Czy w mojej lokalizacji warto dopłacać do b818?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
JedziemyWSpanko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-09-11, 12:26

Czy w mojej lokalizacji warto dopłacać do b818?

Post autor: JedziemyWSpanko »

Aktualnie korzystam z atrapy routera mianowicie huawei 5573. Planuję zakup lepszego sprzętu który pozwoli mi na stworzenie domowej sieci z prawdziwego zdarzenia. Nie jestem jednak pewien jakie urządzenie dobrać. Internet jest z Orange, gdy używałem Play internet miał katastrofalne wręcz parametry, ping 300+.

Mapka Orange pokazuje że jestem w zasięgu agregacji 3 pasm. Lokalizacja: Przasnysz woj. Mazowieckie.
Zrzuty ekranu z NetMonsterObrazek i Obrazek zrobione w odstępie kilkunastu sekund. Dość duże wahania, ale na tym moja zdolność do analizy wyników się kończy.

Ponadto, możliwe że w przyszłości w mojej lokalizacji będzie prowadzony światłowód. Czy są rutery LTE z agregacją które mogą pełnić funkcję Access Pointa? Dzięki temu jak już będę mieć kabel, mógłbym je wykorzystać do poprawienia sygnału w domu zamiast chować gdzieś do kartonu bo nie będzie już mi LTE potrzebne. Google podpowiada Mikrotik Chateau ale nie znam tej firmy.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy w mojej lokalizacji warto dopłacać do b818?

Post autor: wojteks »

Mikrotika nie polecam. Do agregacji 3 pasm to coś współczesnego pasuje kupić, powiedzmy B818, MF286D i inne o podobnych możliwościach.

Jak założysz światłowód to router LTE sprzedasz, za to kupisz znacznie lepszy router domowy (o ile ten od światłowodu nie wystarczy).
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy w mojej lokalizacji warto dopłacać do b818?

Post autor: matek451 »

Te testy na telefonie to na zewnatrz czy w domu, jak daleko masz do BTS-a NetWorks przy Leszno 44, brak speedtestów. Telefon pewnie jakiś z modemem 4 kat. LTE, masz abonament internetowy w Orange?
JedziemyWSpanko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-09-11, 12:26

Re: Czy w mojej lokalizacji warto dopłacać do b818?

Post autor: JedziemyWSpanko »

Hm, sądziłem że ten mikrotik się nada, w końcu ma mieć cat 12 czyli do agregacji 3 pasm wystarczy? No ale sprzęt faktycznie wyszedł dość dawno. Ale Zte też wygląda ciekawie.

Odległość do ulicy leszno to jakieś 1.5km, bliżej mam do BTS na makowskiej i Orlika ~1km do obu.
Wynik speedtestu na obecną chwilę: 16 ping 25 Mbps Up/10 Down

Telefon to OnePlus6 więc cat16. Wynik speedtestu: 24 ping 100Mbps download, nie wyświetliło mi prędkości Uploadu.

Huawei b628 wychodzi aktualnie za jakieś 620zł w mediaexpert, b818 to prawie 200zł więcej, nie wiem jaka będzie między nimi różnica.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy w mojej lokalizacji warto dopłacać do b818?

Post autor: matek451 »

B628 to substytut B818 , dzieli je przepaść, to taki poprawiony B618. Tez 12 kat. LTE ale b818 idzie kupić na OLX za okolo 600 zl i trzeba się spieszyć bo zaraz ich nie będzie. B628 to odpowiednik MF286d, drozszy ale na zew. antenach działa w MIMO2X2, pokaz te testy na tym OnePLUS
JedziemyWSpanko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-09-11, 12:26

Re: Czy w mojej lokalizacji warto dopłacać do b818?

Post autor: JedziemyWSpanko »

Screenshoty które wstawiałem są właśnie z telefonu, nie mogłem przeprowadzić testów na modemie bo oprogramowanie do tego służące nie wykrywa go mimo wielu prób.

Modele z OLX wyglądają interesująco, ale nie mam możliwości żeby wybrać się do warszawy, no chyba że w następny weekend ale może przy odrobinie szczęścia któryś z egzemplarzy będzie nadal dostępny.
ODPOWIEDZ