Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
emkokoszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-10-27, 22:02

Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: emkokoszka »

Witam,

proszę o pomoc w doborze sprzętu i wyborze operatora. Szukałem już pomocy na innym forum, ale niestety jedyny chętny do udzielania odpowiedzi został zbanowany... Zdaje mi się że obecny jest i na tym forum, także jeśli natknie się na ten post to będę wdzięczny za odpowiedź.
Ogólnie wnioski były takie żeby brać z T-mobile B535 na testy poszczególnych pasm, ale niestety nie jestem w optymalnym zasięgu i proponują mi jedynie zestaw z anteną (ZTE MF28K, D-Link DWP-812KT albo ZTE MC7010 5G(ODU) + ZTE MF286R(IDU)). Co robić? Brać ZTE albo D-Linka z anteną T-Mobile, czy lepiej szukać jakiegoś routera z używki do testów?

Moja lokalizacja: 50.41566412956193, 16.47458077693688

Załączam link do tematu z innego forum żeby nie przepisywać niepotrzebnie wszystkiego od nowa:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... 1#19676051
bkmax
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2021-10-26, 14:28

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: bkmax »

W temacie MC7010, mój notorycznie zawiesza się przy próbie rozłączenia z siecią, nie reaguję na możliwość wyłączenia zielonych światełek na obudowie, a świecą jak cholera przyciągając wzrok. Często wyrzuca podczas konfiguracji. W mojej lokalizacji mimo iż agreguje 4 pasma, nie podniósł znacząco transferu w porównaniu do starego d-linka DWR_953 czy zte MF286R1
Ostatnio zmieniony 2021-10-30, 21:50 przez bkmax, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: wojteks »

Prądem go.
Nie pomagam na PW!
emkokoszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-10-27, 22:02

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: emkokoszka »

Niestety chyba nie wiele zrozumiałem z powyższych odpowiedzi...
Sprzęt z anteną od T-Mobile nie nadaje się do agregacji? Co w takim razie mam zrobić? Kupić B535 z używki i testować T-mobile, Orange i Plusa? Zawsze można później takie router sprzedać i strat nie będzie. A może jakaś oferta z Plusa na 14 dniowy okres próbny? Oni tam chyba maja B535? Internet jest potrzebny do pracy, proszę o pomoc, gdyż w obecnej sytuacji nie da się normalnie pracować...

Mam jeszcze taki chytry pomysł, żeby w T-mobile powiedzieć, że mieszkam na innym adresie (do którego nie będą narzucać sprzętu z anteną), przetestuję każdego operatora na prepaidzie w routerze na okres próbny i nie poniosę żadnych zbędnych kosztów? Z tym, że ponoć T-Mobile blokuje transfer jak się korzysta z poza lokalizacji podanej w umowie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: matek451 »

Weź na testy tego MF258k, te z T-mobile maja soft z wyborem pasm LTE, antenę kierujesz na Żelazno, Trzebieszowice i zobaczymy co z tego wyniknie, zrobisz testy pasm, prędkości, zestaw nie posiada simlocka więc przetestujesz na nim kazdego operatora, masz 14 dni na testy i ostateczną decyzję. Fajnie że tu zajrzałeś, tam ci juz nie pomogę.
emkokoszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-10-27, 22:02

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: emkokoszka »

Dzięki za szybką odpowiedź :) Mogłem od razu pisać tutaj, tam każdy wie jak jest...
Dobrze rozumiem, że w MF258k od T-mobile będę mógł wybierać pasmo i agregować je "ręcznie" bez dodatkowych aplikacji typu hmanager, jak w przypadku huawei? Czy możliwy będzie tylko ręczny wybór pasma, ale bez agreagacji? Jakaś apka też będzie niezbędna (jeśli tak to jaka?)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: matek451 »

Zarzadzanie pasmami na MF258k z softem dla T-mobile odbywa się w panelu zarzadania WebUI, tak samo jest w nim diagnostyka sygnału na tych pasmach i dane BTS-a którym się połaczys.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: matek451 »

