Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jarr25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-03-21, 14:31

Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: jarr25 »

Mam dość złożony problem.
Chciałbym na terenie całego gospodarstwa na wsi, uzyskać połączenie internetowe. Tak aby można było swobodnie korzystać.
Sam internet, jest na ten moment po miedzianym kablu, jest on już na dzisiejsze czasy za wolny.
Nie ma możliwości użycia innego, nie ma światłowodów.

Jako rozwiązanie, chciałem użyć oferty nielimitowanego internetu LTE z Orange.
I teraz pytania jakie mam to tak:
1. Jakie informacje musiałbym podać abyście mogli mi doradzić który router lte mam wybrać?
- jeżeli chodzi o BTS, wygląda to tak, że mam 2 nadajniki od standardu LTE Orange w swojej okolicy, w odległości ~2km i ~4km. GSM w odległości 1km jeśli to coś zmienia.
- z tego co widzę po mapce agregacji pasm, jestem na 2 pasmach.
- huawei b818 jest podobno najlepszym routerem, natomiast na ile będzie wydajniejszy na takich możliwościach jak moje, od tańszych odpowiedników?
- miałem też polecone Huawei b535, b528 itp.

2. Dodatkowa antena.
- czy biorąc najdroższy router i bdb antenę - wprostproporcjonalnie do możliwości innych zestawów zwiększam przepustowość internetu?
- jeśli nie, czy wybierając router za te 250zł z olx, informację czy połączenie z anteną będzie lepsze można uzyskać tylko po wykonaniu zakupu?
- na ile różne będą prędkości z LTE komórki w moim miejscu w porównaniu do routera/routera z anteną?

3. Przekazanie połączenia internetowego dalej.
- dalej mam kilka rozwiązań. Z tego co rozumiem mogę przebierać w formach zbudowania takiej sieci pomiędzy urządzeniami access point oraz mesh.
- jeśli dobrze rozumem, access pointy trzeba łączyć ze sobą kablem gdy meshe działają bezprzewodowo, również te pierwsze są przeznaczone do stworzenia sieci wifi z nowym dalszym miejscu, a meshe do wzmocnienia jakości sygnału w obrębie np. jednego budynku?
- jeżeli chciałbym mieć wifi na terenie całego gospodarstwa, mam przygotować się jak rozumiem, na kupno wielu metrów kabla, kilku access pointów a w domu kilku kostek mesh, lub kolejnego access pointa na piętro/piwnicę?
- jak rozumiem używanie access pointów, spowoduje duplikowanie nazw sieci, zamiast jednej będę miał do wyboru ich kilka? Może się to mylić, wolę mieć tylko jedną nazwę.

Wszystkie inne sprawy który mogłem ominąć przy projektowaniu w głowie takiej instalacji, proszę dopisać, nie wiem jeszcze za dużo na ten temat.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: wojteks »

Pokaż testy parametrów Orange ze smartfona z aplikacją netmonster i speedtesty do tego.

Jak rozległe jest to gospodarstwo i jakie są możliwości np. zakopywania/podwieszania kabla ethernet między budynkami/obiektami i czy we wszystkich obiektach jest zasilanie 230V? Jakich prędkości po WiFi oczekujesz?
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: key »

jarr25 pisze:Jako rozwiązanie, chciałem użyć oferty nielimitowanego internetu LTE z Orange.
Przeczytaj dobrze umowe - nielimitowany oznacza zazwyczaj ze masz nieograniczona ilosc, ale po osiagnieciu pewnej ilosci, ISP limituje szybkosc - zazwyczaj tak mocno, ze internet nie dziala.

