Modem 5g czy 4g?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wor3q
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2021-11-17, 16:05

Modem 5g czy 4g?

Post autor: wor3q »

Witam wszystkich!
To mój pierwszy post, więc nie bijcie za mocno, proszę :)

Chcę podpisać umowę z T-mobile, internet "domowy" z lejkiem na 90mbit.
Zaproponowali mi do tego ZTE MF-258, który całkiem mi pasuje, szczególnie, że mam już wyciągniętą skrętkę do miejsca na antenę.

Jedyne czego nie do końca rozumiem, to że sprzedawca twierdził że sprzęt działa z 5g, a producent twierdzi że to 4g.

Czy 5g dostępne w tym momencie czymś się różni od 4g? Niestety taki chaos informacyjny jest tutaj, że nie do końca mogę się połapać.
Na mapie zasięgu jest jak najbardziej 5g, na btsearch btsów z 5g nie ma... (moje współrzędne: 54.332632, 18.589052)

A więc teraz pytanie - czy z MF-258 stracę cokolwiek w porównaniu z routerem 5g, na przykład ZTE MC801A 5G?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modem 5g czy 4g?

Post autor: wojteks »

MF-258 to router 4G (LTE-A), nie obsługuje 5G które i tak na dziś w PL jest tylko marketingiem (bo wypada mieć 5G).
MF-258K z dystrybucji Play nie jest polecany ze względu na upośledzone oprogramowanie, pytanie jak jest w TM.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Modem 5g czy 4g?

Post autor: Mig25 »

MF258 ma antenę zewnętrzną , i to jedyna jego zaleta. Jako sam modem jest tragiczny ( rozłącza się i przełącza) , i to obojętnie z której dystrybucji ( jedyny plus z dystrybucji T-Mobile ,że ma możliwość blokowania pasm i btsów).
wor3q
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2021-11-17, 16:05

Re: Modem 5g czy 4g?

Post autor: wor3q »

wojteks pisze:nie obsługuje 5G które i tak na dziś w PL jest tylko marketingiem (bo wypada mieć 5G).
Mógłbyś trochę rozwinąć ten temat?
Jak telefon pokazuje mi 5G, czym tak własciwie to się w tym momencie różni od 4G?
Czy opóźnienia w tym co w tej chwili nazywa się "5G" są niższe niż w 4G?
Mig25 pisze:Jako sam modem jest tragiczny
Co byś polecił zamiast niego?

Mam do wyboru:
  • ZTE MF286R (tego nie kumam, bo raz jest jako osobne urządzenie, raz jako IDU do MC 7010 5G)
    ALCATEL LINK HUB LTE cat7
    D-Link DWP-812KT
To dają do umowy za kilka złotych, ale jeżeli coś z poza listy jest warte wydania pieniędzy, jestem w stanie się rzucić :)

Zależy mi tak naprawdę tylko na części modemowej, dalej mam już całe rozprowadzenie internetu po domu ogarnięte.
Miło jakby była opcja wyłączenia NATa.

ODU + IDU mile widziane, bo wtedy jedna połówka ląduje w garażu, druga poza domem i nic mi nie stoi w pokojach.
ODPOWIEDZ