Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Cacek93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-11-21, 21:40

Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: Cacek93 »

Witam,
lokalizacja: 96-500 Sochaczew Karwowo 23, 52.25960594430032, 20.240495024945414
Posiadany router: B535-232 (kupiony nówka za 200zł, także nie był to zły biznes).
Internet: Na próbę tymczasowo Virgin (nadajniki Play)

Mam problem z lokalizacją nadajników po eNBID. Wiem tylko że na nadajnik, który łapie na paśmie 800 i 1800 z eNBID 6785 jest oddalony o 2,2km (ul. Chodakowska 10), innych nie widzę na BTSearch. W reszcie testów łapało:
eNBID: 4236 LongCID: 1084531,
a czasami jeszcze inne zależnie od ustawienia routera na oknie:
eNBID: 6271 LongCID: 1605410
eNBID: 6223 LongCID: 1593122
Mógłby ktoś mi pomóc z rozszyfrowaniem btsów?

Poniżej screeny z HManager + speedtesty. Dom parterowy z poddaszem nieużytkowym, na którym na czas testów był router.
Testy wyszły lepiej niż odczucia z szybkości internetu, po przesiadce ze 150/15 po kablu to jest dramat.
Myślałem o 2x ATK-504 + 2x 10m SMA.
Proszę o pomoc.
Cacek93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-11-21, 21:40

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: Cacek93 »

Podbijam z prośbą o dobór anteny.
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: lobudek »

Według mnie cybertech ct-17 1800-2600 i jak najkrótsze kable. Pamiętaj, że b535 agreguje tylko 2 pasma i najkorzystniej wybrać 2100+2600 lub 1800+2600 zależy gdzie będziesz miał lepsze wyniki.
Cacek93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-11-21, 21:40

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: Cacek93 »

Jak zrobiłem testy to ogarnąłem, że próbowałem wymusić agregację więcej niż 2 pasm na routerze :D
Właśnie najlepiej wychodzi 2100+2600, 800 to jakaś tragedia.
Rozumiem, że na częstotliwościach 1800-2600 cybertech będzie lepszy od atk-504? Co do kabli, 10m to już przesada? Będzie utrata prędkości, czy stabilności? Od biedy wystarczy mi 3-4m. Czyli lepiej zrobić krótsze kable antenowe i zrobić dłuższy przewód ethernet od B535 do routera wifi?
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: lobudek »

Cacek93 pisze:Co do kabli, 10m to już przesada? Będzie utrata prędkości, czy stabilności? Od biedy wystarczy mi 3-4m. Czyli lepiej zrobić krótsze kable antenowe i zrobić dłuższy przewód ethernet od B535 do routera wifi?
10m to nie jest przesada, ale wszystko zależy jakiego typu przewodu użyjesz. Im dłuższy tym większe tłumienie mierzone w dB, ale można to nadrobić przewodem o lepszych parametrach ( dużo droższy). Jak wystarczy ci do 5m to bardzo dobrze, bo tu popularny h155 czy lmr240 i jemu pochodne dadzą prawie pomijalne straty.
Dużo lepiej jest zrobić krótsze kable antenowe i zrobić dłuższy kabel Ethernet o ile masz taką możliwość.
Cacek93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-11-21, 21:40

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: Cacek93 »

Powracam jeszcze z pytaniem odnośnie popularnej ATK-504? Dlaczego akurat nie ta? Z suchej specyfikacji można coś wywnioskować?

Czym się różny "zwykła" od tej nż?
https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html
https://www.cybertech.com.pl/p189,anten ... 00mhz.html

Jeśli wybiorę wersję "SMA(m) - dokręcany konektor" to po prostu dostanę z wtykiem przy antenie umożliwiającym wymianę przewodu na inny z wtykiem SMA?
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: lobudek »

Mam atk504 i jest całkiem ok. na 800 i 1800, a nawet 2100 coś tam wzmacnia, ale do 2600 podobno przenosi punkt odbioru. Co do cybertech to można <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> zwykłą, gdzie bezpośrednio z niej wystają dosyć słabej jakości kable o długości jakiej sobie wybierzesz ze złączem sma . Lub z gniazdem N i wtedy kabel we własnym zakresie, ale to sporo droższa opcja.
Ostatnio zmieniony 2021-11-25, 23:15 przez lobudek, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: matek451 »

