Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Byk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-10-26, 09:14

Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Post autor: Byk »

Witam Serdecznie,

Potrzebuje informacji na temat dobrego router'a do odbioru sieci 5G (na 95% z sieci PLUS). Na chwilę obecną przetestowałem amatorsko router od Huawei CPE Pro 2. Mianowicie pochodziłem z nim po domu i wykonałem testy dostępne w menu router'a które oceniają jakość połączenia LTE or 5G. Na strychu w odpowiednim kierunku mam 95pkt na 100 możliwych (nie wiem co ten test uwzględnia) i zasięg 5G przewyższa LTE. Na parterze 5G nie łapie natomiast jest LTE. Mówię tutaj cały czas o sieci PLUS bo niestety ale 5G z Orange nie udało mi się złapać, mimo że na ich mapce jestem w zasięgu 5G. Nie wiem czy do tego potrzebuje jakąś specjalną kartę sim, po prostu przełożyła swoją stara kartę od Orange do Huawei'a i odpaliłem.

Lokalizacja: Dziekanowice pod Krakowem

Teraz wartości pobierania (uśrednione z kilkudziesięciu pomiarów o rożnych porach):
PLUS --- na strychu mam 243 Mb/s pobieranie, 41 Mb/s wysyłanie oraz ping 38
PLUS --- parter 120 Mb/s pobieranie, 34 Mb/s wysyłanie, ping 30
Orange --- strych 120 Mb/s pobieranie, 39 Mb/s wysylanie, ping 19
Orange parter 70 Mb/s pobieranie, 30 Mb/s wysylanie, ping 20

Moje pytanie jest takie, czy są jakieś inne routery w technologii 5G które dawałyby możliwość podłączenia anteny zewnętrznej oraz trochę lepszego menu router'a? Niestety ale CPE pro 2 od Huawei'a nie ma wejść antenowych i ta opcja tutaj odpada. Dodatkowo trochę mało informacji można wyciągnać z tego menu router'a, np. nie mam tam informacji z jakim nadajnikiem się łączy oraz jaka jest moc sygnału (albo ja tego nie potrafię tam wypatrzeć).

Myślałem może jeszcze o tym ZTE MC801A 5G ale też nie ma opcji podpięcia anten ale za to ma dobre menu ZTE do którego jestem przyzwyczajony.

Proszę o poradę

Pozdrawiam,

Dawid
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Post autor: Mig25 »

Routery w przyszłości raczej nie będą miały gniazd anten , a to wszystko przez o ,że tych anten musiało by być nie dwie , a o kilka więcej. Już teraz można zobaczyć ile anten w sobie ma MC801A ( na internecie są dostępne serwisówki) , jest ich 12szt ( część z nich - pewnie 4szt -są od wifi ).
Nie da rady domowym sposobem wyprowadzić na dach 8 anten , koszty byłyby niewspółmierne.
Stąd albo sam router trzeba wynieść na zewnątrz domowym sposobem ( puszka hermetyczna) ,albo zakupić typowo zewnętrzny , np MC7010
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Post autor: tomekwwa »

Akurat do Huaweia wystarczy użyć aplikacji HManager na Androida i masz aż zdecydowanie za dużo danych i możliwości ustawienia czego tylko chcesz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Post autor: matek451 »