jarr25 pisze:- czy biorąc najdroższy router i bdb antenę - wprostproporcjonalnie do możliwości innych zestawów zwiększam przepustowość internetu?
Niekoniecznie - jesli n.p. stacja jest mocno obciazona, to najlepszy router z najlepsza antena niewiele wniesie.
jarr25 pisze:- jeśli nie, czy wybierając router za te 250zł z olx, informację czy połączenie z anteną będzie lepsze można uzyskać tylko po wykonaniu zakupu?
Polaczenie z antena nie zawsze moze/musi byc lepsze niz bez - dodajac antene przenosisz punkt odbioru, zmieniasz wzmocnienia i dodajesz tlumienie kabla. To wszystko mozna z grubsza policzyc, majac odpowniednie dane typu zasieg w miejscu gdzie stoi router, zasieg w miejscu gdzie jest antena, znajomosc wzmocnienia anten w routerze, znajomosc wzmocnienia anten zewnetrznych, typ i dlugosc kabla, ....
jarr25 pisze:- na ile różne będą prędkości z LTE komórki w moim miejscu w porównaniu do routera/routera z anteną?
Jaka jest roznica szybkosci zielonego BMW i niebieskiego Audi?
jarr25 pisze:- jeśli dobrze rozumem, access pointy trzeba łączyć ze sobą kablem gdy meshe działają bezprzewodowo, również te pierwsze są przeznaczone do stworzenia sieci wifi z nowym dalszym miejscu, a meshe do wzmocnienia jakości sygnału w obrębie np. jednego budynku?
Nie do konca. Roznica jest taka, ze przy AP to Ty/Twoj laptop wybiera ktory AP jest uzywany, przy mesh siec wybiera do ktorego punktu jestes podlaczony.
Miedzy AP client sie przelacza - wystepuje krotka utrata polaczenia z internetem. Mesh powinien zrobic przekaz bez utraty polaczenia.
Ty musisz podjac decyzje, jakie rozwiazanie Ciebie interesuje.
jarr25 pisze:jeżeli chciałbym mieć wifi na terenie całego gospodarstwa, mam przygotować się jak rozumiem, na kupno wielu metrów kabla, kilku access pointów a w domu kilku kostek mesh, lub kolejnego access pointa na piętro/piwnicę?
Ogolnie tak. Nie ma znaczenia czy robisz mesh czy AP - sposob podlaczenia jest podobny. Najlepiej jest miec backbone i wszystkie lokalne urzadzenia podpiete przy pomocy kabla, WiFi uzywac tylko tam, gdzie jest ruch - czyli telefony, tablety, laptopy.

Piszac "kabel" mam tez na mysli rozwiazania typu powerline.
jarr25 pisze:- jak rozumiem używanie access pointów, spowoduje duplikowanie nazw sieci, zamiast jednej będę miał do wyboru ich kilka? Może się to mylić, wolę mieć tylko jedną nazwę.
Nie, AP tez moga miec ta sama nazwe i to samo haslo - to nie ma wplywu na prace sieci. Ogolnie stosuje sie jednak rozne nazwy - wtedy wiesz do ktorego AP jestes podlaczony. W mesh nie ma to znaczenia - tutaj wszystkie dojscia maja ta sama nazwe.
Nie pomagam na PW.
jarr25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-03-21, 14:31

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: jarr25 »

wojteks pisze:Pokaż testy parametrów Orange ze smartfona z aplikacją netmonster i speedtesty do tego.

Jak rozległe jest to gospodarstwo i jakie są możliwości np. zakopywania/podwieszania kabla ethernet między budynkami/obiektami i czy we wszystkich obiektach jest zasilanie 230V? Jakich prędkości po WiFi oczekujesz?
A więc tak, aplikacją Speedtest (ten z oakla czy jak mu tam, popularny) zrobiłem 3 pomiary na karcie Orange w różnych miejscach i na różnych dostępnych tam serwerach i wyszło:
1:81/22
2:81/19
3:54/14
dość powiedzieć że na kablu mam 11/1 :facepalm: ...
netmonster: kurde ale na tej apce, wyniki cały czas się zmieniają, czasem wyświetla 5 pozycji czasem 2, więc wrzucam w załączniku to co mam
obszar 10000m2 czyli 1ha, wszędzie jest 230, wszelkie możliwość można wszędzie przekopać, wszędzie podwiesić. Oczekuję no takich jak jest na telefonie - powiedzmy że dobrze swobodny przesył materiału 1080p

