Modem do 2/3pasm nju/orange

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tomek_d
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-09-26, 20:04

Modem do 2/3pasm nju/orange

Post autor: tomek_d »

Cześć,

Chciałbym Was prosić o pomoc w wyborze rutera/modemu na działkę, gdzie często mnie nie ma.
Mam telefony netia/plus, ale bts obok jest przeciążony, więc wybrałbym ofertę nju. Kupiłem starter i generalnie fast.com pokazuje 40-60Mbps ping 30 ping_on_load 60. Raz było 150Mbps.
Agregacja jest 2600-2100-1800 obraz z netmonster niżej. Testy robione w mieszkaniu, odległość od bts 700m. Jak wyjdę na balkon nie widać masztu i niewiele się poprawia w netmonster.

Jako, że nie ma mnie na miejscu, szukałem modemu z przełącznikiem zasilania, nie wiem czy konieczne, ale chyba bezpieczniejsze. Zakładam, że resztę ustawień modem będzie pamiętał. Internet używany jest do wysyłania zdjęć z kamery i zdalnego dostępu do ogrzewania(raspberry). Używałbym raczej tylko bridge mode, bo wszystko już mam dalej.

Pytania :)
Czy modem ZTE MF286d będzie odpowiedni? Ma niby ukrytą agregację 3pasm z jakimś softem do kupienia na a. lub może 2CC wystarczą 2600-2100
Czy jest sens dokupować antenki do tych złącz z tyłu? Anten na dach wynosić nie chcę.
Czy może jakiś inny modem w cenie 400zl?

Dzięki za pomoc :)
netmonster
https://ibb.co/KKfsWnG
bts
https://ibb.co/2W9p9Dx
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Modem do 2/3pasm nju/orange

Post autor: Mig25 »

Jeśli nie są potrzebne anteny zewnętrzne(czyli bisko do BTS) ,to MF286D jest jak najbardziej odpowiedni , i nie ma sensu dokupować antenek , wewnętrzne są wystarczające.
Tylko MF286D z wyborem pasm z menu , czyli generalnie nie z Playa.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem do 2/3pasm nju/orange

Post autor: matek451 »

Przy tych parametrach sygnału w domu na LTE2600 nie ma potrzeby instalacji anteny zewnętrznej jesli nie chcesz wuciagać maksymalnych prędkości z BTS-a. MF286d ze skandynawskim ok.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Modem do 2/3pasm nju/orange

Post autor: Mig25 »

A dokładanie anten zewnętrznych ( już nie do mf286d ,ale ogólnie np do B818) jeśli BTS jest blisko ,nie powoduje właśnie ograniczeń prędkości z tytułu MIMO2x2 , a bez zewnętrznych anten MIMO 4x4 ?
Chyba lepiej mieć dobry sygnał z 4 anten , niż bardzo dobry z dwóch...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem do 2/3pasm nju/orange

Post autor: matek451 »

No w jego wypadk4x4 na wewnętrznych B818 o ile w ogóle zaskoczy jest lepszym wyborem ale nawet na 2x2 z QAM256 na wewnętrznych powinno by, sam sygnał na 4x4 to nie wszystko, załaczanie się tej technologii to nie tylko kwestia routera ale też BTS-a.
Z tego co pamiętam to MF286d ma chyba bridgea i Watch Doga?
tomek_d
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-09-26, 20:04

Re: Modem do 2/3pasm nju/orange

Post autor: tomek_d »

818 nie kupię, bo dla moich potrzeb za drogi(będę tam miał 40G po roku 100, więc nie za wiele)

Bridge jest na obrazkach w sofcie skandynawskim.
Do czego mógłbym używać watchdog'a?
Ostatnio zmieniony 2021-10-09, 07:54 przez tomek_d, łącznie zmieniany 1 raz.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Modem do 2/3pasm nju/orange

Post autor: Mig25 »

Nie no jasne ,że od BTSa też to zależy , ale widzę ,że ludzie ( oczywiście Ci bardziej świadomi) , wierzą ,że dołożenie dwóch anten zawsze pomoże w osiąganiu lepszych prędkości. Ja jestem zdania ,że do 1,5km od nadajnika ,jeśli router i bts się bezpośrednio widzą ,osiągi będą lepsze bez zewnętrznych anten. Tylko trzeba doprowadzić do tego bezpośredniego widzenia.
Tak Bridge Mode MF258d ma ( tylko może w Playowskim sofcie mimo obecności nie działa , tak jak wbijanie PINu - to już na prawdę porażka ,żeby to mimo obecności nie działało) , watchdog też jest realizowany ( w sensie jak za długo nie ma odpowiedzi z modemu to się restartuje) , no ale jak sam procesor się zawiesi , to watchdoga nie ma :)
tomek_d
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-09-26, 20:04

Re: Modem do 2/3pasm nju/orange

Post autor: tomek_d »

Ok.

Dzięki wielkie za pomoc!
tomek_d
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-09-26, 20:04

Re: Modem do 2/3pasm nju/orange

Post autor: tomek_d »

BTW Odnośnie watchdoga, jak by to był problem faktycznie z zawieszaniem modemu, to w razie czego zrobię sobie sprawdzanie dalej i przekaźnik na zasilaniu tego ZTE.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Modem do 2/3pasm nju/orange

Post autor: Mig25 »

No i tak dla przypomnienia wszystkie MF286 mają specyficzną konfigurację anten zewnętrznych , gdzie jedno gniazdo odpowiada za pasma 800-2100MHz , a drugie tylko za 2600MHz , więc dołożenie anten zewnętrznych spowoduje ,że będzie dzialal w praktyce nie w MIMO ,ale w SISO powaznie ograniczajac predkosc. Można kombinować rozbierajac router i zamieniajac pigtaile ,albo anteny zewnetrzne dokladac bezposrednio do modemu , ale to wzsza szkola jazdy i sztuka dla sztuki.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Modem do 2/3pasm nju/orange

Post autor: Mig25 »

A co do wyłącznika , to wydaje mi się ( nie sprawdzalem tego dokładnie) , że on nie odcina fizycznie całego zasilania, modem ciągle jest dalej zasilany jak wyłączysz nim, tylko jest w trybie uspienia. Wykryłem to probując blokowac btsy komendami AT , i modem nie blokował się na btsie mimo wyłączenia przelacznikiem , a bez problemu robił to po wyjęciu i wlozeniu wtyczki.
A drugi znak to taki , że kiedys mimo wylaczenia dioda power i tak się paliła...
tomek_d
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-09-26, 20:04

Re: Modem do 2/3pasm nju/orange

Post autor: tomek_d »

Modem zakupiony i mam 100Mbps ping 25 ping_on_load 80 na default = 3cc(2600/2100/1800). Jak włączyłem 2cc 2600/2100 to miałem 60Mbps i pingi podobne.
Pojawił się tylko kłopot, bo nju daje prywatne adresy. Zobaczę czy uda się to zmienić na infolinii, bo uprościłoby mi to parę rzeczy.

Dzięki i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modem do 2/3pasm nju/orange

Post autor: wojteks »

Zwykle usługa "zewnętrznego" IP jest płatna i nie w każdej sieci dostępna. W nju chyba nie ma takiej usługi, w abonamencie Orange, Plusa to jest możliwe, TM na firmę. Z operatorów wirtualnych to chyba Otvarta (działa na Plusie).
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