Internet do domu na wsi

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

Witam wszystkich

Jestem tutaj nowy i nie wiem czy na dobrym dziale piszę i temat zapewne wałkowany bez końca ale chciałbym usłyszeć aktualizację.
Konkrety mieszkam na wsi a z racji wiadomej sytuacji w kraju potrzebuję szybkiego i dobrego internetu LTE uprzedzając pytanie nie mam dostępu do światłowodu. Moje pytanie do was to dobranie operatora i dobrego rutera z ateną zewnętrzną ponieważ przy gorszej pogodzie internet działa ale wolno obecnie korzystam z internetu w telefonie

Moja lokalizacja to okolice miejscowości Cieszanów kod pocztowy 37-611.
Pod uwagę biorę dwóch operatorów Plus lub T-Mobile (Play odpada zrywa zasięg i roaming się uruchamia) - nie wiem którą wybrać
w Plusie miałbym rabat na internet, Tmobile nie (ceny też troszkę biorę pod uwagę ale priorytetem jest prędkość)
i nie wiem jaki router będzie lepszym wyborem brałem pod uwagę dwa z anteną w zestawie
D-Link DWP‑812KT https://eu.dlink.com/pl/pl/products/dwp-812kt
ODU-IDU 300 https://www.plus.pl/telefon?deviceTypeL ... du-idu-300

Do nadajnika T-Moblile jak i Plus w Cieszanowie Mam 3.5 km w prostej
Do nadajnika T-Moblile jak i Plus w Obszy Mam 11 km w prostej
z domu widzę Nadajnik w Cieszanowie jak i Obszy
I moje podstawowe pytanie którego operatora wybrać i jaki router w tym temacie jestem troszkę laikiem więc dziękuję za wyrozumiałość w załącznikach prześlę screeny z aplikacji i speedtesty
Pomiary różne jak i telefony
Samsung Galaxy A21s- wolniejsze parametry
ZTE Axon 11 5G - lepsze parametry
Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Screenshot_20210822-205542_NetMonster.jpg
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

Ciąg dalszy pierwszej wiadomości telefon ZTE Axon 11 5G
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

Ciąg dalszy
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

Plus to możesz od razu skreślić! Nawet sie nie zastanawiaj, w gre wchodzi TMobile, Orange albo Play
Dziwne że Ci zrywa Play bo nadajnik jest w samym środku Twojej miejscowości, pytanie czy mieszkasz w tej miejscowości czy w okolicy i adres masz Cieszanów, do masztu TMobile/Orange masz po drodze jakiś las? A do Play? Wszyscy trzej operatorzy mają po 3 pasma LTE w Twojej okolicy, jeśli rzeczywiście masz jakieś problemy z Play to zostaje ci TMobile/Orange…..żaden Plus!
Pod uwage bierzesz tylko nadajnik w Cieszanowie
Router typu Huawei B535 (rozwiazanie bardzo budżetowe, minimalne) lub Huawei B715 jeśli zależy ci na prędkości bo widać że z masztu TMobile możesz agregować wszystkie trzy pasma LTE
Jeśli zależy Ci żeby wziąć router u operatora i płacić w ratach to Huawei B818 :)
Wszystkie te routery które wymieniłem mają wyjście na antenę zewnętrzną LTE wiec zawsze będziesz mógł dokupić antenę jeśli prędkości nie będą zadawalające
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: wojteks »

Romek1c pisze:i nie wiem jaki router będzie lepszym wyborem brałem pod uwagę dwa z anteną w zestawie
D-Link DWP‑812KT https://eu.dlink.com/pl/pl/products/dwp-812kt
ODU-IDU 300 https://www.plus.pl/telefon?deviceTypeL ... du-idu-300
Na pewno żaden z tych.
Nie pomagam na PW!
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

