Router + antena

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Router + antena

Post autor: WlodekB »

Dzień dobry,

proszę o pomoc w doborze routera i anteny zewnętrznej.
W domu rozdział wifi na 3-5 urządzeń jednocześnie (tv, telefon, laptop)
Możliwy operator: Play. T-Mobile, Orange - nie chcę podpisywać umowy, bo mam wystarczającą ilość internetu w abonamencie, tylko zakup routera i anteny.
W chwili obecnej internet wg. SpeedTest:
Play (z reguły z roamingu TM albo Orange) download średnia 0,5 Mbps, upload średnia 0,15 Mbps
Orange download średnia 1,5 Mbps, upload średnia 0,75 Mbps
TM - nie sprawdzałem
W załączniku mapa z zaznaczonym miejscem odbioru (95-073 Grotniki, Orła, ul. Bursztynowa 37) i lokalizacją nadajników.

Pozdrawiam
Włodek
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Router + antena

Post autor: pawel_b »

Trudna lokalizacja, las po drodze do nadajników w Ustroniu (gm. Zgierz)
najlepiej wejść na dach i zobaczysz czy widać któryś z masztów (Orange i Play) w Ustroniu,
generalnie antena na dach i router na krótko do anteny ale trzeba zacząć od wejścia na dach,
na dachu też robisz pomiary sygnału Orange i Play aplikacją NetMonster na telefonie i wklejasz wyniki, również przydałyby się wyniki ze speedtesta dla obu operatorów z godzin pomiędzy 20:00 a 22:00
router zapewne B535 i antena kierunkowa
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Re: Router + antena

Post autor: WlodekB »

1. Masztów nie widać...
2. Jak zrobię oba pomiary dla O i P, to oczywiście wkleję.
3. Router B535 - taki mam w planach zakupu
4. Jakiś konkretny model anteny?
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Router + antena

Post autor: pawel_b »

WlodekB pisze:1. Masztów nie widać...
2. Jak zrobię oba pomiary dla O i P, to oczywiście wkleję.
3. Router B535 - taki mam w planach zakupu
4. Jakiś konkretny model anteny?
konkretny model anteny to po pomiarach
trzeba w ogóle zobaczyć jak to u Ciebie wygląda bo te prędkości to masz dramatyczne, podejrzewam że przez ten las bardzo słaby sygnał się przebija dlatego im wyżej antena tym lepiej i pomiary z dachu
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Re: Router + antena

Post autor: WlodekB »

Ok, popatrzę, pomierzę i napiszę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router + antena

Post autor: matek451 »

W tej lokalizacji kluczowe jest czy działa stacja NetWorks Pustkowa Góra i jeśli tak to na jakich pasmach LTE dla Orange i T-mobile. Zasieg w tym rejonie to raczej ze stacji operatorów na wjeździe do Ozorkowa.
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Re: Router + antena

Post autor: WlodekB »

1. "W tej lokalizacji kluczowe jest czy działa stacja NetWorks Pustkowa Góra"

Jak to sprawdzić? Na mapie BTS nie ma takiej lokalizacji. Podjechać i się rozejrzeć?

2. W Ozorkowie jest kilka masztów. Czy antenę (i jaką) starać się kierować na konkretny z nich, czy tak bardzo ogólnie w kierunku Ozorkowa?
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Router + antena

Post autor: pawel_b »

WlodekB pisze:1. "W tej lokalizacji kluczowe jest czy działa stacja NetWorks Pustkowa Góra"

Jak to sprawdzić? Na mapie BTS nie ma takiej lokalizacji. Podjechać i się rozejrzeć?

2. W Ozorkowie jest kilka masztów. Czy antenę (i jaką) starać się kierować na konkretny z nich, czy tak bardzo ogólnie w kierunku Ozorkowa?
teoretycznie może być tam maszt Orange, do sprawdzenia bo on jest w bazie UKE ale nie ma go w bazie BTSearch
gdyby tam rzeczywiście był to na pewno z niego miałbyś najlepszy sygnał
ale sądząc po prędkościach które podałeś wcześniej z Orange to tego masztu tam raczej nie ma
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router + antena

Post autor: matek451 »

Test na karcie Orange na zewnatrz na telefonie z aplikacją NetMonster i pokazujesz screena z niej.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Router + antena

Post autor: Pawrzes »

Ta stacja nie istnieje. Oprotestowana. To miała być wieża Emitel dla NetWorkS i Play...
Pozdrawiam
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Re: Router + antena

Post autor: WlodekB »

Dzień dobry ponownie,
przesyłam screeny z NetMonstera - Play i TM - robione z dachu w trzech kierunkach - południe, zachód i północ. Postaram się jeszcze zrobić i przesłać Orange.
Czy to wystarczy, czy potrzebne byłyby jeszcze jakieś dodatkowe dane?
Pozdrawiam,
Włodek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router + antena

