Router do agregacji 3 pasm plus ewentualnie jakas antena.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Router do agregacji 3 pasm plus ewentualnie jakas antena.

Post autor: ml13 »

Witam wszystkich. Po długiej przerwie w bawieniu się ustawianie anten (po prostu w domu miałem wszystkie kreski i max prędkość) itp, Orange postanowiło mi zrobić psikusa i zmodernizować nadajnik w mojej miejscowości Pipidówek Dolny :D Do LTE800 dodali pasmo LTE1800 i LTE2100, które w sumie prawie że nigdy nie będzie miało prawa być zapchane w moim sektorze (parę domów, ale akurat l nikt nie ma Orange). Dalej te pasma raczej za bardzo nie sięgną, wiec jak to się mówi, tylko głupi by nie skorzystał i nie wymienił routera na nowy. Szukam czegoś raczej stacjonarnego, gdyż prawdopodobnie trzeba będzie podpiąć jakąś antenę. Od czasów wejścia B525 widzę, że sporo się zmieniło i nie śledziłem już przez ten czas nowości (bo po prostu na moim B315 wszystko działało i działa do dziś). Ale chcę czegoś więcej, tym bardziej że LTE800 w niedzielę lubi spaść do 20-30Mbs. Co panowie poleca niedrogiego (może być używany) do agregacji 3 pasm? Dodam, że prawdopodobnie działa modulacja 256 qam, gdyż na LTE800, w nocy przy nadajniku leciało ponad 80Mbs na speedtescie. Ale raczej to bez znaczenia, bo przez 200-300m lasek ginęła różnica i u mnie na podwórku było maks 60-70Mbs. Obecnie na podwórku prędkości wahają się w okolicach ponad 100Mbs, a pod nadajnikiem 240Mbs. Może jakaś antena byłaby tutaj rozwiązaniem i dałoby radę dobić do 200Mbs? Telefon na którym testowałem to Xiaomi Mi9 Pro, więc niestety nie da rady sprawdzić parametrów pasm LTE jak np. w Samsungu.
Na dniach wezmę router na zewnątrz i protestuje ile da radę wyciągnąć, myślę że do ugrania jest całkiem sporo. Mam antenę, ale niestety do LTE800, a jej zysk w wyższych pasmach to nic więcej niż przeniesienie punktu odbioru na zewnątrz (chodź akurat Sorensen czy CT nic więcej u mnie nie zadziałał, jak ustawiałem antenę na inny nadajnik z Play).


Przepraszam za autobiografie, ale myślę, że dzięki temu będzie coś dobrać dla mnie. Pozdrawiam)
Obrazek
grupiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2011-01-17, 18:20
Lokalizacja: Dzbanice

Re: Router do agregacji 3 pasm plus ewentualnie jakas antena.

Post autor: grupiak »

co do:
"....Telefon na którym testowałem to Xiaomi Mi9 Pro, więc niestety nie da rady sprawdzić parametrów pasm LTE jak np. w Samsungu....."
to są dwie popularne aplikacje na tym forum
NetMonster
https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US
Network Cell Info Lite
https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US

na tyle chyba zaawansowane ze parametry LTE powinieneś sobie nimi zbadać.
Można instalować na Xiaomi

Co do modemu to tez na formum bardzo polecany to
B818 sam go używam i jestem bardzo zadowolony agreguje wszystkie pasma ma możliwość podpięcia zewnętrznych anten. Wydaje mi się ze chyba nic lepszego ci nie będzie potrzebne

W tej chwili jeśli chodzi o prawdziwe nowe urządzenie najkorzystniej wychodzi w play masz pewność ze jest nowe a nie jakieś powystawowe jak się trafia na allegro i olx
W poniedziałek kupowałem po 699 zł

To tyle co mogę podpowiedzieć oczywiście po poczytaniu wielu wątków na tym forum ponieważ nie uważam się za jakiegoś mega eksperta w tym całym LTE

Pozdrawiam
grupiak
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Router do agregacji 3 pasm plus ewentualnie jakas antena.

Post autor: ml13 »

Faktycznie programik działa, kiedyś go nie było, a inne pokazywały nieprawdę. Parametry niestety co najwyżej średnie jak na tak mała odległość. Trzeba będzie pokombinować z puszka hermetyczna i jak najkrótszym kablem antenowym. Dzięki za programik jeszcze raz, pozdrawiam.
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do agregacji 3 pasm plus ewentualnie jakas antena.

Post autor: matek451 »

Parametry sygnału na LTE1800/2100 z Leszczy praktycznie szczątkowe a nie średnie, jesli to test wewnatrz to sam router w puszcze i tak nie uzyska prawidłowych parametrów sygnału.
_cheetah_

Re: Router do agregacji 3 pasm plus ewentualnie jakas antena.

