ZTE MF258K

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

ZTE MF258K

Post autor: consigliero »

Chciałby się z Wami podzielić subiektywną opinią na temat modemu ZTE MF258K z dystrybucji Play użytkowanego z kartą Orange. Niektórzy znają moją lokalizację, dom prawie w szczerym polu i ja jako konsument przyzwyczajony do dobrego Internetu. Przez ostatnie miesiące przeszedłem przez kilka modemów od otrzymanego kiedyś ZTE z plusem, zmienionego na B715 internet się poprawił, następnie B818 znowu poprawa i to bez potrzeby stosowania anten. Modem został po różnych próbach z ustawiania na poddaszu, wylądował w salonie gdzie w jednym miejscu miał całkiem porządne wartości internetu. No ale jak to mówią, lepsze jest wrogiem dobrego a mnie w dalszym ciągu wydawało się że może być lepiej, stabilniej, wyczytałem że jest taki zestaw który dużo obiecywał, Niestety Orange nie miał go w swojej ofercie, a chyba szkoda. Zakupiłem i zacząłem się bawić ustawieniami, tym razem miałem informacje na temat tego skąd pochodzi sygnał, w przypadku B818 trzeba było stosować wiedzę tajemną i posiadać komputer z systemem windows. To ostatecznie udało się jakoś zrobić i coś tam byłem w stanie się dowiedzieć, albo inaczej fachowcy byli to w stanie zinterpretować, do czego ja doszedłem znacznie później. Gdzieś padało określenie o tzw typowym Januszu, nie obrażając żadnego Janusza, w większości fakt że coś działa był dla mnie wystarczający. Niestety modem ZTE MF258K wymógł na mnie wyjście poza ten schemat. Zaczęły się kombinacje z ustawieniem modemo anteny, to wcale nie jest taka oczywista sprawa i konia z rzędem temu który mi wyjaśni dlaczego ustawiona antena cały dzień działa lepiej lub gorzej z jednego nadajnika aby rano wystartować z dużo lepszym internetem z drugiego nadajnika położonego bliżej ale którego nie dało się normalnie złapać wcześniej. Gwoli uściślenia, antena jest pod dachem i od zewnętrznego świata oddziela ją płyta MDF i 15 cm styropianu pokrytego siatką na kleju. Nie mogłem wystawić na zewnątrz bo kabel POE był za krótki. Nie wiem czy ten fakt ma kolosalne znaczenie czy tylko marginalne. W porównaniu do B818 jest stabilniej i bardziej przewidywalnie ale nie ma zbytnich różnic w downloadzie za to dość duża jest różnica w uploadzie. Ponieważ teraz jestem mądrzejszy o wiedzę skąd idzie internet to było dla mnie zaskoczeniem że nie idzie z najbliższego nadajnika gdzie zawsze kierowałem antenę przy wcześniejszym modemach. Mam 4 a nawet 5 BTS w rejonie, z tego udało mi się połączyć z 2 z nich, połączyłem się też z 3 ale był kompletnie nie do użytku choć pokazywał parametry sygnału. Zasadniczo jakbym się mocno nie starał to sygnał idzie z Wolicy, gdy próbowałem ustawić na Włosnowice to gdy już wydawało mi się że kierunek jest idealny i powinno być już widać sygnał to dalej ciągnął z Wolicy. W tym idealnym ustawieniu zresetowałem modem i po restarcie połączył się z Włosnowicami pokazując 4 pasma i internet był ekstra, ponad 60 mbps ale upload spadł w stosunku do Wolicy do poniżej 20. Wolica to średnio w zależności od pory dnia ponad 20 ściąganie i ponad 20 wysyłanie, pracuje na głównym paśmie 1800 a z Włosnowic było wyższe pasmo. Do Wolicy jest 13km do Włosnowic jakieś 8 km, do Słupi jakieś 6 km. Niestety radość z posiadania internetu z Włosnowic trwała krótko bo modem przełączył się na Wolicę. Zdesperowany udałem się na górę próbując przekręcić antenę bardziej w lewo aby uciec od Wolicy i złapałem Uścisków, który był kompletnie nie do użytku, mimo że pokazywał jakieś parametry sygnału i więcej niż 2 pasma ale nie było internetu. Czyli posiadam modem na którym, podobnie jak w przypadku B818 nie mam do końca kontroli. Na plus to lepsze parametry wifi dołączonego routera ale dziwne wyrzucanie urządzeń z sieci , pomogło przywrócenie ustawień fabrycznych oraz zwiększenie ilości urządzeń do 32 na obydwu pasmach. Plusem jest też fakt że urządzenie znikło z pola widzenia, B818 musiał stać na kolumnie głośnikowej i mimo że jest to eleganckie urządzenie to jednak trochę się gryzło z otoczeniem. MF258K stoi albo wisi w kotłowni a sygnał dodatkowo wchodzi do switcha który kablem dostarcza Internet po pokojach. To mały domek jest ale tak zrobili instalację to ją wykorzystałem, w sypialni podłączę tam radio i przynajmniej odpadnie jedno urządzenie z sieci. Jak doczytałem posiadany zestaw nie ma tzw konta smartadmin, które jak zrozumiałem, pozwoliłoby wymusić pewne rzeczy na urządzeniu, na przykład skąd brać sygnał? Pozostaje mi czekać na kabel i liczyć na to że na zewnątrz będzie dużo lepiej. Gwoli uściślenia Włosnowice i Wolica to maszty własne Orange. Gwiazdka to mniej więcej miejsce skąd nadaję, jeżeli umieściłem temat w złym miejscu to z góry przepraszam, także przepraszam za formę wypowiedzi gdyby kogoś uraziła, nie było to moim celem
VAHANARA

