim wskaźnikiem SINR.
posiadam router B818 + antena Cybertech dual 17dbi.
Testowane na sieci plus, orange i play, niestety wszędzie bardzo niskie wartości SINR, najlepiej wypada plus i play ponad 100mbps (poniżej screeny). Na co zwrócić uwagę, aby spróbować poprawić parametry. Lokalizacja to niestety miejsce gdzie telefon w jednej sieci potrafi przełączać się pomiędzy kilku, a nawet kilkunastoma nadajnikami, odległości od 2 do parunastu km.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: wojteks »

Użyć bardziej kierunkowej anteny.
Nie pomagam na PW!
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

A jakiś przykład bardziej kierunkowej anteny, aktualnie mam 30st. Na samym routerze w miejsce anteny też był podobny SINR, antena poprawiła pozostałe parametry i szybkośc i ping
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: matek451 »

Jesli masz na innym kierunku stacje Play to ustaw antenę na nie i sprawdż jak działają.
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

W pierwszym poście jest screen (drugi) z play.
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

duke pisze:A jakiś przykład bardziej kierunkowej anteny, aktualnie mam 30st.
Tyle podają jej dla połówkowego kąta mocy. Panele niestety potrafią mieć bardzo szerokie rzeczywiste kąty widzenia poniżej 3dB, rzędu nawet 90 stopni i więcej. Dla tej anteny nie widziałem charakterystyk, więc trudno mówić o realiach, ale biorąc pod uwagę jej konstrukcje - powiedziałbym, że może brać szeroko. I to nie tylko bokami, ale i tyłem. Więc przy wielu BTS-ach, a do tego bliskich i silnych, może spokojnie wyłapywać sygnały od nich, psując SINR sygnału pożądanego.

Bardziej kierunkowe to tylko na poszczególne pasma (ale tu szału i tak mogłoby nie być, a do tego strata agregacji) albo parabole / offsety.
duke pisze:Na samym routerze w miejsce anteny też był podobny SINR, antena poprawiła pozostałe parametry i szybkośc i ping
Może być jeszcze tak, że 818 zaniża SINR, bo to parametr bardo trudny do rzetelnego pomiaru, a jednak ponad 100Mbps możesz na nich osiągać.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: key »

duke pisze:Na co zwrócić uwagę, aby spróbować poprawić parametry.
SINR ma trzy skladowe:
* sila odbieranego sygnalu
* sila odbieranych zaklocen
* szumy

SINR moze miec wartosci miedzy +40 dB a -12dB. Sygnal powyzej +10 dB uznaje sie za dobry.

Antena zazwyczaj podwyzsza pierwsza skladowa, moze podwyzszac lub obnizac druga skladowa oraz moze obnizac trzecia skladowa. Czy jest dobrze dobrana rozpoznajesz na podstawie RSRP - powinno byc powyzej -95 dB (maksymum lezy przy -50 dB).

W systemie masz jeszcze inne zmienne - n.p. kabel, cos co generuje zaklocenia na interesujacym Ciebie pasmie.

Jesli chodzi o kabel, on obniza pozyskany sygnal, moze podwyzszac lub obnizac druga skladowa oraz podwyzsza trzecia skladowa. Czasami warto sprawdzic, czy problemy nie sa produkowane przez niego, szczegolnie jesli jest dlugi, polozony z waskimi zakretami, kiepskiej jakosci i pracujesz na wysokich czestotliwosciach - sprawdz czy tutaj nie lezy twoj problem. Wplyw kabla mozesz policzyc, jego dane znajdziesz w data sheet.
Nie pomagam na PW.
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

Sygnał mam dobry, poza SINR, tak jak podawałem w pierwszym poście, zarówno na samym routerze jak i z anteną, kable to h155 - 5m, ale pozostałe parametry się poprawiają z anteną i transfery +30%.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: key »

H155 nie jest topowym kablem, pozatym ma stosunkowo duzy minimalny promien zakretu - okolo 6 cm.
Nie pomagam na PW.
gt82
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2015-08-27, 19:20

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: gt82 »

jaki kabel zamiast h155 zalecany?Jaki to program którego używa duke?
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

program to popularny Huawei Manager, który zaczytuje dane z routera B818, ma ustawiony tylko ciemny motyw.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: key »

gt82 pisze:jaki kabel zamiast h155 zalecany?
W miare sensowny jest n.p. Aircell 7, cena okolo 10 PLN za metr.
Nie pomagam na PW.
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

gt82 pisze:jaki kabel zamiast h155 zalecany?
A jaki masz konkretny typ tego kabla (powinien mieć nadruk) i ile metrów?
gt82
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2015-08-27, 19:20

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: gt82 »

VAHANARA pisze:
gt82 pisze:jaki kabel zamiast h155 zalecany?
A jaki masz konkretny typ tego kabla (powinien mieć nadruk) i ile metrów?
EKH155 50Ω YWLXpeek 1.1/3.9 AL/CU [AAJ0865} Poland .Dwa razy po 5 metrów
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

Kabel z oplotem 80%, więc ekranowanie przeciętne, bo gdyby było dobre, to by się nim producent pochwalił. Ale przy pięciu metrach nie powinno mieć to większego znaczenia, o ile złącza są prawidłowo pozakładane. Promień gięcia to 35mm.

