Dobór sprzętu do internetu LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Idalgo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-11-16, 17:58

Dobór sprzętu do internetu LTE

Post autor: Idalgo »

Witajcie! Niedawno wprowadziłem się do nowego domu. Początkowo prędkość internetu była jakkolwiek zadowalająca. Niestety od kilku tygodni prędkość oscyluje wokół 1Mb :( Po kontakcie z operatorem (Orange) dowiedziałem się że BTS który znajduje się 600m od mojego domu jest przeciążony i nic na to nie poradzą. Kolejny BTS znajduje się w odległości około 5km i jest wyposażony w szerszy zakres pasm. Prosił bym propozycje sprzętu który poprosił by moją sytuację. Dodam że mam wyprowadzony kabel ethernet na dach pod ewentualną antenę. Moja lokalizacja to 51.430812,21.070033. W tej chwili korzystam z routera Alcatel LinkHub 4G.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór sprzętu do internetu LTE

Post autor: wojteks »

Pokaż poziom sygnału i speedtest dla Orange ze smartfona na zewnątrz budynku (dach, balkon...). Użyj programu netmonster i pokaż zakładkę live. Ewentualnie dla innych operatorów których masz karty SIM.
Nie pomagam na PW!
Idalgo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-11-16, 17:58

Re: Dobór sprzętu do internetu LTE

Post autor: Idalgo »

Testy robione z balkonu skierowanego w kierunku BTS. Speed testy robione o godzinie 19 (0.5Mb :( ) i o 12 (7.5Mb). Reszta danych jest z godziny 12.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór sprzętu do internetu LTE

Post autor: wojteks »

Weź przetestuj innego operatora, ten pobliski maszt nie pozwoli na połączenie z dalszymi, jest zbyt blisko i nawet dobra antena będzie go tyłem odbierała. W zasadzie prawie za darmo możesz przetestować Play (promocyjny pakiet 100GB) dla nowej karty SIM.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór sprzętu do internetu LTE

Post autor: matek451 »

Ta pobliska stacja NetWorks pracuje w agregacji LTE1800+800, jest dedykowana do twojej lokalizacji. Zakrzew 4 CC CA to inna jakość ale ona ma sektory skierowane w innych kierunkach. Ogólnie moZna by próbować z antena zewnętrzna na róznych kierunkach i pasmach ale do tego potrzebny jakiś normalny router z minimum 2 CC CA.
Idalgo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-11-16, 17:58

Re: Dobór sprzętu do internetu LTE

Post autor: Idalgo »

A w drugą stronę? Na Wacynie w odległości około 4.5km jest kolejny BTS Orange też z pełnym zakresem pasm. Byłem w Play i powiedzieli mi że w mojej lokalizacji nie są w stanie zapewnić mi rozsądnie działającego internetu. Jutro spróbuję z T-Mobile tam proponowali mi zestaw ZTE MF258K co sądzicie? Podobno szału nie ma. Co do sprzętu to jakieś konkretny router z anteną? Muszę coś z tym zrobić bo wieczorem jest dramat!! Ciężko otworzyć jakąś stronę internetową nie mówiąc o Netflixie...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór sprzętu do internetu LTE

Post autor: wojteks »

TM ma zdaje się stacje bazowe w tych samych miejscach co Orange więc cudów bym się nie spodziewał. Starter Play za 5pln i wiesz jak jest a nie co powiedział konsultant. Tak samo test TM starterem za parę złotych, pokaż tu wtedy parametry z netmonster.
Nie pomagam na PW!
Idalgo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-11-16, 17:58

Re: Dobór sprzętu do internetu LTE

Post autor: Idalgo »

No właśnie... Jak to jest? Jeśli Orange i T-Mobile dzielą BTS to dzielą jego możliwości po połowie? Czyli jeśli np w mojej okolicy jest mniej klientów TM to będą mieli lepszą siłę sygnału? Czy mają "współdzielność majątkową" nie ma żadnego podziału i bez znaczenia jest fakt czyich klientów jest więcej? Jutro zaopatrze się w startery pozostałych operatorów. Plusa też jest sens testować?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobór sprzętu do internetu LTE

Post autor: onken »

Nie działa po połowie.
Jak jedne obciąży na maca to drugi nie będzie miał.
Podział jest dynamiczny.
Z własnego doświadczenia to piszę

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Idalgo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-11-16, 17:58

Re: Dobór sprzętu do internetu LTE

Post autor: Idalgo »

Dzisiaj udało mi się ogarnąć tylko Playa a to wyniki z trzech stron domu. Wyniki są jednocześnie dla Pleya i Orange bo miałem 2 karty w telefonie.
ODPOWIEDZ