T-Mobile bez limitu. Jaki sprzęt?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Krzysi3k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-10-04, 19:18

T-Mobile bez limitu. Jaki sprzęt?

Post autor: Krzysi3k »

Witajcie.
Zwracam się do Was z ogromną prośbą o pomoc. Moja umowa na koszmarną Neostradę dobiega końca - przez długie lata trzymał mnie przy niej brak limitu danych. Prędkość 2-3 Mbit z pojawieniem się drugiego komputera i 3 smartfonów również przestała wystarczać. Pomijam nawet ilość wizyt serwisantów w związku z rwaniem internetu. Zainteresowała mnie oferta T-Mobile bez limitu.
Od jakiegoś miesiąca testuję ją na karcie.
Najpierw za hotspot robiła Xperia E4g - dla jednego laptopa i 1 smartfona było fajnie. Więcej urządzeń miało problem.
Obecnie karta siedzi w pożyczonym HUawei B525s-23a z poprzedniej oferty T-M bez limitu. Do niego podłączony jest bezpośrednio po WiFi laptop i 2 smartfony a przez kabel (poprowadzony do drugiego domku) ruter TP-Link TD-W8960n. Z nim łączy się komp stacjonarny i 2 smartfony.
Całość działa w miarę dobrze. Zdecydowanie lepiej niż na Neostradzie.

Dlaczego T-Mobile? W mojej lokalizacji działa najlepiej.
Plus: dramat - kończy się umowa i się żegnamy. LTE w porywach do 2 Mbit.
Orange: dramat do kwadratu - nawet dzwonić się nie da. LTE na telefonie nie uświadczysz.
Nie testowałem Play.

W niedzielę po godzinie 19 kartę z T-M włożyłem do Moto One Action i przeprowadziłem małe testy. Proszę o ocenę parametrów i podpowiedź czy warto się przenieść i jaki sprzęt z oferty dobrać. Czy sam ruter wewnętrzny czy te urządzenia z modemem zewnętrznym i ruterem w droższej ofercie. A może ruter wewnętrzny i jakaś antena dodatkowa?

1. Telefon w miejscu Huawei B525.
1. ruter.jpg
2. Pomiar na zewnątrz/za oknem od miejsca z ruterem.
2.za oknem.png
3. Pomiar na strychu w miejscu nad ruterem w domu.
3.strych.png
4. Północna ściana domu - z tej strony mam wieżę.
4.północ.png
5. Parametry z Huawei'a z dziś (poniedziałek).
huawei.png
Wyniki od strony północnej są najlepsze - jest to ślepa ściana i z ruterem wewnątrz praktycznie LTE zanika. Trzeba by umieścić antenę na zewnątrz i pociągnąć ok 4-5m. przewodu. Jeśli potrzeba coś jeszcze - piszcie.

Pozdrawiam,
Krzysiek.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-Mobile bez limitu. Jaki sprzęt?

Post autor: matek451 »

Brak lokalizacji, na zewnątrz na tej pólnocnej stronie słabe parametry sygnału na LTE2100 i LTE1800 z BTS-a NetWorks na RTCN Piaski, do tego w sasiadach jeszcze bardzo słaby sygnał na LTE2600. Tylko ta stacja wchodzi w grę
Krzysi3k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-10-04, 19:18

Re: T-Mobile bez limitu. Jaki sprzęt?

Post autor: Krzysi3k »

Lokalizacja: Gardzienice Drugie 47. 51°6'16.415"N, 22°51'13.302"E
Obawiam się, że w mojej okolicy tylko ta stacja. Nadajniki są na wieży.
W linii prostej do nadajnika trochę drzew i budynków.
W moim przypadku jest sens brać tą usługę?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-Mobile bez limitu. Jaki sprzęt?

Post autor: matek451 »

Zadzwoń do T-mobile i zobacz co ci zaproponuja w ramach oferty Domowy be limitu danych? W twojej okolicy to jedyna sensowna stacja NW ale nie jedyna ze wszystkich operatorów.
Krzysi3k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-10-04, 19:18

Re: T-Mobile bez limitu. Jaki sprzęt?

Post autor: Krzysi3k »

Na infolinii dowiedziałem się, że usługa dla mojej lokalizacji jest niedostępna. Także nic z tego nie będzie.
Ciekawe, bo miesiąc temu przy sprawdzaniu przez stronę była taka możliwość.
Kupię starter Play i zobaczę jak tam będą parametry.
Dzięki serdeczne za zainteresowanie tematem @matek451 ;)
Krzysi3k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-10-04, 19:18

Re: T-Mobile bez limitu. Jaki sprzęt?