Nie do innego kabla słuzy ta ze złaczem Nż, ta co piszesz ma kabel do anteny na stałe, od strony routera ze złaczem SMA do B535. Do Play NIE UZYWA SIĘ ANTENY PRACUJACEJ NA 800MHz, liczą się pasma LTE2699/2100/1800 przy czym antena powinna mieć najwięsy zysk na 2600MHz
Cacek93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-11-21, 21:40

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: Cacek93 »

Jeśli skróciłbym przewód do 2m i zastosował taką konfigurację będzie lepiej? Warto się w to bawić względem 6m przewodu i routera na poddaszu?
Taki adapter da radę na 30m? https://allegro.pl/oferta/adapter-poe-z ... 0157811387

Antena Cybertech
|
2 m H155
|
Huawei B535 w hermetycznej puszce na kominie
|
Adapter PoE
|
30m Ethernet
|
Adapter PoE + zasilanie
|
Router WiFi
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: lobudek »

Każdy 1m kabla H155 to ok. 0,5dB tłumienia dla 2600MHz. Na 6m względem 2m masz 2dB różnicy. Dla lepszych kabli np. CNT400 będzie to mniej więcej połowa tych wartości.
Cacek93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-11-21, 21:40

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: Cacek93 »

Wartość 0,5dB/1m znalazłem jednak nie potrafię tych wartości przełożyć na praktykę. Dochodzi koszt skrzynki i adapterów PoE. Innych kabli nie rozważam, bo cybertech oferuję tylko H155, a dorabianie osobnych kabli też zapewne spowoduje jakieś straty na złączu.
_cheetah_

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: _cheetah_ »

Cacek93 pisze:Wartość 0,5dB/1m znalazłem jednak nie potrafię tych wartości przełożyć na praktykę.

Jeden decybel straty sygnału na kablu antenowym to o jeden decybel mniejszy poziom sygnału na wejściu dekodera. Dwa decybel straty na kablu to o dwa decybele mniejszy poziom na wejściu dekodera. I tak dalej.

Wszystko zależy jakie masz poziomy sygnałów i SINR-y na dachu. W zależności od sytuacji przy różnych długościach kabli można w dobrym układzie nawet mieć podobne prędkości, w trudniejszych różnice prędkości kilka, kilkanaście procent.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: Mig25 »

Kolega chce wystawić router na komin , i do tego chce podłączać jeszcze zewnętrzne anteny przy odległości 2,2km do nadajnika ?
Wystaw może najpierw sam router i zobacz ,czy Ci nie wystarczy , Bo może akurat sektor jest skierowany w Twoim kierunku i będzie dobrze i bez anten z routerem na zewnętrz.

Tak samo nie można obok skrętki puścić przewód 2x1mm2 do zasilenia routera , tylko kombinować z PoE ?
Nawet jak będą straty napięcia , i na routerze będzie zamiast 12v o 1v mniej , to i tak zaraz jest przetwornica , która obniza napiecie .
Np MC801A z powodzeniem działa na zasilaniu 5v z powerbanka...
Cacek93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-11-21, 21:40

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: Cacek93 »

_cheetah_ pisze: Jeden decybel straty sygnału na kablu antenowym to o jeden decybel mniejszy poziom sygnału na wejściu dekodera. Dwa decybel straty na kablu to o dwa decybele mniejszy poziom na wejściu dekodera. I tak dalej.
Nadal nie wiem czy 2dBi to dużo :) Mówimy o parametrze RSRP? Obecnie -111 przy 2100+2600.
Mig25 pisze:Kolega chce wystawić router na komin , i do tego chce podłączać jeszcze zewnętrzne anteny przy odległości 2,2km do nadajnika ?
Wystaw może najpierw sam router i zobacz ,czy Ci nie wystarczy , Bo może akurat sektor jest skierowany w Twoim kierunku i będzie dobrze i bez anten z routerem na zewnętrz.
Obecnie jest na poddaszu i jest słabo, dodajmy, że pomiędzy nadajnikiem mam lasy. Racja, najpierw sprawdzę na dachu.
Teraz pytanie, jest jakieś sensowne rozwiązanie prócz takiej puszki natynkowej? https://allegro.pl/oferta/puszka-natynk ... 9845446519