No i jaka decyzja bo widzę ze dyskutujesz na Elektrodzie z pożytecznym i... o sprzęcie którego na oczy nie widział , nie szkoda ci na to czasu ? Ja znam obydwa i nie bez powodu poleciłem ci testy na MF258k choć to nie jest idealny sprzęt ale soft z T-mobile pozwala na wybór pasm i na nim działa prawidłowo.
Testy na zamówienie to są dobre dla JANUSZY, producent płaci i ma to czego oczekuje, gościu który je robi o sprzęcie do LTE nie ma żadnego pojęcia jak ten z Elektrody, teraz tam królują tacy jak on, teoretycy czyli odpowiedź typu " nie wiem ale " i tu dostajesz linka znalezionego w Google. To jest zreszta powszechny standard "wsparcia" na tamtym portalu. Ja wprowadziłem inne standardy ale te nie pasuja moderacji stąd bany.
Napisz tam e na szczęście znalazl się ktoś na bez-kabli kto poinformował cię ze D-Link nie posiada mozliwości wyboru pojedyńczych pasm oraz dwóch pasm do 2CC CA bo ten sprzet posiada modem LTE 6 KAT,powołaj sie na mnie @matek451 DAJ LINKA DO TEGO TEMATU, w kwestii tego czy DWP-812KT posiada mozliwość wymuszania pasm kontaktowałem się z D-Link Polska, w WebUI nie ma takiej opcji.
Edyta.
Zagłebiłem się w test na tej stronie którą podał znany i tu teoretyk na Elektrodzie https://www.benchmark.pl/testy_i_recenz ... .html#noop , oczywiście ten pseudo test został spreparowany pod zamówienie D-Linka. producent podaje dla DWP-812KT specyfikację, modem 6 kat. LTE mimo2x2 i DL do 300Mb/s czyli odpowiada to pracy w agregacji 2 pasm o szerokośći 20MHz z modulacją QAM64.
Do testów użyto stacji bazowej T-mobile i agregacji LTE1800+2100, operator posiada na nich odpowiednio 10 i 15MHz pasma czyli razem 25MHz co w MIMO2X2 z qam64 pozwala na DL do 187Mb//s, wg. testów na tamtym portalu osiągnieto na D-Linku DL 285Mb/s.
W T-mobile na MIMO2X2 , qam64 300Mb/s mozna uzyskać w 3CC CA LTE2600+2100+1800 gdyż na niej jest 15=15+10=40MHz pasma do dyspozycji, w 2CC CA mimo2x2 LTE2100+1800 w QAM256 mozna osiagać w teorii DL do 250Mb/s.
Oczywiście sprzęt D-Linka nie działa w 3CC CA, nie obsługuje modulacji QAM256 w MIMO2X2 no i nie dziala na MIMO4X4.
To idealny dowód ze artykuł na zamówienie producenta, to jedno a pożyteczny <font color="#FF00BB"><b>»»nie obrażamy innych!!!««</b></font> @jarek7714 łyka kit jak małpa a co gorsze częstuje tym kitem innych.
emkokoszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-10-27, 22:02

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: emkokoszka »

Wezmę MF258K na okres próbny.
Niestety oferta z tym sprzętem nie jest tania (80pln x 24msc + 259pln za sprzęt =2179pln czyli około 90pln/msc ), korzystniej wychodzi oferta dla firmy (2pln netto x 6msc + 70pln netto x 18msc + 49pln za sprzęt =1321pln netto x 23% =1624,83pln czyli około 67pln/msc), ale dla firmy jest niższa prędkość (do 20Mb/s). Da się taniej?
Zastanawiam się jeszcze jak najlepiej wyrzucić antenę na zewnątrz nie niszcząc przy tym przegród ściennych (szkielet)? Jak przytnę przewód oknem to może mieć wpływ na sygnał?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: matek451 »

Za ten MF258k licza 20 zł/m-c do abonamentu i 259 zł na start czyli 739 zl w taryfie do 30Mb/s, kabel Ethernet powinien być plaski, jak zrobisz to umiejętnie to nic nie zaszkodzi.
emkokoszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-10-27, 22:02

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: emkokoszka »

Czyli dokładnie tak jak liczyłem. Lepiej brać na firmę, nawet bez odpisywania vatu jest taniej. Nie mogę tylko znaleźć info czy dla firmy jest okres próbny. Jutro powinni zadzwonić to się wypytam.
Masz może wiedze, czy falownik od PV blisko routera może mieć negatywny wpływ na sygnał zarówno dla LTE jak WI-FI?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: wojteks »

Może mieć bo to kawał metalu i do tego generujący szum elektroniczny. Jedne sieją mniej drugie bardziej.
Nie pomagam na PW!
emkokoszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-10-27, 22:02

