[Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
osimaru
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-27, 16:15
Lokalizacja: Radziejowice

[Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: osimaru »

Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum to witam wszystkich :)

Potrzebuję porady w doborze urządzenia do ww. usługi - https://www.orange.pl/male-srednie-firm ... iurowy-lte

Mieszkam w Radziejowicach, ul. Cicha. BTS Orange widoczny z okna mieszkania. Poniżej szczegóły:
Obrazek

W ramach testów używałem wielokrotnie internetu mobilnego Orange udostępnianego z telefonu i działało to całkiem dobrze. Najczęściej w godzinach pracy biurowej było to w okolicach 50Mbps.

Z tego co widzę to w sklepie Orange można obecnie dobrać jedynie Alcatela, który ma agregacje 2 pasm a z tego co widzę na powyższym zrzucie ekranu na tym BTS dostępne są 3 pasma. Stąd też pytania:

1. Czy w mojej sytuacji powinienem szukać urządzenia z możliwością podpięcia zewnętrznej anteny?
2. Jakie urządzenie wybrać, aby osiągnąć możliwie najlepsze transfery?

Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: piotrzet »

Jesteś świadomy tego, że są lejki techniczne ograniczające prędkość działania?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: Hermogenes »

To tam Marek Speednet24 nie poprowadził światełka chwalił się już w zeszłym roku że ma kabel na Cichej. Gdzie w zeszłym w 2019 r. Pozdrawiam Hermogenes
osimaru
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-27, 16:15
Lokalizacja: Radziejowice

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: osimaru »

@piotrzet podejrzewałem, że jakieś są ale zdaje się że nadal będzie lepiej niż Neostrada do 10Mbps. Wnioskuję po tym, że nawet hotspot z telefonu działa stabilniej i szybciej.

@Hermogenes Z tego co się dowiadywałem to na Cichej niestety jeszcze nie ma - w każdym razie jeszcze nie można wykupić usługi. Stąd też planuję biurowy LTE na umowie bezterminowej, którą mogę wypowiedzieć z miesiąca na miesiąc jak będzie dostępny światłowód.

Co do samego routera to myślałem nad B818, który ma raczej pozytywne opinie. Początkowo bez zewnętrznych anten, które mogę dokupić w razie potrzeby. Jak myślicie?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: Hermogenes »

Jeśli chcesz odbierać z tego za oknem to anteny nie są potrzebne,router dobry szkoda tylko że operator nie daje u nas L2600. Pozdrawiam Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: matek451 »

Screeny z Netmonstera na telefonie LTE i speedtest to podstawa, wykonaj wewnatrz tam gdzie chcesz korzystać z Orange i pokaż screeny z nich.
osimaru
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-27, 16:15
Lokalizacja: Radziejowice

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: osimaru »

@Hermogenes dziękuję!

@matek451 screenshot z Netmonstera:
Obrazek

speedtest robiony dzisiaj:
Obrazek

Mógłby ktoś też rozszerzyć temat lejków? Przycinają prędkość w miarę zużycia pakietu danych, czy może ograniczają maksymalną przepustowość per użytkownik przy wysokim obciążeniu sieci?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: matek451 »

Parametry sygnału an LTE800 bardzo dobre, na LTE1800/2100 srednie, stacja z agregacja 3 pasm LTE bez LTE2600, optymalny router z 3 CC CA, antena niekonieczna. Alcatel to złom, pozostaje zakup B535 lub MF286d ze skandynawskim FW. B818 trochę na wyrost no i 2 razy drozej.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: Mig25 »

MF286D z brandem playa tez nie ma wyboru pasm?
Bo na razie tylko oni go maja w ofercie zdaje się...
osimaru
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-27, 16:15
Lokalizacja: Radziejowice

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: osimaru »

B535 to to samo co Huawei 4G Router 3 Pro (kat. 7)? Widzę, że w sklepie Play do kupienia za 399 zł.
W obecnych czasach już chyba nie ma cudów typu simlock?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: matek451 »

https://www.olx.pl/d/oferta/router-wifi ... 2506cdf4b4 m skandynawski z mozliwością wyboru pasm w WebUI.
osimaru
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-27, 16:15
Lokalizacja: Radziejowice

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: osimaru »

Dzięki! Może do września się ostaną jakieś sztuki bo dopiero wtedy będę zamawiać.

Tak z ciekawości po czym poznajesz, że skandynawski? D w nazwie, kat. 12 czy jeszcze coś innego?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: Mig25 »

Po opisie aukcji :) możliwość wymuszenia częstotliwości ( przynajmniej kiedyś był tam printscreen ze strony wyboru bandów) , no i osługa w j.angielskim też na to wskazuje , że to nie jest z Polskiej dystrybucji.
osimaru
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-27, 16:15
Lokalizacja: Radziejowice

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: osimaru »

Ah, to ma sens :)

https://sklepisc.pl/zte-mf286-d-p-6.html to chyba ten sam router tylko na stronie ich sklepu internetowego?
nefczibaku
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-01-29, 22:16
Lokalizacja: grodzisk maz

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: nefczibaku »

