Internet do domu na wsi

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

Na 2100 słabo, przydałaby się antena kierunkowa na pasmo 1800 - 2100Mhz
https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html
Ale pamiętaj żeby kabel był jak najkrótszy i końcówki dobrane do routera, w przypadku B818 to jest TS9
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

.
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

Z moich obserwacji wynika że router na trybie automatyczny( bez wymuszania pasma) korzysta ze wszystkich trzech częstotliwości czyli 800+1800+2100 ponieważ jak wymusiłem samo 1800+2100 strony ładowały się później.
Wieczorem oddam router i tam zrobimy test prędkości z antena tylko lokalizacja będzie inna, ale korzysta z tego samego nadajnika.
A czy kabel 10 metrowy nie będzie za długi?
I jak przywrócę Ustawienia fabryczne router nie będzie reagować na wymuszanie pasm?
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

Jeśli ma być agregacja i 800Mhz to musi być antena bardziej szerokopasmowa kierunkowa ale wówczas zysk z takiej anteny będzie mniejszy, np. Dipol ATK Log podwójna, każdy metr kabla ma znaczenie bo spada zysk z anteny
Bardzo też chwalony jest Telkob ATK 504, oczywiście też podwójny….wiem że część osób uważa że zysk tej anteny jest zawyżony
Jak przywrócisz ustawienia fabryczne to będzie próbował agregować wszystkie pasma, jak w ustawieniach domyślnych
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: matek451 »

Brak testów pasma LTE800 i wieczornego speedtestu na nim i na pozostałych pasmach LTE. Testy w innej lokalizacji bez żadnego znaczenia dla ciebie, należy zrobić je u siebie z B818 dla kazdego pasma po kolei oraz dla 3 jednoczesnie i AUTO a do tego kombinacje pasm LTE2100+1800,LTE2100+800 I ,LTE1800+800
_cheetah_

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: _cheetah_ »

Romek1c pisze:Wieczorem oddam router i tam zrobimy test prędkości z antena tylko lokalizacja będzie inna, ale korzysta z tego samego nadajnika.
To nie jest dobry pomysł. Liczą się tylko pomiary u ciebie. Już na kilkudziesięciu, kilkuset metrach od danej lokalizacji warunki połączenia mogą być drastycznie różne.
Romek1c pisze:A czy kabel 10 metrowy nie będzie za długi?
Jak nie może być krótszy, to musi taki być i już, nie ma co dywagować. Oczywiście, czym krótszy, tym lepiej, ale kilka metrów typowo Niagary nie robi z prędkościami. Przy antenie zewnętrznej długość kabla to tylko jeden z czynników wpływających na odbierany sygnał, i to w ogólności nie najważniejszy.
Romek1c pisze:I jak przywrócę Ustawienia fabryczne router nie będzie reagować na wymuszanie pasm?
Po resecie router pracuje na Auto, czyli z agregacjami, jeśli warunki mu na to pozwalają.
pawel_b pisze:każdy metr kabla ma znaczenie bo spada zysk z anteny
Zysk anteny nie spada, bo nie zależy od kabla antenowego. Natomiast spada poziom sygnału na wejściu routera.
pawel_b pisze:Dipol ATK Log (...) Telkob ATK 504,
Nie ma porównania - jeśli już, to dipolowska.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

Jak zwał tak zwał ale zysk z anteny spada bo każdy metr kabla antenowego to dodatkowe tłumienie, czyli w konsekwencji „mniejszy zysk” energetyczny z anteny, na to samo wychodzi ;)
Nie mówie zeby bylo co do centymetra ale zeby sie nie okazalo ze zostalo 5 m zapasu
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

Romek1c pisze:Z moich obserwacji wynika że router na trybie automatyczny( bez wymuszania pasma) korzysta ze wszystkich trzech częstotliwości czyli 800+1800+2100 ponieważ jak wymusiłem samo 1800+2100 strony ładowały się później.
Wieczorem oddam router i tam zrobimy test prędkości z antena tylko lokalizacja będzie inna, ale korzysta z tego samego nadajnika.
A czy kabel 10 metrowy nie będzie za długi?
I jak przywrócę Ustawienia fabryczne router nie będzie reagować na wymuszanie pasm?
w innej lokalizacji nie ma sensu, inne warunki, co w ten sposób przetestujesz? czy jest różnica z anteną czy bez ;)
tak jak koledzy napisali, testy robisz w swojej lokalizacji
_cheetah_

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: _cheetah_ »

pawel_b pisze:Jak zwał tak zwał ale zysk z anteny spada bo każdy metr kabla antenowego to dodatkowe tłumienie, czyli w konsekwencji „mniejszy zysk” energetyczny z anteny, na to samo wychodzi
Nie.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

_cheetah_ pisze:
pawel_b pisze:Jak zwał tak zwał ale zysk z anteny spada bo każdy metr kabla antenowego to dodatkowe tłumienie, czyli w konsekwencji „mniejszy zysk” energetyczny z anteny, na to samo wychodzi
Nie.
rozwiń proszę swoją myśl w takim razie, bo słowo "nie" nic nie znaczy ;)
_cheetah_

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: _cheetah_ »

@pawel_b:

pytasz o absolutne podstawy techniki antenowej - proponuje, poczytaj i przemyśl techniczne materiały fachowe (byle nie brednie z internetu) z tego zakresu techniki. I wszystko stanie się jasne - także owo "nie".
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

_cheetah_ pisze:@pawel_b:

pytasz o absolutne podstawy techniki antenowej - proponuje, poczytaj i przemyśl techniczne materiały fachowe (byle nie brednie z internetu) z tego zakresu techniki. I wszystko stanie się jasne - także owo "nie".
napisz, bo jestem co prawda informatykiem z zawodu i wykształcenia ale w latach młodości byłem elektronikiem amatorem więc chętnie posłucham ;)
_cheetah_

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: _cheetah_ »

pawel_b pisze:napisz, bo jestem co prawda informatykiem z zawodu i wykształcenia
Aaaa, informatyk - no to czółko ;). Też dawnymi czasy w meandrach życia zawodowego musiałem programować - ale to była prehistoria - Fortran, Basic, Pascal i asembler pod µC... ;)
pawel_b pisze:ale w latach młodości byłem elektronikiem amatorem więc chętnie posłucham ;)
Też, tyle, że w czasach prehistorycznych robiło się z musu własne zestawy Audio, nie mówiąc o innych wynalazkach... ;)

Na PW puknę ci linki do poczytania, bo szkoda zaśmiecać wątek... Zresztą, jest tu taka ilość różnistych Guru na forum, że na pewno ktoś napisze o co kaman...
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

Witam wszystkich ponownie.
Niestety nic nie piszę ponieważ grzecznie czekam a routera huawei b818 jeszcze nie ma i nie wiem kiedy będzie i tu moje pytanie kieruję do was co sądzicie o tym routerze zte-mc801a-5g wart jest uwagi?. I jaką antenę potrzeba do niego.
https://www.t-mobile.pl/sklep/kategoria ... ce+section

Dziękuję za poświęcony czas i pozdrawiam
ODPOWIEDZ