Sytuacja beznadziejna cz. 2

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nepomucenbb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2018-12-17, 00:07

Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: nepomucenbb »

Hej,
Spróbuję jeszcze raz, w tym miejscu widzę więcej aktywnych osób.
Mam obecnie Huawei B2368-66. Karta T-Mobile.
Parametry:
RSRP waha się w okolicach -95 do -105
SINR = -3 do -7
To oczywiście powoduje, że są trudne chwile z Internetem. Odpływa sobie.
Podjąłem próbę z MikroTik LHG LTE (RBLHGR&R11e-LTE) licząc, że dość mocna antena i renomowany producent zrobią robotę.
Niestety kręcąc anteną dookoła udało mi się co najwyżej dojść do SINR -2 i RSRP -96, więc bardzo podobnie jak Huawei.
Różnicy w prędkościach nie było.
Na dach mam wyciągniętą skrętkę i kabel koncentryczny. Nie za bardzo mam możliwość pociągnięcia kabla antenowego GSM, poza tym byłby dość długi, więc chyba bez sensu.
To, nad czym się ciągle zastanawiam, to IDU-ODU 300 z Plusa + antena Signaflex 30dBi https://allegro.pl/oferta/2x-antena-sig ... 0454094811
Obawiam się jednak, że sam sprzęt, jak i przejście przez koncentryk spowoduje, że to nie ma sensu, ale może pomożecie mi podjąć decyzję?
Lokalizacja: Piskórka / mazowieckie. Nadajnik w Pęcherach
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: key »

Zeby pomoc, potrzebne sa dokladne dane tego co odbierasz:

Zainstaluj HManager na komorce i pokaz jakie RSSI, RSRP i SINR ma Twoj Huawei na poszczegolnych pasmach. Powiedz tezj jakiej dlugsci musza byc przewody antenowe, podaj Twoja pozycje oraz okresl jaki masz budzet.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: matek451 »

A skad BTS Pęcherzy a nie Jeziórko ? Wybory sprzętu tragiczne a uwieńczeniem będzie największe g.. z Plusa. Klasyczny przykład jak ie nalezy podchodzić do takiego tematu.




/ N
nepomucenbb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2018-12-17, 00:07

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: nepomucenbb »

key pisze:Zeby pomoc, potrzebne sa dokladne dane tego co odbierasz:

Zainstaluj HManager na komorce i pokaz jakie RSSI, RSRP i SINR ma Twoj Huawei na poszczegolnych pasmach. Powiedz tezj jakiej dlugsci musza byc przewody antenowe, podaj Twoja pozycje oraz okresl jaki masz budzet.

Dzięki za odpowiedź.
Nie udaje mi się HManagerem zalogować na modem - pojawia się "błąd". IP, login i hasło poprawne. Wczoraj bawiłem się trochę włączaniem i wyłączaniem pasm i poza wyłączeniem 8 (wg btsearch w tym paśmie TMobile tam nie nadaje) reszta operacji nie miała żadnego przełożenia na osiągi. Ostatecznie zostawiłem włączone wszystkie poza wspomnianą "8".
Kable antenowe, gdybym miał je przeprowadzić musiałyby mieć około 10-15 m długości.
Lokalizacja: 51.98081564081888, 21.014327815342607
Budżet... zakładając rozwiązanie o którym wspomniałem liczę się z wydatkiem rzędu 500-800zł, oczywiście im mniej, tym lepiej.
nepomucenbb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2018-12-17, 00:07

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: nepomucenbb »

matek451 pisze:A skad BTS Pęcherzy a nie Jeziórko ? Wybory sprzętu tragiczne a uwieńczeniem będzie największe g.. z Plusa. Klasyczny przykład jak ie nalezy podchodzić do takiego tematu.




/ N
Pęchery wg NetMonster. Jeziórko w ogóle nie występuje tu blisko, po drodze mam np. Kędzierówkę, którą czasem złapię, ale nie na tym modemie, bo mi dach zasłania. Pęchery są też najbliżej.
Co do wyboru sprzętu... cóż, mocno krytyczna ocena. Powiem Ci tak - na czas kiedy instalowałem Huawei, było to jedyne sensowne urządzenie. Były próby np. z kierunkowym CPE od ZTE, ale Huawei jest po prostu lepszy.
Kabel antenowy na dach mi nie wchodzi i ciągnięcie go to ostateczność i to raczej mało sensowna.
Mikrotik ma mocną antenę a w tym miejscu to nie sprzęt jest słabym ogniwem, a zasięg. Zestaw Plusa to jedyne znane mi CPE, które można wyposażyć w zewn. antenę i w zasadzie to jest moja jeszcze ostatnia nadzieja, że sięgnę po sygnał, który dzisiaj jest dla mnie nieosiągalny. Agregacja pasm, porty gigabitowe nie są tu kluczowe skoro ja ledwo łapię sygnał.
_cheetah_

