Kabel do anteny do Huawei B818

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pmi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-05-04, 12:02

Kabel do anteny do Huawei B818

Post autor: pmi »

Jestem w trakcie wykańczania domu. Chcę puścić w peszlu/rurce kabel antenowy (10 metrów) do przyszłej anteny zewnętrznej LTE. Nie mam jeszcze żadnej anteny - tym chciałbym się zająć dopiero po przeprowadzce. Mam router Huawei B818.

Jaki kabel z jakimi złączami powinienem kupić? Czy wystarczy coś takiego - przedłużacz antenowy SMA(m) / SMA(ż)? Zakładam, że końcówka męska wchodziłaby do gniazda anteny, a żeńska zostałaby połączona konektorem z gniazdem TS-9 w routerze. Dobrze myślę?

Jeśli to ma znaczenie, to aktualnie router łączy się z BTSem o następujących parametrach:

Kod: Zaznacz cały

CELL_ID 1469531
RSRQ -10.0dB
RSRP -95dBm
RSSI -69dBm
SINR 2dB
Band 1
Moc transmisji bezprzewodowej PPusch:16dBm PPucch:1dBm PSrs:0dBm PPrach:15dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania mcsUpCarrier1:2
MCS modulacji/demodulacji pobierania mcsDownCarrier1Code0:30 mcsDownCarrier1Code1:30
PLMN 26006
Częstotliwość wysyłania 4G 19723
Częstotliwość pobierania 4G 21623
Przeprowadzam się dosłownie po sąsiedzku, więc zakładam, że będę łączył się z tym samym BTSem. Obecnie stawiając router we wszystkich oknach w domu najwyższe prędkości udało mi się osiągnąć właśnie z tym BTSem.
mazut
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2014-09-26, 12:53
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kabel do anteny do Huawei B818

Post autor: mazut »

Mozesz tez <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> kabel RF400 ale bedzie znacznie drozej niz RF240
pmi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-05-04, 12:02

Re: Kabel do anteny do Huawei B818

Post autor: pmi »

Dzięki za odpowiedzi. Żeby mieć 100% pewności - wtyk N (ten duży, w ciemniejszym kolorze) idzie do anteny, SMA(m) (mniejszy, w jaśniejszym kolorze) idzie do routera przez konektor?
mazut
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2014-09-26, 12:53
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kabel do anteny do Huawei B818

Post autor: mazut »

Tak N do anteny, jak bys zamawial np anteny z cybertecha to wez wersje ze zlaczami N na obudowie.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Kabel do anteny do Huawei B818

Post autor: Mig25 »

A ja bym pomyślał ,żeby razem z tymi kablami antenowymi dać skrętkę...
Świat idzie w kierunku zwiększenia ilości anten , stąd nie będzie się w przyszłości opłacało dla MIMO 4x4 ciągnąć 4 anten , tylko lepszym rozwiązaniem będzie jeden zewnętrzny modem z wieloma antenami na kominie.

Już teraz wg mnie lepszym rozwiązaniem jest nawet wewnętrzny router typu B818 dać w puszce hermetycznej na zewnątrz , niż ciągnąć 10m anteny...
pmi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-05-04, 12:02

Re: Kabel do anteny do Huawei B818

Post autor: pmi »

Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło.

Czy taki kabel (Nm/SMA) mogę podłączyć do gniazda antenowego typu F? Czy może ze względu na stratę sygnału na takiej "przejściówce" lepiej już tego nie robić i podłączyć od razu do routera?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kabel do anteny do Huawei B818

Post autor: wojteks »

Gniazdo F stosuje się w TV gdzie są zupełnie inne parametry kabla (impedancja).
Nie pomagam na PW!
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Kabel do anteny do Huawei B818

Post autor: tomekwwa »

Ty sobie lepiej puść ze dwie skrętki do tego, bo tak jak koledzy piszą, za chwilę i tak będziesz wystawiał punkt dostępowy na górę, żeby 5G łapać i to być może nie jeden. Chyba że przewodów puścisz z 8 i na każdą częstotliwość masz zamiar antenę stawiać. Jakbym teraz budował to raczej antenowych bym nie puszczał w instalacji, bo jak obok nakładziesz elektryki to niezbadana jest interferencja, a za kilka lat będzie to tylko zbędny balast. Za to skrętkę najwyższej dostępnej kategorii bym kładł wszędzie i w każdą stronę.
_cheetah_

Re: Kabel do anteny do Huawei B818

Post autor: _cheetah_ »

pmi pisze:Chcę puścić w peszlu/rurce kabel antenowy (10 metrów) do przyszłej anteny zewnętrznej LTE.
Ale bierzesz pod uwagę, że najlepsze parametry sygnałów z anteny ma się przy antenach ze zintegrowanym kablem? To po raz. A po dwa - skąd wiesz, w którym miejscu będzie chciała być antena? Bo to często, w trudnych warunkach to antena wybiera sobie jeszcze montażu, a nie jej właściciel.

Stąd prosty wniosek, że najlepiej jest wykonać dobry przepust dachowy i przygotować trasę kablową wewnątrz budynku, żeby w razie godziny W zrobić wszystko szybko i sprawnie.
pmi pisze:Czy taki kabel (Nm/SMA) mogę podłączyć do gniazda antenowego typu F? Czy może ze względu na stratę sygnału na takiej "przejściówce" lepiej już tego nie robić i podłączyć od razu do routera?
Nie miesza się instalacji TV/SAT z LTE. Wyjątkiem są systemy Polsatu odu/idu.
Mig25 pisze:A ja bym pomyślał ,żeby razem z tymi kablami antenowymi dać skrętkę...
I to jest dobra idea. Pamiętaj tylko, że to powinna być skrętka U/UTP, Cu, linka, w wykonaniu zewnętrznym (PE, kolor czarny, żel), kategoria wystarczy 5e.

I jeszcze jedno - wszystkie kable teletechniczne (skrętka, koncentryki itd...) trzeba układać delikatnie, bez zbytnich szoków mechanicznych, z zachowaniem minimalnych promieni gięcia.
ODPOWIEDZ