Post autor: wojteks »

Test Play 3G zbędny. Gdzie speedtesty dla każdych parametrów?
Nie pomagam na PW!
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Re: Router + antena

Post autor: WlodekB »

wojteks pisze:Test Play 3G zbędny. Gdzie speedtesty dla każdych parametrów?
Jestem to nowy i nie wszystko "ogarniam" po jednym słowie. Proszono o testy - zrobiłem i wkleiłem. Stwierdzenie, że jeden z nich jest zbędny (i to napisane przez Administratora) wydaje się nie na miejscu. Nie wszyscy użytkownicy tego Forum są tak zaawansowani i zaopatrzeni w wiedzę teoretyczna i praktyczną jak Administratorzy, Specjaliści czy Guru. Skoro Forum ma pomagać - niech pomaga, a nie zamienia się w dziwne powiedzenia i słowne przepychanki pomiędzy jego "doświadczonymi" użytkownikami.
Speedtesty są zapewne w jakimś programie, o którym nie wiem i warto byłoby mnie o tym poinformować i przekazać jak je zmierzyć, a nie pytać jak kiedyś woźna w szkole "A gdzie kapcie i tarcza"?

Pozdrawiam wszystkich początkujących (jak ja) użytkowników.
Włodek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router + antena

Post autor: wojteks »

Czy tak trudno przeczytać kilka tematów o wyborze routera/anteny? Nie da się każdego za rączkę jak dziecko do przedszkola prowadzić.
Nie pomagam na PW!
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Re: Router + antena

Post autor: WlodekB »

wojteks pisze:Czy tak trudno przeczytać kilka tematów o wyborze routera/anteny? Nie da się każdego za rączkę jak dziecko do przedszkola prowadzić.
Pojęcie "kilka" jest pojęciem względnym w temacie "Co wybrać - sprzęt do mobilnego Internetu"
ilość tematów - 4936
ilość postów - 62451

Niektóre dzieci muszą być prowadzone za rączkę, bo na przykład noszą okulary i mogą zabłądzić. Forum może doradzić, ale finalnie JA kupię i będę używał anteny i routera w moim domu, w mojej wsi - a jeśli dokonam złego wyboru, to biorąc pod uwagę, że każda lokalizacja jest inna, każdy ma inne wymagania, każdy sprzęt pracuje inaczej w różnych warunkach, będę miał pretensje tylko do siebie, że źle czytałem konkretne odpowiedzi.

I na tem kończę moją polemikę z Administratorem "wojteks".

Jeśli ktoś może mi coś jeszcze doradzić, a nie "doradzić..." będę wdzięczny za sugestie i rady.

Włodek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router + antena

Post autor: wojteks »

WlodekB pisze:Pojęcie "kilka" jest pojęciem względnym w temacie "Co wybrać - sprzęt do mobilnego Internetu"
ilość tematów - 4936
ilość postów - 62451
Kilka to znaczy 3-5 na podobny temat i już będziesz wiedział jakie testy wykonać i dlaczego dodawać speedtesty do parametrów, jak zrobić coś więcej ze swojej strony bez zadawania przez pomagających pytań które zawsze są takie same "pokaż parametry i speedtesty zrobione na zewnątrz budynku dla każdego pasma dla wybranych operatorów". Na dziś 3G właściwie zamiera więc testy 3G są zbędne. Szukamy LTE1800/2100/2600 w ostateczności zwykle przeciążonego LTE800.
WlodekB pisze:Forum może doradzić, ale finalnie JA kupię i będę używał anteny i routera w moim domu,
Więc z tych testów radzę ci zakupić 2 anteny ATK20 i byle router, nawet tani B525 wystarczy.
WlodekB pisze:a jeśli dokonam złego wyboru, to biorąc pod uwagę, że każda lokalizacja jest inna, każdy ma inne wymagania,
Każda jest taka sama bo to radiowy dostep, każdy ma wymagania "największej prędkości" i musi dać coś od siebie czyli zrobić testy na miejscu.
WlodekB pisze:Jeśli ktoś może mi coś jeszcze doradzić, a nie "doradzić...
Troszkę pokory by się przydało.
Nie pomagam na PW!
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Re: Router + antena

Post autor: WlodekB »

Dzień dobry ponownie,

Kolejne testy
Play
Speedtest

Download 0.32 Mbps
Upload 1.14 Mbps
Ping 41 ms
ISP Play
ORG Play
SIEĆ Play
Typ połączenia 3G
Dane otrzymane 0.32 MB
Dane wysłane 1.17 MB