Post autor: Krzysi3k »

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Dla mojej lokalizacji pojawiła się możliwość w opcji dla domków jednorodzinnych. Potwierdziła to również Pani na infolinii.
Jej pierwsza propozycja to opcja z dostępem 5G z prędkością do 90Mb/s za 140 zł.
Ja celuję w opcję 60 Mb/s. Sprzęt oferowany do tego na stronie www to D-Link DWP-812KT (za 149zł) lub ZTE MF258K (za 79zł).
Które z tych urządzeń jest lepsze/stabilniejsze/trwalsze?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-Mobile bez limitu. Jaki sprzęt?

Post autor: matek451 »

Pani to się we łbie p.... o, jakie 5G, przecież w Piaskach nawet pozwolenia nie ma no i długo nie będzie bo to jest lokalizacja Orange. D-link to 6 kat. LTE, ZTE ma modem 15kat. LTE.
Krzysi3k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-10-04, 19:18

Re: T-Mobile bez limitu. Jaki sprzęt?

Post autor: Krzysi3k »

Na moje pytanie, od kiedy będzie 5G powiedziała, że już jest - bo tak jej mapka pokazuje ;)
Jak rozumiem ZTE powinno być lepsze.
Wczoraj robiłem kolejne pomiary. Na dachu domu wykręciłem kilka testów prędkości i było 80-100 Mbit/s przy parametrach jak w załączniku.
Mam nadzieję, żę te 30/40 Mbit/s będzie się na tym zestawie ZTE utrzymywać.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-Mobile bez limitu. Jaki sprzęt?

Post autor: matek451 »

I... nie sieją , same sie rodzą , ta była mega i..., mapa zasiegu T-mobile pokazuje g.. a nie 5G. To ze w twojej lokalizacji powinien być dostepny domowy to stwierdziłem na podstawie twoich testów ju dawno, kretyni tego operatora zorientowali sie po czasie ale to ju taki poziom ich BOK, test pokazuje agregację 3 pasm pojemnościowych LTE, LTE2100 JAKO PODSTAWOWE , SYGNAŁ DOSTATECZNY, PODOBNY NA lte1800 I BARDZO SŁABY Z lte2600, optymalny byłby router b818 i porzadna antena Dual LTE1800-2600MHz do niego ale Niemiec go nie ma, to nie Play. Wybór wydaje sie oczywisty , na testy weż MF258K.
Krzysi3k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-10-04, 19:18

Re: T-Mobile bez limitu. Jaki sprzęt?

Post autor: Krzysi3k »

Mija mi 2 tygodnie od testów i chciałem podzielić się opinią. Porównując do Neostrady na drutach z 1996r. jest jak najbardziej OK.
Opcja z jednostką zewnętrzną ZTE MF258K i opcją do 60 Mbit.
Bezpośrednio z jednostką wewnętrzną ZTE łączą się 2 laptopy i 2 smartfony po WiFi oraz po kablu TP-Link TD-W8960n przez którego po kablu łączy się stacjonarka oraz 2 smartfony i tablet po WiFi. W takiej konfiguracji brak problemów - sieć domowa dostępna. Przesyłanie plików pomiędzy komputerami nie wpływa na połączenie z siecią (zarówno prędkość jak i stabilność).
Nie mieliśmy również sytuacji zerwania połączenia - które to zdarzało się często na neostradzie. Ładowanie filmu czy pobieranie jakiegoś pliku skutkowało wywaleniem z serwera w grach MMO na drugim komputerze - tu tego brak.
Co do prędkości: speedtest.net podaje 56-58 Mb/s pobierania i 23-38 Mb/s wysyłki. Menadżer zadań w Windows 10 pokazuje wtedy wartości nieco wyższe: 60-61.1Mb/s oraz 25-42 Mb/s. Tydzień temu - 11.11 - spadek maksymalnej prędkości ok 19:30/20:00 do 35 Mb/s. Niższej prędkości nie zauważyłem (oczywiście z wyłaczeniem sytuacji gdy coś pobieraliśmy). Tak praktycznie cały czas okolice 55 Mb/s.
Poniżej kilka zrzutów ekranu z parametrami z urządzenie.
Jedyne co zauważyłem, to w zakładce ustawienia LTE dochodzi do zmian. Z reguły jest wyświetlana 1 kolumna z nagłówkiem QPSK. Czasami zmienia się na 64QAM/128QAM/256QAM. Czasami pokazuje się 4 kolumny - wtedy pierwsza ma w/w warjacie a pozostałe trzy maja N/A.
Karta umieszczona w Huawei B525 wewnątrz domu dała wyniki o ponad połowę gorsze.
Teraz pozostaje mieć nadzieję, że pozytywne wrażenia będę miał do samego końca umowy.
ODPOWIEDZ