Jak poprawić SINR

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

onken pisze:Stary 40-50 km ???coś ty pił ??
Nawet 53km.... :)
Screenshot_20201215_091635_com.huawei.himovie.overseas.jpg
Wiem, że to dziwne ...
Ostatnio zmieniony 2021-01-02, 00:39 przez duke, łącznie zmieniany 1 raz.
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

duke pisze:ale w ustawieniach na samych antenach zewnętrznych jakby łapała również sygnał z anteny wewnętrznej (dla mnie to trochę logiczne bo skoro router ma 4 anteny, a podpinamy dwie to można jeszce używać dwie pozostałe)
Bingo!
:ok:
Chylę czoła i posypuje głowę piaskiem. Faktycznie jest tak jak napisałeś - dwie dodatkowe anteny wewnętrzne (MIMO) pracują razem z zewnętrznymi przy wybraniu selektora "Zewnętrzne".

Dziś miałem trochę więcej czasu i jeszcze raz uważniej spojrzałem na 818. Ja założyłem wcześniej, że jak router włącza anteny zewnętrzne, to wszystkie wewnętrzne odłącza. A to nieprawda - wyłącza tylko dwie główne, te dodatkowe od MIMO (1800/2600) są cały czas aktywne. I rzeczywiście, w bardo niesprzyjających okolicznościach, które wydarzyły się u ciebie, mogą degradować sygnał.

Dla mnie taka sytuacja, że anteny MIMO są włączone razem z zewnętrznymi jest nielogiczna (stąd moje wcześniejsze założenie), bo właśnie może doprowadzać do sytuacji, jak u ciebie. Tak sobie teraz kojarzę, że już dawno zauważyłem, iż 818 pokazuje niektórym dziwne wskazania SINR, nieskorelowane specjalnie z poziomami sygnałów. Dotąd kładłem to na karb samych pomiarów SINR (to trudne kwestia), ale teraz wygląda, że inni trafiali w taką pułapkę jak i ty. Ale numer.

Zastanawiam się, co kierowało Huawei do przyjęcia takiego rozwiązania - chyba tylko to, że oni w ogóle nie uznają i nie przewidują użycia w swoich routerach wewnętrznych anten zewnętrznych. Wtedy ma to trochę sensu, bo anteny zewnętrzne są przy routerze, a w każdym razie niezbyt daleko od niego, dając niewiele więcej sygnału niż na antenach wewnętrznych (głównych), więc całość jest w stabilnych warunkach i tu problem SINR inaczej będzie się rozkładał - może być znacznie mniej widoczny.

duke pisze:Jako ciekawostka to podam, że u mnie złapałem sygnał z nadajnika oddalonego o jakieś 40-50km w linii prostej (nadajnik z sosnowca:) i to na telefonie

Wiem, że to dziwne ...
Wcale nie, to tropo.
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

Ja dzisiaj robiłem jeszcze testy z wpiętymi i wypiętymi antenami. Z ciekawostek, to jak miałem wpięte anteny rsrp 80db, ale programowo wybrane wewnętrzne, to tak jakby trochę działaly ... (85db) zewnętrzne, dopiero wypięcie fizycznie anten przejście w stan "normalny bez anten" (90db).
Widać że router wie lepiej co chcemy osiągnąć:D
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: krychxagg »

duke pisze:
onken pisze:Stary 40-50 km ???coś ty pił ??
Nawet 53km.... :)
U mnie na karcie Plusa również złapałem jakiś sygnał z nadajnika z 20-30km dalej. Nie wiem czy to karta Plusa wariuje, czy faktycznie jakimś cudem złapałem szczątki sygnału.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

Plus raczej to nie problem, w orange też łapałem z ok 20-25 km
doqtor
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2020-09-14, 17:51

