Pomoc w poprawie jakości połączenia.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ksiczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-02-10, 17:13

Pomoc w poprawie jakości połączenia.

Post autor: ksiczek »

Witajcie,

mniej więcej dwa lata temu konfigurowałem mobilny internet u rodziców na wsi i stanęło na ofercie Orange'a i Asusie 4G-N12. Konfiguracja raczej pod wymagania seniora - ma być przede wszystkim tanio i żeby uciągnęło wieczorami jakieś VoD. Ostatnio transfery podobno spadły i ktoś inny postanowił dodać antenę, a że nie wiedział jak podpiąć do Asusa, to wymienił też router. Teraz stoi tam Huawei B593s-22 i jakaś antenka all-in-one Signaflex, co podobno poprawiło DL z 5Mb/s jakieś 4-5 razy, chociaż żadnych pomiarów nie widziałem. Dodatkowo router został przeniesiony ze strony południowej na wschodnią.

Ostatnio miałem okazję odwiedzić rodziców i zacząłem znowu mierzyć sygnał i prędkości - router dawał max 9Mb/s, ale częściej 4-5Mb/s a telefon w tym samym czasie LTE+ nawet 20Mb/s. Niestety nie udało mi się wyciągnąć nic konkretnego z routera ale RSRP/RSRQ które były raczej słabe i porównywalne z tym, co pokazywał telefon. Na wgranym sofcie pasma ten router nie zdradza. I tu robi się moim zdaniem ciekawie, bo miejscowość leży w podobnej odległości od kilku nadajników na północ, południe i wschód, a diagnostyka z telefonu

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

wskazuje na 3 różne nadajniki (telefon się przełączał, ale najczęściej chyba korzystał z 187021, band 20) i jeśli je dobrze zidentyfikowałem to są to:
  • 287955 - Chlewiska
  • 187021 - Szydłowiec
  • 227174 - Skarżysko-Kam.
z czego ten ostatni jest dość daleko i nie spodziewałem się po nim 1800MHz. Co ciekawe ani razu nie złapałem tego nadajnika ze strony wschodniej (ani północnej) i wydaje mi się, że chociaż router/antena są skierowane na wschód, to i tak łapią sygnał z południa. Mieszkanie jest w bloku na pierwszym piętrze z oknami na wschód i południe.

I teraz mam wątpliwość jak poprawić parametry, bo początkowo zakładałem antenę na 800MHz skierowaną na południe, ale może warto wzmocnić sygnał 1800MHz?

Czy to możliwe, że zmiana Asusa na Huawei'a z tą antenką dał kilkukrotną poprawę sygnału, czy to raczej przypadek? Ze względów ekonomicznych najchętniej bym wrócił do Asusa i wzmocnił któreś pasmo, tylko które? Czy może jednak powinienem zwrócić uwagę na coś jeszcze?

Jeśli chodzi o jakieś pomiary to jestem je w stanie zrobić, ale wolałbym nie ruszać firmware'u na Huawei'u i ostatnio jestem tam dość rzadko więc jeśli dane są wystarczające, to chętnie bym się przymierzył do konkretnego sprzętu i sposobu montażu.

Z góry dzięki,
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w poprawie jakości połączenia.

Post autor: matek451 »

W tym przypadku nic nie zostało zrobione prawidłowo, począwszy od wyboru operatora, poprzez zakup Asusa a potem wymiany na B593 i zakup pseudo anteny.
ksiczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-02-10, 17:13

Re: Pomoc w poprawie jakości połączenia.

Post autor: ksiczek »

matek451 pisze:W tym przypadku nic nie zostało zrobione prawidłowo, począwszy od wyboru operatora, poprzez zakup Asusa a potem wymiany na B593 i zakup pseudo anteny.
Dziękuję, że przeczytałeś wątek, ale twoja odpowiedź zupełnie niczego nie wnosi i moim zdaniem równie dobrze mogło by jej nie być. Orange został wybrany na podstawie testów, pozostali operatorzy wypadali słabo zarówno jeśli chodzi o sygnał, jak i ofertę. Długo by pisać. Router był wybierany wg kryterium ceny i stabilności i przez 2 lata absolutnie nic się z nim nie działo. W sumie to nie wiem po co ci to w ogóle tłumaczę...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w poprawie jakości połączenia.