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: _cheetah_ »

nepomucenbb pisze:Mikrotik ma mocną antenę a w tym miejscu to nie sprzęt jest słabym ogniwem, a zasięg.
Nie są już tak mocne, jak w pierwszych wersjach. Teraz na 2600 mają do około 17dBi zysku. Lepiej od zwykłych anten, ale szału już nie ma. Dawniej miały dobrze powyżej 20dB. Jak chciałbyś mieć powyżej 20dBi zysku to duża parabola, offset albo grid.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: matek451 »

No to sobie kup ten złomz Plusa i do niega antenę kto ci zabroni a o sprzęcie do LTE to pojęcia raczej nie masz, wypisujesz bzdury jakich mało na dodatek nie przedstawiłeś zadnych danych z połaczenia na tym szajsowatym B2368.
nepomucenbb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2018-12-17, 00:07

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: nepomucenbb »

matek451 pisze:No to sobie kup ten złomz Plusa i do niega antenę kto ci zabroni a o sprzęcie do LTE to pojęcia raczej nie masz, wypisujesz bzdury jakich mało na dodatek nie przedstawiłeś zadnych danych z połaczenia na tym szajsowatym B2368.
Bardzo Ci dziękuję za ustawienie rozmowy na wysokim poziomie, wartościową wypowiedź i pomoc, miłego życia
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: matek451 »

A ja podziwiam twoje rozwiązanie w oparciu o B2368 w sytuacji gdy stacje bazowe NW z 4CC CA są oddalone o 3-5km i lasy po drodze i kolejny pomysł z szajsem z CP, miałeś z tym kiedyś do czynienia? To jest dramatycznie kiepski sprzęt i sam się prosisz o kłopoty z nim ale kupuj w ciemno bo kto by tam bawił się w jakieś testy pasm, sygnału na nich i speedtesty.
nepomucenbb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2018-12-17, 00:07

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: nepomucenbb »

Chłopie - masz jakiś problem z kontaktem z ludźmi. Zerknąłem na inne Twoje wypowiedzi i mocno popularne słowa w Twoich wypowiedziach "szajs, g..., kit, śmieć, złom" i tak dalej. Na moje pytanie o radę od razu zaczynasz z próbą poniżenia mnie i ustawienia siebie w pozycji boga. Chyba oczywiste jest, że jak ktoś ma obcykany cały świat urządzeń GSM, to nie zadaje tu pytań, bo jest ekspertem i sobie sam poradzi, ma źródło urządzeń i może też testować. Ja zapytałem o radę, bo oprócz rzeczy, które sprawdziłem, został mi jedynie ten plusowy wynalazek z kablem koncentrycznym i miejscem na anteny. To daje pewne możliwości, których nie daje żaden inny znany mi sprzęt typu CPE i stąd jego ciekawość. Wbudowane anteny nie są problemem, bo dodałbym mu zewnętrzne. Całość jednak mnie nie przekonuje, szczególnie ten koncentryk i dlatego ten post. Nie napisałem tu informacji, że go kupuję i się tym chcę pochwalić, tylko po ludzku pytam o merytoryczne opinie. Jeśli nie jesteś w stanie jej udzielić, to wyłącz się z dyskusji. Nie musisz w niej uczestniczyć, ja do tego nie zmuszam.
B2368 działa tu od kilku lat i na ten czas się sprawdzał, zwiększyła się gęstość zaludnienia, home office, zdalne lekcje i "megabity przestały do mnie docierać" w wystarczającej ilości. Z chęcią pobawię się w testy pasm, ale jak przeczytasz zamiast próbować postawić się tu w roli boga, dowiesz się, że HManager nie działa. Mogę podać wartości sczytane z Huawei, co też uczyniłem, ale dalej nie wiem co robić.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: matek451 »