Post autor: _cheetah_ »

ml13 pisze:Parametry niestety co najwyżej średnie jak na tak mała odległość.
Nie popadaj w całkowitą desperację.

Na 800 parametry bliskie QAM256, więc jest bardzo dobrze, bo na QAM256 i 10MHz pasma prędkość max BTS-a to około 100Mbps. Wygląda, że powinna być szansa na załączenie QAM256 przy antenach zewnętrznych. Więc już na tym paśmie wygląda na duże szanse na podejście pod 100Mbps.

Na 1800 i 2100 dla odmiany sygnały kiepskie, dalekie od minimalnych (RSPR > -95dBm, SINR > 10dB), antena pomoże, więc coś tam powinny dołożyć prędkości w agregacji.

Jeśli celujesz w QAM256 to B818 plus jakaś antena szerokopasmowa - log albo panel.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router do agregacji 3 pasm plus ewentualnie jakas antena.

Post autor: wojteks »

Pasmo zasięgowe 800MHz i 100Mbps? To w sferze życzeń i teorii o 4 rano jak na chwilę wszyscy pójdą spać.
Nie pomagam na PW!
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Router do agregacji 3 pasm plus ewentualnie jakas antena.

Post autor: ml13 »

_cheetah_ pisze: Na 800 parametry bliskie QAM256, więc jest bardzo dobrze, bo na QAM256 i 10MHz pasma prędkość max BTS-a to około 100Mbps
Nie popadam, chodź ta setka jest po prostu nierealna z pasma zasięgowego. Nawet w nocy przed modernizacją szło max 84Mbs przy BTS. W dzień ten sektor obsługuje jeszcze dwie wsie obok, wiec juz cudów nie ma jak kiedyś. 20-40Mbs to max z LTE800 w porach kiedy jest najbardziej obciążone. Czyli w sumie i tak nie jest źle. Powodem słabych parametrów Lte1800/2100 jest moim zdaniem to, że zaraz za laskiem jest mój dom, przez co działa on jak mur blokujący sygnał, szczególnie będąc nisko na ziemi. W sumie mam możliwość zawieszenia anteny na budynku obok, który powinien nieco lepiej być widoczny przez BTS. A samo łącze sprowadzić skrętka. Pozostaje tylko przetestować sygnał w miejscu, gdzie mogłoby być antena. Może nawet dziś na czasie się za to zabiorę, ale jestem dobrej myśli.
matek451 pisze:Parametry sygnału na LTE1800/2100 z Leszczy praktycznie szczątkowe a nie średnie, jesli to test wewnatrz to sam router w puszcze i tak nie uzyska prawidłowych parametrów sygnału.
Niestety nie jest to wewnątrz, wiem że tak się testów nie robi. Jednak test był wykonywany w miejscu gdzie zawsze LTE800 miało najlepszy zasięg, myślę że dziś zdążę naprawić ten błąd i zrobić to jak należy.
Obrazek
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Router do agregacji 3 pasm plus ewentualnie jakas antena.

Post autor: ml13 »

Wstępne testy na antenie której miałem do LTE800 (bodajże ATK 10) pokazały, że było szkoda czasu na montowanie jej. Miałem nadzieję, że chodź przeniesie punkt odbioru, ale się myliłem. Router pod antena (około 1m-1-5m niżej) dawał lepsze parametry. Co ciekawe lepsze też od telefonu w tym miejscu. Nie wiem czy jest sens kupować wielopasmowa antenę, może lepiej wcelować się w 1800-2100 (Sorensen np), gdyż LTE800 i tak na nim będzie miała bardzo dobre parametry, a przynajmniej powinna. LTE2100 pomaga to że działa na 15Mhz, prędkości są moim zdaniem obiecujące. Interesujący jest fakt, że przy gorszych parametrach uzyskałem w jednym miejscu na podwórku lepsza prędkość niż połączenie wszystkich pasm testując router (gdy się doda wszystkie pasma) w lepszym miejscu. Ale do rzeczy, wyniki wyglądają tak:
Screenshot_2021-06-28-21-48-30-715_com.facebook.orca.jpg
Screenshot_2021-06-28-21-48-28-629_com.facebook.orca.jpg
Screenshot_2021-06-28-21-48-24-878_com.facebook.orca.jpg
IMG_20210628_214201.jpg
IMG_20210628_213952.jpg
IMG_20210628_213903.jpg
IMG_20210628_213825.jpg
IMG_20210628_203510.jpg
_cheetah_ pisze: Na 800 parametry bliskie QAM256, więc jest bardzo dobrze, bo na QAM256 i 10MHz pasma prędkość max BTS-a to około 100Mbps.
Od jakiego RSSI/RSRP/RSRQ zaczyna działać modulacja qam256?

Przepraszam za post pod postem, ale niestety nie dało się już edytować poprzedniego.
Obrazek
ODPOWIEDZ