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: doqtor »

duke pisze:Udało mi się po części ustalić źródło zakłóceń (tzn. niskiego parametru SINR). Zauważyłem że modem B818 pomimo wpięcia anten i wybrania tylko zewnętrznych, dalej korzysta z wewnętrznych (razem z zewnętrznymi), spróbowałem przestawić router w lepsze miejsce i "wygłuszyć" go aby nie łapał sygnału z "boku". Więc teraz SINR mam na poziomie 8-15. Czyli różnica dość spora.
A czy poprawa SINR takim sposobem przełożyła się na większe szybkości? Czego użyłeś aby go "wygłuszyć"?
Awatar użytkownika
michcio123
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2013-10-01, 19:30
Lokalizacja: Dołhobyczów

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: michcio123 »

Nie wiem czy w B818 jest to mozliwe (przypuszczam że tak) ale w B618 przy użyciu narzędzia Huawei Band Tool możemy zobaczyć siłę sygnału (RSRP) i SINR na każdej z czterech anten.
Wygląda to tak
Huawei B618s-22d -- ZTE MF286D
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

doqtor pisze: A czy poprawa SINR takim sposobem przełożyła się na większe szybkości? Czego użyłeś aby go "wygłuszyć"?
Jakiś drastycznych wzrostów nie wyczułem, SINR poprawiłem o maks 5db, użyłem kartonu i folii aluminiowej - kuchennej
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: astroneb »

michcio123 pisze:Nie wiem czy w B818 jest to mozliwe (przypuszczam że tak) ale w B618 przy użyciu narzędzia Huawei Band Tool możemy zobaczyć siłę sygnału (RSRP) i SINR na każdej z czterech anten.
Wygląda to tak
Masz może link do tego skryptu ?
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: nesiasps »

Również z tym SINRem mnie zdziwiła sytuacja nieco - te same anteny dawały około 13db większy SINR na B525 - zysk na RSRP jest identyczny jak poprzednio z -97 na -75 (jak wstawiłem b818 do szafki to SINR podskoczył o 3-5 db i transfer również z 60 na 80) - gdy postawię na parapecie bez anten to przy RSRP 97 i tym samym SINR co na antenach zewnętrznych mam podobne transfery (więcej na DL mniej na UL) Może faktycznie te konektory coś psują bo jak ruszam kablem (5 metrów z anteną Cybertecha 17db ) to potrafi skakać +-5db. Brak zysku z zewnętrznych anten na skutek działania tych wewnętrznych to jakiś bubel..
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: kamil666 »

U nas na forum 1 albo 2 osoby pisały o różnicy między b818, a innymi starszymi modelami i ta różnica dotyczyła SINR.
Znalazłem też 1-2 osoby na forach zagranicznych i podobna sytuacja, robiłem u siebie testy b315 i b818 i nie zauważyłem różnicy.

Obrazek
Awatar użytkownika
michcio123
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2013-10-01, 19:30
Lokalizacja: Dołhobyczów

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: michcio123 »

astroneb pisze: Masz może link do tego skryptu ?
Tak tutaj
Huawei B618s-22d -- ZTE MF286D
gt82
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2015-08-27, 19:20

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: gt82 »

to trza zafoliować router i zrobić ponowne testy :P
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

Może u ciebie (Kamil) jest dużo gorszy sygnał(w miejscu routera) więc anteny dają więcej, tzn nie zbiera z wewnętrznych...
Ja już to kiedyś pisałem ale poza szczytem czy z zewnętrznymi czy tylko na wewnętrznych miałem takie same transfery, natomiast w szczycie anteny dają radę i jest duża różnica w stabilności połączenia (niższe pingi) i szybkości.
Ostatnio zmieniony 2021-01-02, 21:02 przez duke, łącznie zmieniany 1 raz.
gt82
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2015-08-27, 19:20

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: gt82 »

ale jest opcja do wyboru anten przecież.czy wewnętrzne zewnętrzne a może z obu opcji skorzystać tak?

