Dobór modemu 4g/5g

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lopess
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-02-16, 09:52

Dobór modemu 4g/5g

Post autor: lopess »

Witam wszystkich

Potrzebuję Waszej pomocy w doborze sprzetu (modemów 5G/LTE).

W tej chwili siec domowa jest zbudowana w oparciu o sprzet ubiquiti - router USG-Pro-4, za nim switch POE USW-Pro-48-Poe i 5 AP - 2xUAP-AC-HD; 2xUAP_AC-Pro, 1xUAP AC-M-Pro). Steruje tym UCK-G2-Plus. Internet podawany jest na USG-pro-4 za pomoca Draytek 2865Lac, ktory peni role modemu w trybie bridge. Niestety brak jakiegokolwiek sensownego dostawcy internetu spowodowal, ze jedyne co bylo do tej pory mozliwe to Neo (ze wzgledu na brak limitow) i to tylko 10/1 i LTE jako failover. Draytek ma podlaczona antene Cybertecha CT-17_1.8-2.6_Duo MIMO na 10 metrowym kablu. Uzyskiwane transfery to 60/30 poza szczytem, w szczycie 30/30. Wg danych drayteka:
Access Tech: LTE
Band: E-UTRA Op Band 7
Operator: 26003
Mobile Country Code: 260
Mobile Network Code: 3
Location Area Code: 65534
Cell ID: 62471201
RSRP Signal: -94 dBm (Good)
RSSI Signal: -64 dBm (Excellent)
Active Channel: 3025
Max Channel TX Rate: 50 Mbps
Max Channel RX Rate: 300 Mbps
Nadajnik znajduje sie pewnie z jakies 150m ode mnie, tyle ze calkowicie zasloniety przez las.
Modyfikacja ma polegac na zmianie Neo na LTE plus drugie dotychczasowe LTE (ze wzgledu na umowy - dostawca obydwoch WANów to Orange). W tej sytuacji da mi to loadbalancing i w sumie 600GB transferu co wydaje mi sie ze powinno wystarczyc). LTE przez Draytek jako glowne lacze nie ma zbytnio sensu, gdyz, obsluguje on tylko Cat6.
Sensownym wiec bedzie raczej pozbycie sie Drayteka w ogole i zaopatrzenie dwa modemy LTE (najlepiej przyszlosciowo z obsluga 5G) i realizacja loadbalancingu na USG-Pro-4.
Wymagania to praca modemow w trybie bridge, mile widziana kompatybilnosc z PoE+ 802.3at/PoE++ 802.3bt, wejscie na anteny lub mozliwosc pracy na zewnatrz w trybie outdoor z mozliwosia powieszenia na maszcie. Zastanawialem sie nad dwoma sztukami HUAWEI 5G CPE Win - to chyba by zasppokoilo moje potrzeby - ma chyba mozliwosc pracy w bridge. Pytanie co to za POE, bo cos czytalem, ze to jakies ichniejsze POE a nie w standardzie PoE+ 802.3at/PoE++ 802.3bt. Minuesm na pewno jest koniecznosc sciagniecia tego z CHin a co za tym idzie brak serwisu. Jeżeli to zły wybór, prosze o uzasadnienie i propozycje. Wszystkie inne propozycje mile widziane. Koszty odgrywaja drugorzedne znaczenie (oczywiscie w granicach rozsadku).

Z góry dziekuje, za wszystkie pomocne wpisy :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór modemu 4g/5g

Post autor: matek451 »

Wynik w szczycie dość słaby, stacja raczej obciążona na dodatek parametry sygnału na 2600MHz z anteną coś za niskie, lepsze na telefonie na LTE2600 na dachu. Pomysł aby kupować WIN kiepski, teraz kosztują około 2000 zł nie sa tyle warte, na dodatek brak N1. Dużo lepszą opcją jest MC7010+MF18A, do kupienia za 1400-1600 zł na dodatek w zestawie jest ten MF18a czyli router mesh, wart z 200-300 zł.
lopess
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-02-16, 09:52