Mig25 pisze: Tak samo nie można obok skrętki puścić przewód 2x1mm2 do zasilenia routera , tylko kombinować z PoE ?
Poczytałem już o problemach z PoE przy B535 i na razie puszczę normalnie zasilanie. Jak się sprawdzi to przewód 3x1,5mm2 z wtyczką w puszce i po sprawie.
_cheetah_

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: _cheetah_ »

Cacek93 pisze:Mówimy o parametrze RSRP?
Tak.
Cacek93 pisze:Obecnie -111 przy 2100+2600.
Poziomy nominalne powinny być przynajmniej -100...-92dBm w zależności od pasma i ilości agregowanych pasm. Przy dwu pasmach średnio -95dBm. Czyli trochę ci brakuje. SINR taż przy niski - przyzwoicie jest mieć > 10dB.
Cacek93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-11-21, 21:40

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: Cacek93 »

Po zamontowaniu routera w hermetycznej puszcze na ścianie komina od strony południowej była poprawa, ale kierunkowa.
2100+2600 łapało na eNBID 4274 oddalonym o 3,7 km na południe. RSRP -105 SINR -1
Po zamontowaniu cybertecha i ustawieniu wartości się poprawiły, RSRP około -93, po dwóch dniach RSRP pokazywało nawet -88, z tym że SINR oscylował w okoli 5dB.
Obrazek
Po kilku dniach zmiana i obecnie około 97 ze skokami do -100. Nie mam pojęcia czym to jest spowodowane, antenę próbowałem ustawiać i nic to nie dawało.
Obrazek

Kilka pytań:
Takie skoki mocy sygnału są normalne? W czym może być problem?
Martwi mnie SINR, nie wiem co mogę zrobić, aby go poprawić. Dodam, że przewód to fabryczny H155, ale tylko 3m, a SINR wychodzi taki niezależnie od częstotliwości (0-7dB).
Antena powinna być ustawiona w poziomie? Czy należy ją delikatnie odchylić do góry?
Wymiana routera przykładowo na B715 lub B818 poprawiłaby jakość sygnału jeśli mam podpięta i tak antenę?
Cacek93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-11-21, 21:40

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: Cacek93 »

Sprawdziłem też kartę t-mobile i ogólnie jest gorzej pomimo, że t-mobile ma swoje btsy na tych samych masztach.
Przykładowo jak ustawię pod eNBID 4236 to uzyskuję -105 RSRP Obrazek. Natomiast jak sprawdzałem prędkość przy nieobciążonym btsie wychodzi tak samo.
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: lobudek »

Ja mam cybertecha zamontowanego w polaryzacji skośnej, wygląda jak romb. Słaby sygnał jak na 3,7km z anteną. Widzisz bezpośrednio maszt czy coś stoi na przeszkodzie?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: wojteks »

Oprócz widoczności liczy się ustawienie sektorów na maszcie, może być w strefie między sektorami. albo sektory są tak ustawione aby daleko nie siały.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: _cheetah_ »

Cacek93 pisze:Takie skoki mocy sygnału są normalne? W czym może być problem?
Mogą być. Problem może być z jakimiś zmiennymi przeszkodami na trasie sygnału albo odbiór z odbicia, ewentualnie sam maszt tak wachluje mocami.

Oczywiście, może być i coś po stronie instalacji, jak źle założone / skręcone złącze lub taka natura / uszkodzenie routera.

I jeszcze jedno - jak sprawdzasz / porównujesz parametry sygnałów to zawsze na pojedynczym paśmie.

Odpal sobie LTEHMonitor albo HuaCTRL, tam można zobaczyć monitoring parametrów w czasie. Zobaczysz, jak wszystko może skakać.
Cacek93 pisze:Martwi mnie SINR, nie wiem co mogę zrobić, aby go poprawić.
Niskie SINR-y to zwykle problem zakłócania przez sąsiadujące maszty nadające na tych samych pasmach.