Re: ZTE MF258K

Post autor: VAHANARA »

consigliero pisze:Gwoli uściślenia, antena jest pod dachem i od zewnętrznego świata oddziela ją płyta MDF i 15 cm styropianu pokrytego siatką na kleju. Nie mogłem wystawić na zewnątrz bo kabel POE był za krótki. Nie wiem czy ten fakt ma kolosalne znaczenie czy tylko marginalne.
Ano ma, czasami kolosalne, zwłaszcza dla UL -->
consigliero pisze: za to dość duża jest różnica w uploadzie
Dalej straciłem wenę w czytaniu - nie słyszałeś o akapitach?
empekiss
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2021-01-31, 12:09

Re: ZTE MF258K

Post autor: empekiss »

Witam. Mam ten sam zestaw od niedawna i problem z drastycznymi skokami prędkości aż po całkowite zerwanie połączenia na kilka minut. Prędkość pobierania potrafi pokazać 280Mb a za chwilę 10Mb a jeszcze za chwilę całkowicie zamulić. Wymieniłem kartę SIM, następnie wymieniłem kompletny zestaw, ale nic się nie zmieniło.
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K

Post autor: consigliero »

Zmusiłem się do instalacji na szczycie dachu, wykorzystałem słoneczny dzień, ale zjechałem na poddaszu z drabiną i skończyłem tylko dzięki adrenalinie. Jak widać nie do końca jest przykręcona bo wkrętarka nie miała wystarczającej mocy, może przesadziłem z wkrętami. Później zaczęła się walka z ustawieniami w kierunku BTS, w teorii ustawiałem na Wolicę ale pewnego dnia złapał Włosnowice. Wtedy ustawiłem dokładnie na Włosnowice, ten kierunek byłby fajny gdyby modem był w stanie utrzymać pasmo, ten jednak łapał 2600 aby po chwili przejść na 1800 i tak w kółko, nie chciał wybrać 2100. Ustawiłem z powrotem na Wolicę aby następnego dnia mieć bardzo słaby internet bo się okazało że ciągnie internet ze Słupi. Spróbowałem ustawić dokładnie na ten kierunek i może nie były to rekordowe prędkości, ale wystarczająco stabilne do pracy. Wi-fi w domu jest chyba trochę lepsze niż w przypadku B818 ale nie jest to najlepsze wi-fi z jakim miałem styczność. Jak będą robić instalację to chyba zmienię ten maszt na większy i dam modem jeszcze ciut wyżej, chyba tak będzie lepiej.
lucek1221
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2016-02-26, 14:07

Re: ZTE MF258K

Post autor: lucek1221 »

Panowie tutaj piszcie już jest wątek viewtopic.php?f=12&t=59728&p=622408#p622408 Pozdrawiam
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K

Post autor: consigliero »

Będę chyba zmieniał internet biurowy na ofertę w Orange XL 999 GB internetu i rozmowy bez limitu. W tym przypadku chętnie bym podłączył słuchawkę telefoniczną do posiadanego urządzenia. Pytanie brzmi czy jest to możliwe? Jeżeli odpowiedź byłoby pozytywna to pytanie dodatkowe, jak to można zrobić.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: ZTE MF258K

Post autor: Hermogenes »

https://www.orange.pl/poradnik/siec-kom ... i-calling/ Pozdrawiam Hermogenes
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K

Post autor: consigliero »

Jest to jakieś rozwiązanie, chociaż ja się zafiksowałem na fizycznej słuchawce podpiętej do routera. Jak już sprawdziłem ten router nie ma wyjścia telefonicznego. Z połączeń wi-fi korzystam już jakiś czas ale nigdy nie pomyślałem o nich jako czymś specjalnym, po prostu jest w telefonie.
Pozdrawiam Marek
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K

Post autor: consigliero »

Jak już znalazłem sprzęt i BTS który zawsze działa przewidywalnie to od wczoraj mam nowe zmartwienie. Najpierw pojawił się pan z ulotką o światłowodzie z Play, przed chwila wyszła pani zostawiając ofertę światłowodu z orange. Teraz mam problem czy zostawić sobie działające LTE i dokupić światłowód, bo łącze to jednak łącze, czy rezygnować z fajnej oferty którą mam na korzyść światłowodu? Czasem bym wolał aby nie mieć wyboru, ale niestety jest. Co robić, pytam całkiem poważnie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF258K

Post autor: wojteks »

Ja bym w światłowód poszedł nawet jeżeli będzie drożej.
Nie pomagam na PW!
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K

Post autor: consigliero »

Ale zostawiać internet biurowy jako backup? Czy też się go pozbyć?
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: ZTE MF258K

Post autor: Erbit »

consigliero pisze:... Co robić, pytam całkiem poważnie.
Nawet się nie zastanawiaj. Światłowód. LTE możesz zostawić jako backup albo zrezygnować.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF258K

Post autor: wojteks »

Światłowód raczej bez awaryjny powinien być więc trzymanie LTE żeby mieć backup to chyba tylko jak się ma krytyczne zastosowania, normalnie raczej zbędne.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