[PLAY] Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Fareek93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-10-19, 16:21

[PLAY] Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Fareek93 »

Serdecznie witam, z góry przepraszam jeśli temat był poruszany setki razy, ale nie mogę odnaleźć się w gąszczu tych wszystkich zagadnień.

Mianowicie mój przypadek wygląda tak:

Łączę się z nadajnikiem Play ZGR3004 maszt Emitel - RTON Lubań / Nowa Karczma w linii prostej około 3,5km - mieszkam lekko na górce i maszt widać z okna. Aplikacja NetMonster w telefonie potrafi złapać agregację 4 pasm. Obecnie korzystam z B311 Huawei, jako laik 2 lata temu otrzymałem wraz z umową.

Zależy mi przede wszystkim na poprawie PINGów i stabilności, a nie cyferkach w speedteście.
Najlepiej gdyby nie było anteny zewnętrznej ze względu na "inwazyjność" rozwiązania - no chyba że mógłbym ją umieścić przy oknie z widokiem na maszt, tylko że od środka tj. w pomieszczeniu :puknijsie:

Liczę sie z półką cenową około 1000zł więc powiedzmy B818, tylko co dalej w szczególności jeśli chodzi o tę antenę, czy pozostaje wbudowana czy jakaś wewnętrzna czy bez dedykowanej zewnętrznej nie ma sensu w ogóle iść w tę półkę przy takich warunkach?
_cheetah_

Re: [PLAY] Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: _cheetah_ »

Jeśli masz awersję do anten zewnętrznych, to mówi się trudno... ;)

Ale poważniej - zrób testy sygnałów przy wymuszeniach pojedynczych pasm (800/199-/2100/2600) z routerem tam, gdzie teraz stoi i za oknem Do każdego pomiaru speedtest. Powinna się zrobić jakaś jasność, co tam u ciebie się odbywa. Program wymuszający dowolny - LTEHMoinitor (Win), HuaCTRL, HManager (Android), LTE Manager (IoS).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [PLAY] Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

Ta i B311 pokaze mu moze jeszcze dane BTS-a, zobaczymy ja wiem swoje na temat tego elektrosmiecia. No i na bank bedzie korzystał bez anteny z pasm pojemnosciowych, dwa lata niczego jak widać nie nauczyły, B311 nie był za darmo i od poczatku nadawał się do smietnika a nie do PLAY, tak samo jak przekonanie ze mozna w takiej lokalizacji korzystać z Play bez anteny zewnętrznej, kierunkowej Dual LTE1800-2600MHz.
Fareek93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-10-19, 16:21

Re: [PLAY] Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Fareek93 »

Tak wyglądają speedtesty i parametry z HManagera. LTE2600 na początku nie łapało "brak usługi", ale powiedzmy że jest na 2-3 kreski.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [PLAY] Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

testy w domu czy na zewnatrz? Tylko na LTE800 parametry sygnału prawidłówe ale to pasmo i tak przeciążone, na pozostałych sygnał słaby lub bardzo słaby, najszybsze pasma to LTE2100 i LTE2600, LTE1800 przytkane. Od poczatku należalo korzystać z agregacji pasm pojemnościowych LTE na współczesnym routerze z 4/3CC CA i wspomnianej anteny zewnetrznej.
Fareek93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-10-19, 16:21

Re: [PLAY] Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Fareek93 »

Test w domu w lokalizacji w której standardowo znajduje się mój ruter - pomieszczenie na piętrze od strony masztu - na drodze w kierunku nadajnika znajduje się jedna ściana zewnętrzna. Pod kątem którego parametru sygnału szukać trochę lepszego miejsca żeby jeszcze jakiś test dorzucić?

Bez wymuszania pasma z tego co zaobserwowałem to mój B311 leci chyba na LTE1800. Pingi są powiedzmy że akceptowalne (ok. 65ms do docelowych serwerów) ale gdybym mógł zejść do około 40-45ms to byłaby bajka.

Czyli jeśli problemem jest siła sygnału to sam ruter który zagreguje jakieś pasma nie przyniesie zauważalnej poprawy?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [PLAY] Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: wojteks »

Agregacja zwykle zwiększa ping i czyni go mniej stabilnym.

Tak czy tak potrzebujesz anteny zewnętrznej 1800-2600 i routera agregującego 1800-2100-2600 w dowolnej kolejności.
Nie pomagam na PW!
Fareek93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-10-19, 16:21

Re: [PLAY] Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Fareek93 »

Zakładając poruszanie się w paśmie 1800-2600 czy dobór sprzętu będzie zależny od operatora?
I teraz pytanie czy z mojego BTS warto sprawdzić pozostałych operatorów? Strona BTSearch przy źródle danych UKE pokazuje jeszcze Orange z pasmami 1800-2100-2600.

Zacząć od sprzętu, czy starterów prepaid i sprawdzenia pozostałych operatorów na tym co mam?

Szczerze jako że zależy mi na pingu to chyba chciałbym pójść w wymuszanie pojedyńczego pasma które będzie najbardziej stabilne.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [PLAY] Prośba o pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

Play ma na tym maszcie 55MHz w agregacji 4 pasm LTE, Plus 45MHz na LTE2600+1800+800, Orange i T-mobile po 40MHz a w agregacji LTE2100+1800+800. Play działa prawidłowo jak na warunki, parametry sygnału i sprzęt który masz, u tego operatora 100GB na pre-paidzie za 3-5 zł, w Plusie na pre-paidzie Plush 100GB ba 15 dni to koszt 3-5 zł. Orange i T-mobile sprawdzasz na ich pre-paidach, testy tak jak Play ale zawsze z routerem na zewnątrz.
ODPOWIEDZ