Nie moją wina jest że wypisujesz te swoje bzdury ale czytają je inni więc staram się sprostować, B2368 nigdy nie nadawał się do tej lokalizacji do NW, to ze jakoś działał to czysty przypadek, na dodatek kupiłeś sprzęt a pojęcia o nim nie masz, HManager służy do zarzadzania HiLinkami, nie czytaj bzdurnych porad a nie B2368 na ten sprzęt należało posiadać dostęp do konta superadmin i hasło do niego, ogólnie sprawiał mnóstwo problemów, nigdy nie był wspierany przez Huawei Polska a w PLAY o nim nikt nie miał pojęcia.
Ale na B2368 jest zakładka z Diagnostyką LTE i to od niej należało zacząć, pokazać ją i wieczorny speedtest .
A co do IDU-ODU 300 to jak najbardziej zasłuzył na takie epitety. Niestety ale do ciebie nie trafia ze wpadłeś na tragiczny pomysł a na dodatek jak ktoś ci chce go wypersfadować czujesz się obrażony. W takiej lokalizacji to zaczyna się od testów sygnału na zewnątrz, do tego sprzęt z agregacją 4 pasm LTE i skuteczna antena kierunkowa lub współczesny CPE LTE 4CC CA a nie karkołomne pomysły w oparciu o wynalazek z CP. Czyli B818 i antena do niego lub MF258k FW B04 od T-mobile,
nepomucenbb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2018-12-17, 00:07

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: nepomucenbb »

Stonuj trochę z dawaniem upustu swoim frustracjom, czas i ilość Twoich innych wypowiedzi w tym tonie pokazuje, że ta forma nie działa i dalej jesteś jakiś wkurzony. Ja rozumiem, że możesz mieć inną opinię i ona może nawet być poparta merytorycznymi argumentami, wiedzą, ale problem polega na tym, że zaczynasz od epitetów i poniżania ludzi. Merytoryczna dyskusja od zwykłej pyskówki bardzo się różni w każdym aspekcie. Jeśli formę pokazaną na tym forum stosujesz w kontaktach bezpośrednich – współczuję Twoim rozmówcom. Fatalnie się rozmawia z osobą, która na każdym kroku pompuje emocje i stara się zmieszać Cię z błotem. Co ma Ci dać taka taktyka? Nie napisałem niczego, co można określić, że do mnie nie trafia informacja o fatalnym pomyśle z CP. Po prostu nikt merytorycznie się do tego nie odniósł i podkreślałem swoje wątpliwości co do tego rozwiązania.
Skoro na koniec swojej kolejnej wypowiedzi doszedłeś do odrobiny merytoryki, to pociągnę ten wątek dalej.
Aktualne dane z Huawei w załączniku.

Sąsiedzi poszli spać i mam DL 18Mb / UL 8Mb
Jutro poczytam o B818 (chociaż tu chyba mamy temat kabla antenowego) i MF258k, ten drugi na pierwszy rzut oka ciekawy, ale jeszcze nie znalazłem danych choćby na temat mocy anteny. Może to jednak byłby game changer.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: matek451 »

Nie moją winą jest ze to co napisałeś tutaj niewiele ma wspólnego z rzeczywistością a za wyprostowanie tego czujesz się poniżany. Trzeba było kilku postów abyś pokazał kluczowe dane , jak widać B2368 loguje się w agregacji LTE1800 jako pasmo podstawowe z kiepskim sygnałem z BTS-a NetWola Prażmowska, do niego pewnie LTE800. Przy takim ukladzie pasm i parametrów sygnału trudno spodziewać się mega prędkości ale to zasluga braku skutecznej anteny kierunkowej w B2368. To stacja golec 800/900MHz do której ratunkowo dodano LTE1800, najsłabsza w całej okolicy, w godzinach szczytu zapchana. To tylko potwierdza ze to co napisalem na temat wyboru tego sprzętu było błędem, liczą się stacje z agregacją 4 pasm LTE a tych jest kilka w okolicy.
Dostaleś juz rozwiążanie , polecono ci sprzęt, nalezy wykonać testy na zewnątrz na telefonie LTE z agregacja pasm LTE i pokazać screena z NetMonster i speedtest. Przy wyborze B818 podobny test pasm LTE po kolei na zewnątrz za pomocą HManagera czy LTE H-monitor.Koieczny do doboru anteny zewnętrznej pry czym klucowe jest jak działa LTE800 z tych stacji z 4CC CA, jesli jest zatkane to antena Dual LTE1800-2600MHz z Cybertecha.
ztm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2021-05-25, 17:50

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: ztm »

Witam! Mam podobny problem bo jestem z pobliskiej Piskórki gm Prażmów. Mam kilka BTSów w pobliżu ale zawsze modem B525S łączy się z Jeziórką (karta Orange). Niestety zwykle mam prędkość 6-8 mb. Czy istnieje sposób bym miał lepszy sygnał? Np. w oddalonej o kilka km m. Łoś na telefonie mam 150 mb :). Potem przejeżdżam przez las w stronę domu i sygnał momentalnie spada.Będę wdzięczny za wszelkie porady w tej sprawie.
nepomucenbb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2018-12-17, 00:07

