Trudna lokalizacja - ocena sytuacji, dobór anteny i routera

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pkamil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-04-21, 21:09

Trudna lokalizacja - ocena sytuacji, dobór anteny i routera

Post autor: pkamil »

Dzień dobry,

planuję inwestycję w lokalizacji, w której poziom sygnału GSM w smartfonie nie pozwalał na wykonywanie połączeń (nie wspominając o transferze danych; sieć to Play) ani nie ma infrastruktury do świadczenia przez ISP usług stacjonarnych. Połączenie z Internetem jest dla mnie MUST HAVE. Miejscowość to Nowy Gierałtów.

Zrobiłem mały research i zebrane info jest dostępne w podlinkowanym poniżej dokumencie.
Potrzebuję analizy sytuacji (który operator, jakiego transferu mogę się spodziewać) oraz wsparcia w zakresie doboru sprzętu (antena, router).

Z chęcią zapłacę za fachową poradę (faktura lub USEME). Osoby zainteresowane proszę o PM z propozycją.
Odpowiedź oczywiście opublikuję na forum (dla innych szukających rozwiązań i potomnych).

Link:

https://docs.google.com/document/d/1B1j ... sp=sharing
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Trudna lokalizacja - ocena sytuacji, dobór anteny i routera

Post autor: piotrzet »

Zrób testy na kartach prepaid każdego z operatorów na zewnątrz. Wyniki i screnny z netmonstera pokaż tutaj. Zobaczymy co i jak.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Trudna lokalizacja - ocena sytuacji, dobór anteny i routera

Post autor: radius »

A tej Teltoniki nie możesz na przedłużaczu wystawić na dach i z interfejsu WWW popstrykać co tam ona odbiera na tych dwóch antenkach? CellID może albo eNB pokaże.
Anteny są na SMA. Jak Ci połączy, np. na 1800 to kupisz panel i przykręcisz.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
pkamil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-04-21, 21:09

Re: Trudna lokalizacja - ocena sytuacji, dobór anteny i routera

Post autor: pkamil »

piotrzet pisze:Zrób testy na kartach prepaid każdego z operatorów na zewnątrz. Wyniki i screnny z netmonstera pokaż tutaj. Zobaczymy co i jak.
Jadę tam na majówkę. Netmonstera zainstaluję i powalczę na miejscu. Dzięki.
pkamil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-04-21, 21:09

Re: Trudna lokalizacja - ocena sytuacji, dobór anteny i routera

Post autor: pkamil »

radius pisze:... wystawić na dach i z interfejsu WWW popstrykać co tam ona odbiera na tych dwóch antenkach?
Spróbuję zdalnie to zrobić - sprawdzić, co tam pokazuje. Zobaczę tylko, czy znajdzie się jeleń, który wejdzie na dach:)
Również dzięki.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Trudna lokalizacja - ocena sytuacji, dobór anteny i routera

Post autor: key »

Zacznij od sprawdzenia czy wlazenie na dach ma sens - Nowy Gierałtów jest w wawozie, moga byc problemy z zasiegiem.

Jesta applikacja, ktora pozwala sprawdzic przebieg terenu miedzy dwoma punktami - wiedzac dokladnie gdzie bedzie nadjnik i odbiornik mozesz sprawdzic, czy polaczenie bedzie dzialac lub co trzeba zrobic, zeby zadzialalo.
Nie pomagam na PW.
pkamil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-04-21, 21:09

Re: Trudna lokalizacja - ocena sytuacji, dobór anteny i routera

Post autor: pkamil »

piotrzet pisze:Zrób testy na kartach prepaid każdego z operatorów na zewnątrz. Wyniki i screnny z netmonstera pokaż tutaj. Zobaczymy co i jak.
Dzień dobry,

byłem na miejscu. Dałem trochę tyłu, bo startery zamierzałem kupić do drodze, a tu stacje (nawet ta Obajtka) mają problem z kartami czy rejestracją kart SIM.

Zaktualizowałem dokument udostępniony wcześniej via google docs - strony 4-12 zawierają screeny z Network Cell Info Lite / Mobile Tower Cell-ID.
Może uda się już coś powiedzieć więcej. Z góry dzięki za poświęcony czas.

P.S. Sąsiedzi korzystają z Internetu przez satelitę. Biorę to pod uwagę jako alternatywę.
pkamil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-04-21, 21:09

Re: Trudna lokalizacja - ocena sytuacji, dobór anteny i routera

Post autor: pkamil »

key pisze:Zacznij od sprawdzenia czy wlazenie na dach ma sens - Nowy Gierałtów jest w wawozie, moga byc problemy z zasiegiem.

Jesta applikacja, ktora pozwala sprawdzic przebieg terenu miedzy dwoma punktami - wiedzac dokladnie gdzie bedzie nadjnik i odbiornik mozesz sprawdzic, czy polaczenie bedzie dzialac lub co trzeba zrobic, zeby zadzialalo.
Ten problem jest chyba ukazany na screenach z Google Earth - widać, że pomiędzy nieruchomością a nadajnikiem jest wzniesienie.
Jednak sygnał łapię na odcinku pomiędzy nieruchomością a najwyższym punktem terenu (zgodnie z G. Earth jakieś 300-350 m od najwyższego puntu).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Trudna lokalizacja - ocena sytuacji, dobór anteny i routera

Post autor: matek451 »

Jedyny pozytek z twojego testu to RK z T-mobile i nic wiecej, nie korzysta się z aplikacji NCI tylko z NetMonster, wałkowane i pisane tysiące razy. Parametry sygnału na LTE800 w Play i T-mobile bardzo słabe.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Trudna lokalizacja - ocena sytuacji, dobór anteny i routera

Post autor: key »

pkamil pisze:Ten problem jest chyba ukazany na screenach z Google Earth - widać, że pomiędzy nieruchomością a nadajnikiem jest wzniesienie.
Aplikacja ktora wskazalem wrysowywuje strefy Fresnela - widzisz czy masz szanse uciec, n.p. podnaszac swoja antene o pare cm.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