Cały Plus i to Zygmuntowe cwaniactwo, 5g2600 a w ofercie barak CPE 5g, w zamian dwa routery 5G w abonamencie ale 1,5 raza drozej niz u innych operatorów. Klienci Plusa są specyficzni, przez lata nędza na LTE, teraz 5g więc lecą po abonament 500GB za 100 zł bez sprzętu.
Zasięg pewnie z BTS-a Plusa 5g2600 na Mistrzejowicach , gdzie wisi LTE1800+900 a do tego pewnie teraz N41, do tego potężny dosył radiolinia 1107Mb/s z węzła na Bieńczycach, na 3 sektory to faktycznie moc, speedtesty OK bo kto tam korzysta z 5G w Plusie.
Ale jak kto lubi to nie ma co zabraniać, ja 500GB to mam za dwie dychy na pre-paidzie w Play i w agregacji 4 pasm LTE z BTS-a na światełku po 300-400Mb/s o każdej porze dnia i nocy, więc Zygmuntowi tych 80 dych więcej płacić nie zamierzam, nawet jak mi na moim BTS-ie Plusa dowiesi 5G2600, tym bardziej ze teraz w 2CC CA B7+B1 z niego wieczorami zawrotne 10Mb/s. I żeby nie było, od lat sam nie wiem po co mam u niego abonament, całe 30 zł za 200GB ale to z sentymentu do dawnego Polkomtela.
O jakości sieci Zygmunta świadczy ta radiolinia do tego BTS-a na Mistrzejowicach, zreszta po modernizacji , 1107Mb/s to ma dosył Play do masztu Kantorowice gdzie działa LTE2600+2100+1800+800 tego operatora, Ale czym to jest w porównaniu do BTS-a NetWORKS Zesławice gdzie dosyl do agregacji LTE2600+2100+1800+800 dla Orange i T-mobile zapewnia radiolinia 2x5000Mb/s z węzła Prusy. To 5G 2600 Zygmunta po taniości bo to podstawa, co jak co ale Zyga łeb do interesów to ma.
Byk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-10-26, 09:14

Re: Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Post autor: Byk »

Mig25 pisze:Routery w przyszłości raczej nie będą miały gniazd anten , a to wszystko przez o ,że tych anten musiało by być nie dwie , a o kilka więcej. Już teraz można zobaczyć ile anten w sobie ma MC801A ( na internecie są dostępne serwisówki) , jest ich 12szt ( część z nich - pewnie 4szt -są od wifi ).
Nie da rady domowym sposobem wyprowadzić na dach 8 anten , koszty byłyby niewspółmierne.
Stąd albo sam router trzeba wynieść na zewnątrz domowym sposobem ( puszka hermetyczna) ,albo zakupić typowo zewnętrzny , np MC7010
Super dzięki za poradę i wyjaśnienie. Tak cos czulem, że jakiś powód musi być.
tomekwwa pisze:Akurat do Huaweia wystarczy użyć aplikacji HManager na Androida i masz aż zdecydowanie za dużo danych i możliwości ustawienia czego tylko chcesz.
Dziękuję bardzo, zainstaluje i sprawdzę sobie z czym on się w ogole łączy.
matek451 pisze:Cały Plus i to Zygmuntowe cwaniactwo, 5g2600 a w ofercie barak CPE 5g, w zamian dwa routery 5G w abonamencie ale 1,5 raza drozej niz u innych operatorów. Klienci Plusa są specyficzni, przez lata nędza na LTE, teraz 5g więc lecą po abonament 500GB za 100 zł bez sprzętu.
Zasięg pewnie z BTS-a Plusa 5g2600 na Mistrzejowicach , gdzie wisi LTE1800+900 a do tego pewnie teraz N41, do tego potężny dosył radiolinia 1107Mb/s z węzła na Bieńczycach, na 3 sektory to faktycznie moc, speedtesty OK bo kto tam korzysta z 5G w Plusie.
Ale jak kto lubi to nie ma co zabraniać, ja 500GB to mam za dwie dychy na pre-paidzie w Play i w agregacji 4 pasm LTE z BTS-a na światełku po 300-400Mb/s o każdej porze dnia i nocy, więc Zygmuntowi tych 80 dych więcej płacić nie zamierzam, nawet jak mi na moim BTS-ie Plusa dowiesi 5G2600, tym bardziej ze teraz w 2CC CA B7+B1 z niego wieczorami zawrotne 10Mb/s. I żeby nie było, od lat sam nie wiem po co mam u niego abonament, całe 30 zł za 200GB ale to z sentymentu do dawnego Polkomtela.
O jakości sieci Zygmunta świadczy ta radiolinia do tego BTS-a na Mistrzejowicach, zreszta po modernizacji , 1107Mb/s to ma dosył Play do masztu Kantorowice gdzie działa LTE2600+2100+1800+800 tego operatora, Ale czym to jest w porównaniu do BTS-a NetWORKS Zesławice gdzie dosyl do agregacji LTE2600+2100+1800+800 dla Orange i T-mobile zapewnia radiolinia 2x5000Mb/s z węzła Prusy. To 5G 2600 Zygmunta po taniości bo to podstawa, co jak co ale Zyga łeb do interesów to ma.
Dzięki za obszerna odpowiedź ale chyba nie zrozumiałem wszystkiego a widzę, że kolega z okolic to podpytam jeszcze. Ja nawet nigdy nie byłem klientem PLUSa i w ogóle nie jestem przywiązany do tej opcji a wręcz wydaje mi się to sporo jak za ten router. Sąsiad polecił to zacząłem od niego.

