Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ludwig
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-08-25, 20:29

Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: Ludwig »

Przede wszystkich chciałbym się przywitać bo jestem tu nowy: Dzień dobry :)
Do rzeczy: poproszę o pomoc w doborze modemu LTE/"5G". Potrzebuję oferty bez limitu ilości przesłanych danych więc, z tego co wiem, w rachubę wchodzi tylko T-Mobile. Niestety światłowód niedostępny. Zależy mi na możliwie dużej przepustowości i jakości połączenia (tak aby np IPTV nie cięła w trakcie opadów). Mój najbliższy nadajnik to:
Zrzut ekranu 2021-08-25 o 19.02.24.png
Odległość od nadajnika w linii prostej: 1780 m. (głownie pola i kilka drzew, ale okolica powoli się zabudowuje).
Zrzut ekranu 2021-08-25 o 22.14.10.png
Mój faworyt: Huawei 5G CPE Pro2. Biorę też pod uwagę jakiś modem zewnętrzny.
Pytanie dodatkowe: czy mogę kupić dowolny modem na wolnym rynku (także za granicą) i będzie on bezproblemowo, w pełni współpracował z polskim operatorem?

Dzięki,
pozdrawiam!
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: pawel_b »

A 5G jest tam w tej chwili dostępne? , masz smartphone z 5G żeby sprawdzić?
Ten router który podałeś nie ma możliwości podłączenia anteny zewnętrznej ale być może w tym terenie nie byłaby potrzebna
Router z 5G lepiej kupić na polskim rynku, masz jeszcze do wyboru ZTE MC801A choć rozumiem Twoją preferencję co do Huawei
Generalnie na początek wypadałoby wkleić zrzut ekranu z aplikacji NetMonster z zakładki Live z telefonu z Androidem
Ludwig
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-08-25, 20:29

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: Ludwig »

pawel_b pisze:A 5G jest tam w tej chwili dostępne? , masz smartphone z 5G żeby sprawdzić?

Generalnie na początek wypadałoby wkleić zrzut ekranu z aplikacji NetMonster z zakładki Live z telefonu z Androidem
Wg mapki operatora jest dostępne, ale wiadomo jak to z tymi mapkami jest. Niestety nie mam dostępu do telefonu z 5G. Nie znam się na tym, powyższy screen z opisem dostępnych częstotliwości nie wystarczy do określenia czy 5G jest czy nie?
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: pawel_b »

Czy 5G jest można sprawdzić tylko smartfonem, NetMonster pokazuje dostępność 5G
Z tego jakie są częstototliwości nie wynika automatycznie czy jest 5G ponieważ 5G w TMobile to DSS w paśmie 2100Mhz czyli współdzielenie pasma LTE z 5G ale nie wszystkie stacje na których jest pasmo LTE 2100 mają uruchomione 5G
Ludwig
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-08-25, 20:29

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: Ludwig »

Dobrze. Udało mi się wykonać kilka testów. Niestety telefon tylko 4G (Samsung SM-J330F). Oto screeny:
3ACDF95F-3411-4D6B-8F36-5B9180969DD8.jpeg
89E8218E-C291-43A3-9932-5FD3DA2CD002.jpeg
Udało mi się tez wypożyczyć tego CPE Pro2, ale z karta na której jest limit prędkości 20Mb/s.
Oto screeny z odpalonym w tle speedtestem:
2B85ECBD-79D8-484C-B2B5-73BC75A0579B.jpeg
Czy na tej podstawie mozna już coś oszacować?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: matek451 »

Na Huawei nalezy zrobić po kolei testy pasm LTE2600, lte2100, LTE1800 I lte800 i dla kazdego osobny screen z aplikacji i speedtest jak na telefonie. Test na telefonie pokazuje słaby sygnał na LTE800 z Kiełpina i zapchane to pasmo, router agregacja LTE800 jako pasmo podstawowe i do niego inne z Kiełpina, na LTE800 sygnał dostateczny, router w domu czy na zewnątrz?
Ludwig
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-08-25, 20:29

