Router do Play w cenie ok. 150 zł

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
da1k1

Router do Play w cenie ok. 150 zł

Post autor: da1k1 »

Jaki router warto kupić w cenie ok. 150 zł do LTE z Play? Router będzie używany w Warszawie na Ursynowie, podłączonych będzie max 5-6 urządzeń.

Teraz jest ZTE MF286+ ... gruz, dno i metr mułu ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router do Play w cenie ok. 150 zł

Post autor: wojteks »

Pokaż jakieś parametry sygnału.

Do 150 to nawet B535 nie kupisz a to absolutne minimum.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do Play w cenie ok. 150 zł

Post autor: matek451 »

A wiesz w ogóle korzystać z tego MF283+, wymuszasz konkretne pasmo LTE, wiesz z którego BTS-a Play korzystas i jakie masz parametry sygnału? Po tym co napisałeś widać ze nie masz tym zielonego pojęcia.
da1k1

Re: Router do Play w cenie ok. 150 zł

Post autor: da1k1 »

Router ten co jest się wiesza parę razy dziennie (szczególnie jak na TV uruchomi się Netflixa) i trzeba go resetować. Z tego co znalazłem w sieci ten typ tak ma. Przy tak okrojonym budżecie założyłem, że router pewnie będzie używany, niekorzystający ze wszystkich pasm na raz (BTS mogę sprawdzić jutro), w tej okolicy zasięg jest na tyle dobry, że wbudowane anteny wystarczą (i muszą, bo nie ma zgody na ciąganie anten). Przeglądnąłem to forum ale liczba kombinacji modeli + operatorów wprawia zamęt, liczyłem więc na podpowiedź typu Huawei ten i tamten z Orange czy Play :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do Play w cenie ok. 150 zł

Post autor: matek451 »

No jak w sieci napisali że tak ma to ci specjaliści nie mogą się mylić no i zasięg jest na tyle dobry a to jak wiadomo jest najlepszy miernik parametrów sygnału , przy takim podejściu do problemu wystarczy zakupić jakiś zabytek i będzie tak samo. Dobór sprzętu bez jakichkolwiek danych, testów, lokalizacji z reguły tak się kończy.
da1k1

Re: Router do Play w cenie ok. 150 zł

Post autor: da1k1 »

Kolego Matek, nie znam Cię, ale bardzo sobie cenię Twoją wiedzę i porady. Z postów które piszesz uważam, że masz bardzo dużą wiedzę w temacie tego forum i zadając pytanie poniekąd liczę na Twoją poradę. Zajmuję się zawodowo czymś innym, ale czasem wychodzi tak, że jestem technicznie najbardziej biegły w kwestii routerów i internetu. Staram się więc pomóc innym. W Twoich wypowiedziach zdarza się jeden mały problem :) Nie każdy kto się o coś pyta jest równie wysokiej klasy specjalistą co Ty, nie trzeba go więc kontrolnie zmieszać z błotem. Ja pytania staram się zadać w miarę precyzyjnie, tam gdzie to potrzebne wrzucam pomiary (vide: Jadwisin), ale w centrum stolicy ponoć europejskiego kraju uważam, że dla zwykłego użytkownika wystarczą ustawienia automatyczne/domyślne a i zasięg jest na tyle dobry, że nie ma co cudować i wybierać "Bóg wie jaki sprzęt" z "Bóg wie jakim APNem" na "Bóg wie jakiej częstotliwości". Większość ludzi nie zauważy różnicy dalej niż buforowanie na Netflixie czy Youtubie. Więc wracając do pytania pierwszego co byś polecał? :)
Awatar użytkownika
ksx4system
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2008-03-18, 12:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Router do Play w cenie ok. 150 zł

Post autor: ksx4system »

da1k1 pisze:Jaki router warto kupić w cenie ok. 150 zł do LTE z Play? Router będzie używany w Warszawie na Ursynowie, podłączonych będzie max 5-6 urządzeń.
W tym budżecie naprawdę ciężko będzie polecić cokolwiek jednocześnie niewymagającego konkretnego grzebania (OpenWrt na custom sprzęcie, żonglerka ROMami w jakimś używanym modemie z popularnego portalu aukcyjnego) i pracującego sensownie (czyli bez notorycznego wieszania się z braku zasobów lub z uwagi na fatalne oprogramowanie).

Reasumując: może jakiś używany MikroTik z portem USB i używany modem Alcatel L850V (nie umożliwia wyboru pasma ale jest niezwykle stabilny)? Prędkość połączenia z Internetem może być trochę niższa niż przy obecnie używanym sprzęcie ale stabilność poprawi się drastycznie. Podobne efekty być może uda się osiągnąć zwyczajnie wyłączając Wi-Fi w aktualnym routerze i podłączając przyzwoitej jakości drugi router po LANie.
http://ksx4system.net ### proszę zainstalować FreeBSD ### 100 postów = 25/04/2018
net w kieszeni: OnePlus 8 12/256 5G (Orange)
net w domu: w końcu gigabit po kabelku :]
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do Play w cenie ok. 150 zł

Post autor: matek451 »

W4 tym wypadku to najpierw trzeba znaleźć faktyczna przyczynę twoich problemów a nie zakładać ze to MF283+ jest ich źródłem, na MF283+ są FW w których można wybrać konkretne pasmo LTE, do tego aplikacja służąca do diagnostyki eNB i parametrów sygnału z niego https://www.mediafire.com/file/tiw4mdq5 ... 9.zip/file.
Od tego sie zaczyna, pokazuje screeny speedtesty podaje sie lokalizację bo Ursynów to wcale nie jest mobilne Eldorado sygnał wewnątrz bywa problematyczny. Nie masz pojęcia jak jakość sprzętu moze teraz wpływać na działanie internetu mobilnego, niestety ale 95% ludzi po prostu używa staroci , na dodatek na kiepskich parametrach sygnału i narzeka. Sieci LTE polskich operatorów są ciagle modernizowane i sprzęt kliencki powinien nadążac za tymi zmianami, niestety ale za 150 zł nie kupi się dziś nic normalnego.
da1k1

Re: Router do Play w cenie ok. 150 zł

Post autor: da1k1 »

Wcześniej nie mogłem napisać :/

Netmonster pokazał to co poniżej. To chyba BTS na Puławskiej 435A (przy najmniej z btsearch.pl tak wychodzi).

Obrazek
Obrazek

Co do samego routera to sprawdziłem i ma bardzo starą wersję softu, bo mam CR_ORAMF283+V1.0.0B04 z firmware BD_ZM8630V1.0.0B11, a znalazłem że najświeższy (czy najlepszy to nie wiem) jest CR_ORAMF283+V1.0.0B08 z firmware: BD_ZM8630V1.0.0B12, ale aktualizacji router nie widzi, w internecie znalazłem tylko na jakieś stronie co to chcą numer karty kredytowej więc też odpada. Czy zostaje mi tylko jeżdżenie z nim do serwisu ZTE/CTDI? Chętnie bym dał temu routerowi drugą szansę jak mam wymienić na to samo albo gorzej ;)
ODPOWIEDZ