Co byś polecił w takim razie w okolicy?Bo zakładam, że PLAY ale jaki sprzęt do tego? Nie mam żadnych uprzedzeń i chętnie bym wspomniane 300-400 osiągnął u siebie. Byłem nawet w Playu to babeczka mi powiedziała, że nie ma zasięgu u mnie i dlatego odpuściłem.
Ostatnie pytanie kim jest ten Zygmunt? ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Post autor: matek451 »

Nie z okolic ale z ŁODZI ale to bez znaczenia, po prostu zrobiłem ci przy okazji analizę sieci operatorów u ciebie. Zygmunt to Solorz właściciel Plusa, Polsatu itd. Co do Huawei Pro2 to w Plusie w ratach kosztuje 1585 zł, na OLX do wyboru za 900 zł https://www.olx.pl/oferty/q-huawei-5g-c ... rice%3Aasc więc jak jiz to po co przepłacać o 700 zl. Ale to sprzet bez zlacz antenowych, w Plusie powinien być w ofercie https://www.olx.pl/d/oferta/router-zte- ... 77463ce99e.
Co do Play to panienka raczej pojęcia nie ma o sieci swojego operatora, są stacje Play w okolicy a odległość 3-4 km do nich nie wyklucza wcale połaczenia z nimi.
Ale spróbował bym też i przetestował T-mobile bo ma ofertę bez limitu danych za fajną kasę no i ze sorzętem w super cenach. W twojej lokalizacji testy operatorów to podstawa i kazdy będzie wymagał anteny zewnętrznej do routera lub CPE LTE/5g.
Byk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-10-26, 09:14

Re: Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Post autor: Byk »

Super, dzięki! Właśnie skończyłem testować PLAYA w połączeniu z Huawei CPE pro 2 i wyniki są średnie. 5G niedostępne a prędkości rzędu 40/50 Mb/s na zwykłym LTE + PING 30. Byłem w salonie T-Mobile'a i tam natomiast usłyszałem, że oni mają jakiś limit prędkości do 90 Mb/s ale bez limitu danych. Nie wiem czy ja to dobrze zrozumiałem\ ale finalnie właśnie skupiłem się na tym PLUSIE. Podjadę dzisiaj do innego punktu T-Mobile i dopytam co mogą zaoferować.

A pytanie, czy ten Huawei CPE Pro 2 to faktycznie taki kiepski sprzęt?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Post autor: piotrzet »

W T-Mobile masz albo taryfy z limitem do 200 GB i z limitem prędkości albo odpowiednio prędkości pobierania/ wysyłania do 30, 60 i 90 Mb/s i bez limitu pobieranych danych.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Post autor: matek451 »

A dlaczego kiepski? Dobry ale to jest router dedykowany do 5g, w Polsce póki co z ta technologią to są poczatki, Plus ma 5g2600 ale jego siatka stacji jest uboga, przy dużym zagęszczeniu stacji, zasięg w domu nie wymaga anten zew. stad powstają takie routery jak PRO2.
Play 50Mb/s w twojej lokalizacji bez podania szcegółów z jakich pasm korzystasz , jakie parametry sygnału na nich z z którego BTS-a trudny do oceny ale biorąc pod uwagę że stacje PLAY są 2-3 km od ciebie to dobry wynik, testy zawsze robi się na zewnatrz, wymusza po kolei pasma LTE , pokazuje screeny z aplikacji oraz speedtesty, potem to samo w agregacji LTE2600+2100+1800+800 oraz na ustawieniu AUTO.
Na tej podstawie dokonuje się analizy i kupuje antenę zew.
Ja w PLAY mam po 300-400Mb/s bo mam 500m do BTS-A, oprócz kilku routerów z agregacja 3/4 pasm LTE uzywam też zewnętrznych CPE LTE/5G.
W T-mobile oferta no limit dla indywidualnych ma ograniczony DL, maksymalnie do 90Mb/s, w ofertach dla firm sa ttakie DL DO 200Mb/s oraz bez limitu danych i prędkości.
Swoją drogą skoro jesteś spod Krakowa to dziwię się że jeszcze nie napisałeś do kolegi @onken tylko łazisz po salonach T-mobile, zorientowani dobrze wiedzą o co chodzi, nie marnuj czasu, ja sprzęt bym kupił sam, do routera antenę zew. i korzystał z Play 100GB za 4/5 zł póki co lub pisał do niego.
Byk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-10-26, 09:14