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: emkokoszka »

Dzięki, a co to znaczy blisko? :D 2 metry? 5 metrów? To ma być falownik huawei sun 8kW jeśli to coś wyjaśni.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: wojteks »

Blisko to znaczy blisko, np. router postawiony na falowniku czy zamocowany do ściany 0.5m od falownika. Zdecydowanie bym router w innym pomieszczeniu umieścił.
Nie pomagam na PW!
emkokoszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-10-27, 22:02

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: emkokoszka »

falownik będzie na poddaszu, które jest otwarte (zamontowany na ściance kolankowej), długość pomieszczenia wynosi 7,5m, falownik planuje dać w połowie tego pomieszczenia, a router przy ścianie szczytowej (ze 3,5m od falownika). Jeszcze wszystko mogę zmienić dlatego dopytuje. Monterzy PV twierdza że to nie ma wpływu… Ja im nie wierze zwyczajnie…
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: wojteks »

Niby nie powinno mieć wpływu ale ...

Router na poddaszu dający WiFi na resztę domu to słaby pomysł.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: _cheetah_ »

Przy instalacji foto wszystko zależy od wszystkiego. Cała instalacja, a nie tylko falownik, może zakłócać sieć ethernet i TV. Wifi i LTE nie powinno, ale z foto potrafią się dziać cuda, więc na ile się da, warto uciekać od okablowania instalacji foto i falownika.

Podstawą jest odpowiednie uziemienie instalacji foto.
emkokoszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-10-27, 22:02

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: emkokoszka »

Przyszedł do mnie ZTE MF258k. Załączam wyniki testów poniżej.
T-mobile nie chciał działać na samym LTE1800 lub LTE2100, musiałem wymusić LTE800 , bez tego nie działał wcale. 1800+2100 też niestety nie działa. Trzech pasm nie agreguje wcale w żadnej sieci.
Orange nie działa na niczym prócz LTE800, chociaż po wymuszeniu LTE1800 lub LTE2100 widać w WebUI parametry BTS dla tych pasm ze statusem 'rozłączono' lub ' brak usługi'.
Plus działa na każdym z pasm osobno i agreguje po dwa pasma.
Play nie działa na LTE800, nie agreguje nic. Łączy się chyba z Żelaznem maszt Play?

Dlaczego T-mobile nie działa bez LTE800? Nie agreguje więcej niż dwa pasma? Mi się wydaje, że jednak największy potencjał ma Plus - najbliżej i LTE2600, choć prędkości bez szału. Nie wiem też dlaczego Orange na telefonie działa, agreguje, łączy się LTE1800 i ma dobre prędkości na speed teście, a na ZTE nie działa praktycznie wcale...
Ostatnio zmieniony 2021-11-04, 22:14 przez emkokoszka, łącznie zmieniany 2 razy.
emkokoszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-10-27, 22:02

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: emkokoszka »

Plus
Ostatnio zmieniony 2021-11-04, 22:17 przez emkokoszka, łącznie zmieniany 1 raz.
emkokoszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-10-27, 22:02

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: emkokoszka »

Plus 2600, Orange, Play
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: matek451 »

Testy wykonałes prawidłowo, w przypadku Plusa zaskakujaco dobre parametry sygnału na LTE2600 i LTE1800 z BTS-a ŻELAZNO, wartoby wymusić jeszcze agregację LTE2600+1800 lub sprawdzić na AUTO.
Play tym razem to Żelazno, sygnał na LTE1800/2100 słabszy od Plusa ale pasma dzialają OK, spróbuj jeszcze w agregacji tych pasm oraz na AUTO. Niestety ale operatorzy NetWorks wiszący na maszcie Plusa w Żelaźnie poniżej anten Plusa nie mają zasięgu z tej stacji i łapiesz ta dalszą w Trzebieszowicach, sygnał na LTE1800/2100 słaby ale jak na niego T-mobile z tych pasm działa nieźle. Orange tylko na LTE800 ale pasmo i tak przytkane.
Lokalizacja jest trudna ale testy dały sporo danych, Plus i agregacja LTE2600+1800 wydaje sie być najszybszy ale jeszcze potestuj, Play z Żelazna na LTE2100+1800 ma potencjał, podobnie jak T-mobile z Trzebieszowic.
Wybór nie jest łatwy, Plus ma 500GB za 100 zł, sprzęt słaby i za drogo, lepiej kupić B535 do niego samemu. W Play oferta 500GB za 70 zł i do tego B818 plus 20 zł do abonamentu przez 2 lata i 19 zł na start, koszt routera to 499 zł, wart z 700-800 zł.
W T-mobile to znasz no i ten przymus aby brać CPE LTE choć jak dla mnie router plus skuteczna antena kierunkowa mogłoby być lepszym rozwiązaniem. Play i Plus oczywiście do routera antena zew.
Orange oferta dla indywidualnych tylko 250GB, za 60 zł , sprzęt zabytkowy więc i tak zakup jak do Plusa na własną rękę, plus antena.
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: Erbit »