Gorzej, że ma miedziany oplot na foli Al, chyba, że folia jest pasywowana. Bo jeśli nie, a do tego opona z PVC, to on się średnio nadaje na zewnątrz, choć czarny jest.

NA pięciu metrach długości różnica na tłumieniach do kabli typu 7 /8 to znacznie poniżej 1dB, więc pomijalne.

Tak czy inaczej, moim zdaniem to nie kabel jest twoim problemem głównym.
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

Udało mi się po części ustalić źródło zakłóceń (tzn. niskiego parametru SINR). Zauważyłem że modem B818 pomimo wpięcia anten i wybrania tylko zewnętrznych, dalej korzysta z wewnętrznych (razem z zewnętrznymi), spróbowałem przestawić router w lepsze miejsce i "wygłuszyć" go aby nie łapał sygnału z "boku". Więc teraz SINR mam na poziomie 8-15. Czyli różnica dość spora.
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

duke pisze: Zauważyłem że modem B818 pomimo wpięcia anten i wybrania tylko zewnętrznych, dalej korzysta z wewnętrznych (razem z zewnętrznymi)
Ciekawe. A na jakim ustawieniu wyboru anten w menu routera tak miałeś - auto, zewnętrzne czy mix?
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

Zewnętrzna. Testowałem na wszystkich opcjach i automatyczna tak jak zewnętrzna. Mix wygląda, że tylko jedna antena jest wtedy zewnętrzna bo sygnał się poprawiał, ale tranafery pomiędzy wew/zewn. Na opcji tylko wew. zgodnie z oczekiwaniami wyłączało odbiór z anten.
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

Wygląda, że któraś z anten zewnętrznych (albo i obie) nie dawała zwarcia informującego router, że ma podłączoną antenę. Wtedy potrafią dziać się szopki, bo router głupieje. Czyli, możliwe, że antena ma (miewa) uszkodzenie (zdarza się) albo, któryś z konektorów jest niesprawny lub nie kontaktuje (czasami) w którymś ze złączy - też się niestety zdarza, bo konektory miewają tragiczną jakość.

Ja zamiast konektorów używam przejść złącz, jeśli już muszę.
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

VAHANARA pisze:Wygląda, że któraś z anten zewnętrznych (albo i obie) nie dawała zwarcia informującego router, że ma podłączoną antenę. Wtedy potrafią dziać się szopki, bo router głupieje. Czyli, możliwe, że antena ma (miewa) uszkodzenie (zdarza się) albo, któryś z konektorów jest niesprawny lub nie kontaktuje (czasami) w którymś ze złączy - też się niestety zdarza, bo konektory miewają tragiczną jakość.

Ja zamiast konektorów używam przejść złącz, jeśli już muszę.
Na auto router też się przełącza w tryb obie zewnętrzne więc raczej to nie problem anten, może ten router tak ma!?.
W oppo 5g cpe jest chyba podobnie tam dołożenie anten zewnętrznych nie wyłącza wewnętrznych....
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: kamil666 »

VAHANARA pisze:Wygląda, że któraś z anten zewnętrznych (albo i obie) nie dawała zwarcia informującego router, że ma podłączoną antenę. Wtedy potrafią dziać się szopki, bo router głupieje. Czyli, możliwe, że antena ma (miewa) uszkodzenie (zdarza się) albo, któryś z konektorów jest niesprawny lub nie kontaktuje (czasami) w którymś ze złączy - też się niestety zdarza, bo konektory miewają tragiczną jakość.

Ja zamiast konektorów używam przejść złącz, jeśli już muszę.
W ustawieniach anten pokazuje czy jest wykryta czy nie, jeśli świeci na niebiesko to przerwy z powodu łączenia, gniazd itd. bym wykluczył.
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

kamil666 pisze: W ustawieniach anten pokazuje czy jest wykryta czy nie, jeśli świeci na niebiesko to przerwy z powodu łączenia, gniazd itd. bym wykluczył.
Dokładnie tak jak piszesz świeci na niebiesko - może inni nie zauważyli, że wewnętrzne anteny też działają w trybie "zewnętrzne" bo mają anteny przy dużo słabszym sygnale (więc wpływ wbudowanych jest znikomy), albo ja mam jakiś wyjątkowy model
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

duke pisze: może inni nie zauważyli, że wewnętrzne anteny też działają w trybie "zewnętrzne" bo mają anteny przy dużo słabszym sygnale (więc wpływ wbudowanych jest znikomy), albo ja mam jakiś wyjątkowy model
Nie działają, co zresztą nie dziwi - specjalnie sprawdziłem na swoim. Jak się odłączy anteny w ustawieniu zewnętrzne jest null, zero, inaczej mówiąc żadnego sygnału.

