wybór laptopa

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Yachu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2007-02-24, 21:09

wybór laptopa

Post autor: Yachu »

Witam
widziałem sporo tematów dotyczących modemów, wyboru opertatora, telefonu itd.

Jednak jedno pozostaje nie wyjaśnione, i z tą kwestią zwracam się do was :wink:
Potrzebuje laptopa do internetu, używany, im tańszy tym lepszy, i tu pytanie: Jaka powinna być konfiguracja sprzetowa laptopa żeby bez przeszkód zainstalować modem bądź sterowniki do telefonu?
z góry dziękuje za odpowiedź!

pozdrawiam, Yachu
radekgers
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2006-05-03, 23:49

Re: wybór laptopa

Post autor: radekgers »

jesli chodzi o modem najlepiej 32-bitowy slot pc card (w przypadku modemow se gc 75 i 85 wystarcza 16-bitowy ale to tylko gprs i edge, bez umts), w przypadku polaczenia z telefonem to jakis port zalezy jak chcesz sie laczyc... najlepiej usb, mozna wtedy kablem usb-telefon lub podlaczyc bluetooth jesli telefon obsluguje.

sam modem ma niewielkie wymagania, ale skoro na laptopie chcesz korzystac z internetu to powinno byc mozna w miare sprawnie korzystac na nim z jakieis przegladarki i innych rzeczy z ktorych chcesz korzystac ;-)
Yachu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2007-02-24, 21:09

Re: wybór laptopa

Post autor: Yachu »

Dzięki za odpowiedź

Konkretnie chodzi mi o laptopa Panasonic CF-25 ale on nie ma nawet USB jednak skłania mnie jego wytrzymałość. Bardzo sie ciesze że na 16 bitowych PCMCIA pójdą jakieś modemy :D

Teraz rodzi się drugie pytanie: lepiej taki modem jak napisałeś czy zainwestować w kabel (mniejszy koszt) COM i podłączyć telefon (w moim wypadku nokia 6230), czy przez ten kabel prędkość mocno nie spadnie?
radekgers
Stały użytkownik forum
Posty: 52
Rejestracja: 2006-05-03, 23:49

Re: wybór laptopa

Post autor: radekgers »

16-bitowe z tych co znam to tylko gc75 i gc85... no i musi byc pcmcia type II czy jakos tak ;-) nie za bardzo juz kojarze te starsze technologie ;-) ale wiem, ze koledze na jakims bardzo starym laptopie nie chcial sie uruchomic moj stary gc75, wiec nie wiem... najlepiej gdyby sprawdzic wczesniej.

co do kabla, COM o ile dobrze kojarze to maks 115 kbitow, czyli polowa edge. Do gprsu wystarczy, pelnej predkosci edge niestety nie osiagniesz.

Gdybys potrzebowal modem to mam do sprzedania se gc85 (gprs/edge, moge do niego dorzucic zewnetrzna antene dookolna):D dziala mi z karta orange, niestety nie wiem czy ma simloka, kupilem go w orange wiec moze miec. gc 75 juz sprzedalem...

na allegro za jakies 30-40zl mozna kupic kontroler pcmcia->USB i w ten sposob dodac usb do laptopa :-) i wtedy telefon, podlaczony przez usb, chyba bylby dobrym rozwiazaniem. Tylko nie wiem jakiego pcmcia taki kontroler tez wymaga...
Yachu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2007-02-24, 21:09

Re: wybór laptopa

Post autor: Yachu »

Jeżeli kabel COM wyciąga max 115 kbitów to nie jest źle, chyba wtedy taki kabel sobie załatwie bo w mojej lokalizacji ze stacjonarnego kompa mam 75 kb/s (SimData mierzone na rychlost.cz czy jakos tak ;) ) a na wsi itp. wątipe w większą prędkość, Dzięki za dobrą rade, bo naprawde wahałem się, kupić/niekupić tego laptopa ale biore :D grunt to sprawny internet!

ten model ma PCMCIA I/II/III czyli wszystkie trzy

Dzięki za pomoc, i pozdrawiam
ODPOWIEDZ