Niska jakość połączenia wifi

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
grzesiek1991
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2017-07-29, 17:56

Niska jakość połączenia wifi

Post autor: grzesiek1991 »

W jednym z pomieszczeń mam problem z zasięgiem wifi. Gdy wchodzę z telefonem jest ok, prędkości na poziomie kilkudziesięciu Mbit/s, które po chwili spadają do kilkudziesięciu kb/s albo w ogóle nie ma połączenia, choć połączenie wifi nie zostaje przerwane.
Zestawiona prędkość połączenia wifi początkowo 72Mbit/s spada do 1Mbit/s po kilku minutach od wejścia do pomieszczenia.

Schemat pomieszczeń:

pok1 | pok2 (router)
--------------------------------------strop
pok3 | pok4
--------------------------------------strop
pok5 | pok6
(problem) |

Router to Huawei E5573, telefon to Redmi7a. Czy jest jakiś sposób na poprawę jakości połączenia, który można wypróbować przed zakupem wzmacniacza wifi? W pozostałych pokojach prędkości zestawiają się na min 72Mbit/s(słabiej w pok3 ale akceptowalnie) i nie mam zarzutów co do jakości połączenia. Przełożenie routera do pok4 nie przynosi poprawy natomiast po ustawieniu go w pok3 zasięg jest za słaby w innych pomieszczeniach na których najbardziej mi zależy.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niska jakość połączenia wifi

Post autor: wojteks »

Zmień router na taki z wyjściem kablowym ethernet i połóż kabel z pok3 i do pok5 gdzie dodasz jakiś AP/router.

O wzmacniaczach WiFi zapomnij.
Nie pomagam na PW!
VAHANARA

Re: Niska jakość połączenia wifi

Post autor: VAHANARA »

Zainstaluj sobie na lapku program InSSIDer albo na telefonie (Android) apkę WIfiAnalyser i zrób pomiary - jeden BEZPOŚREDNIO przy routerze, kolejne w pokojach 3,4,5,6 i pokaż screeny.

Co możesz ustawiać w menu routera w sekcji wifi?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Niska jakość połączenia wifi

Post autor: key »

I zobaczysz, ze wraz z zwiekszajaca sie iloscia betonu spada sila sygnalu.....

@grzesiek1991 - tak jak pisal wojteks - najsensowniejszym rozwniazaniem jest dodanie AP (podlaczonego kablem) w pokoju 5.
Nie pomagam na PW.
grzesiek1991
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2017-07-29, 17:56

Re: Niska jakość połączenia wifi

Post autor: grzesiek1991 »

pok3
Obrazek
Obrazek

pok2
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek

pok6
Obrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek

pok5
Obrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek

Na routerze mogę ustawić:
Obrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Router umieszczony w pok 2 zapewnia w miarę stabilne 30 - 45Mbit/s w pomieszczeniach z komputerami - tam gdzie mi na tym zależy. W pok5 wystarczyłoby stabilne kilka Mbit/s.
VAHANARA

Re: Niska jakość połączenia wifi

Post autor: VAHANARA »

Zdublowały ci się te obrazki i zabrakło / pomieszane są opisy. Ale, wygląda mi na to, że:

- router nadaje z mocą w okolicach -35...-45dBm, co jest trochę mało - szkoda, ale widać ten twój tak ma.
- wygląda mi, że w pokojach 3 i 4 masz poziomy w okolicach -65...-75dBm co mogłoby "na styk" wystarczyć dla repeatera.
- na kanał tego SkyNeta masz jakiś wpływ? Bo masz w tej chwili kanał o szerokości 20MHz, a router jest w standardzie 'n', więc powinien uciągnąć 150Mbps na kanale o szerokości 40MHz. Ale, trzeba by przesunąć tego SkyNeta.

Sumując, jeśli jest tak, jak napisałem to można by spróbować postawić repeater w pokoju 3 lub cztery - szału by pewnie nie było w pokoju 5, ale przy czystym eterze, jak u ciebie, może by zaskoczyło z jakimiś niewielkimi, ale stabilnymi prędkościami. Kwestia lokalizacji routera i repeatera, trzeba by się pewnie trochę pogimnastykować.

To rozwiązanie najsłabsze pod względem prędkości i stabilności, ale w sumie najłatwiejsze i w twojej sytuacji jedyne proste. Kupić przez internet, jak by nie dało rady - oddać.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Niska jakość połączenia wifi

Post autor: radius »

Ja zapytam tylko o jedno.
Skoro jest tam Orange po szkle, dlaczego Ty korzystasz z mobilnego na prehistorycznej mydelniczce? :gwiazdki:
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
grzesiek1991
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2017-07-29, 17:56

Re: Niska jakość połączenia wifi

Post autor: grzesiek1991 »

Na kanał skyneta nie mam wpływu( w sumie ciekawi mnie co to za sieć, raczej nie ma dostawcy internetu działającego na 2,4GHz w okolicy, wyszukiwanie sky-net Limanowa zwraca jakąś firmę od alarmów itp).
Sygnału z tego co widzę nie zakłócają dwa stropy(w pok. 6 pomimo słabego sygnału prędkości 30Mbit/s połączenie zestawione na 72Mbit/s) ale strop i ściana. Dlatego Repeater musiałby być w pok1. Z tego wynika, że nie będzie problemu ze zwrotem takiego repeatera po rozpakowaniu i sprawdzeniu?
VAHANARA

Re: Niska jakość połączenia wifi

Post autor: VAHANARA »

grzesiek1991 pisze:Na kanał skyneta nie mam wpływu( w sumie ciekawi mnie co to za sieć, raczej nie ma dostawcy internetu działającego na 2,4GHz w okolicy, wyszukiwanie sky-net Limanowa zwraca jakąś firmę od alarmów itp).
To pewnie jakieś łącze do systemu monitoringu.
grzesiek1991 pisze:Sygnału z tego co widzę nie zakłócają dwa stropy(w pok. 6 pomimo słabego sygnału prędkości 30Mbit/s połączenie zestawione na 72Mbit/s) ale strop i ściana. Dlatego Repeater musiałby być w pok1.
Inaczej to widzę (pok. 3 lub 4), ale to bez znaczenia. Trzeba i tak zrobić próbę.
grzesiek1991 pisze:Z tego wynika, że nie będzie problemu ze zwrotem takiego repeatera po rozpakowaniu i sprawdzeniu?
Jeśli kupisz ze sklepu przez Internet. Wtedy masz prawo zwrotu. Zawsze możesz przed zakupem uzgodnić ze sklepem warunki oddania. Akurat w klimacie repeaterów to zdaje się typowa sytuacja.

Repeater może być w MIMO1x1, chyba, że twoje mobilki / komputery mają karty MIMO2x2, to możesz wziąć taki repeater - większa szansa na lepszy zasięg i prędkości z repeatera.


Jeszcze do tematu - tak mi się nasunęła jeszcze jedna opcja - przy routerze AP Client, a dalej skrętką na dół. Albo PLC wifi, jeśli struktura sieci elektrycznej w budynku by na to pozwoliła.
ODPOWIEDZ