Witam wszystkich ponownie

Jak wcześniej pisałem mieszkam w okolicy, do Cieszanowa mam 3 kilometry dokładnie miejscowość Folwarki na lewo od mapy nadajnik Play w Cieszanowie zasłania mi las niestety I mam roaming krajowy TMobile/Orange a w domu i na zewnatrz sygnał Play mam z miejscowości obsza 11 km w linii prostej od mojego domu.
Poprzednie speed testy mogą być zafałszowane ponieważ wczoraj był Cieszfanow festiwal i dlatego mogły być słabe parametry dlatego wstawiam aktualne.
Druga rzecz jaki router polecacie przeglądałem ten Huawei b818 jest ciekawy a i moje pytanie odnośnie jego jaka antenę do niego polecacie i czy długość kabla ma znaczenie a będzie musiał być długi ponieważ będzie wysoko aby inne budynki nie osłaniały sygnału
I drugie pytanie dlaczego nie ten router D-Link DWP‑812KT poniżej przesyłam aktualne speed testy
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

Im dłuższy i gorszej jakości kabel antenowy tym większe tłumienie, może nawet zniweczyć cały zysk z anteny
odpuść sobie Plusa,
Huawei B715 albo Huawei B818 w ratach :)
antenę dobierzesz po zainstalowaniu routera i podłączeniu się do niego poprzez HManger albo huaCtrl i odczytaniu parametrów sygnału
routery Huawei mają bardzo szerokie możliwości jeśli chodzi o agregację pasm LTE a dodatkowo można za pomocą zewnętrznego oprogramowania agregować konkretne pasma, po prostu urządzenia LTE od Huawei są bardzo dopracowane jeśli chodzi o obsługę LTE
LTE Cat 6 tego routera D-Link tyłka nie urywa ;)
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

Przeglądałem oferty i według mojej oceny najbardziej mnie interesuje oferta z TMOBILE ponieważ najszybszy internet jest i najmniej zrywa ping ale również brak zdzierstwa za router i mam zamiar wziąść huawei b818
A czy jest według was warty uwagi jest ten router

https://eu.dlink.com/pl/pl/products/dwp-812kt biorę go pod uwagę że względu na brak strat na kablu.
A do tej oferty według mojej opinii wystarczy do tej oferty
https://www.t-mobile.pl/sklep/kategoria ... ce+section

A będzie zamawiany przez internet lub przez słuchawkę ze względu na brak salonu w okolicy
I po opiniach wiem że nie ma dobrej opini odu idu 300 czy jest <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> warty uwagi o sam router z antena mi chodzi pytałem opinie na niego ponieważ duzo osób ma mówią że chodzi ale speed testem nikt się nie chwali.
Cena na router I antenę nie gra roli jeżeli sprzęt będzie dobry

Orange odpuszczam ze względu na problem z wykonaniem rano speed testu pingu i prędkości mimo że później się polepszyło
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

B818 to klasa sama w sobie, D-Link to inna liga, jedyne co może mieć lepsze to zasięg Wfi ale też nie jest rewelacyjny na 5G a jeśli chodzi o obsługę LTE to nie a co w ogóle porównywać
zawsze możesz oczywiście zamówić takiego D-Linka i przy zamówieniu na odległość masz zazwyczaj co najmniej 14 dni na zwrot to będziesz sam mógł ocenić ile to warte i ile warta jest ta antena dołączona do zestawu ;)
ale cena tego zestawu za to co dostajesz zdecydowanie za wysoka! LTE CAT6 za 1200 zł :(
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: matek451 »

To ma być oferta Domowy bez limitu danych w T-mobile? Ona jest ze sprzętem, B818 jest tylko w cenniku, a konsultant zapewne zaproponuje DWP-812KT jesli w ogóle zweryfikuje możliwość tej usługi dla twojej lokalizacji, modem zewnętrzny w tym zestawie obsługuje agregację LTE2100+1800, to odpowiednik WF830.
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

Moja decyzja padła na T-Mobile
Udało mi się połączyć z bts Play w Cieszanowie niestety względem T-Mobile straty i prędkość są zbyt duże (las robi swoje) a T-Mobile nie ma w ofercie dlink DWP-812KT sam miałem zamiar dokupić ale wstrzymam się na razie a 5G szybko nie dojdzie do nas
Matek451 Tak będę chciał wziąć tą ofertę bez limitu danych
Czyli ta oferte
https://www.t-mobile.pl/sklep/kategoria ... ce+section
Działać będzie na pewno
Poniżej przesyłam screeny i odezwę się jak router dostanę i zrobię testy
Ostatnio zmieniony 2021-08-23, 14:54 przez Romek1c, łącznie zmieniany 2 razy.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

popraw link do oferty TMobile bo pewnie edytowałeś wpis i ucięło link ;)
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