matek451 pisze:...agregacja LTE2600+1800 wydaje sie być najszybszy
Agregacji 2600+1800 działa w LHGG LTE6. On NIE agreguje 2600+2100 więc wprowadza pewne ograniczenia ale za to ma antenę 21dBm i to bez kabli.

No i niestety dostępny jest "za gotówkę".

Jest jeszcze nieco tańsza wersja LHG LTE6 ale ta ma port 100Mbits zaś LHGG ma 1Gbits.

Zaś dla matek451 taka ciekawostka odnośnie MT i ich LTE6:
...2CA works. Cell/SectorID lock works for primary band and second one "ca-band" works automatical....
To dość niespotykana funkcja w routerach LTE.
emkokoszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-10-27, 22:02

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: emkokoszka »

Trochę potestowałem i wnioski są następujące:
T-mobile niby ma dobre parametry i prędkość, ale rozłącza się i trzeba restartować router, nie działa bez LTE800, nie agreguje LTE1800 + 2100, ogólnie nie jest stabilny.
Plus działa stabilnie, nie rozłącza, w dzień (a pracuje 8-17) na LTE2600 prędkość pobierania dochodzi do 60Mb/s, a wysyłania do 20Mb/s. Na LTE1800 prędkości są trochę niższe, agregacja 1800+2600 nie przynosi pożądanych efektów. Niestety wieczorem albo w weekend na każdym paśmie prędkość pobierania spada nawet do 2Mb/s przy wysyłaniu na poziomie 7Mb/s co świadczy o przeciążaniu nadajnika (sąsiedzi mają internety z plusa).
Play jest moim faworytem (jest najtańsza oferta na kartę), łącze jest w miarę stabilne, czasem rozłączy, ale szybko wraca, prędkość bez względu na porę dnia jest podobna, pobieranie mnie zadowala, ale wysyłanie jest bardzo niskie bez względu na porę dnia. Nie rozumiem dlaczego nie agreguje LTE 1800+2100??? Czy ZTE MF258k nie agreguje tych dwóch pasm?
Plan jest taki, że odsyłam do T-mobile MF258k, kupuje B535 za 300 - 350pln. Pytanie tylko czy on połączy się nadajnikiem Play Żelazno? Jeśli nie to jaką antenę będę potrzebował? Najlepiej na 1800 - 2600, żeby dla Play mieć alternatywę w postaci Plusa z telefonu :D
Załączam pomiary z wczorajszego wieczoru, z nowych jest tylko Plus LTE1800+2600.
Proszę o pomoc w podjęciu decyzji.
emkokoszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-10-27, 22:02

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: emkokoszka »

Play i T-mobile
emkokoszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-10-27, 22:02

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: emkokoszka »

Załączam jeszcze raz ostatnie pomiary tym razem mam nadzieje, że będą czytelne.
Zauważyłem, że Play na LTE1800 łączy się z BTS Trzebieszowice, a na LTE2100 łączy się z BTS Żelazno, zapewne dlatego nie chce agregować tych dwóch pasm. W Trzebieszowicach nie ma LTE2100 i jest dalej, zatem najlepiej było by się nastawić na Żelazno. W poprzednich testach oba pasma były z Żelazna, ale też ich nie agregowało.

EDIT: Niestety screeny z telefonu nie chcą współpracować nie wiem jak załączyć foto żeby było czytelnie...
Ostatnio zmieniony 2021-11-12, 09:57 przez emkokoszka, łącznie zmieniany 2 razy.
emkokoszka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-10-27, 22:02

Re: Wybór operatora i dobór sprzętu do LTE na podstawie pomiarów.

Post autor: emkokoszka »

T-mobile
ODPOWIEDZ