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: nepomucenbb »

Sąsiad, przy tak małej paczce informacji, to albo Ci nikt nie odpowie, albo wyleje morze hejtu. Wepnij sobie w ten router antenę zewnętrzną - kierunkowa pozwoli Ci skierować się na wymarzony nadajnik i będzie mocniejsza. Dookólna będzie łatwiejsza w montażu. Każda powinna znacząco poprawić Ci jakoś połączenia. Nadajnik w Jeziórku może nie być wcale złym wyborem - tam za chwilę sporo osób będzie miało, albo już ma światłowód. Możliwe, że od siebie sięgniesz do Ustanowa, albo Pęcher. Spróbuj, pobaw się. Nie napisałeś czy masz możliwość przejścia anteną na zewnątrz, zakładam więc, że tak. Swoją drogą Play ma w Piskórce zgodę na budowę nadajnika. Ma ją od 2019 roku a prace nadal nie ruszyły. To by rozwiązało problem i u Ciebie i u mnie.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: Pawrzes »

Niestety pozwolenie na budowę wieży Play w Piskórce zostało zaskarżone przez protestujących i unieważnione przez wojewodę... Ponownie musi być przeprowadzone postępowanie i wydana decyzja...
Play problemy też ma problemy z budową wież w Prażmowie czy Nowym Wągrodnie więc prawdopodobnie będzie zmuszony do instalacji zamiennej stacji na wymagającej wzmocnienia trzonu wieży Plusa / Cellnex w Woli Prażmowskiej.
Pozdrawiam
Robin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-06-24, 12:28

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: Robin »

Cześć wydaje mi się że to będzie odpowiedni wątek dla moich wątpliwości.

Obecnie mam B525. BTS z którym się łącze widzę z okna 270 metrów ode mnie w lini prostej, czy w takiej sytuacji antena ma sens?

Czy raczej nic nie wniesie do poprawy prędkości w godzinach wieczornych gdy BTS jest obciążony?

Decydując się na zmianę na B818, będę miał agregację 4 pasm.

Montując antenę na dachu router idzie na strych żeby kable były jak najkrótsze.

Co jednak w sytuacji zastosowania anteny 1800-2600?
Tracę agregację 800, będzie agregować z anteny z routera, czy antena 1800-2600 mimo wszystko jakoś zbierze 800?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: wojteks »

Pokaż jakieś parametry sygnalu i speedesty
Nie pomagam na PW!
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: nesiasps »

270 m i widzisz z okna…. do tego BTSa chcesz antenę??? Przyda się jak ten będzie przeciążony a inny gdzieś dalej ma lepsze możliwości to wtedy można coś kierunkowego dołożyć..
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: wojteks »

Antena nawet tyłem będzie odbierać najbliższą stację bazową.
Nie pomagam na PW!
Robin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-06-24, 12:28

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: Robin »

Udało mi się zrobić testy.
Robin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-06-24, 12:28

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: Robin »

Testy c.d. zastanawia mnie brak istotnej różnicy w prędkości pomiędzy pojedynczymi pasmami a agregacją 2 pasm.
Robin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-06-24, 12:28

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: Robin »

Wczoraj było całkiem ok.
Robin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-06-24, 12:28

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: Robin »

Czy mogę w jakiś sposób poprawić prędkości? czy to że z agregacja pasm czy bez są podobne oznacza że nadajnik jest obciążony, i nic na to nie poradzę?
nepomucenbb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2018-12-17, 00:07

Re: Sytuacja beznadziejna cz. 2

Post autor: nepomucenbb »

Hej, mam aktualnie na testy tego ZTE MF-258 i powiem, że jest rakieta. Dzisiaj na Huawei łapałem jakieś 3-4 Mb, po zamontowaniu ZTE jestem na poziomie 40-60Mb. To dla mnie w zupełności satysfakcjonujący wynik. To, co mogę powiedzieć, to Huawei najczęściej łapał Wolę Prażmowską (czasem Pęchery, czasem bodajże Julianów), ZTE kierując na Wolę albo Julianów pokazywał bardzo słaby sygnał - skierowany na Pęchery pokazuje 2, czasem 3 kreski (na 4 możliwe). Być może wniosek z tego taki, że antena jest słabsza, ale agregacja lepiej działa (nie wiem czy wniosek słuszny, nie znam się tak bardzo). W każdym razie dzięki @matek451 - Internet dostał kopa.
ODPOWIEDZ