czy jest możliwość aby w moich warunkach był lepszy sygnał wewnątrz niż zewnątrz 3 metry wyżej?
Ostatnio zmieniony 2021-01-02, 21:04 przez gt82, łącznie zmieniany 1 raz.
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

gt82 pisze:ale jest opcja do wyboru anten przecież.czy wewnętrzne zewnętrzne a może z obu opcji skorzystać tak?
Opcja jest, ale działanie już nie jest takie jednoznaczne tych opcji...
Awatar użytkownika
michcio123
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2013-10-01, 19:30
Lokalizacja: Dołhobyczów

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: michcio123 »

W B618 jest tak że SINR który widzimy jest średnią z 4 anten dlatego czasami bywa tak że SINR przy podłączonych antenach zewnętrznych jest mniejszy lub niewiele się różni od sytuacji gdy korzystamy tylko z anten wewnętrznych. W B818 jest pewnie tak samo.
Huawei B618s-22d -- ZTE MF286D
gt82
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2015-08-27, 19:20

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: gt82 »

Dlatego pytam "czy jest możliwość aby w moich warunkach był lepszy sygnał wewnątrz niż zewnątrz 3 metry wyżej? "

Pozostaje podłączyć B315 i zobaczyć co tam będzie się działo..
Awatar użytkownika
michcio123
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2013-10-01, 19:30
Lokalizacja: Dołhobyczów

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: michcio123 »

Jak najbardziej jest taka możliwość u siebie tak mam. Kilka lat korzystałem z anteny zewnętrznej i sygnał był przeciętny a całkiem przypadkiem znalazłem takie miejsce na strychu że sygnał jest dużo lepszy niż z anteną zewnętrzną. Wystarczy przesunąć router 40-50cm i(RSRP) z 88dbm robi się 110dbm.
Huawei B618s-22d -- ZTE MF286D
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

michcio123 pisze:Nie wiem czy w B818 jest to mozliwe (przypuszczam że tak) ale w B618 przy użyciu narzędzia Huawei Band Tool możemy zobaczyć siłę sygnału (RSRP) i SINR na każdej z czterech anten.
Wygląda to tak
Niestety u mnie akurat ta opcja nie działa, dostaję taki wynik:
C:\Users\ltesa\OneDrive\Desktop\Windows\64bit>huawei_band_tool --show-at-tcp-signal-strength
Waiting for signal strength data... This may take up to 10 seconds.
[15031] warning: Received no ^CERSSI within 15 seconds
[30047] warning: Received no ^CERSSI within 30 seconds
Awatar użytkownika
michcio123
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2013-10-01, 19:30
Lokalizacja: Dołhobyczów

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: michcio123 »

Z routerem musi być połączenie przez lan i do routera w tym czasie nie można sie logować przez przeglądarkę ani przez aplikacje typu HManager czy huaCtrl. Czasami po wylogowaniu trzeba odczekać kilka minut. Sam często też miewam taki komunikat ale w końcu połączy.
Huawei B618s-22d -- ZTE MF286D
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

@duke:

tak sobie trochę w międzyczasie myślałem i może nie jest tak źle, jak się wydaje. Wiele zależy, co mu tam programiści wymyślili, ale strumienie odbierane ze wszystkich anten są w końcu niezależne i od parametrów sygnałów dla poszczególnych strumieni powinny zależeć prędkości uzyskiwane z tylko tych strumieni.

Jeśli wskazania SINR są analogiczne do 618, jak napisał @michcio123, to by mogło znaczyć, że sygnały dla strumieni z anten zewnętrznych w rzeczywistości mogą mieć wysokie SINR (wynikające z faktu zastosowania tych anten), a sygnały z dwu anten wewnętrznych MIMO mogłyby mieć słabe SINR-y, ale one nie przekładałyby się na sygnały z anten zewnętrznych, a tylko zaniżałyby średni wynik podawany przez router. Potwierdzeniem tego mogłoby być to, że po "wyciszeniu" routera prędkości miałeś podobne. Oczywiście, "może".