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: Ludwig »

Router na parapecie zewnętrznym na 1p. Zauważyłem kolosalna różnice pomiędzy routerem na parapecie zewnętrznym i wewnętrznym co mocno skłania mnie ku urządzeniu zewnętrznemu.
Jutro wrzucę testy wg powyższych wskazówek.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: matek451 »

Testy pokazują ze na prawidłowe parametry sygnału w domu , szczególnie w pasmach pojemnościowych LTE nie masz szans, konieczna będzie antena zewnetrzna lub CPE LTE/5G, dodatkowo urządzenie z anteną kierunkową pozwala na wymuszenie połączenia z różnymi BTS-ami o ile są na innych kierunkach. Biorąc to pod uwagę widać ze ten PRO2 się nie nadaje ale to raczej wiedziałem od początku. Zrób te pomiary na nim na tym parapecie i pokaż wyniki bo od tego wiele zależy.
Ludwig
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-08-25, 20:29

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: Ludwig »

Załączam screeny z testów H CPE Pro2. Urządzenie na parapecie zewnętrznym na 1p, „patrzy” w stronę nadajnika, odległość ok 1700m., drzewa na przeszkodzie. Zauważalna różnica przy routerze w środku i na zewnątrz szczególnie w prędkości wysyłania.
Poproszę o porady.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: wojteks »

Przy agregacji masz 55Mbps to mało?

Powtórz speedtest około 20:30 (na auto).
Nie pomagam na PW!
Ludwig
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-08-25, 20:29

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: Ludwig »

Nie wiem czy mało. Przy LTE raczej satysfakcjonujaco. Natomiast daleko od 200-400Mb/s przy 5G (a takie transfery niektórzy osiągają w trakcie testów).
Czy na podstawie podanych przeze mnie danych możecie stwierdzić czy jestem w zasięgu 5G czy nie i czy H CPE Pro2 będzie optymalnym rozwiązaniem czy szukać czegoś innego, np zewnetrznego?
Dziękuje.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: wojteks »

SINR niski więc zdecydowanie anteny zewnętrznej potrzebujesz lub zestawu zewnętrznego. W zasięgu 5G 2100MHz raczej nie jesteś.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: matek451 »

A przeczytałeś co napisałem wczesniej? Pasma LTE800 i LTE800 z tego BTS-a są już o 15 przeciążone, LTE2600 i LTE2100 jeszcze dyszą ale test około 20 -22 pokaże jak jest w szczycie internetowym.LTE2100 działa teraz na 15MHz pasma w ramach DSS z 5G2100. Jesli działa 5G2100 na tym BTS-ie to z niej skorzystasz.
Ludwig
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-08-25, 20:29

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: Ludwig »

Oto testy z g. 21:00. Uprzejma prośba o określenie szans zapewnienia stabilnego połączenia także w razie deszczu/burzy i wskazanie najlepszego sprzętu do tych parametrów/lokalizacji.
Dziękuje
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: piotrzet »

Nikt ci w ciemno nie określi podczas deszczu/śniegu/burzy jakie będziesz miał prędkości, bo nikt nie jest jasnowidzem
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: pawel_b »

Odpuść sobie to 5G, weź B818 (możliwość podłączenia anteny zewnętrznej) i będziesz najbardziej zadowolony:)
Huawei 5G CPE Pro2 jak dla mnie jest lepszy do miasta niż do Łomianek (Kiełpina)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: matek451 »

