Router LTE do 600zł, laik

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
maximusek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-10-06, 07:06

Router LTE do 600zł, laik

Post autor: maximusek »

Witam. Tak jak pozostali jestem zielony w technologii GSM, LTE.. Rodzice mieszkają w Pawłówku k. Bydgoszczy. Dookoła lasy. Problem jest w tym, że od dwóch dni prędkości LTE, H+ spadły z około 15mbps do 1mbps. Pakiet internetowy w Play na firmę, router jaki działał to Huawei B311 o ile się nie mylę (biały router z Play). Nie znając problemu z prędkością internetu poleciłem ojcu, aby kupił Asusa 4g-AC53U :mur: Po 4h walce z tym szajsem, rozłączonymi kamerami, iRobotem który, nie działa zbieram srogie cięgi. Z tego co widziałem router i telefon łączy się z dwoma masztami na Osowej Górze. Po wnikliwej analizie stwierdzam, że router jakiego potrzebuję to Huawei, dzięki któremu można wymusić dane pasmo z masztu oraz agregować je. Chciałbym aby to tak właśnie u nich działało. Z racji ich podeszłego wieku sam muszę się tym zająć.

Uprzejmie proszę o pomoc w doborze routera, który będzie u nich działało z rodziny Huawei. Po jego zakupie będę mógł wykonać potrzebne testy, aby zobaczyć z czym najlepiej się łączy. Asus takiej opcji nie oferuje, czego wcześniej nie wiedziałem.

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 78&zoom=15
Na tą chwilę, żyją praktycznie bez internetu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE do 600zł, laik

Post autor: matek451 »

1Mb/s to prędkość do jakiej zwalnia internet po wyczerpaniu tego pakietu który mają, w Play nie ma routera B322, jest szajsowaty B311, b310 czy starszy B315,określ jaki to router. Na tych routerach nie działa agregacja pasm LTE ale za pomocą aplikacji na Windows czy Android można wymusić konkretne pasmo LTE i zrobić diagnostykę sygnału. Asusy do LTE to nieporozumienie. W okolicy jest kilka stacji bazowych Play z agregacja 4 pasm LTE , od poczatku należlo kupić router z agregacją 3/4 pasm LTE. Zrobić na nim diagnostykę sygnału i na tej podsytawie dobrać antenę zewnętrzną , kierunkową Dual LTE1800-2600MHz i za jej pmoca wybrać optymalną stację bazową Play.
W przypadku wyczerpania pakietu internetowego posiłkujemy się dodatkowa kartą pre-paid Play z taryfą odNowa, koszt 3-5 zł i na niej uruchamiamy pakiet 100GB za darmo, ilość kart dowolna. Rejestrować można on line przez Play24 a pakiet uruchamiamy w aplikacji P24 na telefonie i umiesczamy kartę w routerze.
maximusek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-10-06, 07:06

Re: Router LTE do 600zł, laik

Post autor: maximusek »

Dziękuję za odpowiedź. Poprawiłem nazwę modelu routera. B311 Huawei. Transfer skacze od 1-3mbps, z tego co mi matka powiedziała przez telefon po zrobieniu kilku speedtestów.

Z tego co wyczytałem tutaj teraz na forum to B818 ale jest poza ich budżetem lub B628. Na ten drugi jeszcze wysupłają fundusze. Czy to będzie dobry wybór?
maximusek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-10-06, 07:06

Re: Router LTE do 600zł, laik

Post autor: maximusek »

matek451 pisze:1Mb/s to prędkość do jakiej zwalnia internet po wyczerpaniu tego pakietu który mają, w Play nie ma routera B322, jest szajsowaty B311, b310 czy starszy B315,określ jaki to router. Na tych routerach nie działa agregacja pasm LTE ale za pomocą aplikacji na Windows czy Android można wymusić konkretne pasmo LTE i zrobić diagnostykę sygnału. Asusy do LTE to nieporozumienie. W okolicy jest kilka stacji bazowych Play z agregacja 4 pasm LTE , od poczatku należlo kupić router z agregacją 3/4 pasm LTE. Zrobić na nim diagnostykę sygnału i na tej podsytawie dobrać antenę zewnętrzną , kierunkową Dual LTE1800-2600MHz i za jej pmoca wybrać optymalną stację bazową Play.
W przypadku wyczerpania pakietu internetowego posiłkujemy się dodatkowa kartą pre-paid Play z taryfą odNowa, koszt 3-5 zł i na niej uruchamiamy pakiet 100GB za darmo, ilość kart dowolna. Rejestrować można on line przez Play24 a pakiet uruchamiamy w aplikacji P24 na telefonie i umiesczamy kartę w routerze.
Przeszedł mi przez myśl router B628 ale widzę, że nie ma on możliwości podłączenia anteny zewnetrznej..
Odnośnie pakietu danych to jest prawie niewykorzystany. Po okresie rozliczeniowym był użytkowany internet tyle co nic bo praktycznie nie działa.. Ale dziękuję za sugestię odnośnie odnowy pakietu w opisany przez Pana sposób.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE do 600zł, laik