TM 1
Download 1.56 Mbps
Upload 0.63 Mbps
Ping 23 ms
ISP Play
ORG Play
SIEĆ Play
Typ połączenia LTE
Dane otrzymane 1.56 MB
Dane wysłane 0.64 MB

TM2
Download 3.59 Mbps
Upload 0.32 Mbps
Ping 28 ms
ISP T-Mobile
ORG T-Mobile Polska
SIEĆ T-Mobile.pl
Typ połączenia LTE
Dane otrzymane 3.67 MB
Dane wysłane 0.25 MB
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router + antena

Post autor: wojteks »

2xATK20 i wybór stacji bazowej (o ile są na różnych kierunkach) z której będą większe prędkości (i tak będą malutkie). Tam widać tylko LTE800 i niby LTE A z pasmem podstawowym 800MHz, test robiony na dachu?

Podejdź ze smartfonem w kierunku stacji bazowej z 500m i powtórz testy.
Nie pomagam na PW!
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Re: Router + antena

Post autor: WlodekB »

Test robiony na dachu spod komina. Jak odejdę 500m to wejdę w las, obojętnie w kierunku której anteny bazowej podejdę...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router + antena

Post autor: matek451 »

W przypadku T-mobile załaczyla się agregacja LTE800 plus pasmo dodatkowe z BTS-a Parzęczew-Rocha lub Ozorków-Podleśna sygnał na LTE800 z nich bardzo słaby, brak screenów z przewinięcia screena i sąsiadów więc nie wiadomo jakie sa parametry sygnału z nich na pasmach pojemnościowych LTE, A a te dane są kluczowe. Tak samo w przypadku Play, potrzebne dane pokazuje NetMonster w sąsiadach więc potrzebne sa pełne screeny z zakładki Live.
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Re: Router + antena

Post autor: WlodekB »

1. Kolejne zadanie przede mną.. :niepewny:
2. Anteny 2xATK20 - rozumiem, że 2 sztuki anten kierunkowych "patrzących" na dwa różne nadajniki?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router + antena

Post autor: matek451 »

A dlaczego juz wybierasz anteny na 800-900MHz? Kluczowe sa pasma pojemnościowe LTE, a screeny należało przewinąć w dół i pokazać dalszą część zakładki Live z NetMonster bo tam sa pokazane potrzebne dane, póki co to pokazałes nośną 6350 w T-mobile odpowiadającą pasmu LTE800 i CI odpowiadajace 2 stacjom bazowym NetWORKS z Parzęczewa i 2 z Ozorkowa
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Re: Router + antena

Post autor: WlodekB »

Anteny "wskazał" w swojej odpowiedzi wojteks . Może to faktycznie tylko wg tych danych które do tej pory przesłałem?
Przy najbliższej okazji dokonam kolejnych (mam nadzieję, że już kompletnych) testów NetMonstera.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router + antena

Post autor: matek451 »

Telefon połączył się w agregacji pasm LTE przy czym pasmem podstawowym było LTE800 i do niego pasma dodatkowe, pewnie LTE1800 /2100 ale to wymaga potwierdzenia i pokazania jak wyglądają na nich parametry sygnału a te mogą być po rozwinięciu zakładki Live w sąsiadach. Analiza screenów z tej aplikacji i zakładki wymaga wiedzy i jest kluczowa, pasmo LTE800 ma 10MHz szerokości i z reguły jest mocno obciążone bo ma największy zasieg, LTE1800 pracuje na 10MHz a LTE2100 teraz ma szerokość 15MHz i z reguły działają duzo szybciej. U operatorów NetWorks zawsze stara się powalczyć o zasięg na tych pasmach,ATK-20 na nich nie działa.
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Re: Router + antena

Post autor: WlodekB »

Dziękuję za odpowiedź. Na razie pasma podstawowe i dodatkowe, ich szerokości i agregacje nic mi nie mówią, dlatego moja wizyta na tym forum. Mam nadzieję,że jak już wszystko zescreenuję i wkleję, to uda się dobrać sprzęt, dzięki któremu będę mógł sobie spokojnie surfować po internecie i przy okazji korzystać z rozmów wifi przez telefon, bo ich zasięg też jest niezadowalający.
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Re: Router + antena

Post autor: WlodekB »

Dzień dobry ponownie,
kolejne testy, wg mnie wszystkie jakie mogłem zrobić i zeskanować.
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Re: Router + antena

Post autor: WlodekB »

I kolejna część
WlodekB
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2021-08-24, 08:59

Re: Router + antena

Post autor: WlodekB »

Dzień dobry ponownie,
w załączeniu plik z pomiarami Hmanagerem i Speedtestem Oakla.
Czy teraz da się dobrać jakąś antenę zewnętrzną?
ODPOWIEDZ