Jaka antena do B818?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
carcrusher
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-09-14, 20:51

Jaka antena do B818?

Post autor: carcrusher »

Cześć wszystkim!
Stoję przed zadaniem wyboru antenty do modemu B818 i jako, że jestem zielony w tej tematyce postanowiłem poprosić Was o pomoc.
Antenę planuję zamontować na kominie. Obecnie router pracuje w pokoju na parapecie, gdzie parametry sygnału są następujące:
DL/UP 30-60/2-8
czasami zdarza się, że pig jest niestabilny lub upload kuleje, zazwyczaj w takich wypadkach pomaga restart lub zmiana pasm z auto na ręczną lub odwrotnie. Bywa, że strony www ładują się szybko ale jakby z opóźnieniem.
Udało mi się zrobić również kilka pomiarów na prowizorycznym maszcie z 3m profilu, na którym na deseczce zamontowałem router. Wyniki jakie uzyskałem:
komin_800.jpg
ping/up/down - 31/3/20

komin_1800.jpg
ping/up/down - 32/25/16

komin_2100.jpg
ping/up/down - 35/25/16


komin_agregacja.jpg
komin_agregacja4.jpg
ping/up/down - 33/43/21

Niestety nie było łatwo utrzymać w rękach taką konstrukcję więc router nieco się 'chybotał' na wietrze ;)
I dodatkowo jeden pomiar w miejscu gdzie docelowo będzie stał router po połączeniu do anteny:
docelowa_agregacja.jpg
ping/up/down - 37/31/4

Zastanawiałem się nad polecaną anteną ATK504 i agregacją pasm 800+1800+2100, jednakże w innym wątku wyczytałem, że agregacja negatywnie wpływa na stabilność łącza i ping, więc może lepszym wyborem będzie jeden zakres?
Jako, że jedynie T-mobile oferuje nielimitowany transfer danych więc tutaj wielkiego wyboru nie mam.
Lokalizacja w miejscowości Racot - 4,5km od nadajnika w Kościanie na Gostyńskiej eNBID 165082.
Jaką antenę w takim przypadku polecacie? Około kilometra dalej jest masz z pasmem 2600, na którym kilka razy udało mi się połączyć, ale odległość chyba jest zbyt duża...

Pozdrawiam
Grzegorz
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do B818?

Post autor: matek451 »

Pokaz normalne screeny ze speedtestów bo na tych wszystkich to z reguły podales DL<UL a na LTE800 odwrotnie ale przy najlepszym sygnale UL na poziomie 3Mb/s.
carcrusher
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-09-14, 20:51

Re: Jaka antena do B818?

Post autor: carcrusher »

Racja - pomyliłem się z kolejnością, powinno być ping/down/up, reszta się zgadza. Zrobiłem jeszcze test w obecnej lokalizacji na parapecie (ok godziny 22, poprzednie były po 18).
DL < UP na 800 MHz to u mnie norma:
speedtest.png
carcrusher
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-09-14, 20:51

Re: Jaka antena do B818?

Post autor: carcrusher »

matek451 pisze:Pokaz normalne screeny ze speedtestów bo na tych wszystkich to z reguły podales DL<UL a na LTE800 odwrotnie ale przy najlepszym sygnale UL na poziomie 3Mb/s.
zrobiłem tabelkę z podsumowaniem:
summary.jpg
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Jaka antena do B818?

Post autor: tomekwwa »

Ja na Twoim miejscu zamówiłbym obie anteny Cybertecha, na 1,8 i na 2,6. O LTE800 bym zapomniał, jak ustabilizujesz sygnał na LTE1800 to i upload Ci mocno skoczy do góry i DL również, a LTE800 i tak przeciążone. Natomiast z anteną na 2,6 po pierwsze próbowałbym z tym drugim BTS, a jak nie to na tym Kościan, ul. Gostyńska 73 bym próbował wyłapać lepiej LTE2100. Po testach jedną bym odesłał.
ODPOWIEDZ