Post autor: matek451 »

Ma, posiada złacza TS9. Antena to 200 zł, na OLX B628 za około 500 zł, ewentualnie B535 z agregacją 2 pasm LTE za około 250 zł. Kluczowa i tak jest antena zew. na 1800-2600MHz. Obecne niskie prędkości to pewnie LTE800 z którym łaczą się na B311 w ustawieniach na AUTO. To jest bardzo słaby router, wart z 50-100 zł i nigdy nie powinni go brać do Play, na antenie zew. działa tylko w SISO 1X1 ma jedno złacze antenowe SMA. Na teraz wymuś na nim pasmo pojemnościowe LTE2600/2100/1800 , ustaw B311 na parapecie i zobacz na którym dziala najszybciej, pokaż screeny z LTEwatchH dla tych pasm.
maximusek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-10-06, 07:06

Re: Router LTE do 600zł, laik

Post autor: maximusek »

Problem został opanowany. Asus oddany, Huawei B311 zmuszony do działania na poszczególnych pasmach dzięki ltewatchH z pomocą od matek451.

Screenów nie mam ale na 1800 było 7mbps, 2100-33mbps, 2600-62mbps. Szok. Aktualnie rodzice nie są aż tak wymagający aby inwestować 1k w łącze około 100mbps. Na sztywno przez ltewatchH ustawiłem pasmo 2100mHz i wszystko jest super. Od południa do wieczora stabilnie siedzi 30mbps. 2600mHz rzucało w południe między 9 a 60mbps. Sądzę, że gdyby do tego B311 wpiąć antenę to by spokojnie uciągnął to pasmo 2600. Póki co nie chcą więcej kombinować i im to wystarczy.
Na przyszłość wiem, że gdyby chcieli poprawić jakość, prędkość to router z Huawei 3 lub 4 pasmowy z anteną dual band.

Serdecznie dziękuję za pomoc.
maximusek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-10-06, 07:06

Re: Router LTE do 600zł, laik

Post autor: maximusek »

Witam ponownie po dłuższym czasie. Sytuacja ponownie się pogorszyła. Został zakupiony router B818-263. Testy z parapetu przy oknie są takie:

https://postimg.cc/gallery/DnCK2C7

Czy antena dual 1800-2600Mhz da radę by uzyskać lepszy sygnał? Chodzi mi o antenę w kształcie rąbu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router LTE do 600zł, laik

Post autor: wojteks »

Pokaż testy zrobione na zewnątrz, najlepiej tam gdzie chciałbyś zamocować antenę.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE do 600zł, laik

Post autor: matek451 »

Router loguje się do BTS-ów Lisi Ogon lub Wielorybia, parametry sygnałów sa bardzo słabe, ogólnie to od poczatku jest konieczność zastosoawania anteny Dual LTE1800-2600MHz z Cybertecha.
maximusek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-10-06, 07:06

Re: Router LTE do 600zł, laik

Post autor: maximusek »

Antena domyślnie będzie przymocowana do krótkiego masztu na kominie. Z tego co widzę na Google Earth + nakładka pozwoleń UKE to coś da się złapać w okolicy. Aby ustawić się na konkretny BTS to mogę włączyć kompas w telefonie i w taki sposób ustawić antenę? Czy jest jakaś inna metoda, bardziej precyzyjna?

@matek451 odkopalem nasze wiadomości prywatne i znalazłem link do tej anteny z jej nazwą.
Te screenshoty, które zamieściłem są z godziny około 19:00. Po godzinie 16:00 na 2600Mhz wypadało 25Mbps.

Z tego co widziałem w aplikacji NetworkCell Info to łączył się właśnie z Wielorybia, Lisim Ogonem i Łochowem.

Oczywiście dziękuję za wszelką pomoc.
ODPOWIEDZ