A polecacie inny router ?nie licząc huawei b818 nie będę ukrywał w temacie jestem zielony a moja wiedza to forum i youtube :D
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

Romek1c pisze:A polecacie inny router ?nie licząc huawei b818 nie będę ukrywał w temacie jestem zielony a moja wiedza to forum i youtube :D
Huawei B715 ale nie ma w ofercie TMobile, musiałbyś go kupić np. na popularnym portalu aukcyjnym ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: wojteks »

B715 to już zabytek mimo że potrafi agregować 3 pasma, lepszym wyborem jest B818 (ale z dostępnością u operatorów różnie bywa).
Nie pomagam na PW!
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

wojteks pisze:B715 to już zabytek mimo że potrafi agregować 3 pasma, lepszym wyborem jest B818 (ale z dostępnością u operatorów różnie bywa).
to oczywiście prawda, generalnie w tej lokalizacji i z tymi wymaganiami ma sens router z agregacją przynajmniej trzech pasm ale wyboru dużego nie ma, najlepszy b818 ale można trafić b715 za sensowne pieniądze w necie
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

Nie zrozumieliscie mnie dobrze o co mi chodzi ja go dostanę i tak ponieważ nowa umowę kupuje się z routerem bez urządzenia w T-Mobile nie można wziąć internetu.
Mi chodzi czy istnieje jeszcze lepszy router niż Huawei b818 do którego można podpiąć antenę zewnętrzną i nie będę ukrywał ale 5m będzie za mało. Chce ją usadowić w najwyższym punkcie czyli na kominie a liczyłem najmniej będę miał 15m i dlatego było moje pytanie wcześniej o ten router z anteną
https://eu.dlink.com/pl/pl/products/dwp-812kt
Lub coś innego o bardzo dobrych parametrach
Ostatnio zmieniony 2021-08-23, 16:56 przez Romek1c, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: wojteks »

Jak bełkotasz po polskawemu to jak mamy zrozumieć. Pisz całymi zdaniami, stosuj tam gdzie trzeba przecinki, kropki, pytajniki itp.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: matek451 »

B818 jest w cenniku T-mobile dla tej oferty ale nie ma go fizycznie u operatoar, DHP-812kt nie ma w cenniku ale jest w ofertach od konsultantów na telefon i ostro wciskany przez nich jak ma się kawałek do BTS-a. Albo proponują szajs Alcatela, innych sprzętow brak, wiadomo Niemiec jest oszczędny. W twoim wypadku stacja pracuje w agregacji 3 pasm LTE więc optymalny byłby B818 biorąc pod uwagę niska cenę w cenniku, a z CPE LTE MF258k z agregacja 4 pasm LTE. Z 5g/LTE jest MC801a ale też na papierze. D-Link tyłka nie urywa a cenowo to niewielka atrakcja. Ogólnie sprzętowo w T-mobile bieda, niestety kolejny raz nie nadążają za ofertą i maja na stanie lipę.
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

Witam wszystkich ponownie

Jestem po rozmowie z konsultantem T-Mobile, moja lokalizacja spełnia warunki oferty internetu domowego 90Mb/s i tak jak matek451 wspomniał B818 i ZTE MC801a 5G jest w cenniku operatora ale na chwilę obecna niedostępny. Ale jest możliwość jego zakupu w przypadku dostępności.
Dostałem poszczególne propozycje na router:
-ZTE MF258k za 9zł
-d-link dwp-812kt za 9zł
- ZTE MC7010 5G(ODU)+ZTE MF286R(IDU) za 1129zł ( tylko nie wiem po co do niego ZTE MF286R )
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

Wstrzymaj się, być może magazyny zostały chwilowo wyczyszczone ale warto poczekać na B818
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

Będę czekał tak jak pisałeś zapewne magazyny chwilowo są wyczyszczone. Ale widząc tą propozycję
- ZTE MC7010 5G(ODU)+ZTE MF286R(IDU)
zastanawiam się że tmobile robi czyszczenie magazynów z sprzętu który nie schodzi
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: matek451 »

