Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ktry
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2017-09-15, 19:51

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: ktry »

Nie powiem ci dokładnie ile ten 5g kosztował w tej taryfie, ale z tego co pamiętam chyba 1600 zł ,ale nie wiem czy to była cena brutto, czy netto.
Jak usłyszałem że coś około tej ceny to już dalej nie dociekałem. Szczególnie że doradca powiedział że w przeciągu najbliższych 2 lat nie mam co liczyć na 5g w mojej lokalizacji.
Jest jeszcze tańsza opcja dla ludzi gdzie plus nie oferuje dużych prędkości.
Taryfa o oczko niższa oferuje za 15 zł netto tylko 5 Gb pakiet, ale za 8 zł netto można wykupić pakiet bez limitu z prędkością wysyłania i odbioru do 5 Mbitów i bez prawdziwego limitu. Wiem prędkość niska,ale na 5 mbitach można już spokojnie używać nawet do oglądania telewizji w jakości ful hd 1080.
Tylko sprzęt w tej taryfie kosztuje drożej ,bo B535 49 zł netto. Umowa na 2 lata i sprzęt na własność, a pakiet LTE za 8 zł można włączać i wyłączać w każdej chwili.
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: krychxagg »

@matek451, ja się zgadzam w pełni że Plus jest daleko w tyle technologicznie za NS! i Playem, ale są niektóre miejsca w Polsce gdzie radzą sobie dobrze. Dlatego autor niech przetestuje wszystkie sieci i będzie jasność, bo póki co uważam że dany nadajnik z 5G2600 możę chodzić fajnie akurat, testy zweryfikują. Play z kolei odkąd rozdaje darmowe 100GB to zapchał sobie sieć w wielu miejscach, u mnie na nadajniku w Słupnie z radiolinii wyciągałem ok. 200mb, teraz max. 80-90mb odkąd ludzie nabrali starterów masowo (to samo T-Mobile od ich świątecznej promocji bez limitu).
Sam bym chętnie sprawdzał u siebie Plusa, gdy by tylko Solorz nie olał całkowicie mojej miejscowości.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: matek451 »

Pewnie ze czekamy na ten test Plusa w lokalizacji autora,a co do 5G2600 to testy w terenie które wykonałem wypadaja róznie, zasięg na zewnatrz pry 1 km od stacji bywa słaby, no i wiele stacji mimo 5G ma wciąż za słaby dosył a stacje na światłowodie to nie jest to co Plus ma w dostatecznej ilości, oby u autora Plus wypadł lepiej jak u mnie teraz https://www.speedtest.pl/wynik/272944178 , stacja dostała LTE2600 kilka m-cy temu ale juz ponownie jest przytkana mimo LTE2600/1800/900.
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: krychxagg »

No niestety te 5G2600 to taka namiastka i karykatura technologii jaką można zobaczyć w USA na pasmach o większej pojemności. Plus chyba bardzo rzadko podłącza stacje światłowodami, aczkolwiek niektóre lokalizacje mają stabilne radiolinie u nich. Za tydzień zamierzam przetestować sam BTS Plusa u dziadków po dołożeniu 5G2600 i podpięciu światłowodu na stację, jestem ciekawy maksymalnych możliwości zielonego operatora.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
ktry
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2017-09-15, 19:51

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: ktry »

Narzekamy, lub narzekaliśmy na Plusa tak jak ja kiedyś strasznie psy wieszałem. Do momentu rozbudowy nadajnika o 900 i 2600. Teraz na razie nie mam powodów, ale czy przypadkiem to Plus nie przeznacza najwięcej pasma na 5g. Nie zabierając przy okazji z 3g, lub LTE.
Wiem że jest to najgorsza częstotliwość , a raczej o najmniejszym zasięgu, ale chyba jest to największy pakiet częstotliwości przeznaczony na 5g ze wszystkich operatorów ? Jeśli się mylę to proszę o prawdziwe informacje jak ktoś zna szczegóły odnośnie innych operatorów i ile będzie u nich.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: wojteks »

Plus ma 5G w 2600 tam gdzie nie uruchomił (poza kilkoma lokalizacjami) LTE TDD 2600.
Pozostali operatorzy na dziś mają współdzielone 5G i 4G (DSS) w pasmie 2100MHz stąd często słabe osiągi w LTE na 2100MHz bo zasoby zabiera 5G.

Dalszy rozwój 5G to aukcje na pasmo 700 MHz i 3.6GHz.
Nie pomagam na PW!
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: krychxagg »

To 5G u innych operatorów wygląda kiepsko, pic na wodę. Plusa 5G wygląda najlepiej to prawda, ale jestem ciekaw czy będzie tak kolorowo pod naporem większej liczby użytkowników za jakiś czas.
W USA na 5G 39000MHz w T-Mobile prędkości przekraczają już 2000mb, u nas to długo nie realne.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
yohnell
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-12-24, 23:34

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: yohnell »

Z rozpędu nie wziąłem karty plusa. Jutro sprawdzę. Dla porównania T-Mobile. Ale oni się łączą z masztem w klinikach, a ten pod nosem jak się uda. Dlatego tel i net tak chodzi. Od LTE do edge.
yohnell
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-12-24, 23:34

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: yohnell »

Testy Play na A5, T-Mobile w motoroli g7.
yohnell
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-12-24, 23:34

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: yohnell »

Test plusa. Godzina podobna. Maszt wspólny
yohnell
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-12-24, 23:34