@michcio123 - a wiesz jak jest z pokazywaniem pozostałych parametrów sygnałów w 618 - też średnie czy może min / max?

Co do różnych poziomów przy zabawie z selektorem anten w poście z 2021-01-02, 16:33 to zobaczę u siebie w wolnej sposobności. Nie wiadomo, jak oni wybierają te anteny - może jest fizyczny przełącznik, a może selekcja na demodulatorze. Tak czy inaczej, takich przesłuchów niby nie powinno być, ale kto wie, jak chipset działa.
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: kamil666 »

Testowałem sinr zarówno na tel 4CA i na antenach zew w b818 o dziwo te są niemalże identyczne. Kiedy przełączam na zew+wew zazwyczaj sinr delikatnie rośnie, często kiedy jest kilka nadajników w pobliżu to antena widzi prawie wszystko, a router postawiony był od strony konkretnego nadajnika i te które widzi antena, router już tak mocno nie bo ma grube ściany w ich stronę. U mnie nie zauważyłem żeby przy ustalaniu zewnętrzne, działały też te wewnątrz ale może tak i jest, nie myślicie że to trochę mogłoby mieć na celu utrzymanie mimo 4x4? Przy dwóch antenach zewnętrznych to tylko mimo 2x2. To tylko przypuszczenia
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

michcio123 pisze:Z routerem musi być połączenie przez lan i do routera w tym czasie nie można sie logować przez przeglądarkę ani przez aplikacje typu HManager czy huaCtrl. Czasami po wylogowaniu trzeba odczekać kilka minut. Sam często też miewam taki komunikat ale w końcu połączy.
To się tyczy tylko tego skryptu czy pozostałych też?
Bo mi nie działa tylko ten...
VAHANARA

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: VAHANARA »

kamil666 pisze: nie myślicie że to trochę mogłoby mieć na celu utrzymanie mimo 4x4? Przy dwóch antenach zewnętrznych to tylko mimo 2x2. To tylko przypuszczenia
Prawdopodobnie tak jest, bo przecież przeciętny użytkownik nie wie, które pasmo ma ile MIMO. On włącza router, a ten powinien mu zapewnić po prostu jak najlepsze transfery. A zwiększanie MIMO to bardzo efektywny sposób na zwiększanie prędkości routerze.

Oczywiście, MIMO będzie najbardziej efektywne, jeśli parametry sygnałów dla poszczególnych anten (czyli strumieni) będą podobne, co pociągnie za sobą podobne prędkości poszczególnych strumieni. I dla pracy tylko na antenach wewnętrznych tak będzie.

Przy użyciu anten zewnętrznych wewnątrz pomieszczenia już tak dobrze nie będzie, pojawią się mniejsze czy większe różnice w szybkościach strumieni MIMO, ale dalej mogą być jakoś tam zbliżone do siebie - różnice sygnałów z anten wewnętrznych i tych zewnętrznych w pomieszczeniu nie są zwykle duże. Ale i tak powinno być lepiej niż tylko na czterech wewnętrznych.

Ale przy pracy niestandardowej, czyli z antenami zewnętrznymi, to różnice mogą być już znaczne, czyli jeśli jest MIMO4x4 na paśmie, to wzrost prędkości może być niewiele większy niż przy MIMO2x2, bo strumienie z anten wewnętrznych MIMO mogą być dużo słabsze. Chyba, że ktoś ma fart i tak potężne i dobre jakościowo sygnały zarówno z anten zewnętrznych jak i wewnętrznych , że prędkości z anten zewnętrznych byłyby porównywalne z tymi z wewnętrznych anten MOMO.

Tak mi się teraz pomyślało, że oni mogli przewidywać anteny zewnętrzne (ale wewnątrz pomieszczeń) głównie do pracy na niskich pasmach (700/800/900), a MIMO4x4 głównie na antenach wewnętrznych.