Jedyny kierunek działania to zmiana lokalizacji i / lub ustawienie anteny tak, aby zmaksymalizować SINR-y. Czasami bywa to skuteczne.
Cacek93 pisze:Antena powinna być ustawiona w poziomie? Czy należy ją delikatnie odchylić do góry?
Ustawienie anten(y) jak producent zaleca. Ogólnie, maszty nadają sygnały w polaryzacjach skośnych, czyli ±45º. Więc np. anteny logoperiodyczne i Yagi powinny być ustawiane pod kątami, anteny panelowe bywają mało wrażliwe na polaryzacje skośne z racji swojej konstrukcji więc mogą pracować w pionie / poziomie.

Co do odchylenia, to stosuje się je tam, gdzie występuje duże przewyższenie wysokości montażu anten BTS-a i anteny odbiorczej, czyli typowo w niewielkich odległościach od masztu lub w terenie nierównym, np. góry, pogórze itp. Czasami to sporo potrafi dać.
Najlepiej popatrzeć sobie na profil trasy na jakimś programie jakie jest przewyższenie masztu nad domem.

Zawsze też można próbnie przekosić antenę góra / dół i zobaczyć, czy coś się zmienia w sygnałach. Bo teoria teorią, a radio wie swoje i działa tak, jak ono chce, a nie my...
Cacek93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-11-21, 21:40

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: Cacek93 »

lobudek pisze:Ja mam cybertecha zamontowanego w polaryzacji skośnej, wygląda jak romb. Słaby sygnał jak na 3,7km z anteną.
Oczywiście montaż skośny 45 stopni, chodziło mi o odchylenie od pionu. Co do nadajnika to jest 4,5km i w momencie pisania -93dBm i SINR 0dB. Pomimo takich parametrów internet o tej porze działa wyśmienicie.
lobudek pisze: Widzisz bezpośrednio maszt czy coś stoi na przeszkodzie?
Jest to pytanie dosłowne? Ciężko widzieć coś z takiej odległości :D Jedynie lasy bez wzniesień i wysokich budynków.
_cheetah_ pisze: I jeszcze jedno - jak sprawdzasz / porównujesz parametry sygnałów to zawsze na pojedynczym paśmie.
Dlaczego? Sprawdzałem zawsze na 2100+2600.

Obrazek

Pomimo że mam dużo bliżej do 6785 to jak testowałem lepiej wychodził 4236, natomiast obydwa są zbliżone do siebie jeśli chodzi o kąt.
Jeszcze bym prosił o odpowiedź odnośnie routera, czy coś może zmienić?

No i kolejne pytanie odnośnie t-mobile. Na południe jest maszt na szpitulu eNBID 191051, ale jak ustawiałem na niego antenę to przerzucało na inne dalej oddalone bts'y, zupełnie jakby tam nie było masztu.
_cheetah_

Re: Dobór anteny i poprawa zasięgu na B535 + identyfikacja stacji

Post autor: _cheetah_ »

Cacek93 pisze:Dlaczego? Sprawdzałem zawsze na 2100+2600.
Program wymuszający pokazuje parametry sygnału dla pasma bazowego. A masz pewność, że zawsze widzisz to samo pasmo? W agregacji pasmo bazowe może się zmieniać. A zmiana pasma to i zwykle zmiana parametrów sygnału, czasami znacznie.
Cacek93 pisze:Pomimo że mam dużo bliżej do 6785 to jak testowałem lepiej wychodził 4236, natomiast obydwa są zbliżone do siebie jeśli chodzi o kąt.
To może być przyczynek do niskich wartości SINR-ów.
Cacek93 pisze:No i kolejne pytanie odnośnie t-mobile. Na południe jest maszt na szpitulu eNBID 191051, ale jak ustawiałem na niego antenę to przerzucało na inne dalej oddalone bts'y, zupełnie jakby tam nie było masztu.
Bo zapewne nie jest przewidziany do oświetlania twojej okolicy. Inaczej mówiąc - możliwe, że nie ma sektorów na twoim kierunku albo jest to lokalny doświetlacz najbliższej mu okolicy.
ODPOWIEDZ