Bez anteny zewnętrznej to sobie moze zapomnieć o normalnym internecie, tylko LTE2600 i LTE2100 jeszcze na tej stacji działają OK więc poprawa parametrów sygnału na 1800-2600MHz to podstawa. Nie będzie przecież trzymał routera na zewnątrz na parapecie gdzie sygnał na tych pasmach i tak jest słaby. W ofercie bez limitu danych T-mobile na diś trudno o poradny sprzet od operatora, B818 czy MC801a dostępne tylko w cennikach ale to norma dla Niemca, oferta sprzetu nigdy nie nadąża u nich za ofertami internetu, to nie Play.
EDIT. Pojawił się MC801A w sklepie internetowym.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: pawel_b »

matek451 pisze:Bez anteny zewnętrznej to sobie moze zapomnieć o normalnym internecie, tylko LTE2600 i LTE2100 jeszcze na tej stacji działają OK więc poprawa parametrów sygnału na 1800-2600MHz to podstawa. Nie będzie przecież trzymał routera na zewnątrz na parapecie gdzie sygnał na tych pasmach i tak jest słaby. W ofercie bez limitu danych T-mobile na diś trudno o poradny sprzet od operatora, B818 czy MC801a dostępne tylko w cennikach ale to norma dla Niemca, oferta sprzetu nigdy nie nadąża u nich za ofertami internetu, to nie Play.
EDIT. Pojawił się MC801A w sklepie internetowym.
Przypominam, że MC801A obsługuje zewnętrzne anteny tylko dla 5G ;)
https://www.ztedevices.com/pl/product/zte-mc801a/
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: matek451 »

A co wg. ciebie są to częstotliwości 5G ? Ta informacja jest wielce nieprecyzyjna bo do częstotliwości 5G zalicza się N1,N3,N7, N38,N41 i N78 i te pasma sa np. do wyboru na MC7010 a MC801a jest oferowany w T-mobile i Play które korzystają z N1 DSS wiec to pasmo współdzielone jest z LTE2100. Tą informację należy potwierdzić pytając u źródła czyli ZTE Polska bo póki co brzmi mało wiarygodnie, N1,N3,N7 pracuja na tych samych zakresach częstotliwości co B1,B3, B7 dla LTE więc skoro w Informacji jest obsługa N1, N3, N7 w NSA oraz kotwica na b1,b3,b7 to logiczne wydaje się ze złacza anten zew. działaja antenami 1800-2600MHzz.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: pawel_b »

matek451 pisze:A co wg. ciebie są to częstotliwości 5G ? Ta informacja jest wielce nieprecyzyjna bo do częstotliwości 5G zalicza się N1,N3,N7, N38,N41 i N78 i te pasma sa np. do wyboru na MC7010 a MC801a jest oferowany w T-mobile i Play które korzystają z N1 DSS wiec to pasmo współdzielone jest z LTE2100. Tą informację należy potwierdzić pytając u źródła czyli ZTE Polska bo póki co brzmi mało wiarygodnie, N1,N3,N7 pracuja na tych samych zakresach częstotliwości co B1,B3, B7 dla LTE więc skoro w Informacji jest obsługa N1, N3, N7 w NSA oraz kotwica na b1,b3,b7 to logiczne wydaje się ze złacza anten zew. działaja antenami 1800-2600MHzz.
Jest też trochę komentarzy ludzi w sieci że po podłączeniu zewnętrznej anteny LTE do tego routera nie poprawia się jakość połączenia, jakby w ogóle router nie reagował na podłączenie zewnętrznej anteny LTE, to nie moje spostrzeżenia, nie miałem urządzenia w ręku ale na pewno daje to do myślenia zwłaszcza w kontekście informacji na stronie producenta
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: matek451 »

Ale nie ma czegoś takiego jak antena LTE, komentarze traktowałbym z dystansem. NSA wymaga kotwicy na LTE więc skoro złącza anten działają tylko na N1,N3,N7,N38/41 to co z kotwicą na B1,B3,B7? To się kupy nie trzyma.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: pawel_b »

matek451 pisze:Ale nie ma czegoś takiego jak antena LTE, komentarze traktowałbym z dystansem. NSA wymaga kotwicy na LTE więc skoro złącza anten działają tylko na N1,N3,N7,N38/41 to co z kotwicą na B1,B3,B7? To się kupy nie trzyma.
nie wiem, może być tak że te porty dla anteny zewnętrznej działają tylko dla określonych pasm, i bynajmniej nie dla 2100 i DSS, dywaguję...myślę że masz najlepszy kontakt z ZTE i pewnie udałoby ci się uzyskać od nich precyzyjną informację o co to chodzi :ok:
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: pawel_b »

dla zainteresowanych, uzyskałem informację z supportu ZTE, że router MC801A obsługuje na zewnętrznych antenach pasmo 1450 -2690 MHz, 3300 -4200 MHz
"Frequency range coverage: 1450 -2690 MHz, 3300 -4200 MHz
Antenna efficiency >50%
Standing wave ratio <2"
ale z supportem ZTE trudno się rozmawia ;)
_cheetah_