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: yohnell »

Więc jako wyrok. W Play babka mi wciągnęła kartę internet wiać zw zwykły starter i tak ma ograniczenia. Odebrałem do tego 818tke. Dziś przyjdzie kurierem. Koszt za 500 gb to 100mc. Nie mam u nich innych usług żeby rabaty weszly.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: matek451 »

Jakie 100 zł za 500GB, kosztuje 80 zl/m-c , do tego B818 za 229 zł plus dopłata 10 zł do abonamentu przez 24 m-ce, ty wybrałeś dopłatę 20 zł i na start pewnie 1 zł czyli razem 481 zł za sprzęt, to bardzo dobra cena za B818.
Na B818 sprawdzisz Play w agregacji 3/4 pasm LTE i Plusa na LTE2600+1800, speedtesty zawsze wieczorem.
yohnell
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-12-24, 23:34

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: yohnell »

Jak bym wziął za 229 to by było 90 , o żadnej dopłacie nie mówiła. Gdybym wziął tv to bym miał o 10 taniej. Dobra. To jak będzie router to zrobię testy. A co do netmonstera to gdzie lepsze parametry? Czy zrobić jeszcze jak będzie router i się z nim połączyć?
yohnell
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-12-24, 23:34

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: yohnell »

Zrobiłem wstępne testy ale na szybko, o 12. play wyciągał niecałe 60, na swoim maszcie 17139. Plus mnie zdziwił, miał ponad 70 i to bez agregacji, na maszcie Areo, 44617, też w Załomiu. Dziś wieczór jeszcze podlecę i sprawdzę na całego co i jak.
ktry
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2017-09-15, 19:51

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: ktry »

O 12 w dzień czy to w nocy ,to nie jest miarodajny test. W tych godzinach to ludzie wyciągają po 200-300 mbita, ale już 20-23 godzina to ledwo 2-3 mbity, więc trzeba testować pod max obciążeniem sieci. Wtedy wychodzi co dana sieć jest warta w danej okolicy i ilu ma klientów na danym sektorze. Bo nawet sam sektor, lub antena skierowana powiedzmy na miasto może leżeć na maxa, a sektor w kierunku pól i lasów dawać na maxa. Nawet w godzinach szczytu.
Ja tak mam z plusem z nadajnikiem który jest prawie po za miastem, choć to jeszcze miast.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: piotrzet »

Ale obciążenie nie jest takie samo na każdej stacji. Niektóre stacje w dzień ledwo zipią, a wieczorem masz ponad 200 Mb/s. Kwestia lokalizacji i tego jaki ruch obsługuje stacja. Testy powinny być robione o 3 porach dnia. Rano między 8-10 po południu między 12, a 14 i wieczorem od około 18 di 21,
yohnell
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-12-24, 23:34

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: yohnell »

Testy net monster 19
yohnell
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2020-12-24, 23:34

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: yohnell »

Speedtesty z 19. na b818. play najlepiej wypadl na 2100+2600, plus bez agregacji, tam są tylko dwa pasma. Więc co szanowne grono powie? ROzważam jeszcze dorzucić antenę na dachu, pytanie czy to coś da. Po kilku testach co chwilę różnie to bywało, czasem jakaś przywiecha, jak by ping był kosmiczny, ale dwnld nie spadał poniżej 40, były momenty,, że i 100 u plusa, i 90 play, ale to na chwilkę.

EDIT. Zrobiłem jeszcze kilka testów Plusa i i jednak osłabł, do max 45. Pingi wysokie po 50. Play wydaje się stabilniejszy i szybszy. Czy mam rację?
VAHANARA

Re: Router LTE pod Plusa przy maszcie Orange

Post autor: VAHANARA »

yohnell pisze:Po kilku testach co chwilę różnie to bywało, czasem jakaś przywiecha, jak by ping był kosmiczny, ale dwnld nie spadał poniżej 40, były momenty,, że i 100 u plusa, i 90 play, ale to na chwilkę.
To typowe dla LTE. Duża niestabilność parametrów wynikająca ze zmian chwilowego obciążenia BTS-a. Trzeba z tym żyć i mieć nadzieje, że pojawią się na twoim BTS-ie w jak najmniejszej ilości kolejni "ciężcy" klienci nauczeni na różnych forach, jak szybko ciągnąć neta. Niestety, to raczej płonna nadzieja i a wyrok odroczony w czasie...
yohnell pisze:ROzważam jeszcze dorzucić antenę na dachu, pytanie czy to coś da.
Zwykle pomaga, choć bywają stresujące sytuacje. Trzeba mieć nadzieję, że podniosłaby SINR-y. Ale, bez próby się nie dowiesz.
yohnell pisze:Więc co szanowne grono powie?
Mimo słabszych parametrów sygnału Play daje w agregacji więcej niż Plus. Na pojedynczych Play pasmach jest słabszy, ale tu właśnie jest szansa, że antena zewnętrzna mogłaby mu sporo pomóc, znacznie więcej niż przy Plusie.
yohnell pisze:EDIT. Zrobiłem jeszcze kilka testów Plusa i i jednak osłabł, do max 45. Pingi wysokie po 50. Play wydaje się stabilniejszy i szybszy. Czy mam rację?
No, jest - w momencie tych testów. W długim okresie - kto wie, choć biorąc pod uwagę, że ma agregację, więc i ma i fory na stabilności. Zawsze co dwa pasma to nie jedno...






.
ODPOWIEDZ