@key
-1tb jest limit
-Zauważyłem na speedteście wiele stacji. Czy można zrobić coś takiego że w pamięci urządzenia będzie statystyka jaka stacja ma zazwyczaj jaką przepustowość i gdy będzie zajęta to mnie przerzuci na inną?
- rozumiem, czyli można to policzyć, ale w sumie wyjdzie na to że najlepiej sobie po prostu przetestować jak działają ze dwa, trzy routery lte i jak prędkości będą znacznie odbiegać od tego co na telefonie co rozumiemy jako 100% możliwość to wtedy można o tym myśleć tak? Jesli wszystko będzie ok to wtedy nie ma potrzeby - czy można anteną ewent. mieć prędkości nawet większe niż te jakie telefon mi zanotował?
- odnośnie tego bmw i audi - czyli odpowiadając na powyższe, nic nie zmienia wielkość anteny? Ta w telefonie jest miniaturowa, talerz jest w porównaniu do tego ogromny, moim myśleniem było to że zbierze przez to więcej sygnału.
- aha. Czyli jedno przełączy mi sieć przy zmianie położenia że będzie chwilowy zanik sygnału zanim nie przełączy accesspointów - a przy drugim działa to niezauważenie. Tak więc interesuje mnie to rozwiązanie które będzie tańsze przy takiej odległości. Powiedzmy na odcinku 50m przecież meshe nie dostarczą sygnału? to wtedy musiałby być już kabel i access point?
- co to jest backbone oraz powerline? Będę mieć gdzieś ten router tak żeby dobrze łapał sygnał - czyli rozumiem na górnym piętrze przy oknie powiedzmy. Z niego wezmę kable i podepnę do komputera bo będzie niedaleko - i drugi i trzeci (no w zalezności ile ma router) musiałby być wyprowadzony na zewnątrz do access pointa który wysyłałby dookoła siebie wifi tak? Jeżeli z któregoś z tych access pointów, połączę kablem dalej kolejny access point jak wygląda kwestia prędkości samego połączenia które przechodzi przez taką odległość do końcowego punktu? Kurde. Najlepiej jakby było takie rozwiązanie że kupuję jedną kartę sim - ale rejestruję do niej kilka routerów i załatwione ;p Przecież sieć lte jest wszędzie koło nas w powietrzu. A ja muszę ją jakby łapać w kabel ;p
- super że accespointy mogą robić za jedną sieć. chyba nie ma to dla mnie różnicy wiedzieć pod który jestem podłączony
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: key »