Post autor: matek451 »

A co ty mi tłumaczysz, sadzisz ze masz większą wiedzę ode mnie miałeś kiedyś w reku współczesny router LTE-A czy skuteczną antenę?
W momencie zakupu ten Asus to był zabytek, wart ze 100 zł a nie 400, dobór był niewłaściwy bo wersja pierwsza posiada modem LTE 3 KAT. do tego brak złącz antenowych bo patyki do LTE są na stałe. W tej lokalizacji przy wielu kilometrach od BTS-ów NW do Orange od poczatku należąło zastosować antenę zewnetrzną wiec zakup routera bez takiej mozliwości jej podłaczenia budzi kupę śmiechu
Dałeś ciała po całości wybierając taki sprzet ktoś ratował ci d... i wymienił na kiepski B593S-22 ale ten ma przynajmniej modem 4 kat. LTE oraz złacza SMA ale to tez muzeum a dodanie tych elektrosmieci z Signaflex jako antena to strata kasy.
A co do wyboru operatora to zmieniło sie wiele i to inny działa zapewne dużo lepiej. Wartość twoich wcześniejszych testów niewielka a obecne tylko to potwierdzaja i to co napisałem ale tacy jak ty wiedzą lepiej i maja to w d.... Teraz masz kolejny oryginalny pomysł i chcesz na siłę pożenić Asusa i szukasz jelenia który potwierdzi twoje chore pomysły a nie fachowej porady.
Do diagnostyki sygnału na telefonie nie używa się NCI tylko https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl tłumaczone na forum tysiące razy ale po co czytać czy słuchać ?
Zrób porzadne testy, router z minimum 6 kat LTE np. B535 dobierz na ich podstawie skuteczną antenę i celuj w któryś z BTS-ow NW na południowym kierunku Kowala -Stępocina na wschód około 5km ale po drodze z 2 km lasów.
ksiczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-02-10, 17:13

Re: Pomoc w poprawie jakości połączenia.

Post autor: ksiczek »

matek451 pisze:A co ty mi tłumaczysz, sadzisz ze masz większą wiedzę ode mnie miałeś kiedyś w reku współczesny router LTE-A czy skuteczną antenę?
W momencie zakupu ten Asus to był zabytek, wart ze 100 zł a nie 400, dobór był niewłaściwy bo wersja pierwsza posiada modem LTE 3 KAT. do tego brak złącz antenowych bo patyki do LTE są na stałe. W tej lokalizacji przy wielu kilometrach od BTS-ów NW do Orange od poczatku należąło zastosować antenę zewnetrzną wiec zakup routera bez takiej mozliwości jej podłaczenia budzi kupę śmiechu
Dałeś ciała po całości wybierając taki sprzet ktoś ratował ci d... i wymienił na kiepski B593S-22 ale ten ma przynajmniej modem 4 kat. LTE oraz złacza SMA ale to tez muzeum a dodanie tych elektrosmieci z Signaflex jako antena to strata kasy.
A co do wyboru operatora to zmieniło sie wiele i to inny działa zapewne dużo lepiej. Wartość twoich wcześniejszych testów niewielka a obecne tylko to potwierdzaja i to co napisałem ale tacy jak ty wiedzą lepiej i maja to w d.... Teraz masz kolejny oryginalny pomysł i chcesz na siłę pożenić Asusa i szukasz jelenia który potwierdzi twoje chore pomysły a nie fachowej porady.
Do diagnostyki sygnału na telefonie nie używa się NCI tylko https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl tłumaczone na forum tysiące razy ale po co czytać czy słuchać ?
Do Asusa (który ma modem 4G) spokojnie można dać antenę zewnętrzną bo w środku ma złącze u.fl i nie jest to jakoś specjalnie trudne. Szczerze mówiąc to połowa twojego posta jest napisana agresywnie i zupełnie nie wiem czemu. Jeśli nie chcesz pomagać (bo nie pomagasz), to daj proszę na wstrzymanie i zostaw miejsce innym.

P.S. Dzięki za apkę, nie wiedziałem o niej.
ODPOWIEDZ