W przypadku CPE LTE/5g dochodzI jeszcze dopłata 20 zł do abonamentu więc MF258k wychodzi 24x20+9 =489 zł, tak samo DWP-812KT. Zestaw MC7010 +MF286r kosztuje więc 1609 zł, to zewnętrzny router 5g/LTE zintegrowany z anteną, zasilany POE , do niego jest MR286R który pracuje jako wewnętrzny router i AP WiFi, MC7010 ustawia się w BRIDGE, współpracuje z kazdym routerem. MF286r mozna wykorzystać do innej karty SIM. Stacja z 3CC CA więc zastanowiłbym się nad MF258k.
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

Witam wszystkich w dniu dzisiejszym

Mam dobrą i złą wiadomość mam na dzisiaj i jutro mam router Huawei b818-263 :) nie mój niestety :(

Zrobiłem speed testy nie robiłem żadnych ustawień, włożyłem kartę i tyle. Pytałem o ustawienia router nie był nic przerabiany jest poprostu wyjęty z pudełka i uruchomiony i ja również tak zrobiłem.
Warunki pogodowe przy testach opady deszczu:
2/3 kresek na routerze przy karcie T-Mobile
3/3 Przy karcie Play z nadajnika w Obszy zapewne ponieważ telefon tam się łączy
Poniżej w załącznikach pomiary
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

Zainstaluj HManager na telefonie i połącz się z B818 i zobaczysz do którego nadajnika podłącza ci się router, HManager bardzo ładnie to pokazuje
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

I tutaj niestety mam drobny kłopot z aplikacją. Hasło wpisałem takie jakie ma router do logowania przez stronę (standardowe w aplikacji było admin admin zmieniłem tylko hasło) ale niestety próba osiągnięcia czegokolwiek kończy się na niczym. Czy może mieć wpływ na taki stan rzeczy że nie działa łączenie pasm przez deszczową pogodę?. Choć spróbuję jeszcze z starszego smartfona ponieważ na samym początku wyskoczył komunikat że aplikacja może nie działać poprawnie z nowszymi wersjami android
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

Masz komunikat o zbyt dużej ilości prób z błędnym hasłem, może na drugim telefonie uruchomiłeś i nie zmieniłeś hasła?
Musi działać, łaski nie robi ;)
Na dole masz opcję Twórz link….naciskasz i czekasz chwile aż się pojawi….i naciskasz sąsiedni Znajdź na BTSearch
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

Witam wszystkich znalazłem stary telefon Samsung Galaxy j3 6 i aplikacja działa normalnie i potwierdził się komunikat który pojawił się zaraz po instalacji (w nowszych wersjach Android aplikacja może nie działać poprawnie.) Nawet nie próbowałem logowania aplikacja sama z siebie wyrzucała komunikaty o nadmiernej ilości prób logowania problemem są najnowsze wersje android
A teraz konkrety w załącznikach przesyłam screeny.
I moje drugie pytanie jaką antenę polecacie dla tego routera b818 który będzie współpracować z siecią T-Mobile
Częstotliwości wymuszane to
1800+2100 niestety zdjęć nie wstawię ponieważ rozmiar jest zbyt wielki a telefon na którym ustawiałem pasma nie posiada funkcji zrzutu ekranu :(

Play łączy się z nadajnikiem w miejscowości Obsza dane z btsearch
Ostatnio zmieniony 2021-08-24, 20:40 przez Romek1c, łącznie zmieniany 1 raz.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: pawel_b »

To zrób drugim telefonem zdjęcie z ekranu HManager na pierwszym telefonie ;)
Ważne są parametry sygnału
To już chyba nie masz wątpliwości który operator…
Sprawdz do ktorego BTS łączy się karta TMobile włożona do routera….na dole masz opcję Twórz link….naciskasz i czekasz chwile aż się pojawi….i naciskasz sąsiedni Znajdź na BTSearch
Jak widzisz dajesz całkiem dobrze radę bez anteny do TMobile
Romek1c
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2021-08-22, 20:41

Re: Internet do domu na wsi

Post autor: Romek1c »

Jak rozmawiałem z konsultantem to właśnie mowil mi ze będę miał usługę od nadajnika w Cieszanowie ponieważ antena na tym nadajniku jest skierowana w stronę mojej miejscowosci. I od niego mam zasięg taki dobry właśnie :) i adres jest ten sam na wszystkich zdjęciach
Poniżej przesyłam screeny z pomiarami z aplikacji
ODPOWIEDZ