Z tym kolorem niebieskim to tam jest zrobione trochę niekonsekwentnie, jak dla mnie, ale to inna kwestia.

Ten wysoki poziom SINR to musi być raczej kwestia nieekranowania wewnętrznej konstrukcji routera albo coś z twoimi złączami / kablami ewentualnie problem softu routera. U mnie jest typowo - anteny zewnętrzne poprawiają SINR, nawet na bardzo niskich poziomach sygnałów. W każdym bądź razie, nie ma takiego samego poziomu.
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

To ciekawe, bo jak ja odłącze anteny na "zewnętrznych" to mam sygnał ale słabszy...
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: kamil666 »

Przełącza pewnie na wewnętrzne mimo ustawienia zewnętrzne.
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

duke pisze:To ciekawe, bo jak ja odłącze anteny na "zewnętrznych" to mam sygnał ale słabszy...
Nie powinno się tak dziać, ale może faktycznie jest coś nie halo z przełącznikiem anten w twoim routerze. Takie zachowanie powinno być, ale dla ustawienia selektora na "automatycznie".
gt82
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2015-08-27, 19:20

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: gt82 »

Tak to wygląda z antenami wewnętrznymi i zewnętrznymi:

CELL_ID
4521320
RSRQ
-8.0dB
RSRP
-104dBm
RSSI
-75dBm
SINR
7dB
prędkości:27ms 44,2 1.31

CELL_ID
4521320
RSRQ
-6.0dB
RSRP
-103dBm
RSSI
-75dBm
SINR
10dB prędkości:
25ms 57-67,3 5.98

Może zastosować jakąś antenę na parapet albo skrócić te moje kable i powiesić obecną tuż przy oknie?Zrobiłem jazdę próbną nieopodal nadajnika z NetMonsterem to 2600 wskoczyło w info na kilka sekund podczas jazdy
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

Uporządkujmy:

Najpierw było tak:
duke pisze:Na samym routerze w miejsce anteny też był podobny SINR, antena poprawiła pozostałe parametry i szybkośc i ping
potem przestawiłeś router i poprawiły się SINR-y:
duke pisze:Więc teraz SINR mam na poziomie 8-15. Czyli różnica dość spora.
a na koniec okazuje sie, że parametry są nieomalże identyczne zarówno dla anten zewnętrznych, jak i po ich wypięciu:
gt82 pisze:Tak to wygląda z antenami wewnętrznymi i zewnętrznymi:
Wygląda więc, jakby na początku zewnętrzna jeszcze jakoś działała, a potem przestała. Nie wiem. Nie kumam tego.


Ostatnio wylistowane parametry (RSSI, RSRP, RSRQ) pokazują, jakbyś w ogóle nie zmieniał anteny - różnice pojedynczych dB są nieistotne. Jedyna bardziej znacząca różnica jest na SINR, ale on potrafi skakać od pomiaru do pomiaru nawet o kilkanaście dB w trudnych lokalizacjach.

Zasadniczo nie ma takiej możliwości, aby poziomy sygnałów i RSRQ były takie same z anten wewnętrzny routera stojącego w domu i anteny zewnętrznej, zamontowanej NA ZEWNĄTRZ budynku. A u ciebie są w zasadzie takie same, więc wygląda, jakby anteny zewnętrzne się nie podłączały do routera. To, że w selektorze masz je na świecące niebiesko przy ustawieniu na "Zewnętrzne" nic nie znaczy - poza tym, że informuje o ustawieniu selektora na anteny zewnętrzne - niebieskość świeci się czy są podłączone, czy nie.
W pozostałych ustawieniach selektora (automatic i both) niebieskie światełka zapalają się tylko w momencie FIZYCZNEJ detekcji (podłączenia) anten(y) zewnętrznych do routera. Przynajmniej, tak ma mój.
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

Ok, trochę sprostowania, temat założyłem, bo miałem bardzo kiepski SINR, widzę że ktoś też się podpiął pod temat, więc u mnie jest tak:
Router b818 po podpięciu anteny dualnej 17dbi z cybertecha poprawił parametry i szybkość, a przede wszystkim stabilność połączenia, w godzinach maksymalnego obciążenia nadajnika.
Natomiast antena poza "szczytem" nic nie dodaje.
Szum ogarnąłem "wygłuszając" sam router, może mam jakąś wadliwą sztukę, ale w ustawieniach na samych antenach zewnętrznych jakby łapała również sygnał z anteny wewnętrznej (dla mnie to trochę logiczne bo skoro router ma 4 anteny, a podpinamy dwie to można jeszce używać dwie pozostałe)

Jako ciekawostka to podam, że u mnie złapałem sygnał z nadajnika oddalonego o jakieś 40-50km w linii prostej (nadajnik z sosnowca:) i to na telefonie
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6437
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: onken »

Stary 40-50 km ???coś ty pił ??
ODPOWIEDZ