jarr25 pisze:-Zauważyłem na speedteście wiele stacji. Czy można zrobić coś takiego że w pamięci urządzenia będzie statystyka jaka stacja ma zazwyczaj jaką przepustowość i gdy będzie zajęta to mnie przerzuci na inną?
Nie.
Bardzo niewiele modemow ma dzialajacy wybor stacji - najprosciej wybor stacji mozna zrobic przy pomocy anten z waskim pasmen nadawania.
jarr25 pisze:- ... najlepiej sobie po prostu przetestować jak działają ze dwa, trzy routery lte i jak prędkości będą znacznie odbiegać od tego co na telefonie co rozumiemy jako 100% możliwość to wtedy można o tym myśleć tak?
Troszke zle na to patrzysz, w pracy z odbiorem mobilnym jest masa parametrow pobocznych, na ktore nie masz wplywu - n.p. obciazenie BTSa w danym momencie. To co testujesz jest stanem chwilowowym i nie masz zadnej gwarancji ze za tydzien tez tak bedzie.
jarr25 pisze:Jesli wszystko będzie ok to wtedy nie ma potrzeby - czy można anteną ewent. mieć prędkości nawet większe niż te jakie telefon mi zanotował?
Jesli modem bedzie lepszej kategorii niz to co ma telefon, jesli bedziesz mial w modemie lepszy zasieg i BTS nie bedzie zapchany, to tak.
jarr25 pisze:- odnośnie tego bmw i audi - czyli odpowiadając na powyższe, nic nie zmienia wielkość anteny? Ta w telefonie jest miniaturowa, talerz jest w porównaniu do tego ogromny, moim myśleniem było to że zbierze przez to więcej sygnału.
Wielkosc nie ma najmniejszego znaczenia, istnieje parametr opisujacy wzmocnienie anteny.
Anteny w telefonie sa zazwyczaj antenami dookolnymi, tzn. maja wzmocnienie na 360°. Jesli bierzesz antene kierunkowa, to wzmacnia ona w jakims tam kierunku - dlatego wzmocnienie jest zazwyczaj wyzsze.
jarr25 pisze:-Czyli jedno przełączy mi sieć przy zmianie położenia że będzie chwilowy zanik sygnału zanim nie przełączy accesspointów - a przy drugim działa to niezauważenie.
Dokladnie tak to dziala.
jarr25 pisze:Tak więc interesuje mnie to rozwiązanie które będzie tańsze przy takiej odległości. Powiedzmy na odcinku 50m przecież meshe nie dostarczą sygnału? to wtedy musiałby być już kabel i access point?
Wszystko zalezy jak konfigurujesz, polaczenie kabel i AP moze leciec jako mesh lub jako zestaw AP.
Sposob dzialania definiowany jest duzo wyrzej w ISO/OSI.
jarr25 pisze:- co to jest backbone oraz powerline?
Backbone to polaczenia miedzy routerem a AP - czyli teoretycznie najszybsza czesc sieci.
Powerline to sposob przekazywania sieci poprzez linie zasilajace - alternatywa do ciagniecia kabli.
jarr25 pisze:Będę mieć gdzieś ten router tak żeby dobrze łapał sygnał - czyli rozumiem na górnym piętrze przy oknie powiedzmy. Z niego wezmę kable i podepnę do komputera bo będzie niedaleko - i drugi i trzeci (no w zalezności ile ma router) musiałby być wyprowadzony na zewnątrz do access pointa który wysyłałby dookoła siebie wifi tak?
Jest to jedna z mozliwych konfiguracji. Potestowac jak to sie zachowuje mozesz n.p. przy pomocy click.
jarr25 pisze:Jeżeli z któregoś z tych access pointów, połączę kablem dalej kolejny access point jak wygląda kwestia prędkości samego połączenia które przechodzi przez taką odległość do końcowego punktu?
Zalezy od konfiguracji tego AP - ze strony kabla moze pracowac jako switch, hub lub repeater - kazdy z tych trybow pracy ma inna predkosc.
jarr25 pisze:- super że accespointy mogą robić za jedną sieć. chyba nie ma to dla mnie różnicy wiedzieć pod który jestem podłączony
Niestety, ale jesli sa one kiepsko skonfigurowane, to roznica w szybkosci w zaleznosci od tego gdzie jestes podlaczony moze byc bardzo duza.
Nie pomagam na PW.
jarr25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-03-21, 14:31

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: jarr25 »

[quote]Niestety, ale jesli sa one kiepsko skonfigurowane, to roznica w szybkosci w zaleznosci od tego gdzie jestes podlaczony moze byc bardzo duza.
[quote="key"]

W takim razie, w jaki sposób je dobrze skonfigurować? Czy jestem w stanie sam to zrobić, czy raczej to ktoś od sieci powinien ogarniać żeby poustawiać dobrze?