Re: Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Post autor: Byk »

Wziąłem na testy teraz ZTE MC801A od PLAYA ale nie potrafię w ogóle znaleźć opcji wymuszenia poszczególnych pasm żeby wykonać te testy. Po zalogowaniu na router menu wygląda identycznie jak w moim starym routerze ZTE ale nie mam tam właśnie interesujących mnie opcji. Prędkości strasznie skaczą od 8Mb/s do 60Mb/s i nawet nie mogę sprawdzić z jakim BTSem się łączy. To wyniki przy trybie automatycznym 5G/LTE/3G, przy LTE/3G mam maksymalnie 15Mb/s jak do tej pory.

Ma ktoś jakiś pomysł jak "odblokować" znaleźć tą opcje?

Zapatrzyłem się w karty od innych operatów i będę na nim testował. Nie wiem czy uda mi się podłączyć anteny w domu do niego.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Post autor: Mig25 »

Użyj tych chińskich programów: viewtopic.php?f=12&t=61639&p=631619#p631619
Możesz dla ułatwienia użyć tłumacza google na androidzie , będzie tłumaczył na żywo obraz z kamery , co przetłumaczy chiński makaron.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Post autor: Mig25 »

A i MC801A złącza do zewnętrznych anten ma najprawdopodobniej tylko do bandów prawdziwego 5G ,czyli częstotliwości 3500MHZ ... Na 4G u mnie <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie reagowały.
Byk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2021-10-26, 09:14

Re: Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Post autor: Byk »

Mig25 pisze:A i MC801A złącza do zewnętrznych anten ma najprawdopodobniej tylko do bandów prawdziwego 5G ,czyli częstotliwości 3500MHZ ... Na 4G u mnie <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> nie reagowały.
To chyba popełniłem fatalny błąd bo myślałem, że to są anteny do LTE.

Zrobiłem dodatkowe testy na strychu w miejscu gdzie mam najlepszy sygnał:
-Plus standardowe LTE (bez 5G, trzeba dodatkowo włączyć tą opcje za 35 PLN więc się póki co wstrzymałem) wyszło mi jakieś 30 Mb/s Download i 20 Mb/s Upload
-Play od 10 do 40 download i 15 upload w wersji teoretycznie 5G i 15 Mb/s download i 10 Mb/s Upload w LTE. Dodatkowo dosc wysokie pingi okolo 70.
-T-Mobile - tutaj jestem zaskoczony bo miałem wyniki od 150 Mb/s do 200 Mb/s i upload 25 Mb/s.

Reasumując PLAY fatalnie tutaj się prezentuje, może ja tego nie umiem po prostu skonfigurować ale chodziłem po cały domu i poza z 3 już routerami i wszędzie strasznie wariuje a prędkości nigdy nie były większe niż te 60 Mb/s. T-Mobile bardzo fajnie wyniki ale muszę jeszcze go przetestować na innych i przez dłuższy czas. PLUS jest super tylko w wersji 5G gdzie mam osiągi około 250 Mb/s sprawdzone na HW CPE Pro 2 - ten zestaw co został dość mocny skrytykowany.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Router do 5G najlepiej z antena zewnętrzną

Post autor: Mig25 »

Jak mas możliwość wsadzenia w te gniazda anten to testuj. To ,że ja miałem takie doświadczenie , że z antenami czy bez sygnał w ogóle nie reagował na żadnym bandzie , to nie znaczy ,że dobrze to zrobiłem :)
ODPOWIEDZ