Tak czy inaczej - robi się coraz ciekawiej... ;)
Awatar użytkownika
michcio123
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2013-10-01, 19:30
Lokalizacja: Dołhobyczów

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: michcio123 »

VAHANARA pisze: @michcio123 - a wiesz jak jest z pokazywaniem pozostałych parametrów sygnałów w 618 - też średnie czy może min / max?
Pozostałe parametry pokazuje Aktualne - Średnie - Min - Max
duke pisze: To się tyczy tylko tego skryptu czy pozostałych też?
Bo mi nie działa tylko ten...
Z tego co zaobserwowałem tylko tego skryptu.
Huawei B618s-22d -- ZTE MF286D
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: nesiasps »

Gdy sprawdzałem sygnał na iP11pro/podobnie LTE cat 19/w miejscu anten pokazuje SINR dla poszczególnych pasm SINR 0 SINR1 SINR2 SINR3 i faktycznie zakłócenia powodują różne wyniki, a ich średnia pewno przy wzmocnieniu anten może być zatem niższa niż na b525 który liczył z dwóch najlepszych. Miarodajnym jest fakt, że na kilku urządzeniach strony ładują się zdecydowanie płynniej pomimo że DL nie wzrósł jakoś mocno to możliwości transmisji są szersze i nic nie zapychają. Pamiętam że po wgranie modyfikowanych programów na b525 polepszyły się wskazania parametrów jednak za tym nie poszła żadna odczuwalna zmiana - w tym przypadku czuć organoleptycznie różnicę i to jest zdecydowanie ważniejsze. Póki co używam anten zewnętrznych , jednak gdy się okaże że przy niskim RSRP będzie równie płynnie to modem wyląduje na parapecie bez anten.
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: darekka »

duke pisze:
michcio123 pisze:Z routerem musi być połączenie przez lan i do routera w tym czasie nie można sie logować przez przeglądarkę ani przez aplikacje typu HManager czy huaCtrl. Czasami po wylogowaniu trzeba odczekać kilka minut. Sam często też miewam taki komunikat ale w końcu połączy.
To się tyczy tylko tego skryptu czy pozostałych też?
Bo mi nie działa tylko ten...
Ja łącze się dowolnymi z wymienionych programów i skryptów przez WiFi(przez androida również po WiFi śmiga) ale tak gwoli podpowiedzi czy Kolega(jesli tak mogę się zwrócić) po wypakowaniu tego skryptu w folderze dla swojego systemu operacyjnego(np.Windows) w odpowiedniej dla niego wersji x64/x32 edytował plik "huawei_band_tool_config.txt" celem wpisania prawidłowego adresu IP routera(dla B818 powinien być bodaj 192.168.8.1) oraz swojego do niego hasła? Myślę, że tu może być problem, bo ja przez WiFi działam bez problemu. Używam obecnie H122 i również skrypty,apki itp śmigają po WiFi, a wcześniej miałem B618 i omawiany B818 i również zero problemów po WiFi oczywiście po odpowiednim zedytowaniu podanego pliku konfiguracyjnego.
"# Router IP address or host
web_router_ip = "192.168.8.1";

# Router username (usually admin)
web_router_user = "admin";

# Router password
web_router_pass = "TU WPISZ SWOJE HASŁO";"
darekka
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: duke »

Dane edytowałem, skrypty pozostałe działają, tylko ten jeden (SHOW_AT....) zwraca błąd, tak jakby u mnie nie działało CERSSI.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Jak poprawić SINR

Post autor: astroneb »

Niestety dowiedziałem się od twórcy z Austrii że routery B818 I NOWSZE nie posiadają AT i ono nie działa :(. Ale sam wskaźniki w Show_signal... które pomagają to zrekompensować.
ODPOWIEDZ