Re: Dobór modemu 4g/5g

Post autor: lopess »

Dzieki za odpowiedź

Co do parametrów sygnału, to chyba nie ma się co nimi ekscytować. Przy takiej odległości od BTS (150m) i 10m kabla, antena raczej(chyba!!!) pelni tylko i wylacznie role przeniesienia punktu z domu na dach. +/- jakies tam decybele to tylko wahania, ktore maja miejse caly czas podcza pomiaru. Dobór anteny bedzie mial na pewno znaczenie przy konkretnych odleglosciach od BTS-a lub/i kierunkowania na inny niz mamy pod nosem, ale chyba nie w tym przypadku. Gdyby antena byla na krociutkim kabelku - moze wtedy.......
Zreszta dokonalem pomiaru w kilku wariantach dokladnie przed chwila (godzina 19.00).

Cybertech CT-17_1.8-2.6_Duo MIMO 2x10m:
Access Tech: LTE
Band: E-UTRA Op Band 7
Operator: 26003
Mobile Country Code: 260
Mobile Network Code: 3
Location Area Code: 65534
Cell ID: 62471201
RSRP Signal: -93 dBm (Good)
RSSI Signal: -64 dBm (Excellent)
Active Channel: 3025
Max Channel TX Rate: 50 Mbps
Max Channel RX Rate: 300 Mbps

ATK-LOG ALP 5G LTE MIMO 2 x 10m SMA DIPOL:

Access Tech: LTE
Band: E-UTRA Op Band 7
Operator: Orange
Mobile Country Code: 260
Mobile Network Code: 3
Location Area Code: 65534
Cell ID: 62471199
RSRP Signal: -93 dBm (Good)
RSSI Signal: -65 dBm (Excellent)
Active Channel: 3025
Max Channel TX Rate: 50 Mbps
Max Channel RX Rate: 300 Mbps

Dwa patyki dostarczone z Vigor 2865Lac (router trzymany w ręku na dachu)

Access Tech: LTE
Band: E-UTRA Op Band 7
Operator: 26003
Mobile Country Code: 260
Mobile Network Code: 3
Location Area Code: 65534
Cell ID: 62471199
RSRP Signal: -92 dBm (Good)
RSSI Signal: -61 dBm (Excellent)
Active Channel: 3025
Max Channel TX Rate: 50 Mbps
Max Channel RX Rate: 300 Mbps


Najlepsze wyniki (jezeli to ma jakiekolwiek znaczenie) mamy na patykach. 10m kabla robi pewnie swoje.....
Pytanie zreszta czy te parametry sa wystaczajace do oceny jakosci sygnalu...

Jeżeli chodzi o modem MC7010 - wygląda obiecująco dla mnie przede wszytskim ze względu na cenę i dostepność w Polsce - na OLX i za 1500zł. To duży plus, gdyz mówimy o dwóch modemach, więc róznia w cenie juz jest.
Co do tego, który lepszy czy ZTE MC7010, Huawei 5G CPE Win czy może Huawei 5g Outdoor 2.0 to już pytanie do Was, bo na tym się kompletnie nie znam, a wiec kazda rada na miarę złota. Co do dodatkowego MF18A, to akurat marne pocieszenie, bo co miałbym z nimi zrobić - samego nikt pewnie nie kupi, a mi tam do niczego niepotrzebny. Rozumiem ze MC7010 nie potrzebuje go do działania i jest w pełni samodzielną jednostką, która ma możliwosć pracować całkowicie transparentnie w full bridge? (jak wczesniej wspomnialem to podstawowy dla mnie warunek - zadnych podwojnych natow, przymusowych DHCp i tym podobnych...).
Szukałem jakiegs manuala do tego modemu, zeby poczytac co i jak - ale nic nie znalazlem - jeżeli ktos ma, czy wie skad pobrac - prosze o info.
Oczywiscie mam nadzieję, na kolejne głosy w dyskusji :). Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