Ok. Lista zakupów
Huawei B535-232
Kabel lan ze 30m na początek (skrętka), z uwagą żeby był lepszej jakości żeby miał tą wyższą przepustowość.
Ze dwa routery z olxa żeby zobaczyć co i jak
Coś jeszcze, i co o takim sprzęcie myślicie - czy może coś innego?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: wojteks »

Kup 6 routerów z olxa, stare routery to na dziś elektrośmieci. Skrętka cat 6 w zupełności wystarczy byle mieć dobrą zaciskarkę.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: matek451 »

A dlaczego B535 i te testy na telefonie i screeny z NetMonster to wewnatrz domu czy na zewnątrz?
jarr25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-03-21, 14:31

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: jarr25 »

matek451 pisze:A dlaczego B535 i te testy na telefonie i screeny z NetMonster to wewnatrz domu czy na zewnątrz?
Tak myślałem żeby to kupić, ale tak strzeliłem, a co dobre niedobre, polecasz coś innego? Testy z NetMonster przy oknie
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: matek451 »

Nie, do Orange z BTS- a NetWORKS Zawada Pilicka wystarczy, stacja po modernizacji i refarmingu działa w agregacji LTE2100+1800+800, na b535 skorzystasz z agregacji tych dwóch pierwszych pasm, sygnał przy oknie na 2100MHz dostateczny, ewentualnie do routera antena zewnętrzna na 1800-2100MHz.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: key »

jarr25 pisze:W takim razie, w jaki sposób je dobrze skonfigurować?
Tak jak sie poprawnie konfiguruje male sieci:
- Anteny (jesli sa potrzebne) dopasowane do potrzebnych czestotliowsci lub szerokopasmowe
- Router blisko anten
- krotkie kable antenowe dobrej jakosci
- za routerem switch
- wszystko co mozliwe podpiete przy pomocy kabla
- WiFi robione przy pomocy routera, a jesli nie wystarcza to przy pomocy dodatkowych AP
jarr25 pisze:Lista zakupów
...
Coś jeszcze, i co o takim sprzęcie myślicie - czy może coś innego?
Zacznij od tylu - zastanow sie ile kasy mozesz/chcesz wydac.
Nie pomagam na PW.
jarr25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-03-21, 14:31

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: jarr25 »

matek451 pisze:Nie, do Orange z BTS- a NetWORKS Zawada Pilicka wystarczy, stacja po modernizacji i refarmingu działa w agregacji LTE2100+1800+800, na b535 skorzystasz z agregacji tych dwóch pierwszych pasm, sygnał przy oknie na 2100MHz dostateczny, ewentualnie do routera antena zewnętrzna na 1800-2100MHz.
W sensie, niewiele na sile sygnału dołączy 3-pasma, że ten router wystarczy?
key pisze:- za routerem switch
ale switcha nie potrzebuję chyba? Router ma 4 wyjścia, więc jedno na pc, wifi jest z routera od razu tak no nie? Więc wyciągam tylko po 2 kablach access pointy w różnych kierunkach i tyle?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: key »

Jesli Ci cztery porty wystarcza, to switch nie jest potrzebny, ale powinienes wszystko co sie da podlaczyc kablem do routera. Na WiFi zostaje w sumie tylko laptop i komorki.
Nie pomagam na PW.
jarr25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-03-21, 14:31

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: jarr25 »

Ok, pozostała jeszcze taka kwestia, polecony został mi zestaw Ubiquiti Bullet M2 do Interline Horizon Mini, po to aby wrzucić to na balkon i taką anteną objąć całą połać gospodarstwa. Czy uważacie to za lepszy pomysł niż access pointy? Dodatkowo mam możliwą do wykupienia usługę karty esim, czyli mogę wrzucić taką kartę w drugi router ale nie wiem czy to opłacalne w zasadzie
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: wojteks »

Niby jak e-sim chcesz do routera włożyć?

Bulleta z anteną możesz użyć jako zewnętrznego AP.
Nie pomagam na PW!
jarr25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-03-21, 14:31

Re: Dobór routera LTE do sieci Orange oraz dalszych narzędzi sieciowych

Post autor: jarr25 »

Kurde, myślałem że to druga kopia, a to nie, to dopytam jeszcze o to.

Fajnie, i taka antena byłaby podpięta prosto do routera lte tak? Czyli w sumie, wyjdzie w miarę tak samo cenowo jak dużo kabla i kilka AP? Hmm a jak to się będzie miało zasięgiem? W pomieszczeniach pewnie będzie gorszy niż przez AP
ODPOWIEDZ