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: _cheetah_ »

@ pawel_b:

A jesteś na 100% pewien, że chodziło im o anteny zewnętrzne?

Bo ten akapit:
"Frequency range coverage: 1450 -2690 MHz, 3300 -4200 MHz
Antenna efficiency >50%
Standing wave ratio <2"
to żywcem opis parametrów anten wewnętrznych urządzenia. Dla anten zewnętrznych nie ma takich specyfikacji od strony unitu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: matek451 »

Na zagranicznych stronach ZTE w kwestii opisu zlacz nigdy nie było informacji o tym ze złacza anten zew. maja ograniczenia co do 5G, zreszta tak jak pisałem byłoby to nielogiczne, szczególnie w kwestii NSA i kotwicy na LTE. A co do wsparcia ZTE to po zmianach personalnych faktycznie sam tego doświadczyłem, teraz to u nich jest parcie na telefony i AXONA.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: pawel_b »

matek451 pisze:Na zagranicznych stronach ZTE w kwestii opisu zlacz nigdy nie było informacji o tym ze złacza anten zew. maja ograniczenia co do 5G, zreszta tak jak pisałem byłoby to nielogiczne, szczególnie w kwestii NSA i kotwicy na LTE. A co do wsparcia ZTE to po zmianach personalnych faktycznie sam tego doświadczyłem, teraz to u nich jest parcie na telefony i AXONA.
support słaby, w jednym z pierwszych maili odpisali mi, że zewnętrzne anteny wspierają tylko 5G ale zacząłem drążyć więc podali jakie pasmo wspiera a jak im napisałem że to pasmo pokrywa się z LTE to napisali że w takim razie w tym paśmie powinno wspierać LTE a nie tylko 5G :facepalm:
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: Hermogenes »

Po prostu nabijali się z Ciebie antena służy do zamiany fal pola magnetycznego na impulsy elektryczne niezależnie w jakiej formie wygenerowane w przestrzeń. Pozdrawiam Hermogenes
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: pawel_b »

Hermogenes pisze:Po prostu nabijali się z Ciebie antena służy do zamiany fal pola magnetycznego na impulsy elektryczne niezależnie w jakiej formie wygenerowane w przestrzeń. Pozdrawiam Hermogenes
A coś bardziej tresciwego masz do powiedzenia czy masz płacone według wierszówki? ;)
Następnym razem sam się trochę wysil zeby coś ustalić dla ludzi na tym forum
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: matek451 »

Dzięki za to ze wreszcie wyjaśniłeś te bzdury które sami nawypisywali w kwestii tego routera, mnie się już z nimi nie chce gadać.Nowa ekipa nie dorasta wiedza jednemu człowiekowi który poszedł od nich do Xiaomi Polska.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Prośba o pomoc w doborze sprzętu do lokalizacji. T-Mobile

Post autor: Hermogenes »

Przypominam, że MC801A obsługuje zewnętrzne anteny tylko dla 5G
Jest też trochę komentarzy ludzi w sieci że po podłączeniu zewnętrznej anteny LTE do tego routera nie poprawia się jakość połączenia, jakby w ogóle router nie reagował na podłączenie zewnętrznej anteny LTE,

To raczej Ty powielasz głupoty , ale kol Matek już to wyjaśnił; co nie zmienia faktu że to poszło na cały świat i znajdą się ameby które pomyślą że napisałeś prawdę objawioną. Pozdrawiam Hermogenes
ODPOWIEDZ