Łączenie routerów LTE - czy to możliwe?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sdsi
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2015-07-26, 13:02
Lokalizacja: Polska

Łączenie routerów LTE - czy to możliwe?

Post autor: sdsi »

Dzień dobry,

Mam kilka routerów LTE. Powiedzmy, że w jednym siedzi karta Play, w drugim T-Mobile, w trzecim - Plus.

Czy jest jakieś urządzenie, do którego można wpiąć te trzy routery LTE i dalej z niego wypuścić sieć? Ale też takie, które pozwala zarządzać w nim (poprzez www lub aplikację na telefon), z którego routera ma wychodzić internet, wg różnych priorytetów (np. wg transferu, wg czasu, etc...).

Czy to w ogóle możliwe? Załączam schemat,

Będę wdzięczny za informacje.

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Łączenie routerów LTE - czy to możliwe?

Post autor: wojteks »

Tak, to możliwe ale konfiguracja tego pudełka będzie trudniejsza niż włącz i zapomnij. To musi być router z kształtowaniem ruchu, zapewne na Linuxie (może jakiś bogatszy Mikrotik ma odpowiednie funkcje).
Nie pomagam na PW!
sdsi
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2015-07-26, 13:02
Lokalizacja: Polska

Re: Łączenie routerów LTE - czy to możliwe?

Post autor: sdsi »

Dziękuję za odpowiedź. Dałeś mi nadzieję :)

A czy coś takiego da radę w tym wypadku?

TP-Link TL-R470T+ Router Load Balance 4 x WAN

nie wiem czy można dawać tutaj linki, więc krótko z opisu:
"Szerokopasmowy router z równoważeniem obciążenia pasmaTL-R470T+
Możliwość wykorzystania do 4 portów WAN z równoważenem obciążenia pasma umożliwia jednocześne korzystanie z usług kilku dostawców Internetu
Uwierzytelnianie za pomocą strony powitalnej umożliwia wygodne zarządzania dostępem klientów do sieci
Wydzielanie klientom odpowiedniej przepustowości połączenia w zależności od stosowanych aplikacji
Ekonomiczne rozwiązanie do zastosowań w małych biurach lub kafejkach internetowych
TP-Link-TL-R470T-Router-Load-Balance-4-x-WAN-Kod-producenta-TL-R470T.jpg
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Łączenie routerów LTE - czy to możliwe?

Post autor: wojteks »

To jakiś bieda sprzęt z portami 100Mbps, zapewne słabiutkim procesorem itp.

Kup, przetestuj, najwyżej za tydzień zwrócisz.
Nie pomagam na PW!
sdsi
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2015-07-26, 13:02
Lokalizacja: Polska

Re: Łączenie routerów LTE - czy to możliwe?

Post autor: sdsi »

wojteks pisze:To jakiś bieda sprzęt z portami 100Mbps, zapewne słabiutkim procesorem itp.
Dzięki - masz rację. To ostatni strzał - co myślisz o Ubiquiti EdgeRouter X?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Łączenie routerów LTE - czy to możliwe?

Post autor: wojteks »

Nie znam sprzętu.
Nie pomagam na PW!
ktry
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2017-09-15, 19:51

Re: Łączenie routerów LTE - czy to możliwe?

Post autor: ktry »

Ciekawa kombinacja. Myślałem że coś takiego jest nie możliwe do zrobienia.
Również mam dwie karty sim z dwoma routerami B525 z jednego idzie kabel lan do zwykłego routera, a z drugiego po wifi i kolejny lan na drugą część domu i do mojego kompa.
Fajnie by było w godzinach szczytu mieć prędkość zsumowaną z obu, bo raczej po godzinach największego ruchu nie jestem wymagający i spokojnie mnie zadowala to co mam nawet z jednego routera.
Rozwiązanie fajne nawet przyszłościowo w razie większych spadków prędkości w szczycie jak i po.
sdsi
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2015-07-26, 13:02
Lokalizacja: Polska

Re: Łączenie routerów LTE - czy to możliwe?

Post autor: sdsi »

Zamówiłem ten Ubiquiti EdgeRouter X za 215 zł. Ma bardzo duże możliwości; w tym kreator dla load balancing oraz failover. Będę testował. :)
doqtor
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2020-09-14, 17:51

Re: Łączenie routerów LTE - czy to możliwe?

Post autor: doqtor »

ktry pisze:Fajnie by było w godzinach szczytu mieć prędkość zsumowaną z obu, ...
Próbowałem kiedyś sumowania dwóch WANów ale nie działało to dobrze. Internet przerywał, serwisy streamingowe typu netflix nie działały, video calling również nie działał poprawnie. Nie wiem czy to wina routera (używam asus rt-ac68u) czy może tak się po prostu nie da. Działał dobrze natomiast load balancing z regułami przypisującymi dany WAN do klientów, np komputer-A używa WAN1, komputer-B WAN2, itd.
orynski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-10-30, 09:50

Re: Łączenie routerów LTE - czy to możliwe?

Post autor: orynski »

jak tak uzywam. mam na kompie z hyper-v maszynke z pfsense.
uzywalem wczesniej z dwoma/trzema modmami na usb (e3272,e3372), ostatnio dodalem b818.
modemy byly hilinkowe (karta sieciowa dla switcha hyperv).

o ile jeden modem usb dziala bez problemowo miesiacami, to juz dwa lubia co jakis czas (tydzien lub dwa) znikac z systemu.
ale majac kilka modemow z wyjsciem na kablu mozna zrobic cuda :)

ps: probowalem tez np. na vmware esxi ale tam sporo problemow z modemami na usb - sam pfsense tez raczej nie radzi sobie z hilinkowymi modemami.
zamiast kupowac jakies routery jesli ktos ma miejsce postawic pc-ta z energoszczednym prockiem (ja np. przez jakis czas uzywalem procka w wersji T - maszynka z 32gb i z poslaczonymi dyskami kilkadziesiat TB jako nas brala ok 40w) - mozliwosci niesamowite (wirtualizacja, domena, router, itp).
taki b818 teoretycznie bierze 24w (ja go teraz zasilam z kompa)
ktry
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2017-09-15, 19:51

Re: Łączenie routerów LTE - czy to możliwe?

Post autor: ktry »

Testuj tylko daj znać co z tego wyjdzie. Mi to najbardziej by zależało na zagregowaniu obu B525 aby prędkość neta się z sumowała z obu i oczywiście była dwa razy większa. Chociaż samo ściąganie danych, bo już wysył nie koniecznie.
sdsi
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2015-07-26, 13:02
Lokalizacja: Polska

Re: Łączenie routerów LTE - czy to możliwe?

Post autor: sdsi »

Dam znać ale tak czy inaczej routerek się przyda - ma sporo możliwości, dobrą opinię i nawet jakby miał pełnić rolę tylko switcha to i tak jest dla mnie ok. Jak pisze kolega wyżej - samo load balancing a także failover jest wartością samą w sobie. Na sprawne zsumowanie transferu nie liczę ale ja mam dobry transferek więc nie jest to moim priorytetem. Pytałem swojego kolegi, który pracuje na Ubiquitiach i bardzo chwali ich OS; tak więc trochę się pouczę także. A poza tym - jakby co: kompatybilny z OpenWRT. Za tą cenę...:)
ODPOWIEDZ