W Orange warto rozważyć opcję na kartę - za 360 zł dostaniesz 1 TB + bonusy za doładowania (150GB) a teraz do 30.09 to jest podwajane czyli dostaniesz 2 TB, nie będziesz mieć umowy ani lejka technicznego. Zwróci Ci się po 4 miesiącach w porównaniu z biurowym. Oczywiście pod warunkiem, że zużywasz tak do 200 GB/miesięcznie. O tym nie piszesz więc nie wiem. Ktoś pisał skąd <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> stary starter gdzie ta opcja jest za 300.
Też z rozważałem biurowy, ale jadę na tym prepaidzie 3 rok. Ewentualne faktury za doładowania wystawia bank.
osimaru
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-27, 16:15
Lokalizacja: Radziejowice

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: osimaru »

O tych lejkach jest mowa w regulaminie czy to jest robione po cichu? Nie widzę żadnej wzmianki poza:
W Strefie Internetu Biurowego mogą Państwo korzystać z dostępu do Internetu z pełną prędkością, przy czym po przekroczeniu przez Państwa
999 GB (zwanego dalej Pakietem GB w Strefie) w danym okresie rozliczeniowym zastrzegamy sobie prawo do ograniczenia prędkości
do 1 Mb/s, trwającego do końca tego okresu rozliczeniowego.
oraz
Prędkość przesyłania danych w ramach pakietu internetowego zależy od technologii przesyłania danych, z której korzystają Państwo w danym
momencie. Warunkiem skorzystania z danej technologii jest przebywanie w danym momencie w jej zasięgu oraz korzystanie z urządzenia
ją obsługującego. Prędkości przesyłania danych w poszczególnych technologiach nie są stałe i mogą ulegać zmianom w zależności
od obciążenia stacji nadawczej, siły odbieranego sygnału stacji nadawczej, maksymalnych prędkości obsługiwanych przez terminale lub
warunków atmosferycznych.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: onken »

Lejek techniczny.
Poczytaj fora, regulaminy nadrzędne.

Klienci, którzy będą generować więcej niż 50% ruchu na danej stacji bazowej w ciągu ostatniej doby zostaną objęci tzw. lejkiem technicznym. Raz na dobę prędkość Internetu zostanie im ograniczona do 5, 10 lub 15 Mb/s w godzinach 7:00 - 23:00. Lejek dotyczy wszystkich klientów biznesowych, indywidualnych i nju mobile, którzy podpisali nową umowę lub aneks do już obowiązującej po 13 listopada 2015 roku.

Podstawą do założenia blokad jest par. 12, pkt. 19 Regulaminu o świadczenie usług telekomunikacyjnych z 15 listopada 2015 roku:
Zasoby Mobilnej sieci Orange są ograniczone i zmienne. Prędkość przesyłania danych w związku z korzystaniem z usług dostępu do Internetu zależy między innym od takich czynników, jak obciążenie stacji nadawczej, siły odbieranego sygnału stacji nadawczej, technologii czy maksymalnych prędkości dostępnych w urządzeniach, z których korzysta Abonent, a także od warunków atmosferycznych. Operator dokonuje pomiarów ruchu wewnątrz Mobilnej sieci Orange oraz na stykach do innych sieci, w tym sieci Internet. Mobilna sieć Orange jest monitorowana przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Operator dokonuje pomiarów w celu zapobiegania osiągnięciu lub przekroczeniu pojemności łączy lub Mobilnej sieci Orange oraz rozdzielenia jej zasobów w ten sposób, aby zapewnić Abonentom najlepszą w danych warunkach jakość świadczenia Usługi. Może to wpłynąć na prędkość przesyłania danych dla poszczególnych Abonentów.

Dodatkowo w par 12. pkt. 22 możemy przeczytać:
Operator stosuje automatyczne mechanizmy regulacji ruchu w Mobilnej Sieci Orange zapobiegające przeciążeniom lub przekierowuje ruch w przypadku awarii dotyczących głównych systemów i urządzeń Orange.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: piotrzet »

Moim zdaniem lejek jakikolwiek w ofercie internetu z limitem danych to kpina z klienta nic więcej. Ok jeśli byłoby bez limitu jak w T-Mobile to tak ale tutaj?
osimaru
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-27, 16:15
Lokalizacja: Radziejowice

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: osimaru »

No nie brzmi to za ciekawie, na szczęście zamierzam <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> umowę bezterminową więc jeśli się okaże że mnie przycinają regularnie to będę myślał nad alternatywą. Ciężko mi powiedzieć jak dużo osób i w jakim stopniu korzysta z tego samego BTS, więc nie wiem też jakie są praktyczne szanse na ten lejek w moim przypadku.

Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi.
martino811
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2021-02-13, 09:03

Re: [Orange] Internet Biurowy LTE - jaki router?

Post autor: martino811 »

Przycinanie zdaża się bardzo rzadko. Od kiedy skończyła mi się umowa terminowa i mam bezterminową nie mam leków w ogóle :). Sam jestem w szoku, bo potrafiłem pobrać Warzone 100GB i nic, inne gry po 80-100GB i żadnej reakcji.... W czasie umowy po 30GB potrafili mi wsadzić kaganiec do 5Mbit na kolejny dzień a teraz spokój :). Generalnie nie ma tragedii a przy tym prędkości przy agregacji 4CA na B818 w okolicach 100-220Mb down i 20-30Mbit up.
ODPOWIEDZ